Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. RATIS 1 1913. fót TJQSCHRIFI voor de Jeugd SOLO Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 1. 1913. 52ste Jaargang. F? Woensdag 1 Januari. RECLAME. Vrede op aarde. RAADSOVEBZICHT. BINNENLAND. VOOR t Afzonderlijke llll- o I cv e. e. a. - t 4 Dan, komen, '<tz c vjn z /"ii ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Zaterdag op Zondag een vreeselijk drama VERKRIJGBAAR VOOR ELK HOOPER VAN EEN POND MARGARINE a45cï PPOND W 11 en voorspoed, voor Bolsward een goed jaar Een vreeselijk drama. De correspondent te Oldenzaal van het Algm. Hdbl. meldt In den nacht van werd bij Denekamp afgespeeld. Ongeveer tien minuten buiten de kom. van het dorp Denekamp, nabij den rijksstraatweg DenekampNordhorn, woonde op een boerderijtje de circa 50-jarige weduwe Nieuwejaar Veel zegen waarde lezer. Moge 1913 en de Bolswardsche burgerij zijn. En ook voor uw dienstwilligen dienaar Ws. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De voorstellen tot wijziging der verorde ning op den hoofdelijken omslag, kwamen in de laatste raadsvergadering tot eene be slissing, maar de berg heeft een muis gebaard. Was reeds op het eerste verzoek om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud op f 600 te bepalen, afwijzend beschikt, het bemiddelingsvoorstel om het bedrag van den aftrek te stellen op f 500, kon evenmin een meerderheid vinden. Toch scheen men te Fraude. In verband met den dood van den directeur van de Coöperatieve Volksbank en van de Onderlinge Alkmaarsche brandassurantie, tevens uitgever van het dagblad Het Nieuws, te Alkmaar, is door crediteuren een ver gadering gehouden, waarin gebleken is, dat het beheer van den overledene veel te wen- schen overliet. Zoo werden bijvoorbeeld af lossingen niet in het kasboek genoteerd en werd er veel geld uit de kas van de Volks bank genomen, om de exploitatie van Het Nieuws, waarop zeer veel verloren werd, te dekken. In de kas van de Volksbank is derhalve een zeer groot tekort. Velen zijn de dupe geworden van de handelingen van den overleden directeur. Een kassiersfirma te Alkmaar is voor f 100.000 in de zaak be trokken. Bij de liquidatie zal eerst nagegaan kunnen worden, hoe groot het tekort wel is. Onbegrijpelijk is het, dat de handelwijze van den directeur niet eerder ontdekt is, daar de commissarissen van de Volksbank iedere maand vergaderden. De leden van de Volksbank zijn van plan, commissarissen aansprakelijk te stellen, zij zullen een algemeene vergadering houden op den 3en Januari. (Tel.) Millionaire. Volgens een statistiek zijn erin ons vader land 568 millionairs. Tien jaar geleden bedroeg hun aantal 433, zoodat er in dat tijdperk 135 millionairs bijkwamen. Vijf van hen bezitten meer dan 10 millioen. Een heeft zelfs 26 millioen dat is dus de rijkste Nederlander. Die evengenoemde vijf menschen bezaten in 1907 te zamen 77 millioen gulden, welk bedrag thans reeds tot 87 millioen is aangegroeid, waaruit blijkt, dat de rijksten steeds rijker worden. De /zOnder de Streep” schrijver van het Algem. Handelsblad schrijft Kapitalistisch. Vóór Nieuwjaar //Anna, warm vanmorgen meneers couponschaarhij moet al dadelijk na het ontbijt aan het werk,” gevoelen, dat de verzoeken en voorstellen de billijkheid wenschten te betrachten en f 400 aftrek voor levensonderhoud in den tegen- woordigen tijd te laag is, waarom het'op een accoordje werd gegooid en ten slotte met algemeene stemmen werd besloten om den belastingplicht te doen aanvangen bij een zuiver geschat inkomen van f 450. Zijn onze inlichtingen juist, dan wordt slechts een hoogst enkele, wiens inkomen precies f450 bedraagt, hierdoor verlicht. Had onze zegsman de lijst goed nagegaan, dan wordt slechts een uiterst klein getal der thans aangeslagenen, door deze wijziging vrijgesteld van belasting. Is dit waar, dan moeten wij ronduit bekennen, dat de oogst mager is en men evengoed de verordening ongewijzigd had kunnen laten. Het principe om een zeker bedrag voor levensonderhoud onbelast te laten, is juist, en nu behoort zich de grootte van den af trek te regelen naar de tijdsomstandigheden. Toen voor 10 jaar geleden de verordening werd vastgesteld, was een bedrag van f 400 aftrek billijk te noemen, in de laatste jaren werden huren, levensmiddelen enz. zoodanig in prijs verhoogd, dat men gerust uit een billijkheidsoogpuut den aftrek f 100 hooger mocht stellen. Uit de gemeentehuishouding zelf blijkt zulks ook, wijl men het maximum van den hoofdelijken omslag ging verhoogen van 30.000 op 35.000 gulden. Dat door dien maatregel de hoogere in komens wat njeer zouden moeten betalen, gelooven wij graag, maar die kunnen het ook beter missen. De aftrek voor kinderen werd verhoogd van f 25 op f 40. Hoeveel aangeslagenen hierdoor van de lijst zullen geraken, hoorden we niet. Op zich zelf staande of bij anderen in wonende personen worden het kind van de rekening en van hun inkomen zal slechts f 300 worden afgetrokken. Billijk achten we dit niet. Alles bijeengenomen, blijft de toestand vrij wel gelijk; in schijn is aan de billijk heid voldaan. weggelegd. Alleen de verwezenlijking wachten. Onverwoestbaar leeft in ons allen het verlangen de wereldvrede te bestendigen. Van de vrijzinnigen alleen zijn daden te wachten, waarop twintig eeuwen de volkeren tevergeefs wachtten van de zijde van hen, die belijden met den mond. Wij lezen in Oostergo Dezer dagen heeft het weer uit duizend monden geklonken vrede op de aarde, in de menschen een welbehagen Zou het waar zijn Zal ooit deze leuze der christenen ver wezenlijkt worden Sombere wolken drijven af en aan boven onze hoofden. Terwijl hier de Kerstklokken luiden, staan ginds op den Balkan de legers nog tegenover elkaar, wordt daar ginds nameloos lijden geleden door duizenden, is de aarde gedrenkt met bloed van menschen. Vrede op aarde Hoe ver zijn wij af van dezen ideaal-toe- stand en toch, misschien hoe dicht zijn wij er bij Twintig eeuwen hebben de christelijken- van-den-naam het vrede-op-aarde verkondigd. Zijn wij vooruitgegaan De vredesvrienden ijveren met alle kracht, doch die strijd dagteekent van slechts een tiental jaren. Voor de vrijzinnigen is een zware taak van hen is op den duur van de vredes-idealen te Rakers geheel alleen. Zij bewoonde daar een aardig huisje, dat nog onlangs verbouwd werd, en verkeerde in goeden doen. Men schen, nader met haar ifinancieelen toestand op de hoogte, schatten haar vermogen op circa f 20,000. In den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer 2x/2 uur werd een buurman ge wekt door een knetterend geluid. Hij spoedde zich naar buiten en bemerkte brand bij de wed. R. Onmiddellijk snelde hij naar haar woonhuis, drong er binnen en zag een ge deelte van *t huis reeds in vlammen staan. Hij zag verder een of meer kasten openge broken, de deur van de slaapkamer open staan en het bed opengeslagen. Toen hij den naam van de vrouw luid riep en geen antwoord kreeg, begaf hij zich weder naar buitentoen bleek, dat ook een vrij groote ruit aan de voorzijde van ’t huis was vernield. Inmiddels was nog een tweede persoon ter hulpe gesneld. Daar men ver- vermoedde, dat de vrouw, die in alle op zichten nog een kranige vrouw was, het brandende huis ontvlucht was, poogde men haar koe te redden, wat dan ook gelukte. Toen het huis door ’t vuur was vernield, vond men in een keldertje tusschen de ver brande massa een vreeslijk verminkten vleeschklomp. Men meende dat het hoofd van den romp was gescheiden. Boven dit keldertje bevond zich een klein slaapvertrek, waarvan de deur gesloten was, toen de buur man ’t huis binnenkwam. Zeer waarschijnlijk heeft men dus de vrouw eerst vermoord, daarna ’t aanwezige geld hoeveel is niet na te gaan ge stolen en vervolgens ’t huis in brand ge stoken. Van een familielid der zoo tragisch om ’t leven gekomen vrouw vernamen we nog, dat ze de laatste dagen f 300 had ontvangen voor verkocht vee. Zij was een in alle op zichten flinke en oppassende vrouw, die echter herhaaldelijk haar vrees voor inbrekers had te kennen gegeven. Het afgebrande perceel wordt bewaakt. Marechaussee en politie stellen een uitgebreid onderzoek in. Tot nog toe echter zonder resultaat. Het is gekomen, het nieuwe jaar. Blij heeten we het welkom. Vroolijk is het overal begroet geworden. Hier luidden de nieuw- jaarsklokken, der traditie getrouw, den nieu wen morgen in, ginder klonken vreugde schoten, vroolijk zingen is gehoord. De beker waarmee afscheid is gedronken aan het oude jaar, is opnieuw gevuld, //prosit Neujahr 1” Vaarwel en welkom volgden elkander op. En nu is ’t nieuwejaar. Hoe zullen we het aanvangen, wat zal het ons brengen In den nacht, klokke twaalf, hebben we, vol nieuwen moed, vol blijde hoop, vol ver trouwen, de reis weer aanvaard. Voorbij zijn de oogenblikken, die we wijdden aan zoet herinneren, aan een dankbaar terugzien. Traan en lach waren de getuigenis van onze gemoedsstemming. En nu hebben we losgelaten wat ons bond, opgebroken het kamp der herinnering, voor waarts gaat het. Onze reisbagage is meerder geworden. Weer hebben we illusies; weer allerlei voornemens, plannen we weten het, zal weer het leven en de praktijk des levens zal weer blijken te zijn niet in overeenstemming met onze voornemens. Zullen en doen, zij rijmen niet op elkander. Allerlei omstandigheden, onverwachte hinderpalen, brengen ons in tegenspraak met wat we zouden willen doen. En er zal alweer strijd ontstaan, teleurstelling zal niet uitblijven, leed, miskenning, alles zal zijn als te voren. Maar ook zullen zijn als te voren de liefde, de hulpvaardigheid, de zelfverloochening. Naast teleurstelling zullen we hebben alle reden tot verblijden, traan en lach, ’t is reeds gezegd, zullen afwisselen, zoo is het altijd geweest, zoo zal het altijd blijven. De mensch, die zich heeft toegerust voor de nieuwe reis met goeden wil, met stellig voornemen, met beslist besluit om den rechten weg te volgen, zal die reis lichter vallen dan zijne tochtgenooten. Bezwaren zal hij te ge makkelijker overwinnen, de ster der hope zal zijn pad verlichten als het soms donker om hem wordt; en liefde en vertrouwen zullen zijn hart blijven verwarmen. Wat zal ons dit nieuwe jaar brengen Alles wat zijne voorgangers ons brachten, het leven repeteert zich. Maar wij hooren reeds nu de stemmen, die ons bepalen bij de aanstaande verkiezingen. Voor Gemeen teraad, //voor Staten” en voor //Kamer” zullen we moeten optrekken naar de stem bus. We worden ;t politiek” van ’tjaar. En als we dan gestembust hebben, als zelfs koude naturen iets zullen hebben gevoeld van de warmte van den verkiezingstrijd, dan zullen we feestvieren. //Honderdjarig feit van herdenken dat de Franschen Neder land hebben verlaten.” Allen die even te voren den stemmenstrijd hebben uitgevoch ten, die den onbloedigen, maar soms zoo feilen partijoorlog strijden moesten, huppelen dan in ronde-dans om den vrijheidsboom. Zoo is het voornemen tenminste. Overal worden reeds plannen beraamd, tal van feest-commissies zijn geïnstalleerd, ’t man keert nu enkel aan de dubbeltjes. Wat zal Bolsward doen We hoorden nog niet eene stem //Eureka” roepen. Mochten we spoedig vernemen dat ook de oude Hanze-stad zich niet onbetuigd zal laten. >1. M Bolswardsche Courant 5' Tl V1 A 'K i DEjSftUSl 40

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1