51ste Jaargang. 1912. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 102. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. BERICHT. SOLIST RATIS KINDER I IJDSCHRIFT verschunTalle 14 DAGEN ras iaS Tegen de protectie in Duitschland. Donderdag 19 December. RECLAME. HET GROOTSTE ORGEL DER WERELD. Ingezonden. Nieuwe Abonnés op dit Blad, ont vangen de nog vóór Nieuw jaar verschijnende num mers gratis. TWADDE KRIIÏ 8 ure ynr h s MS Nij Toanielstik,yn fjouwer utJt en troch „H E L r nMASK te overzien, zoodat de organist zonder hulp elke beweging kan uitvoeren. Twaalf duizend een honderd en drie en zeventig pijpen staan ter zijner beschikking. VOOR Afzonderlijke Ws. Opflering fen: r 3 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). In het nummer van de Bolswardsche Courant, ver schijnende 1 Januari 1913, zullen Nieuwjaarswenschen, worden opgenomen a 25 cents. Spoedige toezending van adver tenties is zeer gewenscht. DE UITGEVER. zen profiteert slechts De andere 94 pCt. ES3 s De orgelvirtuoos Alfred Sittard had de eer inwijding, die o.a. Duitschen Keizer en autoriteiten. missive, inhoudende eene een reuzenorgel door de de St. Michaelskerk te ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Het besproken instrument is het grootste der wereld, de reeds genoemde te Riga en Weenen, de grootste van Rusland en Oosten rijk. Meerdere groote orgels leverde de firma Walcker in de St. Pieterskerk en de Aca demie St Cecilia te Rome, te Leipzig in het Gewandhaus, te München in de Kaimzaal, te Berlijn en te Straatsburg in de Synagogen, alsmede te Boston, Buenos-Aires, New-York, Kaapstad enz. In ons land vindt men de Walcker orgels te Helmond, Ingen, Osch, Rotterdam en Woensel, terwijl in aanbouw is een orgel voor de Ned._ Herv. Kerk te Wildervank, welk instrument wordt voorzien van de allerlaatste vindingen. ’t Kon zijn dat sommige lezers vreemd opzien tegen het woord //Speeltafel”. Bij gewone orgels is de claviatuur één met het orgel. De speeltafel is iets op zich zelf, staat meestal geheel vrij, terwijl van daaruit langs pneumatischen- of electrischen weg verbinding met het eigenlijke //Orgel” wordt verkregen. In de R. K. Kerk te Workum staat een orgel met een speeltafel. tal van Onze protectionisten wijzen altijd op het voorbeeld van het buitenland omhetNeder- landsche volk begeerig te maken naar de zegeningen der bescherming. Behalve, dat zij daarbij vergeten, dat een vergelijking tusschen ons kleine land en de groote landen, waar het beschermend stelsel heerscht, niet opgaat, zien de protectionisten, als zij over onze grenzen kijken, blijkbaar niet meer dan zij zien willen. Dat een vergelijking niet opgaat ten aan zien der handelspolitiek is niet minder waar, dan dat men in verband met de politiek in het algemeen ons land niet op één lijn kan plaatsen met een groote mogendheid. Voor zoover onze handelspolitiek betreft, bedenke men slechts, dat de verscheidenheid der grondstoffen en hulpmiddelen, welke een klein land oplevert, in den regel meer be perkt zal zijn, terwijl de aanwezigheid van voortbrengselen van meer verschillenden aard mag worden verwacht in een land van grooter uitgebreidheid. Meer dan de bevolking van grootere landen zal ons volk dus verschillende benoodigd- heden uit het buitenland moeten betrekken, terwijl omgekeerd binnen onze grenzen geen voldoend afzetgebied te vinden is voor onze groote industrieën, dat zijn die takken van bedrijf, welke als gevolg van de natuurlijke omstandigheden hier onder zulke gunstige voorwaarden voor hun ontwikkeling verkeeren, dat zij tot grooten bloei zijn gekomen en een dergelijke uitgebreidheid hebben verkregen, dat zij voor den afzet van hun producten op het buitenland zijn aangewezen. Twee redenen dus, waarom wij, nog minder dan groote landen, ons met een tariefmuur mogen omgeven en integendeel onze grenzen voor het handelsverkeer zoo ruim mogelijk moeten openstellen. Nog minder dan groote landen. Als onze protectionisten hun blikken richten over de grenzen, dan zien zij niet, of dan doen zij alsof zij niet zien, dat overal de bevolking zich verzet tegen de hooge invoer rechten. En toch spreekt de volkswil zich overal duidelijker en duidelijker uit tegen de bescherming. Een der eerste orgelmakers in binnen-en buitenland is gewis de firma E. F. Walcker en Co. te Ludwigsburg. Vertegenwoordiger voor Nederland dezer firma is de heer Joh. C. Raupp, te Eindhoven. Namens de firma Walcker werd ons dezer dagen door gezegden vertegenwoordiger toe gezonden eene beschrijving van firma geplaatst in Hamburg. Aan gezegde missive ontleenen wij o.a. het volgendeDit ontzaglijk groote orgel overtreft niet alleen in afmetingen en omvangrijkheid der dispositie elk tot heden in eenig Godshuis of Concertzaal opgesteld orgel, maar vereenigt bovendien in zich alle nieuwste vindingen der meest moderne orgel- bouwtechniek, op hoogst meesterlijke wijze. Het instrument overtreft in omvang alle orgels te voren door deze firma gemaakt. Toch werd er te voren kapitaal werk geleverd, als men leest dat uit dezelfde fabriek orgels werden geplaatst met 124,109 en 90 stemmen. 1 zelf, worden nooit geduld zoodra Sunlight slechts eens j geprobeerd is. EN IS OVERAL GRATIS VERKRIJGBAAR VOOR ELK KOOPER VAN .ST O L D MARGARINE A ScT PER POND het orgel te bespelen bij de plechtige werd bijgewoond door den en tal van deskundigen Men ziet met hoe groote schreden de orgelbau” voortgaat zich te ontwikkelen. Ook al omdat er onder de lezers onzer courant meerderen zijn te vinden, die sympathiseeren met het schoonste aller instrumenten, ook om eens te laten hooren hoe ver het kennen en kunnen der hedendaagsche orgelmakers gaat, vermeenden we deze bizonderheden ter kennisse onzer belangstellende abonné’s te moeten brengen. Dem verdienst seine Krone. Alle verbindingen zijn tot stand gebracht met 60000 M. electrische draad, 920 electro- magneten en 10141 contacten. De benoodigde wind wordt aangevoerd door 2 gekoppelde, door electriciteit ge dreven, luchtzuigers, elk van 5 P. K., welke voor het hoofdorgel per minuut 95000 liter lucht leveren. Bovendien is er op het gewelf der kerk nog een electro-motor geplaatst van P/2 P.K., die de lucht bezorgen moet voor het echo-werk. Van dit echo-werk, ook geplaatst op het gewelf, wordt het geluid geleid door een klank-kanaal, uitgevoerd in beton. Deze klankgeleiding is 40 M. lang, 3,65 M. breed en 3,50 M. hoog. Zij mondt uit ongeveer in het midden der kerk, alsdan passeert het geluid nog een rooster. Van wondervolle werking is de »thatigkeit” van dit echo-werk. De prestant (32) voet, geheel van tin ge maakt, is in het front geplaatst. De grootste pijp van het orgel (C sub contra octaaf) is 11,28 M. lang. Daarentegen heeft het aller kleinste pijpje van dit groote werk slechts de afmetingen 25 bij 6 m.M, In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, het land van de protectie in haar uiterste consequentie, heeft de meerderheid zich onlangs op de ondubbelzinnigste wijze verklaard door den vrij handelaar Woodrow Wilson tot het presidentschap der republiek te roepen. En de gekozene heeft reeds bekend gemaakt, dat zijn eerste regeeringsdaad zal zijn gericht tegen de hooge invoerrechten en de daarop gebaseerde trusts. Kwamen de beschermende rechten in Noord- Amerika, in bescheiden vorm en als tijdelijke maatregel eertijds binnen door een achter deurtje als oorlogsbelasting tijdens den burgeroorlog in Duitschland, het land, waar de ontevredenheid over de hooge prijzen der levensbehoeften zich meer en meer tegen de bescherming keert, is men den weg van het proctectionisme ook niet om het stelsel zelf, doch evenzeer met bijoogmerken in geslagen en wel juist zooals dit thans bij ons dreigt te geschieden om zuiver politieke redenen. Bismarck, oorspronkelijk vrij handelaar, ge bruikte het in 1879 onder zijn invloed vast gestelde, aanvankelijk bescheiden, tarief van invoerrechten dat echter reeds in 1885 verdubbeld en in 1887 vervijfvoudigd werd als middel om te komen tot een partij- formatie, die in den Rijksdag een door hem gewenschte meerderheid zou doen ontstaan. Dit geschiedde onder de patriotische leus, dat het Duitsche vaderland voldoende voedsel moest kunnen opleveren voor bevolking en leger in tijd van oorlog, om welke redenen den landbouw (Duitschland had reeds toen een bloeiende nijverheid) gelegenheid moest worden gegeven zich te ontwikkelen. Dat klonk zeker heel mooi. Maar minder mooi waren en zijn nog de vérstrekkende gevolgen van de met dat doel verleende be scherming. Tot die gevolgen behooren o.a. de vleeschnood, die zich vooral dit jaar door geheel Duitschland doet gevoelen, alsmede de duurte ook van alle overige levens middelen. Van die hooge prijzen genieten slechts weinigen de voordeelen, en komt de schade ten laste van het algemeen. Wil men een voorbeeld Meer dan 80 pGt. van de bevolking van het Duitsche Rijk heeft met den landbouw niets te maken en profiteert dus niet van de graanrechten. Die graanrechten kosten den gezamenlijken Duitschen consumenten jaarlijks 1020 mil- lioen Mark, of per hoofd 19.91 Mark. Hiervan komt nog niet 1/8, inden vorm van invoerbelasting, ten goede aan ’s lands schatkist. Het overige meer dan 7/8 dus, komt terecht in de zakken van particuliere personen in den vorm van verhoogde prij zen. Onnoodig te zeggen, dat deze belasting het meest drukt op de grootste en de armste gezinnen. Zelfs dan, wanneer in hun land de oogst overvloedig is, betalen de Duitschers dank zij de protectie hun meest noodzakelijk voedsel duurder dan de bewoners van lan den, waar de oogst mislukte. Zoo bijv, in de voor Duitschland gunstige oogstjaren 1907 en 1908 stegen daar, als gevolg der hooge invoerrechten en uitvoerpremies, de graan prijzen tot boven die in landen, waar het gewas mislukt was. En die hooge prijzen hebben zich gehandhaafd. In September van het vorige jaar kostte 1000 Kg. tarwe te Berlijn 211.50 te New-York 153.80, te Chicago 143.te Liverpool 166.20, te Parijs 206.40, te Budapest 202.40 en te Odessa 163.40 Mark. Bovendien moet hierbij worden in het oog gehouden, dat de te Berlijn genoteerde tarwe in kwaliteit staat beneden die van de overige hiergenoemde markten. Van deze hooge prij 6 pCt. der Duitschers. mag ze betalen De graanrechten noemden wij alleen maar als voorbeeld. De hooge invoertarieven op andere dagelijksche levensbehoeften drukken op de bevolking evenzeer. Dat in den Rijksdag, ondanks de zeer - verbreide ontevredenheid, geen meerderheid te vinden is voor een terugkeer tot het Vrijhandelstelsel, moet ook alweer worden toegeschreven aan politieke redenen, aan overwegingen voortspruitende uit partij-be- lang. De eenige partij, die zich in haar geheel verklaart vóór den Vrijhandel, is de soc. democratische. Dit wil echter allerminst zeggen, dat allen, die deel uitmaken van andere politieke partijen, zijn protectionisten. Tot hen, die zich in Duitschland met kracht verzetten tegen het protectionism e^ Bolswardsche Courant f!' I Huil» ir L24B ^HANDWERK BOOS fORNUijl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1