lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. De laatste dagen van het jaar. Nieuwjaarswenschen, worden opgenomen a 25 cents. Z4 Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 104. 51ste Jaargang. 1912. BERICHT. 1 1 8 1 RONA Zondag 29 December. RECLAME. Uit de Raadszaal. d VOOR SI 'II Afzonderlijke worden aangenomen voor van sagt, t< Mit deiner Leiche Vielleicht, vielleicht noch eh’ An ihren Hufen Das Eisen los wird, Das ich blitzen sehe 1 bij de rekening tevens om de Vergadering op Vrijdag 27 December 1912. het nummer van de Bolswardsche Courant, ver schijnende 1 Januari 1913, zullen Spoedige toezending van adver tenties is zeer gewenscht. DE UITGEVER. Ein Tannlein grünet wo, Wer weiss, im Walde; Ein Rosenstrauch, wer In welchem Garten? Sie sind erlesen schon, Denk es, o Seele, Auf deinem Grab zu wurzeln Und zu wachsen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. - en Is er zelden of eigenlijk onze waren en raadsvergaderingen er nog al aardig wat voor zoover Zoo gaat het niet altijd, maar zoo kan het gaan. Niets is zoo onzeker als het oogen- blik van scheiden, van heengaan. Maar ook niets zoo zeker als het komen van dat oogen- blik. Kerstklanken en Oudejaarsavond-gedachten. Ook het nieuwe zal verouderen, sterven. Dat ons de Oudejaarsavond van ons leven, de avond, die geen Nieuwjaarsmorgen zal hebben, getrouw op onzen post vinde Ws. Zwei schwarze Rösslein weiden Auf der Wiese Sie kehren heim zur Stadt In muntern Sprüngen Sie werden schritt weis gehn van hel adres van den om eene toelage uit de van Burg, en Wet- Als de nagalm der Kerstklokken nog ruischt over stad en dorp, als de hulst, die den spiegel siert, nog niet is verdord, ziet, daar komt reeds weer eene hand, die de touwen grijpt en weer doet weergalmen over onze vlakten de klokkeklanken „St. Sylvester komt Wonder we hooren nog de boodschap van nieuw leven, van heerlijk licht, daar komt de Oudejaarsavond met zijn somber woord„einde”, het is voorbij. Scherp contrast jong leven en de dood. De verkondiging van beide, zoo indruk wekkend ons gebracht, in eene zoo korte spanne tijds. Oudejaar voorbij die lange reeks van dagen, een jaar geleden zoo blij te moede ingezet. Een stipje op de lijn der eeuwigheid, zoo kort en, soms zóó lang. Zoo kort voor hen, die hun weg .gingen langs bloem rijke wegen, voor hen, die leefden in vrede en voorspoed. Zoo lang voor de bedroefden, de ongeluk- kigen, voor hen die» kampten met ziekte, met tegenslag in zaken, met zooveel dat het leven donker maakt. Oudejaar-dag als gewone dagen en toch zoo geheel anders. Dag van ruste, dag van terugzien, dag van zalig herdenken, ook van droef herinneren. Bovenal, dag van hoogen ernst, prediker van vergankelijkheid. Daaraan mogen we wel eens worden herinnerd af en toe. We zullen nog zoo zooveel, en we kunnen, moeten, willen, dit nog en dan dat! Wat zegt Eduard Mörike Boven den donder der vuurmonden uit, Boven den brulzang der wellusttooneelen, Boven de stoom en de snerpende fluit, Boven der scholen- en kerkenkrakeelen Altijd een psalm in den nacht van het lot Juichend in ’t harte bij smachten en klagen: „Eer” in de heemlen der heemlen zij God Vrede op aard’, in de menschen behagen Amen, in ’t diepste der harten, o God! (Dr. Z.) ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Negentien-honderden keeren gehoord, Somtijds bijna in het lachen der aarde, Somtijds bijna in haar weenen gesmoord, Toch nog van d’ oude, d’ qnsterflijke waarde! Altijd een psalm in den nacht van het lot, Juichend in ’t harte bij smachten en klagen: „Eer” in de heemlen der heeml’n zij God Vrede op aard’, in de menschen behagen, Amen, in 't diepste der harten, o God! Nog klinken ons in het oor de kerkkloks- tonen, die ons hebben toegeroepen, dat het Kerstfeest daar was. En we hebben weer over ons voelen komen, die wondervolle wijding, zoo onafscheidelijk verbonden aan die dagen van 25 en 26 December. De boodschap van vrede en licht is weer gebracht, weer is daar gezongen, over heel de aarde, het lied „Eere zij Gód Op het einde des jaars nog een raads zitting. In de vorige hadden de periodieke benoemingen reeds plaats gehad, zoodat men haast zou denken, dat het voor dit jaar was afgeloopen, doch neen, er kwam nog een agenda met een achttal punten. „Op het laatst der dagen zal men vreemde gezichten zien” en ja, dit werd hier letterlijk vervuld, nooit publiek bij tegenwoordig, nu wat belangstellenden, ons bekend is, hier nog nooit voorkwam, er was zelfs een groepje jonge dames present. Ook waren alle 13 raadsleden op ’t appèl, dat is hier trouwens een gewoonte en natuurlijk ook een goede gewoonte. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De mededeeling der ingekomen stukken vorderde nog al heel wat tijd, het be troffen een drietal resolutiën van Ged. Staten, goedkeurendehet suppl. kohier hoofdel. omslag, idem der hondenbelasting en der overdracht van de brug Spijktille. Missives van de heeren J. T. Wiersma, G. H. Schoonhoff, H. Eisma en mevr. G. A. de Boer-Oosterbaan, dat zij aannemen de benoeming respectievelijk tot voogd van het Armenhuis, bestuurslid van de Stads spaarkas, lid der Schoolcommissie en lid der damescommissie voor de handwerken. Missive van de commissie tot wering van schoolverzuim, berichtende dat alle leden hun benoeming wederom aannemen, uitgezonderd de heer Y. Batstra, die bedankt wegens vertrek naar elders, en een missive van den heer H. C. de Haas, dat hij bedankt voor de benoeming tot lid der commissie voorde Bank van Leening. Deze missives 1 kennisgeving. Adres van het bestuur der R.-K. Werk lieden vereeniging, adhesie betuigende aan het voorstel der heeren Eerdmans en Lunter, om den aftrek bij den hoofd, omslag zoo te regelen dat voor ieder (kind inplaats f 25 f 50 zal worden afgetrokken. Hiermee zal rekening gehouden worden bij de behandeling van dit punt. Adres van W. de Jong koemelker te Hart werd, verzoekende naast zijn perceel op het Stadsstreng 5 M2 grond in erfpacht, om een bestaand gebouw te vergrooten. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Dan nog was er een resolutie van Ged. Staten omtrent een vorig raadsbesluit be treffende den post voor drukwerk, advertentie- kosten, provisie ten bedrage f 42.90, be- hoorende bij de geldleening ad f 5500. Overeenkomstig den wensch van Ged. wordt dat voorstel nu gewijzigd. Van B. en W. is ook ingekomen het advies op het adres van „de Hanze” omtrent het verhuren van kachels, fornuizen enz. door de gasfabriek. Overeenkomstig advies van de gascommissie hebben B. en W. bezwaar om het verzoek in te willigen en dat verhuren als een zaak van tijdelijken aard te beschouwen. Voor ’t aanschaffen dezer voorwerpen heeft de raad een post op de begrooting der fabriek doen stellen, en het systeem is ingevoerd in ’t belang van ’t gasverbruik, en dus daardoor ook in ’t belang der gemeente, der gemeentenaren, en de vermeerdering van gas voor verwarming zal op den duur ook de neringdoenden ten bate komen, Ook was er nog het advies op het voorstel van de commissie der gemeenterekening om staten aan te leggen van alle ontvangsten en uitgaven der gasfabriek om te kunnen overleggen en afschrijving voor meters enz., volgens vaste basis te regelen. B. en W. achten hand having der bestaande boekhouding noodig, vinden het inwilligen van deze voorstellen bezwaarlijk en onraadzaam. Deze beide adviezen worden ter visie gelegd, om ze in de volgende vergadering te behandelen. (Die potjes staan dus al reeds op het vuur voor ’t volgend jaar). PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van eene onderwijzeres aan school No. 2. Na twee stemmingen hadden de dames Huisman 4, v. d. Meulen en Keikes, elk 3 stemmen. Er had nu een herstemming plaats tus- schen twee laatstgenoemden, wie met de eerste in herstemming moest komen. Mej. van der Meulen bekwam toen 8 en Mej. Keikes 5 stemmen. Bij de herstemming tusschen de dames Huisman en v. d. Meulen, verkreeg de le 7, de 2e 6 stemmen. Benoemd is alzoo Mej. A. J. Huisman te Stavoren. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de sladsteekenschool. De heer J. Keikes werd benoemd met 7 stemmen, de heer O. Lindeman verkreeg 6 stemmen. (De belangstelling van ’t aanwezige publiek scheen nu bevredigd, althans alles verdween nadat de uitslag dezer twee benoemingen bekend was, met rassche schreden). 3. Benoeming van een lid der commissie voor de gemeentelijke bank van leening, de aanbeveling bestaat uit de heeren T. Y. de Boer en T. van der Bij. De heer T. Y. de Boer werd benoemd met 9 stemmen, de heer Van der Bij had 4 stemmen. 4. Behandeling van de adressen en het advies van Burg, en Wethouders inzake onder- handsche verhuring van grasgewas aan den trekweg. Met algemeene stemmen werd besloten overeenkomstig het advies van B. en W., en v. d. Wal. 6. Foorstel van Burg, en Wethouders om goed te keuren'; a. de benoeming van den heer J. T. Wiersma tot penningmeester van het Burgerlijk Armbestuurb. De aan gegeven borgstelling Voor den heer Wiersma heeft zich borg gesteld de heer H. J. Boersma. Beide voorstellen worden met algemeene (12) stemmen goedgekeurd. De heer Boersma beeft zich tijdens de behandeling van dit punt verwijderd. 7. Behandeling van de voorstellen van de heeren H. J. Boersma c.s. en D. B. Eerd mans c.s. inzake den hoofdelijken omslag, met advies van Burg, en Wethouders. Het advies van B. en W. behelst, dat zij na ernstige overweging en na vergelijking hoe deze aangelegenheid in andere ge meenten is geregeld, bezwaar zien in de voor stellen door de raadsleden ingediend, wijl daardoor een te groot deel van het werkelijk inkomen zou vallen buiten de belasting, waardoor het percentage van heffing te veel zou stijgen, en ook vele personen van het kohier zouden worden gevoerd. Zij hebben echter een ander voorstel, dat het volgend punt der vergadering zal uitmaken, als de raad het met hen eens is. Na een zeer uitvoerige discussie wordt< dus zullen de perceelen grasgewas van den trekweg naar Pijphorne publiek verpacht worden. 5. Behandeling werkman K. Dijkstra, gemeentekas, met advies houders. B. en W. adviseeren om aan den werkman der gemeentereiniging K. Dijkstra, die lö1^ jaar in dienst der gemeente is geweest, een toelage toe te kennen van f 143 per jaar d.i. gerekend op 17/60 van zijn loon. Hierover ontstond een uitvoerige discussie. De heer v. d. Wal betoogde dat in dit geval wel wat meer mocht worden gegeven, hij stelde voor f 182 per jaar. Eenige leden gingen hierin mee, anderen vonden het voor stel B. en W. voldoende. Het voorstel v. d. Wal werd verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren v. d. Wal, Vis, Praamsma en v. d. Klei. Het voorstel B. en W. werd nu aan genomen met 12 stemmen tegen 1, de heer De complimenten van moeder en hier is een bus Van Houten’s ALTIJD EEN WELKOM GESCHENK. Cacao. Moeder zegt dat Rona Cacao ook zoo goed is voor grootmoeder en o, het smaakt zoo lekker, alle dagen krijgen wij een paar koppen. RONA Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1