il J DESOLIST GRATIS B I RECLAME. Stadsnieuws. I KINDERTIJDSCHRIFT VERSCH'JNTallcH DAGEN r iunnui I |V den raad alsnog dient d. Klei der aan cijfer - 187.50 - 185.975 - 185.05 IBünitBnïninuun WllllilIlliïiuuflliljWE' x^.;- zou gaan als met z/de Titanic” in April dit jaar, en 't was een verruiming het in spanning gehouden auditorium, de tegenwerking der machines allengs vergadering. ’t Is elk jaar der zangklassen van Gegund aan 'I I I EN-IS OVERAL-GRATISVERKRUGBAARVOORELK KOOPER VAN SOLOaARGARINE-a^Sct-PER FOND de goedkeuring van te worden gevraagd. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. En dan vroegen B. en W. nog bij wijze van voorzorg machtiging om ingeval de heer Ochtman als directeur der gasfabriek mocht worden benoemd te Zaandam, waar hij op no. 1 der aanbeveling staat, om dan ten spoedigste oproepingen te doen, teneinde dan zoo gauw mogelijk in de ontstaande vacature te voorzien. Ook dit werd zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. Sluiting voor het volgend jaar werd en uitgaaf vastgesteld tot een f 233,71. Na de pauze werd door het sjongselskip Helj’ Op”, het zangkluchtspel Maskerade” van Velstra opgevoerd. De verwachtingen van velen waren hierover nog al hoog gespannen, naar wij meenen, en er valt dan ook van te zeggen, dat het wel een aardig gezicht op leverde, die rij jongelui in hun verschillende costuums, zoo zij van de ijsbaan kwamen. Ook de verschillende rollen en zangnummers werden goed uitgevoerd, echter heeft men bij zulke zangspelen altoos dat de hande ling te langzaam gaat, wijl de zang zooveel meer tijd neemt dan het gesproken woord. Deze klucht wekte evenwel zeer de lachlust op, want de bijziende jonker werd leelijk in de maling genomen, en kwam bedrogen uit. Het tooneel-decoratief sloot zich wel niet aan bij het stuk, dat winterpret gaf te aan schouwen, doch dit kan men toegeven. De heeren Leverland en Timmer, die de regeling op zich namen, hebben eer van hun werk. Een zeer druk bal besloot den avond. Zanguitvoering. een attractie, die uitvoering van Mej. Veen, en de uitvoering van a.s. 5 Januari zal bij de vóórgaande jaren zeker niet onderdoen. De Cantate //Leiden’s strijd en zegepraal” van A. Lijsen, alsmede de muzikale scherts //Jan Klaassen” van Tussenbroek zullen heel wel in den smaak vallen, terwijl over het bloemensprookje //De Bloemenkoningin” van Hollander de verwachting- bepaald hoog ge spannen is. Oog en oor zullen daarbij ge nieten, zoodat het bezoek op 5 Januari zeker talrijk zal worden. Aanbesteding. Dinsdag j.l. werd ten Raadhuize aanbesteed de levering der benoodigde leermiddelen voor de scholen over 1913. Ingeschreven werd als volgt Firma Westerbaan en Pekema f 193.50 De heer P. de Jong Firma Wed. M. H. Ridder De heer K. Falkena Bz. den laagsten inschrijver. Benoemd. Onze stadgenoot de heer D. Kaan, is benoemd tot Administrateur aan de Boter- fabriek te Wommels der Kon. Ned. Maat schappij van Kaas- en Roomboterfabrieken. Het Sneeker Muziekcorps. Het bestuur van het Sneeker Muziekcorps heeft in zijne vergadering van Zaterdag 21 Dec. j.l. met ingang van 1913 tot Directeur van het corps en tot leeraar aan de instrumentale klasse (blaasinstrumenten, eventueel ook viool) benoemd den heer J. H. de Rook, muziekdirecteur te Bolsward. Naar wij vernemen wordt op de lijsten van donateurs en leden, welke door twee bestuursleden op dit oogenblik aan de bur gerij worden aangeboden, zeer druk geteekend, zoodat de nieuwe vereeniging op aller steun en sympathie kan rekenen. N. Sn. Cl. Uitslag verkoop. Bij de Zaterdag ten overstaan van Notaris Bruinsma gehouden finale verkooping werd z/het Rood Hert” aangekocht door de Spaar bank alhier voor f 5889 en een huis aan de Kade eigen aan de familie Draaisma door den heer E. Blindeman voor f 2453. Een Nutsavond. ’t Was Maandag een leuke avond, zoo’n echt ouderwetsch gezellige Nutsavond jammer dat niet meerderen waren opgekomen de thuisblijvers, dit mag met recht gezegd worden, hadden ongelijk. De heer Mr. A. W. Kamp van ’s Gravenhage verstaat ten volle de kunst, om een gezelschap een geheelen avond prettig bezig te houden. Na de opening door den Voorzitter, den heer Terhenne, begon de Spreker met de mededeeling, dat hij ’t beste achtte, de volgorde der nummers, zooals ’t programma die aangaf, te wijzigen en inderdaad, de nummers zijn goed dooreen geschud. Eerst kwam no. 5 //Hartje” van Tsjechof aan de beurt, ’t Was de tragisch-comische geschiedenis van een vrouw, waarbij de raadselen van ’t vrouwenhart werden be- En ja, volmondig kunnen wij verklaren, dat de dames en heeren, die in dit stuk voorkomen bijna zonder uitzondering hun rol uitstekend speelden. En toch was er iets dat het publiek niet opwekte tot de echte fleur en ambitie om mee te leven in het spel en het stuk. Wij meenen dat het was de over- heerschend droevige stemming die hier in deze vertolkte geschiedenis heerscht. Allen zijn triest en mistroostig. Lysbet, de eenige dochter der oude lieden Sape en Jetske is ten val gekomen en deze droeve gebeurtenis is ’t hoofdthema, waarop ’t stuk werd opge bouwd. ’t Wil ons voorkomen, dat de heer Schuitmaker met dit stuk een proeve heeft willen leveren, om een Friesch tooneelstuk te schrijven in modernen geest, a la Heijer- mans bijv. Nu meenen wij niet dat zulke stukken vallen in het kader van ’t Friesche landleven en dan komt daar nog bij, dat dit stuk, dat wat sober van inhoud en arm aan variatie is, en daardoor wat gerekt en saai wordt, alleen door le klas spelers tot zijn recht kan worden gebracht. Wanneer dit stuk door menig dorpsgezelschap wordt gespeeld, kan ’t haast niet anders, of ’t zal weinig indruk maken. De rollen afzonderlijk bespreken, zou ons te ver voeren, daarom bepalen wij ons tot bovenstaande algemeene beschouwing van het tooneelstuk. dezer voordrachten succes, en werd beantwoord met »Er kwam iets Een heer leed huishouden was wist een evenwel wist een specialiteit in het belezen, doch kon maar niet op den naam komen. Frappant was het, hoe men den man hielp om zich den naam te herinneren. //Er kwam iets van een paard in” maar wat men ook opnoemde, ’t was altoos mis. Toen eindelijk den volgenden dag een dokter, die de zieke kies getrokken had, den knecht vroeg, waar de haver bleef, die hij voor zijn paard besteld had, bracht dit den man den naam van zijn kiezendokter te binnen, en hij stormde naar binnen om, toen ’t niet meer noodig was, te roepen dat het Haver- schmidt was. Ook hierom werd hartelijk gelachen, en men bewonderde ook hierin weer het zoo juist weergeven van de verschillende stem men in het discours. ’t Is een mooie Nutsavond geweest. De Kritejoun. ’t Was vol, Donderdagavond, het bezoek overtrof ditmaal dat der vorige jaren, ofschoon men gewoon is, dat het op den 2en Kerst avond steeds flink is. Door ’t tooneelgezelschap werd opgevoerd het nieuwe stuk van den heer Schuitmaker, getiteld //Lysbet”. Gelijk de voorzitter, de heer Steensma, in zijn openingswoord reeds verklaarde, zijn de gevoelens zelfs van de bevoegde beoordeelaars, lang niet eenstemmig, evenwel het Kriteselskip zou zijn best doen, het, zoo goed het in hare macht was, op te voeren. W eldadigheids-Bazaar. Met genoegen vermelden wij, dat bij den Voorzitter van het Bazaar-Comité, den heer van der Ploeg, een prachtig cadeau is in gekomen, en wel uit de koninklijke fabriek van goud- en zilverwerken te Voorschoten (J. M. van Kempen en Zonen) bestaande in een fijn kristallen suikerpot met zilveren voet en dito lepeltje. Wel een bewijs dat ook buiten de gemeente wat gevoeld wordt, voor het doel, dat het Comité met dezen Bazaar beoogt. Ds. H. Visser, predikant te Heeren- veen, heeft het beroep naar Arum aange nomen. Sneek, 27 Dec. De vereeniging //Mid denstand” hield hier hedenavond haar 5de jaarvergadering. ’t Jaarverslag kon wijzen op een cijfer van 183 leden, op 't zich stadig ontwik kelen van de Credietbank, op een steeds toenemenden bloei van den Handelscursus, die thans reeds 74 leerlingen telt. De rekening van den penningmeester over 1 1912 sloot in ontvangst met f 210,14, in uitgaaf dito, waaronder echter begrepen een kassaldo van f 43,71. Herbenoemd werd als bestuurslid de heer M. R. Poulus. Afgevaardigden naar het Bonds-Congres te Middelburg werden de h.h. P. Abbinga en K. Zandhuizen. De begrooting in ontvangst bedrag van Medegedeeld werd, dat de heer W. A. J. Ephraim van Rijs hier 6 Januari voor de Middenstanders hoopt te spreken over //Een auto-omnibusdienst in den Zuidwesthoek”. 27 Dec. Woensdagavond, 1ste Kerst dag, heeft alhier zijn woning verlaten de 81-jarige C. de V. Aangezien de man ietwat kindsch is en men tot heden nog niets van hem heeft vernomen, vermoedt men, dat hem een on geluk is overkomen. Een rijks veld wachter van Leeuwarden, zou heden aan de gevangenis alhier, afleve ren de 17-jarige de- H. uit Bolsward, die door de rechtbank van e. g. plaats was ver oordeeld tot 2 maanden. ’t Jongmensch gevoelde zich zeer waar schijnlijk bezwaard de gevangenispoort binnen te gaan, tenminste toen de veldwachter beldet I schreven en aangetoond werd, hoe zij haar aansloot aan de verschillende omstandigheden, waarin zij in hare verschillende huwelijken geplaatst werd, ’t Verhaal boeide nog al, en ’t werd op kalmen verbalenden toon voor gedragen. No. 2 bleef no. 2. De Verminkte hand” van Ibsen. Dit was een grafrede, over iemand die om van krijgsdienst vrij te komen, zich de hand verminkte, en na af gekeurd te zijn zich in zijne bergen terugtrok en door noeste vlijt trachtte vooruit te komen. In hem werd bewaarheid de spreuk //Een vergeten burger, een gerust leven”. Ook dit verhaal van dramatischen aard werd met belangstelling aangehoord, op eenvoudige wijze voorgedragen, en boeide het de aandacht. No. 1 dus nu no. 3. //Deijsberg” van Urban was een interessante beschrijving en een treffende schildering van de reis van een Oceaanstoomer, die bij mist en in den nacht gevaar liep een ijsberg te ontmoeten. Hierbij kwam het talent van den Spreker eerst goed uit. De argelooze scherts der passagiers tegenover de actie en ’t plichts besef van den kapitein en de bemanning van het stoomschip vormden een fraai en aangrijpend contrast. De schrik sloeg de hoorders om ’t hart, toen eensklaps het grijze gevaarte dreigend voor den boeg werd opgemerkt, men leefde mee met de bezorgd heid van de bemanning die zich ’t gevaar bewust was. Men dacht bepaald reeds dat het van voor toen de boot deden teruggaan en ’t dood en verderf dreigend gevaarte nog juist kon worden vermeden, ’t Was een mooie be schrijving, een meesterlijke voordracht. Na de pauze kreeg men het comische, en nu bleek het dat de Spreker ook hierin uitmuntte. Als no. 4 werd gegeven wat als laatste op ’t programma stond „De carrière van den treurspelspeler Horatis Adams” van Urban, ’t Was een echt comisch stukje uit de Amerikaansche tooneelwereld, waarbij hij in een onbeduidende en zwijgende rol door een toevalligheid een ongemeen groot succes had en furore maakte. Er werd eens hartelijk om gelachen. No. 6 werd op de vijfde plaats gesteld. Ook dit was een aardig comisch verhaal, getiteld ^Raapzaad”. Een regiment van ’t leger kreeg bevel om naar ’t centrum op te rukken, doch tevens gold het voorschrift dat de troepen bij de oefeningen de land bouwproducten moesten sparen. Zij mochten dus niet over een akker raapzaad, een andere weg was er niet, zoodat zij halt hielden. Over de kwestie der verschillende autoriteiten of het gewas al of niet raapzaad was, ont stonden aardige discoursen, de verschillende personen werden door Spreker typisch weer gegeven. Als zesde nummer kreeg 4 de beurt z/De plauwe plek” een novelle,je over een kneepje in den arm eener jonge dame. Dit kneepje werd den ouden heer kwalijk genomen, en advocaat, dokter eu rechter werden geraadpleegd hoe ’t aangedaan onrecht te wreken. Daar geen dezer de zaak ernstig beschouwde, ging ze haar beklag doen bij een student, doch deze was zoo abstract door zijn studie, dat hij heel geen oog had voor den fraaien arm. Conclusie der damealle menschen zijn misselijk misselijk ’t Was een boeiende en fraai weergegeven voordracht. Als slot kregen we no. 3 /.Groote vacantie” van Ludwig Thoma, was een echt vermakelijke schets waarin de kwajongens streken van een gymnasiast werden verteld ja, eigenlijk ook vertoond, zoo juist wist de Spreker de jongensmanieren weer te geven. De reeks dezer voordrachten was een climax van succes, en het krachtig applaus een toegift, getiteld van een paard in voor”, aan kiespijn, en het heele daarover in de weer. Ieder middel doch niets baatte, de knecht het voorstel Boersma c.s, het bedrag van den aftrek van f 400 te brengen op f 500 verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Voorde heeren Boersma, v. d. Wal, Vis, v. d. Klei eu Terhenne. Het voorstel Eerdmans c.s. den aftrek voor kinderen van f 25 te brengen op f 50 werd eveneens verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Eerdmans, v. d. Wal, Praamsma, v. d. Klei en Lunter. 8. Voorstel van Burg, en W ethouders tot wijziging der hejjingsverordening op den hoofdelijken omslag. Burgemeester en Wethouders stellen, mede naar aanleiding der vroeger gehouden dis- cussiën over en der gedane voorstellen inzake wijziging der heffing van den hoofd, omslag de volgende wijzigingen voor a. het maximum van de heffing te brengen van f 30000 op f 35000. b. inkomens beneden f 450 niet te slaan. c. den aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud te bepalen op f 400 voor hoofden van gezinnen, op f 300 voor alleen staande personen. d. den aftrek van ieder kind beneden 18 jaren te stellen inplaats van op f 25 op f 40. Ook hierover werd weer heel wat gezegd, zoowel ter aanbeveling als ter bestrijding van dit voorstel, doch plaatsruimte gebiedt ons, die discussiën achterwege te laten. De amendementen dienen echter wel even te worden vermeld. De heer Terhenne wilde inkomens beneden f 500 vrij laten doch zijn voorstel werd verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Boersma, v. d. Wal,»Vis, v. d. Klei en Terhenne. Een voorstel Vis, om den aftrek voor inkomens boven f 1200 anders te regelen dan daar beneden stuitte af op de wet maar zijn voorstel om als maximum van aftrek f 640 te bepalen, werd verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Boersma, Vis en Terhenne. De heer Keikes stelde voor om den aftrek voor kinderen met den 16-jarigen leeftijd te doen eindigen ’t werd verworpen met 11 tegen 2 stemmen. Vóór de heeren Vis en Keikes. Een ander voorstel van denzelfde om ook voor alleenstaande personen f 400 af te trekken voor noodzakelijk levensonderhoud in plaats van f 300 vond geen ondersteuning. Eindelijk werd achtereenvolgens aange nomen a. het maximum van heffing te brengen op f 35000, met alg. stemmen. b. inkomens beneden f 450 vrij te laten, ook met alg. stemmen. c. den aftrek voor gezinshoofden te stellen op f 400, ook met alg. stemmen. d. den aftrek voor op zich zelf staande personen op f 300 met 9 tegen 4 st. tegen de heeren Lunter, Eisma, Keikes en Boersma. e. den aftrek voor elk kind beneden 18 jaar f 40 met 10 tegen 3 stemmen; tegen de heeren Eisma, Keikes en Boersma. f. deze bepalingen in werking te doen treden met 1 Jan. 1913 met algemeene stemmen. De Voorzitter deelt nog mee dat ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan der gas fabriek aan ’t personeel een gratificatie is verleend samen f 150 bedragende, waarvoor ;?s 'i o I 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2