Verkoopingen te BOLSWARD. hartelijken DANK. Maandag 6 Jan. 1913. Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. Ingezonden. V Advertentiën. De Burgerhuizinge dubbele Huizing b. De Burgerhuizinge Eene Winkelhuizinge H. BEEKHUIS, Arts. de het plaatsje het vierde lezing over waren onder leden, om met drie van 10 Dec. 66i/4 76t/4 165 V4 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Jan A. scheiding van 7. Meer d.v. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wij onzen Uit aller naam, K. HUISMAN. Bolsward, 11 December 1912. „Eendracht zij onze Leus”. Genoemde rederijkerskamer zal a.s. Zondag in //de Doele” opvoeren het tooneelspel //Het lichtvaardig oordeel” met een kluchtspel als nastuk. Een druk bezoek zal deze kamer zeker ook nu weer trekken. Publieke verkoop. Zaterdag j.l. werd ten overstaan van Notaris Feitsma de publieke verkoop gehouden van eenige huizen in de stad. Perceel I. Het burgerhuis in de Kerk straat van den heer D. Faber, geboden f 1464, werd ingehouden. Perc. II. Een huis in de Kerkstraat, bewoond door Wed. Heins en B. Walthuizen, bod f 754,ingehouden. Perc. III. Een huis in den Verwerstuin bewoond door O. van der Veer, bod f 876. ingehouden. Perc. IV. Een bij Koninklijk besluit goedgekeurde verloting is ingericht. Vele kunstenaars heb ben hunne kunstwerken toe^^gd. Een prach tige collectie prijzen is verkregen. Maar nog zijn alle loten niet geplaatsten reeds 19 Dec. heeft de trekking plaats Van den Voorzitter der verlotings-commissie kreeg ik nog vijftig loten ter plaatsing. Helpt mij in dezen arbeid en neemt van me een of meer loten. Mocht ge in principe tegen loten zijn en toch deze nobele inrichting willen steunen, zendt mij uwe gave, die dubbel welkom zal zijn. BOLSWARD, van 8 tot en met 11 Dec. Overleden: Frans Deelstra 51 j. (Ongehuwd). WONSERADEEL, van 7 tot en met 10 December 1912. Geboren: Tietje d.v. Hessel Visser en Richtje Nauta te Dedgum. Doekle z.v. Andries Deinum en Trijntje Yntema te Makkum. Bernardina d.v. Bauke van der Meer en Anskje Faber te Makkum. Dirk z.v. Johannes de Jong en Sijtske Wielinga te Makkum. Geertje d.v. Folkert van der en Antje Duiker te Makkum. Grietje Klaas de Boer en Foekje Steensma te Makkum. Eelkje d. v. Frederik Georg Glotzbach en Jetske Spoelhof te Kimswerd. Het zal ruim een jaar geleden zijn, dat wij in dit overzicht konden gewagen van een duikeling op de Amerikaansche Markt, Steels vielen toen tot 53, Amalgamateds tot 47. Het was een gevolg van de bekende agitatie tegen de Trusts, een strijd van President Taft, die bewijzen wilde afleggen, dat hij de trusts wel aandurfde, en voor stellen tot ontbinden gaf. En ofschoon men uit vroegere ervaringen wist dat men //formeel” wel ontbinden kon, doch dat de //werkelijkheid” wel gelijk zou blijvenhet publiek maakte zich beangst en wierp het fonds ter markt. Hoofdzakelijk waren het de industrieele waarden die er onder leden, zoo noteerden b. v. Unions toentertijd om en nabij 160 pCt. doch zooals wij hierboven reeds ver meldden, vielen Steels en Amals geducht. Sedert dien tijd heeft deze markt zich geleidelijk hersteld en meende, men dat dit herstel op grond van ruime oogsten, groote industrieele bedrijvigheid, vermeerderdeSpoor- wegontvangsten, dat deze rijzing een goede en gezonde basis had. Nog onlangs toen in begin van October hier in Europa, bij het uitbreken van den Balkankrijg, allerwege paniekachtige beurzen ontstonden en Europa met millioenen tegelijk zijn Amerikaansche fondsen ter markt wierp, gaf New-York van een zeer groot opnemingsvermogen blijk. Hét bleek echter al heel spoedig dat deze groote opname, de New-Yorksche geldmarkt niet sterker had gemaakt en zoo moest men verleden week wegens den zwakken bankstaat wettelijk van be- Mijnheer de Redacteur der Bolswardsche Crt. Beleefd verzoek ik U het volgende in uw blad te willen opnemen. z/Herema-State” ons provinciaal volks- sanatorium, tot welks oprichting wij allen uit Bolsward zoo krachtig hebben meegewerkt, waarin reeds verschillende van onze mede burgers hunne gezondheid hebben herkregen, dat werkelijk in een groote behoefte voorziet, vraagt nog eens uwen steun. Voor een groote vaste lighal in ’t bosch, voor een tweede desinfectie-installatie en voor De TOELATING van LEERLINGEN tot de Bijz. School voor Chr. Volksonderwijs te Bols ward zal plaats hebben, op Aangifte onder overlegging van het vaccine- bewijs op Vrijdag 20 Dec. e.k. in de School ’s avonds tusschen 8 en 9 uur. Namens het Bestuur z/Puttershoek”, althans de inschrijvingen wer den ten volle toegewezen. Rubbers waren gunstig gestemd op den gunstigen afloop van den verkoop te Londen. De handel in de lokale waarden neemt de laatste dagen toe. In scheepvaartwaarden en tabakken komt meer beweging. De gepubliceerde ontvangsten van Indische trams over November waren wederom zeer gunstig. Geld op prolongatie heden 41/8. Betaalbaarstelling van dividenden coupons. United States Steel Corporation div. no. 46 betaalb. met f 42.S?1^. Amalgamated Copper: div. 21 der cert, van aand. betaalb. met f 36.73. Pretoria Hypotheek Maatschij. te Amsterdam: div. no. 17 der le serie div. no 10 der 2e serie, No. 7 der 3e en 4e serie No. 5 der 5e, 6e en 7e serie betaalbaar met f 16. Santa Fé Land Co. Lt. div. no. 19, betaal baar met f 11 2.36 p. 100. Mijnheer de Redacteur Bij dezen verzoek ik U beleefd dit schrijven in Uw veel gelezen blad op te nemen. Tot mijn groote verwondering zag ik Zondag j.l. op het sportterrein een bord staan met het volgend opschrift z/Ten allen tijde streng verboden //toegangvoor ieder die geen lid is z/van eene vereeniging aan wie recht z/op dit terrein verleend is op //daarvoor vastgestelde tijden”. z/Art. 461 Wetboek van Strafrecht”. Indien het als ernst beschouwd moet worden is hel de vereenigingen die het terrein gehuurd hebben onmogelijk gemaakt opgang te maken omdat le. De donateurs der vereenigingen hebben niets aan hun donateurschap, daar zij geen toegang hebben tot het terrein, alzoo geen donateurs meer. 2e. Men kan nooit vreemdelingen uit- noodigen voor een wedstrijd, wat ten gevolge zal hebben dat die vereenigingen zich niet bij een bond kunnen aansluiten zooals F. C. A. bijvoorbeeld die dit jaar zes vereenigingen ontvangen moet uitgaande van den Frieschen Voetbalbond, dus ook geen wedstrijden meer. U bij voorbaat dankend voor het plaatsje dat U mij verleend heeft teeken ik mij Donateur JACOBUS van F. C. A. Bolsward, 10 December 1912. Westlake is 47 jaar oud, klein, maar krachtig gebouwd. Hij vertrok 11 uur van Enkhuizen en kwam hier aan te 3 uur, zijn intrek nemende in hotel //Veldman”. N. Sn. Ct. Arum. Ds. H. Visser te Heerenveen, is beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Harlingen. Ds. D. Pottinga te Arnhem, is bij de Doopsgezinde gemeente alhier be roepen tot predikant. Moordaanslag en zelfmoord. De 16!jarige E. Barendse verliet Maan dagavond omstreeks kwart over tienen de ouderlijke woning in de Bokelstraat te Rot terdam, om naar haar tante in de Teijlinger- straat te gaan, waar zij den nacht zou door brengen. Haar 18-jarige broer Jozef zou haar vergezellen. Nauwelijks hadden zij het ouderlijke huis verlaten, of zij stonden, naar de A/. R. Ct. meldt, tegenover den 24-jarigen koopman H. van Trommel, hun buurman. Ditjonge- mensch viel in den laatsten tijd het meisje lastig met zijn liefdesbetuigingen, waarvan zij niets wilde weten. Vroeger had hij eenigen tijd verkeering met haar. Ook nu weer had hij haar opgewacht, en toen er een weigerend antwoord op een vraag van hem volgde, heeft hij een geladen revolver te voorschijn gehaald en die op het meisje gericht. Tweemaal ketste het wapen. In dien tijd rukte de 18-jarige Jozef zijn zuster op zijde, en toen er een schot afging, schampte de kogel hem aan den rechterpols. Het meisje bleef ongedeerd. Even daarna viel er weer een schot, en ditmaal trof de kogel den inmiddels toegeschoten J. Barendse den vader van het meisje in den rechter- elleboog. Toen nam Van Trommel de wijk in het portaal van zijn ouderlijk huis en schoot zich ter rechterzijde van het hoofd, nabij den slaap, een kogel in bet hoofd. Bewuste loos zakte hij ineen. Kort daarna werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Daarheen begaven zich ook de beide Barendsen, vader en zoon, om verbonden te worden. Van Trommel is gisteren in den vroegen morgen in het ziekenhuis overleden. Relletjes in de Middelbare Koloniale Landbouwschool. Eenige leerlingen van bovengenoemde school te Deventer hebben dezer dagen op zonderlinge wijze uiting gegeven aan hun misnoegen omtrent de uitvoering, welke wordt gegeven aan de reglementen, geldende voor de regeling der lessen aan de school. Een aantal leerlingen wenscht, dat de studie aan de school zoo vrij mogelijk zij, terwijl de directeur de stelling handhaaft dat de leerlingen wier leeftijd grootendeels varieert tusschen 16 en 19 jaar, zich moeten onderwerpen aan maatregelen van orde en tucht. De leerlingen meenen, dat zij moeten gehoorzamen aan bevelen, die voor hen van te kinderachtigen aard zijn. Zoo verkozen de jongelui zich o.m. niet te storen aan de mededeeling der school directie, dat zij niet wilde erkennen het z/wonen op kamers” en zich op het stand punt stelde, dat de jongelui bij familie in den huiselijken kring werden opgenomen. Met deze zienswijze der directie stemden bijna alle ouders der leerlingen in, op twee na, terwijl enkele andere ouders tot hun leed wezen erkenden, in deze niets aan den zin van hun zoon te kunnen veranderen. Nadat de leerlingen zich eerst hadden bepaald tot het toonen van hoogst irriteerend lijdelijk verzet tegen de schooldirectie, heeft een viertal hunner iets anders bedacht om den directeur onaangenaam te zijn, door van Zaterdag op Zondagnacht zich door inbraak toegang tot de school te verschaffen en daar verschillende baldadigheden uit te halen. Dit alles geschiedde in een zeer vroolijke stem ming na afloop van een gezellige fuif. Aan de vier dapperen is tijdelijk de toegang tot de lessen ontzegd, in afwachting van de beslissingen door de autoriteiten te nemen, met betrekking tot hun verder schoolbezoek. Het geheele geval waarover natuurlijk allerlei overdreven lezingen de ronde zullen doen, komt hierop neer dat de jongelui z/echt student” willen zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek, voor zoover door de betrokken leerlingen strafbare feiten zijn gepleegd, ook omdat één der leerlingen zich Zaterdagnacht aan krachtig verzet tegen de politie heeft schuldig gemaakt. Tot de baldadigheden behoort o.a.het hijschen van een koeienschedel aan een vlag- gestok tegen den gevel van het gebouw, het zetten eener ledige champagneflesch op den schoorsteen op het dak en het uithalen van allerlei fraais met schoolmateriaal. Alg. H. 1912 Steels Common 803/4 Amalgamated 917/g Unions 178 Wat de andere markt aangaat, ook deze was voor vele fondsen flauwer op onbevredi gende telegrammen uit Weenen. Wel worden er belangrijke redevoeringen gehouden in de verschillende parlementen door de Ministers van Buitenlandsche Zaken en worden daaruit geruststellende conclusies getrokken; van eeni ge ontspanning tusschen het hangende geschil OostenrijkServie, geeft nog geen werkelijk z/feit” de bevestiging, en zoolang men nog geen zekerheid heeft betreffende de houding van Rusland, zien wij den toestand heel ernstig in, ook al gelooven wij dat de kansen van vrede verreweg de overhand hebben. Op de lokale markt zagen wij enkele nieuwe uitgiften. De Twentsche Bankvereeni- ging emitteerde de aandeelen der Maatschappij tot verkoop van Electrische stroom der Staats mijnen in Limburg. Deze Maatschappij koopt de stroom van de Staatsmijnen en levert die aan enkele dorpen en de stad Maastricht. Gezien de groote toename van het verbruik is het niet te bevreemden, dat de emissie een gunstig onthaal vond. Minder goed ging Vergadering Gemeenteraad. Vrijdag a.s. vergadert de Raad dezer gemeente, des avonds ten 7 ure ter behan deling van de navolgende punten. 1. Op nieuw stemmen over het voorstel tot meerdere gasverlichting op Tranendal. 2. Benoeming van leden van College’s en Commissiën tengevolge periodieke aftreding als a. benoeming van een Voogd van het Algemeen Stads-Armenhuis, de aanbeveling bestaat uit de heeren J. T. Wiersma aftr. voogd en S. J. T. Plantinga. b. benoeming van een Bestuurslid van de Stadsspaarkas, de aanbeveling bestaat uit de heeren G. H. Schoonhoff aftr. lid, en Jan A. de Vries. c. benoeming van een lid der Commissie voor de Gemeentelijke bank van leening, de aanbeveling bestaat uit de heeren C. 11. de Haas en T. Y. de Boer. d. benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie, de aanbeveling beslaat uit de heeren H. Eisma aftr. lid, W. Keestra en J. C. Cuperus. e. benoeming van een lid der dames commissie voor handwerksonderwijs, de voor dracht bestaat uit de dames G. de Boer Oosterbaan aftr. lid en A. Bruinsma Wartna 3. Benoeming van a. twee leden der commissie voor de gas fabriek. b. twee leden der commissie voor de gemeente- reiniging. c. twee leden der commissie voor de straf verordeningen. d. twee leden der commissie voor het stedelijk muziekkorps. 4. Voorstel van Burg, en Welh. tot het op nieuw benoemen van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Aanbieding en behandeling van suppletoir kohier van hondenbelasting. 6. Behandeling van het adres van den heer van der Weij omtrent de grens- van land bij Ewmorrazyl, met advies Burg, en Wethouders. Behandeling van het adres van den heer S. Piso om ontbinding van het huurcontract van de Stadsstreng met advies van Burg, en Wethouders. Huis met bergplaats aan ’t Hengstepad, bewoond door Jouke Schilt, aangekocht door C. Blauw voor f 757. Perc. V. Huis met erf aan ’t Hengste pad, bewoond door M. Wafelaar, aangekocht door M. Bouma voor f 365. Perc. VI. Een woning bij de pannenfabriek bewoond door J. Bruggenkamp aangekocht door P. v. d. Werf voor f 215. Winterlezing. De volgende week Woensdag 18 Dec. zal de tweede Winterlezing worden gehouden. Mocht de eerste lezing een succes heeten waar èn Spreker èn bezoek niets te wenschen overlieten, ook een heel het land door bekend redenaar als Dr. T. de Gheel Gildemeester van den Haag zal zeker weer velen op wekken, om zich naar//de Doele” te begeven. Temeer, waar het onderwerp, gelijk de advertentie in dit blad vermeldt, ongetwijfeld iets goeds belooft. De data van de derde en zijn thans ook vastgesteld. Dr. H. A. de Hartog zal op 13 Febr. 1913 behandelen //Het Materialisme”, terwijl Prof. Dr. T. Hoekstra van Kampen Woensdag 5 Maart 1913 komt spreken over /zDe wereld in ons”. Een staaltje van roeikunst. Stavoren, 9 Dec. Heden arriveerde hier met een kleine roeiboot, soort kano, over de Zuiderzee komende van Enkhuizen, de heer William Westlake, Engelschman, die van plan is van Londen naar Stockholm te roeien en zulks om zich een naam te maken. Van Amsterdam uit roeide Westlake langs de kust van Noord-Holland. Hij vertrok 18 Juli van Londen en roeide den eersten dag 96 K.M. tot Margate. Nadat hij daartoe op 3 Aug. een levensgevaarlijke vergeefsche poging had gedaan, gelukte het hem eerst 28 Aug. de Noordzee over te steken in 12 uren, naar Calais. Het ligt in zijn bedoeling van hier (de reserve was beneden het minimum gedaald) tot opzegging leeningen overgaan. Mag men de verschillende berichten gelooven, dan zijn het voornamelijk deze opzeggingen geweest, die den belangrijken koersval van de Amerikanen in de laatste dagen hebben te weeg gebracht. Steels en Amals hebben nu in een week tijds ongeveer tien procent van koers moeten verliezen, hoogste koers koers van koers 3 Dec. 75 853/4 1733/4 Heden Donderdag namiddag 2 uur, bij Mej. de Wed. II. J. KIELSTRA, finale toewijzing van SCHUUR en WONINGEN, benevens perceelen WEILAND te Bolsward, in eigen gebruik bij den heer JELLE DIRKS EERDMANS, geveild in 8 perceelen. Geboden I f 3616.— II f 2869.— III f 657.— IV f 501.— V f 561.— en verder per 363/4 are op VI f 1087. VII f 1150.— VIII f 1089.— Zaterdag 21 December 1912, ’s avonds 7 uur bij Y. K. GALAMA, finale toe wijzing van A. De ruime, met BOVENWONING en grooten TUIN tegeflover het Raadhuis aan de Polstraat te Bolsward, met uitgang naar de Hoogstraat, van ouds genaamd //Het Rood Hert”, te zamen groot 4 are 42 centiare, geveild in 3 perceelen waarop geboden I f 2495. II f 351.— III f 1891.—. Totaal slechts f 4737.—. met KELDERHUIS aan de Turfkade, in huur bij den heer JAN DIJKSTRA. Geboden f 2453. Zaterdag 21 December 1912, terzelfder tijd en plaats, veiling van aan den Grooten Dijlakker te Bolsward, met grooten TUIN aan den Stads-wal samen groot 3 are 15 centiare, tot 12 Mei 1913 in huur bij den heer S. ALGERA, photo- graaf, voor f 350.per jaar. Alles breeder omschreven bij verkoop- boekjes en biljetten. Pl A. BRUINSMA, Notaris. en verder over Kiel naar Stockholm. is f 10.000 noodig. 5 pCt. Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek H. J. DE VISSER.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2