PER TELEGRAAF. lite Wijnen, sche wijn), St. CRISTOLY, INQUEFORT, PETIT BOURGOGNE, MADERA BRIJ, TTE PORT, •ring aanbevolen door lER, Bolsward. 1 Müngasontploffing. INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE. I Weekmarkt, Burgerlijke Stand. Financiëel overzicht. Stadsnieuws. I I Vrijdag 27 Dec. 1912. Officiëele Advertentiën. Geld op prolongatie heden 4- pCt. met 18 niet mee te F. 0. A. naar de nieuwe fabriek verhandelde de rijt I het om- ,1 de lagere beambten, dat zijn van het den lijve ■II en wees ook Amerika de meeste land. van hulde en dank zijne aangename land beoogt juist nu een beweging in l Uw Dw., Donateur JACOBUS van De meer toegevende houding van DORTMUND, 18 December. Hedenmorgen heeft alhier een hevige mijngasontploffing plaatsgehad. Er waren 65 werklieden in de mijn. Twintig mijn werkers kwamen om, terwijl nog 40 werklieden in de schacht verblijven. Alles wordt beproefd om dezen te be vrijden. Op een I II het opschrift wordt bekrachtigd wetsartikel, valt er BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward maken bekend, dat inplaats van op Donderdag 26 December 1912 (2de Kerstdag), de WEEKMARKT te Bols ward zal worden gehouden op Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. OBERMAN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. 107.000 shares van doll. 100. u n u u van het aantal ver- behoort de groote menigte, bestaande uit de I edele dingei werklieden, de kleine pachters, de nering doenden en dus al degenen, die de gevolgen beschermend stelsel dagelijks aan gevoelen. huis en briefje Daar ik vernomen hep zijn haar Niet geknipt was Verplaatsing. Naar wij vernemen zal de heer F. Schirm, klerk aan het Post- en Telegraafkantoor alhier, inplaats van met Februari, eerst met 12 Mei a.s. verplaatst worden naar Amsterdam. Te water. Dinsdagmorgen waren eenige werklieden op de Kade bezig om een stoommachine met ketel van den heer Wesseling in een praam te laden, toen het gevaarte door het doorbuigen der liggers kantelde en in de gracht viel. De geheele machine lag onder water, alleen het voetstuk was nog zichtbaar. Met vereende krachten is de drenkelinge weer opgevischt en lag hedenmorgen in een praam, waarmede ze werd vervoerd. De heeren dr. Oldenboom en De Kleer heb ben zich echter ver gehouden van het ykapitalistisch” millieu en festijn. Nu is er z/rumor in casa”, wantdeHaag- sche proletariërs keuren dat zich encanailleeren met de //bourgeoisie” allerminst goed. Het bestuur van de Haagsche afdeeling is het met de oppositie die een motie van afkeuring wil stellen, niet eens en zal zijn demissie nemen. Er heerscht hier nieuwsgierigheid naar den afloop van de familieruzie, vooral in ver band met de op handen zijnde gemeente raadsverkiezing. Geen Stylut. der Haagsche scholen zoo ver telt liet Volk was een kind, dat niet zuiver op het hoofd was. De schoolarts vond het noodig, dat het haar geknipt werd. De onderwijzeres gaf een boodschap mee naar ontving als antwoord onderstaand in verdacht, toen hij vernam dat zij dagelijks de woning van zijn rijken patroon betrad, 't Bleek hem tên laatste dat het integendeel een edele, opofferende liefde van zijn vrouw was, en dat zij als min naar deze rijke familie ging om daardoor te voorzien in ’t levensonderhoud van haar gezin, wijl haar man met anderen het werk had ge staakt, dus niets verdiende, en nog bovendien te veel aan Bacchus offerde. De rollen van deze vader en moeder werden uitstekend vertolkt, ook de huisvriend Jansen had, vooral in ’t 2e bedrijf, goede oogenblikken, en om deze drie personen draaide eigenlijk het stuk. De anderen waren van minder beteekenis en daardoor viel ook minder de aandacht op hun persoon. Toch was het herberg-tooneel, het 2e bedrijf, niet onaardig. Het geheel in 3 bedrijven was boeiend, en vond wel bijval. Het nastukje //Een vrijage in het Kamp” was een klucht, die soms zeer de lachlust opwekte. Het was reeds de 42e openbare uitvoering dezer kamer, maar toch waren er dezen keer verscheidene leden bij die voor ’t eerst //op de planken” waren, en dit was ook soms heel goed te merken. Speelde Neeltje, de knappe vrouw van den ouden Krelis zeer verdienstelijk, ook haar man wist zich typisch juist te gedragen, hun dochter Antje echter was soms zeer naief en de soldaten, tot'de sergeant incluis, behoorden zeker tot de recruten, of zooals de Voorzitter het bij de opening aanduidde, tot de nieuwelingen, die nog //gedresseerd” moesten worden. Er werd evenwel om de klucht hartelijk gelachen, en de naïeve houdingen werkten soms ook weer mee tot het effect. Wat wij ook een verdienste achten, was, dat de voorstelling reeds te elf uur was afgeloopen dit is vroeger wel eens heel anders geweest. Een druk bal besloot de pret. Vergadering Aid. „Bolsward” van de Friesche Mij. van Landbouw. J.l. Maandag had op de bovenzaal van den heer Y. K. Galama de vergadering van bovengenoemde afdeeling plaats. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter en de lezing der notulen door den Secretaris, werd overgegaan tot benoeming van een Bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den heer Tj. H. de Boer te Burgwerd. Genoemde heer werd met op één na algemeene stemmen herbenoemd. Hierna hield de heer J. Haarsma Jr., van Leeuwarden epne lezing over Mals. Op zeer aangename en duidelijke wijze wist spreker zijn onderwerp te behandelen, door teekeningen en producten den aanwezigen nader toe lichtende. Hij stelde in ’t licht, in welke streken der aarde men zich vooral op het verbouwen van mais toelegt, aan, welke Staten van mais uitvoeren naar ons Een welverdiend woord mocht de heer H. voor uiteenzetting oogsten. Een drukke bespreking ving daarna aan omtrent de uitkomsten der pacht-enquête, terwijl de in uitzicht gestelde plaatsing van stoomgemalen in onze Provincie zich eveneens in eene drukke discussie mocht verheugen. Hierna werd deze 'zeer geanimeerde en goed bezochte vergadering door den Voor zitter gesloten. Betaalbaarstelling van dividenden coupons. United States Steel Corp. pref, aandeelen no. 46 der cert, met f 42.871/2. Atchison Topeca Santa Fé S. M. gew. aand. div. 70, betaalb. met f 36.66. Pennsylvania Spoorw.-Mij. div. no. 80, betaalb. met f 18.321/2. American Telegraph Cable Co. div. 113 der cert, met f 30.60. Petroleum-Mij. Orion div. over 1911/12 10 perc. in nieuwe aandeelen. Het volgende staatje vonden wij heden vermeld in de Dag. Beurscrt. 2 December n u u u u u u n u is en dat gruwel om het eene alles te na zijn ziel niet niet de tijt Geest. De BURGEMEESTER van Bolsward, brengt ter openbare kennis, dat de inschrijving voor de MILITIE voor deze gemeente, van jongelingen, die in 1894 geboren zijn, ter secretarie zal plaats hebben in de maand Januari a.s. en dat eene bijzondere zitting zal worden gehouden op Zaterdag den 4en Januari 1913 van ’s voormiddags 9 tot ’s namiddags 2 uur. Bolsward, den 14 December 1912. De Burgemeester voornoemd, M. OBERMAN, I Exmorra, 18 Dec. Gisteravond toen alhier de feestelijke uitvoering der Zangvereeniging zou beginnen, wenschte de geestelijke leider Ds. B. niet de leiding op zich te nemen, omdat ook te dezer gelegenheid voordrachten en samenspraken zouden worden gehouden. Dat was op zich zelf niet iets waarop ZEerw. tegen was, maar hij moest vooraf deze voordrachten hebben ingezien en goed gekeurd. De personen, die hieraan deel zouden nemen, achtten dat niet noodig, Dominé kon hen toch wel vertrouwen. Gevolg: Dominé weigert de leiding op zich te nemen. Gelukkig was echter de andere Predikant in het dorp, Ds. Visser, bereid om de feestvergadering te leiden. Buiten hun hoekje gegaan. De Haagsche correspondent van schrijft Zijn mijn inlichtingen juist, dan heerscht er op het oogenblik groote oneenigheid in de Haagsche afdeeling van de S. D. A. P. Aanleiding daartoe is het feit, dat op de soirée, onlangs door den burgemeester aan de gemeentelijke autoriteiten aangeboden, ook een viertal socialistische raadsleden, waarvan één nog wel in //up-to-date evenipg- dress”, zich hebben vertoond. De heeren Ter Laan, Helsdingen, Bleeker j daarentegen en Hoejenbos zijn daar geweest en, naar ik verneem, niet tot hun verdriet of ergernis. 1 rekenen Servie geeft ook aanleiding tot deze veronder stelling. Mocht dit vermoeden juist zijn, dan is voor ons West-Europeanen, althans voorloo- pig, de internationale toestand beduidend verbeterd. Een oorlog van Oostenrijk tegen Servie, waarop de kans wel groot lijkt, be hoeft dus geen verdere uitbreiding te hebben. Op de lokale markt had jl. Zaterdag een aanzienlijke rijzing plaats van aandeelen Amsterdam-Deli. De noteering sprong van 660 pCt. op tot bijna 800 pCt. De oorzaak hiervan is dat deze Maat schappij haar aandeelenkapitaal van 1 mil- lioen zal vergrooten toV«3 millioen. Van de reserve die P/2 millioen groot is, wordt 1 millioen afgenomen en zal hiertegen bij ieder aandeel een aandeel cadeau worden gedaan, verder zal 1 millioen kapitaal ter inschrijving aan aandeelhouders worden aan geboden a 100 pCt. Het gevolg hiervan is dat ieder aandeel houder van een aandeel ad f 1000.een som van duizend gulden heeft te betalen en eigenaar wordt van drie aandeelen. Hessa tabakaandeelen waren eveneens zeer willig op de bevestiging van het gerucht dat de Rubber Cultuur Mij. //Amsterdam” hare rubber onderneming //Hessa West” heeft overgenomen voor x/2 millioen en 100 aandeelen R. C. Mij. „Amsterdam”. Deze laatste Maatschappij gaat nu over tot uitbreiding van haar kapitaal en is de inschrijving op 20 dezer op f800,000. aandeelen opengesteld ad 185 pCt. De notee ring der oude aandeelen is daardoor wat teruggeloopen. Ook de N.V. Blauwhoedenveem gaat over tot uitbreiding van haar kapitaal. Wij herinneren aandeelhouders aan de realiseering van bet claimrecht. Een vreemd heer. Een der bezoekers van de onderwijzers- meeting, Zondag 8 dezer, in Den Haag gehouden, vroeg aan een voorbijgaand heer het nummer van de tramlijn, die naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen voert. Op Zondag geef ik geen inlichtingen aan menschen, die met de tram gaan was het antwoord. N. v. d. D. V rouwelijke diaken. Mej. E. Mulder te Mensingeweer (Gro ningen) is bij de Doopsgezinde Gemeente benoemd tot diaken. Van de bezittende klasse is in Duitsch- land nog een vrij groot deel voor de pro tectie. De oorzaak hiervan moet vooral worden gezocht in de vrees voor een scherpe daling der prijzen, welke zou tengevolge hebben een verlaging van de rente alsmede van de waarde der waarborgen, waartegen de beleggers (op hypotheek, in ondernemin gen enz.) hun geld hebben uitgeleend. Dit en niet het'geloof in de onmisbaarheid der protectie voor de algemeene welvaart, doet velen in Duitschland nog niet overgaan naar het kamp der Vrij handelaars. Die vrees is zeker niet ongegrond. Een plotselinge opheffing der invoerrechten zou een debacle tengevolge hebben. Aan een plotselinge opheffing denkt echter niemand, noch in Duitschland noch elders. Immers iedereen weet, dat het heel moeilijk is om, als de weg der bescherming eenmaal is ingeslagen, daarvan terug te keeren. De moeilijkheid van het terugkeeren is juist _een van de grootste gevaren van het inslaan van dien weg Maar ondanks deze algemeene erkende moeilijkheid, begint, met de overtuiging dat zoowel in Noord-Amerika als in Duitschland de protectie haar hoogste punt heeft bereikt, de meening veld te winnen, dat een geleidelijke verlaging der invoerrechten thans met vertrouwen mag worden tegemoet gezien. En voor ons 1 Tariefontwerp-Kolk man gekeerde richting Op de voordracht.' Onze gasdirecteur, de heer^J. A. A. Ocht- man, komt als no. 1 voor op de voordracht voor directeur der gasfabriek te Zaandam. Den 30 December zal door den raad een benoeming geschieden. Bazaar „Groene Kruis.” De Voorzitter van bet //Groene Kruis” de heer Terhenne, werd heden aangenaam verrast door de aanbieding van een aantal luxe voor werpen ten bate van den te houden bazaar. Deze voorwerpen werden aangeboden door de firma Herman Oosterbaan alhier. Ook bij enkele Comité-leden zijn reeds heel aardige en zelfs kostbare geschenken ingekomen en toegezegd. Goed voorgaan doet goed volgen 1 Tooneelvoorstelling. De Rederijkerskamer //Eendracht zij onze Leus” trok als gewoonlijk, Zondagavond weer een volle zaal. Opgevoerd werden ditmaal stukken uit het volksleven, wat o.i. én voor de spelers én voor de toeschouwers wenschelijker is, dan het vertoonen van scènes uit de hoogere standen, z/t Lichtvaardig oordeel” betrof hier een huisvader, die zijn vrouw van on- 3 4 5 6 7 9 10 11 12 13 14 Dit handelde aandeelen op de beurs van New- York. Hieruit volgt dat de plaats gehad hebbende aanzienlijke daling gepaard is gegaan met groote uitbreiding van den omzet. Dit is niet iets buitengewoons, want men ziet dit meer gebeuren, maar opvallend is toch het zooveel kleinere aantal stukken op 14 December. Is het manupulatie geweest? of strijd tusschen groote belanghebbenden of waren het opzeggingen van groote beleeningsposten vanwege de krappe geldmarkt, zooals wij verleden week veronderstelden Dit laatste motief zien wij meer vermeld, maar daarmee is weer niet in overeenstemming te brengen dat een New-Yorksch consortium doll. 25 millioen 4*-/2 Oosten rijk sche schat kistbiljetten overnam. Deze leening is overgenomen voor Oostenrijk op een 63/4 procentsbasis; de looptijd der biljetten is P/2 a 2 jaar. Deze transactie bewijst nog eens hoezeer de markt verzadigd is van eerste klasse staats fondsen. De Balkanstaten die na den oorlog voor verschillende doeleinden zeker leentje buur moeten spelen, zullen dan ook stellig een hooge rente moeten belooven, willen zij van succes verzekerd zijn. Of de Balkanoorlog spoedig tot het ver leden zal behooren, zal de conferentie te Londen moeten uitmaken. Het geheele ver loop van dezen oorlog geeft o.i. wel aanleiding om een spoedig en gunstig *resultaat te verwachten, te meer nu althans schijnbaar de Mogendheden eensgezind zijn. Rusland mobiliseert niet meer, Oostenrijk i wel. Moet men dit opvatten dat Servie niet meer op Ruslands steun kan Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik nogmaals een plaatsje in uw geëerd blad, bij voorbaat mijn dank. Toen ik in uw nummer van j.l. Woens dag uw gastvrijheid inriep om mijn ver wondering te uiten over ’t opschrift van ’t bord op het Sportterrein, had ik gehoopt, dat in een volgend nummer van bevoegden eenige opheldering in deze zou worden ge geven. Maar ik ben helaas teleurgesteld. Wel heb ik opgemerkt een ingezonden stukje aan mijn adres, onderteekend door X, doch dit gaat geheel buiten de questie om. Om met de deur in huis te vallen, het opschrift van ’t bord levert een gevaar op voor de betrokken vereenigingen, die het huren en buitendien voor ieder, die zich op het terrein zal wagen, zonder lid van de vereeniging, die het in huur heeft, al is het ook tijdens een wedstrijd. Daar staat duidelijk verboden voor hen, die geen lid zijn van de betrokken vereeni gingen, dus alle verkeerde begrippen zijn uitgesloten. Nu schrijft X, dat het de bedoeling niet is eene vereeniging met hare leden te dupeeren, echter wat de bedoeling is, doet minder ter zake. Waar mijns inziens dit bord den toegang tot het terrein verbiedt voor niet-leden, zag ik gaarne dat dit opschrift werd veranderd, voor dat een vereeniging, welke ook, in moeilijkheden in deze questie is geraakt, want waar het opschrift wordt bekrachtigd met een spotten. 362.000 581.000 636.000 946.000 711.000 990.000 1.000.000 1.256.000 898.000 550.000 170.000 eene opgave van Hannus als dat hij Dan wat anders zien zou. Maar ik weet niet waar of jij mee noodig hep komt anders bij mij praajes maken maar tegen geen kind wat is er dan aan zijn Hoofd is het niet zuiver zoo zei Jij een hoofd hebe, ik woord Naar van al dat ge eng. Leere is u vak en verder niets, laat dat maar aan mij over ik hout niet van onzin en daarom Mochte wij allen onze on reine harte van wege De Zonde voor God lere kenen door Gods Gees en het belijde voor hem of hem die ge oben baart is tot reiniging namelijk Jezus de christus maar nie daar hoord men niets van is wat erger o doen, na ’t ligchaam en om Te zien is dat nu Straatroof. i uit den Bosch. Een straatroof heeft zich te Men schrijft ons brutaal stukje van i ’s Bosch: afgespeeld in het centrum der stad. Een jongetje van een jaar of negen werd door zijn moeder naar het bureau der gas fabriek in de St. Jozefstraat gezonden om halve stuivers te halen voor den muntmeter, waarvoor hij ander geld meekreeg. Toen hij buiten kwam werd hij aangevallen door twee individuën, waarvan de een zijn handen vasthield, terwijl de ander zijn zakken ledigde. Op het hulpgeroep van het jongetje kwamen wandelaars toegeschoten, doch de beroovers gingen aan den haal en werden niet gegrepen. Men hoopt, dat het alsnog gelukken moge de daders van deze laffe aanranding op te sporen. Arnh. Cl. -BOLSWARD, van 15 tot en December 1912. Geboren: Jan, z. v. Taco Nota en Stientje Negerman. Hermann, z. v. August Schumacher en Japke Visser. WONSERADEEL, van 14 tot en met 17 December 1912. Geboren: Aafke, d. v. Gosse Buwalda en Trijntje v. d. Goot te Pingjum. Uiltje, d. v. Sikke Jorritsma en Hinke de Boer te Makkum. Tietje, d. v. Pieter Buwalda en Lutske Nieuwland te Witmarsum. Overleden: Catharina Mulder, 62 jr., echtgenoote van Jan Miedema te Makkum. I H H V U II ii I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2