BLOCKER’S DAALDERS CACAO Dr. NANNING'S KINADRUPPELS Verschenen: WAAROM GEEN BESCHERMING? Met welke andere CACAO de verbruikers VISITEKA A II TIES. Z/eZe fouten in Ofvxje. qeAooonten uyoncLen on$ jcLouv j&entit aLuicLeijj/t,, uycuxn&enhettelou^ 2hxt onclenoincLen oe/e rnxy&oLen^cLie haa^JunjtiLenen /voffie. Firma B. CU PE RUS Az. te BOLSWARD. Modelboek ter inzage. Voor het Kantongerecht. Wij verzoeken beleefd tijdige bestelling van een proef nemen, de ervaring leert dat zij allen steeds terugkomen op g I A.. J. ten Hope, Rotterdam. te zijn a.s. Stoomdruk Firm» B. Cupertu A»., Bolsward, Gelezen op het bord van een fietsen handelaar „Voetpornp voor handen”. voor ’t eerst dus alleen de nieuwe In een Duitsche krant een advertentie gelezen, waarin de gelukkige en stipte ouders de geboorte aankondigen van hun zoon, die geboren werd Den 12den van ’12 middags te 12 uur 12 minuten. De jongen heeft slechts één toekomst rekenmeester. op Maandag a. s. van die soort Zitting van Vrijdag 20 December 1912. Engelsche Suffragettes. De vrouw: „Heb je alles bij je de bel, de ratel, de hondenzweep, je wandel stok, de fluit, de bijl, de keisteenen De echtgenoot„Alles, vrouwlief.” De vrouw„Vooruit laten we dan naar de vergadering gaan.” Uit een bericht van het oorlogsterrein „Een Oostenrijksche arts moet 30 en meer goedgeslaagde borst- en buikoperaties verricht hebben bij een acetyleenlamp”. trok, kreeg de taaiman. Dit was loterij en daarom werd er proces verbaal opgemaakt. Eisch f 1 of 1 dag. P. B. te Bolsward had geen nummer- bewijs bij zich voor het mogen rijden met een hondenkar. Bekl. bekent hij had het bewijs thuis laten liggen. Eisch f 1 of 1 dag. J. K. te Rien staat terecht wegens over treding der Leerplichtwet. Hij bekent, dat hij zijn jongen thuis heeft gehouden, maar hij heeft bezwaar zijn jongen naar school te zenden, omdat de onderwijzer lijdt aan tuberculose. Hij zendt hem ook nu nog niet heen. Hij heeft al verplaatsing in de hoogste klas aangevraagd maar dit werd niet toegestaan doch zoo lang die meester er is, wil hij zijn zoontje niet aan ’t gevaar bloot stellen, want die onderwijzer is wel een jaar verpleegd in een sanatorium, maar niet gezond doch hij kreeg niet langer verlof. Dezen winter houdt hij den jongen thuis, ’t volgend voorjaar zal hij hem naar een ander dorp ter school zenden, tot zoolang hij in de hoogste klas kan komen. De heer Ambtenaar acht deze reden van verzuim niet wettig. Als ’t werkelijk zoo gevaarlijk was als deze bekl. meent, zou er door de autoriteiten wel raad geschaft worden. Eisch f 2 of 2 dagen. F. v. d. B. te Bolsward is bekeurd omdat hij langs de Appelmarkt alhier met een kar op de kleine steenen reed inplaats van op de keisteenen. Bekl. bekent, maar ’t kwam wijl er met de weekmarkt daar zooveel drukte was, dat hij er anders niet langs kon, en hij had ook eerst een waarschuwing verwacht voor hij proces kreeg. Dit laatste is niet noodig art 96 der politie verordening verbiedt het en dus eisch f 1 of 1 dag. Vonnissen M door Mr. Th. M. VERSTER, Voorzitter van het ANTI-TARIEFWET-COMITE. ■g Prijs f 0,50. Verkrijgbaar bij de Firma J. H. de BUSSY te Amsterdam IeI en alom in den Boekhandel. De laatste zitting van ’t Kantongerecht, gehouden 15 Nov. j.l. moest heden worden herhaald. De heer Kantonrechter was ongesteld en kon de vonnissen niet vellende wet bepaalt dat een vonnis uiterlijk met 14 dagen na de behandeling moet worden ait- gesproken, en wijl dit niet kon werden al de zaken van toen heden weer aan de orde gesteld. De beklaagden van toen zijn dan ook allen opnieuw gedagvaard. Eenigen er van zijn weer verschenen, ook waren er van degenen die toen verschenen, heden absent en ook een paar die er toen niet waren, zijn nu wel aanwezig. Het zal voor ons niet noodig zijn het toen behandelde te herhalen, en gebrek aan plaats ruimte verhindert om ook van ’t andere een uitvoerige mededeeling te doen. Wijl a.s. Woensdag wegens ’t Kerstfeest geen nummer verschijnt, en de vonnissen reeds Maandag zullen worden uitgesproken, willen wij nog in dit nummer een kort verslag geven van ’t voornaamste, dat heden behandeld werd, zitting betreffende. C. B. te Hieslum was over een molenerf gegaan, wat als verboden pad stond aan gemerkt. Bekl. zegt dat het gewone pad zoo vuil was, dat hij er haast niet langs kon. Hij zal ’t echter niet weer doen. Eisch f'ê of 2 dagen. C. S. te Burgwerd liet omstreeks Sinter klaas als reclame voor zijne zaak een flinke taaiman verloten onder degenen die brood bij hem kochten. Elk die een brood haalde, mocht een nummer trekken en wie een te voren bepaald en geheim gehouden nummer GEMENGD NIEUWS. Snoek, 20 Dec. In de raadszitting van hedenavond was ingekomen een schrijven van den heer A. Elzer, waarin deze bedankt als raadslid tegen 1 Jan. a.s. Wijders 't rapport van de betrokken raads commissie inzake de kostenberekening van invoering van den 10-urigen arbeidsdag. Van Diankbestrijdersvereenigingen ’t ver zoek, om op Oudejaarsavond aan café’s geen langer verlof* te geven dan den gewonen tijd van sluiting. Van de firma Riemersma en Weissenbach, drukkers, om ’t Raadsverslag weer voor 3 of voor 1 jaar te mogen drukken voor f 5 per vel. Besloten ’t verzoek voor den gevraagden prijs in te willigen gedurende één jaar. Tot Curator van 't Gymnasium werd her benoemd de heer B. J. Boerrigter met 11 stemmen. Herbenoemd werd met algemeene stemmen tot deskundige voor ’t onderzoek van het water der waterleiding, de heer L. Dokkum, tegen een belooning van f 30 per maand. De pensioengrondslag voor den rector van ’t Gymnasium, Dr. H. Verdam, werd vast gesteld vanaf 1 Dec. j.l. op f 2900. Aangenomen werd ’t voorstel van B. en W. om een huis aan den Lemmerweg, aan gekocht voor woning van den directeur der Gemeentereiniging, te verbouwen voor de som van f 2200. Joure. Da. Zernicke, de eerste vrouwelijke predikant in ons land, standplaats Knijpe, zou Zondagavond spreken in de Doopsgezinde kerk alhier. En om ’t bizondere van ’t geval een preekende dame èn om de roep die van de predikante uitgaat, stroomden natuurlijk een massa belangstellenden en nieuwsgierigen naar ’t kerkgebouw, dat weldra prop-en de propvol was. Zóó, dat er bij wijze van spreken bijna geen vuist meer in te steken was. Er was dan ook niettegen staande de uitstekende orde, nog soms zoo’n gedrang, dat enkele vrouwelijke bezoekers het te benauwd kregen en onder de preek waren er ook nog een paar die ’t te erg werd. Da. Zernicke, eenvoudig, maar waardig in optreden, innig en overtuigend in spreken, warm van toon, sympathiek in alles, boeide de menigte en zoo was er dan ook maar één roep: We zullen ze gaarne opnieuw zien optreden 1 Jouster Crt. „De Meid” verboden. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld, dat een voorstelling van „De Meid” van Heijer- man’s, die daar door de Tooneelvereeniging zou worden gegeven, door den burgemeester verboden is. „Allerzielen” te Bussum. In den gemeenteraad van Bussum heeft een katholiek lid den burgemeester gevraagd een opvoering van „Allerzielen” te verbieden. De burgemeester heeft daarop geantwoord, dat een dergelijk verbod van hem niet te verwachten is, aangezien hij van meening is, dat art. 188 der Gemeentewet den burge meester geen bevoegdheid geeft tot censuur op tooneelvoorstellingen, en alleen de bedoe ling heeft hem de macht te geven opvoeringen te verbieden waardoor de openbare orde in gevaar dreigt te worden gebracht. Laffe daad. Men meldt aan de Tel. Eenige knechts in ’n groote Haagsche melkinrichting hadden de laffe aardigheid, een 15-jarige jongen, die belast was met ’t in orde houden der kannen, in de groote centrifuge te zetten en deze daarop in beweging te brengen. De jongen werd natuurlijk vreeselijk door elkaar geschud. Al aanstonds gevoelde hij zich niet wel en wilde niet meer naar de inrichting terug. De jongen is nu als volslagen krankzinnig, naar het gesticht te Utrecht overgebracht. De dokters geven wel hoop op herstel. Niet onaardig bedacht. Aan het slot van het Kameroverzicht in de Tel. vinden wij de volgende grap, die niet kwaad bedacht is „Het concentratie-program is zoo had de heer Schaper de vorige week gezegd voor de vrijzinnigen misschien niet meer dan een conversatie-program. Maar zoo voegde hij er nu in z’n repliek bij gehoord de redevoeringen van rechts en van minister Heemskerk, die zoo druk met het roode spook werken, schijnt het voor de regeering een consternatie-program.” Een schilderijen-kicestie Een vijftal jaren geleden gaf een heer, te Rotterdam woonachtig, aan een kunstschilder te Laren een aquarel van Willem de Zwart in commissie. Doch reeds spoedig daarna gaf de Larensche kunstschilder het schilderij in onderpand aan een Amsterdamschen sigarenhandelaar voor gemaakte schuld. De sigarenhandelaar gaf in het begin van dit jaar ’t schilderij weer ten verkoop aan een comissionair in schilderijen, die het ver kocht aan een kunsthandelaar, welke kunst handelaar, het weer overdeed aan een con- fière, woonachtig aan ’t Rokin te Amsterdam. Tot zoover ging alles gewoon, maar de Rotterdamsche heer eischte dezer dagen zijn schilderij op van den Larenschen schilder, aan welk verzoek deze echter begrijpelijker wijze niet kon voldoen. De kunstschilder was echter verwonderd te hooren, dat de sigarenhandelaar het schilderij niet meer bezat, want, dus geeft hij voor, hij had het alleen maar in onderpand gegeven en ver boden het te verkoopen. De politie, die een onderzoek naar deze zaak instelt, kon niet meer de hand leggen I op de aquarel, daar ’t een week geleden ver kocht is naar Canada, ’t Zaakje kan mis schien nog een ongewenscht gevolg hebben voor den kunstschilder. Tel. Pensionneering gemeente-ambtenaren. Het hoofdbestuur van den Nederl. bond van gemeente-ambtenaren heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin het zijn oprechten dank uitspreekt aan regeering en volksvertegenwoordiging, die er toe medewerkten, dat eindelijk wets voorstellen werden ingediend tot invoering van eene rijksregeling der pensionneering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Behoudens een belangrijk punt kan het hoofdbestuur zich met de wetsontwerpen vol komen vereenigen. Dat betreft de bijdrage door belanghebbenden. Gevorderd kan n.l. worden een altijd doorloopende korting van hoogstens 8 pCt. der jaarwedde en boven dien gedurende de eerste 10 jaar een korting van hoogstens 6 pCt. van de totaalsom der voor 1 Januari 1913 genoten salarissen om ook vroegere diensten voor de berekening van het pensioen geldig te maken. Met voorbeelden wordt in het adres aangetoond, dat aldus de eerste 10 jaar de totale pen sioensbijdrage soms 20 pCt. van de jaar wedde of meer kan beloopen. Daarmede wordt iets gevorderd, waartoe belanghebben den, redelijkerwijze gesproken, niet in staat zijn. Adressant koestert de stellige hoop, dat, zonder dat aan de hoofdbeginselen van de wetsontwerpen behoeft te worden getornd, wel een middel tot oplossing van dit bezwaar zal kunnen worden gevonden. Ten slotte wordt het dringend verzoek gedaan, nu de zoo lang verwachte ontwerpen eindelijk zijn ingediend, deze, in voren- staanden geest gewijzigd, zoo spoedig mogelijk als noodwetten te behandelen. Ook smokkelen. De kommiezen te Glanerbrug verdachten reeds geruimen tijd een welgesteld land bouwer aldaar van smokkelen, doch ’t wilde hun niet gelukken hem op heeterdaad te betrappen, waarom zij besloten een, huis zoeking te doen, die echter zonder resultaat bleef. Vóór zij vertrokken, werd evenwel ook nog de bij ’t huis staande bijenstal aan een onderzoek onderworpen en toen bleek, dat van de 60 korven er vele niet dienden als woningen voor bijen, doch als berg plaatsen van Duitschen foezel. Deze werd in beslag genomen en tegen den smokkelaar proces-verbaal opgemaakt. Arnh. Cl. De „Onder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Nog een Duitsche Taalschoonheid. Bij de Hottentotten (Hottentoten) worden laten wij dat voor het oogenblik aannemen veel Kangoeroe’s (Beutelratten) gevonden. Vele worden gevangen en in kooien (Koffers) met houten tralies gezet. Deze kooien heeten in het DuitschLattengittenkoffer en de gevangen Kangoeroe heetLattengitter- kofferbeutelratte. Op zekeren dag arresteerde men een moordenaar (Attentater) die een oude vrouwelijke Hottentot (Hottentoten- mutter), moeder van twee achterlijke en stotterende kinderen (Stottertrottel) vermoord had. De moeder had naar goed Duitsch recht op den titelHottentotenstottertrot- telmutter waaruit volgt, dat de moordenaar aanspraak mocht maken op de benaming Hottentotenstottentrottel m utterattentater. De moordenaar werd in een Kangoeroe- kooi opgesloten (Beutelrattenlattengitterkoffer) waaruit hij wist te ontkomen. Maar spoedig weer gepakt door een anderen Hottentot, bracht deze stralend van genoegen den vluchte ling naar den rechter. Ik heb den Attentater zeide hij. Welke? vroeg de rechter. De Beutelrattenlattengitterkofferatten- tater stamelde de inboorling. Maar er zijn zooveel hernam de rechter. Hij is bracht de ongelukkige met moeite uit de Hottentotenstottertrottel- mutterattentater. Kon je dat niet dadelijk zeggen klonk het gestreng, dat je gepakt hebt den Beutel- rattenlattengitterkofferhottentotenstottertrot- telmutterattentater I Bestrijding van Bloedarmoede, Bleekzucht, Malaria (Binnenkoorts), Algemeéne zwakte, voortdurende Hoofdpijn en Gebrek aan eetlust. zijn alleen ECHT met den naam Dr. H. Nanning buiten op de roode doos en nevenstaand fabrieksmerk. Volkomen alkoholvrij. Prijs f 0.75. Dr. H. NANNING’s Pharm. Chemische Fabriek, Den Haag.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 4