in DE GESCHIEDENIS VAN EEN STOK. II of ik maak je bekend hier het de Gemeente- daarvan - 52.— - 54.— voor een v er bij de politie het postkantoor te I f - - 57.— - 56.50 maar mee naar ’t bureau gaan. nou aan van ons stok, zijn stok. mee, ik ben ’m op ’t echter weigerde. Toen later haar i zekerde, dat ze wel gehad hebben, werd het geld nog bleek, dat er een kleine De vingervlugge dame doorgegaan. ze smoezen een winkel staan. ben ik m’n van een niet lichte was reeds tien zijn chefs, bij Arnh. Ct. Een vijver in den trein. Een vischhandelaar te Steenwijk heeft dezer dagen op de volgende practische wijze een groote partij levende visch naar Duitsch- land verzonden. In een daarvoor bestemden spoorwaggon werd een vijver aangelegd. Men gebruikte daarvoor een tot dat doel ingericht zeil. De waterleiding zorgde voor enkele M3. helder water en weldra zwommen daarin tal van visschen dartel rond, als waren ze nog in volle vrijheid. Druipend ijs, boven dezen vervoerbaren vischvijver aangebracht, zorgde voor verfrissing. (Ned. Hengelsp.) was niet groot, maar toch dame wilde de vrouw wat deze geteld en nu f 30 werd vermist, was daarmee van verzekerd, ver- van die goedkooper geleverd Arnh. Ct. Schouwburgen en bioscopen. In verband met de concurrentie, welke de talrijke bioscoopondernemingen (het aantal in Amsterdam bedraagt thans 37) de schouw burgen aandoen, hebben de directies der vier voornaamste schouwburgondernemingen gister een samenkomst gehouden. In deze vergadering is besloten, een adres te richten aan den gemeenteraad. Daarin zal worden aangedrongen op de afschaffing der stedelijke belasting op de publieke ver makelijkheden wat de schouwburgen betreft, en verhooging van dia belasting voor de bioscoop-theaters. Het adres zal worden onderteekend door de directies van de K. V. „Het Nederlandsch Tooneel”, de N. V. „Het Tooneel”, de N. V. „Tooneelvereeniging” en het „Frascati-ensem- ble”, en wordt nog deze week verzonden. Alg. H. MARKTBERICHT VAN BOTER. In aansluiting met ons vorig markt bericht kunnen wij thans mededeelen, dat de Binnenlandsche vraag naar prima soorten goed was, overigens slecht, terwijl ook de Buitenlandsche handel lusteloos is verloopen. Dat de Binnenlandsche vraag naliet in de St. Nicolaasweek, is niet te verwonderen, daar de consumtie in deze week kleiner is. Vooral was de handel merkbaar slecht in af wijkende soorten, die regelmatig ter markt komen. Van bevoegde zijde werd ons dat de mindere vraag van de bakkerij oorzaakt wordt door de concurrentie Siberische boter, wordt. Delft Leiden Zwolle Kampen Zoo hoort het. Bij den Haagschen gemeente ontvanger is van een belastingbetaler f 190 ontvangen, met de mededeeling, dat hij naar zijn meening, dit bedrag te weinig heeft betaald als gevolg van zijn te lage aangifte voor lijke Inkomstenbelasting. Eenigen tijd geleden heeft de ontvanger om gelijke reden een bedrag van f 100 als bijbetaling ontvangen. Rbld. Postdiefstallen. Den laatsten tijd kwamen er en bij de directie van Amsterdam, zoo vertelt de Tel., herhaaldelijk klachten van het vermissen van brieven met en zonder waardevollen inhoud. Een nauwkeurig onderzoek was het gevolg en niet zonder succes. Hedenmorgen is nl. een brievenbesteller, die in den vroegdienst was, op heeterdaad betrapt terwijl hij een brief, die hem ter bestelling werd toevertrouwd, trachtte te verduisteren. Onmiddellijk gearresteerd, is bij naar het politiebureau van de wijk zijner woonstede overgebracht. Daar is een onderzoek tegen hem begonnen. Al spoedig viel hij door de mand en bekende zich aan de laakbare daad, waarvan bij werd verdacht, te hebben schuldig gemaakt. De man bleef in arrest en zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. De man, die op deze wijze zijn betrekking vergooide en vrij zeker gevangenisstraf zal oploopen, jaren tot tevredenheid van den postdienst werkzaam. Goedkoope kool. Er is dit jaar op het eiland Texel zooveel kool geteeld, dat men er bijna geen raad mee weet. De kool wordt aangeboden tegen 1 en 2 cent per stuk. In het vorig jaar betaalde men 15 a 20 cent. Ook aan den vasten wal wil men er geen geld voor geven. Tel. Lees couranten. Zaterdag vervoegde zich een als dame gekleede vrouw, slecht Hullandsch met een Duitsch accent sprekend, te Leiden, in de Kraaierstraat, in een winkel, om in te wisselen geldstukken met de beeltenis onzer Koningin met loshangende haren. De vrouw van den winkelier geen achterdocht koesterend, nam de vreemde dame bij haar in de huiskamer en daar ging men een hoeveelheid van ongeveer f 140, hoofdzakelijk kleingeld, met z’n beiden na- Mr. P. J. Troelstra. Naar de Maasbode verneemt zal mr. P. J. Troelstra wegens influenza niet deelnemen aan de begrootingsdiscussie in de Tweede Kamer voor 1913. Vrouw in brand. Toen Zaterdagavond de 72-jarige wed. De Wit, wonende Oude Vest te Breda, haar brandende lamp met petroleum bijvulde, vloog de olie in brand. Van schrik liet de vrouw de )amp vallen en kreeg de brandende petroleum over zich heen. Gelukkig werd de vlam door den voorbijgaanden Martinus Markies opgemerkt, die naar binnen snelde en ’t vuur doofde. Levensgevaarlijk gebrand werd het oude vrouwtje per brancard naar het R.-K. Gast huis vervoerd. Tel. Vrijzinnigen in Friesland. De Provinciale Bond van Vrijzinnigen in Friesland zal 13 dezer een buitengewone vergadering houden met het doel het program van actie te vervangen door dat van de Vrijzinnige Concentratie. Klein tooneel. Speenhoff schrijft aan hij een klucht schelling plezier en gaat ’t afdrinken, en Ja zeker, in mijn zak. Wilt u dan Naar ’t bureau wat heb ik de hand Volgt u maar en spoedig. Ik dank je wel. Volg nu meneer, als u geen schandaal wilt. Menschen er om heen, kennissen er bij. Jan, wat is er aan de hand Dat weet ik ook niet. Ah nou snap ik ’t. Ja ’t is mijn eigen schuld. Ik heb de politie kennis gegeven dat mijn stok gestolen was, maar ik heb ’m terug. Nou, ik zal wel even meeloopen. Da’s ook een gladdekker roept een straat jongen. Wat is dat vraagt een meneer. Nou da’s ’n goare, die heit ’n stok gestole eh nou zeit ie, dat hij ’t zelf aan- gegeve had bij de peliessie. ’s Avonds was ’t al in de kroeg bekend, waar hij gewoonlijk kwam, dat hij ge arresteerd was. Een relletje door de stad. Op het bureau verzocht de commissaris opheldering, zoodat hij een uur had moeten wachten. Toen vertelde hij het geval. Doch ook de commissaris geloofde hem niet. Een agent moest met hem mede naar de sectie waar de diefstal van dgn stok aangegeven was Toen was de politie tevreden. Maar nu moesten, wilde hij rustig met zijn stok over straat loopen, alle bureaux weder gewaarschuwd worden. De inspecteur van de sectie meende dat ’t toch wel een beetje kras was, om de politie zoo’n drukte te bezorgen voor een gestolen stok, die niet gestolen was. Dat viel niet te ontkennen. Wacht. En hij duwde den agent die hem gearresteerd en begeleid had twee mafjes in de hand en verzocht den inspecteur een rijksdaalder van hem aan te nemen voor sigaren voor de agenten of voor het politiefonds. Zijn partijtje was intusschen verloopen. ’t Was elf uur geworden, toen hij in de kroeg kwaqj, waar men hem niet weinig voor den gek hield met zijn stok. Hij kwam er zonder een rondje af. Zoo kostte hem dè stok, die niet gestolen was, reeds f 7.80. Zoo’n dure stok had hij nog nooit gehad. Hij telegrafeerde nog dien zelfden avond naar Rotterdam aan meneer Dinges jou stok kan me ook gestolen worden. Deze begreep er niets van, doch tele grafeerde terug daar ben jij stom genoeg voor. Dat was de klap op de vuurpijl. Hij houdt voortaan met beide handen zijn stok vast en slaapt er zelfs mee. Stoomdruk Firma B. Cuperus Az., Bols ward. er kapot van. Maar hoe zoeken. De oogst bevredigend. De eenige procenten winst geven, man thuis kwam en ver- een dievegge in huis kon eens na- lustelooze stemming, doch de de N. R. Ct. dat rondreis gaat maken met zijn politieke Holland pas op je zakken, of de van Kolkman”. Gebrek aan steenkolen. Men schrijft ons uit Winterswijk dd. 8 dezer. Er begon hier al gebrek aan steen kolen te komen. De vrees voor kolengebrek was bij onze bevolking zoo toegenomen, dat velen zich haastten, om zooveel mogelijk te bestellen, zoodat een enkele kolenhandelaar zijn voorraad bijna opgebruikt zag. Gelukkig echter zagen we gisteravond weer verscheidene lange treinen met volle kolenwagens op het emplacement staan, zoodat we hieruit mogen opmaken, dat de aan voer begint te vermeer deren. In ieder geval mag men tegen het begin van het volgend jaar eene stijging der kolenprijzen verwachten. Mooi was ie, die zwarte stok met fraai gebeeldhouwden knop, van meneer N. Maar, daarom alleen washij er niet trotsch op. De grootste waarde zat ’m hier in, dat ie van een groot kunstenaar afkomstig was, van wien hij ’m zelf gekregen had, bij voorkeur tegenover vele anderen. Zijn ge- heele omgeving wist dan ook van wien die mooie stok met dien mooien knop afkomstig was. Men kon hem niet met dien stok zien, of ’t was Kerel, wat ’n mooie stok heb jij daar. Ja, da’s ’n mooie stok, die heb ik van Dinges gekregen. Die stok verliet hem nooit, hij paste er op als een jonge dame op haar verlovingsring. Dezer dagen echter, toen hij haastig een zijner vrienden verliet, vergat hij den stok. Hij was echter zoo zeker van zich zelf, dat hij dien stok nooit kon vergeten, dat hij ’m niet miste, te meer, daar zijn handen met de strenge koude, een natuurlijke schuilplaats zochten in de zakken van zijn overjas. Toen hij in den schouwburg in een tusschenbedrijf de koffiekamer bezocht had, misie hij tot zijn grootste verbazing en schrik zijn stok. In zenuwachtigen haast keert hij naar de koffiekamer terug. Juffrouw, heeft u ook gezien of ik mijn stok hier kan hebben laten liggen Nou, meneer gezien heb ik ’m niet, maar ik heb daar wel eenige heeren om een tafeltje zien staan en die hadden een stok, dien ze bekeken. Maar, verder heb ik er niet op gelet. Dan is ie gestolen! Hoe vind ik den dief Zoeken, meneer, zoeken. Hij terug naar de schouwburgzaal. Op alle rangen want hij zat stalles met argusoogen geloerd, de binocle er bij. Nergens zijn stok te zien. Natuurlijk als hij gestolen was, zou de dief ’m wel verborgen hebben. Daar ziet hij een vriend. Da’s ook wat moois, nou mooien stok kwijt, je weet wel, dien stok Dinges. Sakkerloot, da’s jammer. Beroerd, ik ben vind ik ’m terug. Zoeken. Je hebt makkelijk praten, maar hoe Weet je wat je doet? Ga bij den uitgang staan en let goed op. Da’s ’n idee. Hij bij den uitgang, bekleumd van koude. Van het derde bedrijf stond hij op post, heen en weer loopend en zich opwindend om zijn stok. Eindelijk is ’t stuk uit. Het publiek verlaat de zaal. Hij op alle voorbij gangers gelet. Geen enkele stok ontging zijn aandacht. Verbazing van de menscben, die hem kenden, Daar ziet hij uit de borst van een meneer een dun zwart stokje. De onderkant van zijn stok die heeft ’m... Hij, kwasi langs dien meneer geloopen, en gevoeld. Jawel een Wacht. Zeg ga spoor. De meneer met den stok loopt met een vriend de Utrechtsche straat af. Hij met zijn vriend ’m na. Zou ik ’m aanspreken ’t Is gewaagd, je mocht je eens vergissen. Jakende ik den kerel maar. Hoort ’m nou lol hebbe met zijn gestole stok. De meneer en zij-n vriend kijken om, merken dat ze gevolgd worden met elkaar, blijven voor De beide andere heeren ook. Beide partijen maken praatjes. De stok is weer zichtbaar. Zie je wel Geloof ’t ook. De twee heeren vervolgen lachend hun weg de beide andere drentelen hen na. Nog eens voor een winkel halt gehouden. Toen naar den overkant geloopen. Al maar gevolgd. Groote verbazing. Eindelijk gaan de voorsten in een café om de lastige volgers te ontwijken. De beide anderen volgen en gaan aan ’t zelfde tafeltje zitten. Nieuwe verbazing. Woede. Meneere, wat moeten jullie toch i Niets. Dan begrijp ik julli gedrag niet. Wij het uwe niet. Meneer l Meneer Wat let me Wat let me in ’t publiek De man met den stok wordt woedend, grijpt, in zijn borstzak en pats... hij heeft zijn tegenpartij een flinken tik met zijn stok gegeven. De ander grijpt naar den stok, de beide andere heeren komen tusschenbeiden de grogglaasjes vallen van de tafeleen lawaai menschen er om heen... Pardonklinkt ’t plotseling, neem me niet kwalijk ik heb me vergist. Wat heb je je vergist. Wel, ik dacht dat u mijn stok hadt, maar ik zie nu dat het een dirigeerstok is. Meneer, wat denkt u van me Niets, meneer, doe me even zitten, dan zullen we zal ik u de zaak ophelderen. Met moeite kwam men zoo ver. De man van den stok bestelde een rondje en deelde zijn gemis van zijn stok en zijn vermoeden omtrent het uitstekende ondereind uit meneers jas mede. Wederzijdsch gelach. Kennismaking. Nog een grogje, nog een grogje. De meneer van den stok betaalde natuurlijk, want hij had zich vergist. Hij betaalde ongeveer drie gulden met wat gebroken was lachte mee, maar als een geit, wiens kiezen getrokken worden, en ging woedend en met een halve brom in naar huis. Den anderen dag ’s morgens vroeg naar de politie. Kennis gegeven dat zijn stok gestolen was. Beleefd verzocht er op te letten. Een gulden aan den agent gegeven, die hem te woord stond en hem beloofde er werk van te zullen maken. Stok goed beschreven. Dat was al vier gulden, maar dat kon niet schelen de stok had minstens tien gulden gekost, maar bovendien, hij was van zijn vriend Dinges, je weet wel van dien bekenden kunstenaar. ’s Middags loopt hij bij zijn vriend aan. Klaagt zijn nood over zijn stok. Is nog woedend. Eindelijk wordt hem doodkalm verteld dat hij ’m daar heeft laten staan. Hij blij. Verbazing. Maar nu de politie. Da’s ’n gek geval. Mond houen is ’t beste. Laat ze maar zoeken. Ze vinden ’m toch niet. Alle agenten zijn met den gestolen stok in kennis gesteld. De bureaux hebben ’t elkaar getelefoneerd. ’s Avonds loopt hij met zijn stok op straat, om haastig zich naar een partijtje te begeven. Een agent van politie loopt op ’t Rokin achter hem, kijkt naar den stok, tikt hem op den schoudermeneer hoe komt u aan dien stok Wel dat is mijn eigendom. Onwillekeurig kleurt hij voor de voorbijgangers. Zoo, kunt u dat bewijzen maar ik heb de bewijzen niet 58.— f 60.— - 62. - 58.- - 56.— - 59.— De Duitsche marktplaatsen zijn over algemeen flauw met verschillende verlagingen en aangezien Duitschland tot nu toe de voornaamste kooper op onze mijnen is, waren die daardoor lager. Maastricht en ’s-Her- togenbosch Ook in Friesland heerschte de geheele week een noteeringen werden niet verlaagd. Er is daar een zoogenaamde commissieno- teering, waarvan de belangen-noteering maar al te vaak duidelijk en brutaal te voor schijn treedt en die geen rekening houdt met de werkelijke markttoestanden en handel, noch de handel bevordert o.i. uit gebrek aan zakenkennis bij sommigen, uit zelfzucht bij anderen, waardoor hunne noteering geregeld te hoog is. Er is in Friesland geen publieken verkoop zooals in Brabant. Sneek, boerenboter fabrieksboter Leeuwarden GEMENGD NIEUWS. Ommen en de Tariefwet. De Almelosche Crt. komt in een artikel op de verkiezing in Ommen terug. Het blad heeft willen afwachten het oordeel der recht- sche pers, aangezien het vermoedde, dat men van rechts de uitspraak der Ommensche kiezers valsch zou belichten. Zoo is het ook gebeurd en een treffende overeenkomst ken merkte de beschouwingen der rechtsche pers organen. Waarom het bij deze verkiezing zoo groot deel ging, wordt eenvoudig zwegen. Onze politieke tegenstanders zoo schrijft het blad kunnen uit geen ander vaatje tappen, dan dat van smaad en hoon. Kuyper- haat de spil te noemen, waarom gansch deze verkiezing draaide, is in lijnrechten strijd met de waarheid en de werkelijkheid. Zeker, we willen niet ontkennen, dat in dezen stembusstrijd de kerkelijke gevoeligheid is gemengd, maar het is misleiding aan die kerkelijke gevoeligheid eenerzijds en Kuyper- ofcoalitiehaat anderzijds Bichon’s overwinning toe te schrijven. Hij heeft deze te danken aan zijn beslist stelling nemen tegen het ontwerp-tariefwet. Voor de liberalen was zijn optreden in kiezersvergaderingen allerminst sympathiek. Hij heeft het liberalisme niet met fluweelen handschoenen behandeld. Zijn duidelijke ver klaring, dat hij bij een keuze tusschen Dr. Kuyper en Tydeman aan eerstgenoemde zijn stem zou geven, was zeker niet geschikt om bij de vrijzinnigen in ’t gevlei te komen. Maar voor het aanrakingspunt van den vrijhandel is alles op zijde gezet. Daarvoor zwichten alle anti-pathieën. Voor de vrijzin nigen stond de strijd in het teeken van den vrijhandel. En voor de vrijzinnigen niet alleen. Een plattelandsdistrict als Ommen, heeft vele politiek onbewuste kiezers. Menschen, die kerkelijk tot de rechtzinnigen behooren, die zich niet hebben aangesloten bij eene politieke partij maar wars zijn van elke politieke drijverij. Deze zijn door de propa ganda voor den vrijhandel tot nadenken gebracht. In dit, laten we het maar eens noemen neutrale kiezerscorps, is beweging gekomen. Zij zien het gevaar, ’t welk dreigt. Zij hebben geleerd, dat minister Kolkman’s plannen voor hen beteekenen een aanslag op de portemonnaie. De vergaderingen, door het Anti-Tariefwet Comité belegd, kenmerkten zich alle, zonder onderscheid, door een over- groote belangstelling, waaraan elke vijande lijke houding vreemd was. Kiezers, die zelden van hun kiezersrecht gebruik maakten, kwamen nu ter stembus. De heer Bichon van Usselmonde haalde in Stad Ommen hetzelfde aantal stemmen als zijn geestverwant Mackay (197), in Ambt Ommen bekwam hij er twee minder (502), in Raalte twee meer 258). Deze constante cijfers zijn niet het resultaat geweest van Kuyper-verguizing en het ontketenen van godsdiensthaat, maar ze zijn een uitvloeisel van ’n vastgelegde overtuiging, dat de Tarief wet Kolkman de welvaart van ons land bedreigt. Daarom is de uitspraak der Ommensche kie zers voor ons een zeer verblijdende. Dat de rechtsche pers de overwinning van den vrijhandel tracht te begraven onder een stofmassa van knoeierij en lagere hartstochten komt voor hare rekening. Zij moge haar oogen sluiten voor het opengaan van die van anderen, dat opengaan is daardoor niet ongedaan gemaakt”. Overleden. Te Beerta (Gr.), werd onlangs de jeugdige arbeider Schröder, door een ongelukkig schot van een buurman, die een hond wilde dood- Maastricht en waren gemiddeld f 1,lager. I schieten in zitvlak en buik getroffen. De ongelukkige, die in het Ziekenhuis te Gro ningen verpleegd werd, is aldaar thans over leden. ■V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4