Bols ward en Wonseradeel. Enorm Verschil fl 1 Nieuws- en Advertentieblad VAN HOUTEN’S No. 2. 1913. Versciiijnt Donderdags en Zondu^ 52ste Jaargang. ZOIVER OPLOSBAAR Politiek Overzicht. I UIT DE PERS. RECLAME met alle andere goedkoope merken. BINNENLAND. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. Zondag 5 Januari. ill l" I VOOR Afzonderlijke J Tak’s val, die ook nederlaag was, 4 PRINS JORIS schrijft in de Jinkhuizer Courant het volgend r 1 - 1 i'i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van Vliet in de coalitie Lohman en Loeff. Moge doen zien, dat de schellen van de oogen zijn ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolge^ 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. --- hadden vol om aan te manen. Even 12 uur trok een groote menigte zingende en hossende door de stad, hun vreugde bij de wisseling des jaars op En hoe is de toestand? Wel verre dat iedere geldgierige, iedere portemonnaie-con- servatief deze „Christelijke” coalitie als een voortdurend gevaar beschouwt, omdat ze hem aan het verstand zal brengen wat Chris tus op het gebied van naastenliefde van hem eischt, vlijt hij zich behaaglijk in haar midden nederze is hem de beste bescher ming voor zijne brandkast. ■Is dit overdreven Dan willen wij deze vraag stellen. Ziet eens om U heen, en zeg ons dan Die rijken der aarde, die nergens benauwder voor zijn dan voor een billijken aanslag in de belastingen vraag onzen inspecteurs van de Vermogensbelasting eens naar de droeve ervaring, die ze in deze opdoen die eene gemeente verlaten als de hoofdelijke omslag moet worden verhoogd, aldus den minder met aardsche goederen gezegenden broeder, met alle verloochening van het: //Draagt elkanders lasten” voorde zaak latende zitten, zijn dat menschen die met Links of met Rechts stemmen De vraag stellen is tevens ze beantwoorden. We behoeven in dit verband er maar aan te herinneren hoe Kolkman, toen hij een arm zalige elf ton meer uit de successiebelasting wilde halen, van alle kanten uit de Rech terzijde de bitterste verwijten moest hooren, terwijl Links hem steunde; onverholen werd hem uit de coalitie toegeroepen: Wat is het noodig het kapitaal te belastenGij hebt immers uwe Tariefwet, wat dus niets anders zeggen wilde dan Waarom die elf ton niet ook nog in hoofdzaak van de kleine luydeu gehaald Workum. Benoemd tot Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, de heer P. Schmidt, thans commies der posterijen en telegrafie 2e klasse te Rotterdam. Eene Christelijke regeering Wat is dat toch Dat men zulks in den tegenwoordigen tijd nog vragen moet, spreekt boekdeelen. Wat zou eene Christelijke regeering anders kunnen en moeten zijn dan eene, die de groote lessen die het Christendom geeft om trent ons optreden tegenover den naaste, in practijk brengt? Welk Kabinet zou meer dan een Christelijk Kabinet aangewezen zijn om de sociale nooden te lenigen, welke coa litie zou daartoe meer bereid moeten zijn dan eene zich noemende Christelijke coalitie, welke persoonlijke offers zouden haar daar voor te zwaar zijn Men zal het toch met ons eens zijn, dat de Christusbelijder, de man, die op ieder gebied met Christus’ voor schriften rekent, onmogelijk geldgierig kan wezen. Er moest om zoo te zeggen onder de Christelijke coalitie één- wedstrijd zijn in offervaardigheid om aan de bittere ellende om ons heen een einde te maken, eene offer vaardigheid, die op politiek gebied zou moeten leiden tot belastingwetten, waarbij de draagkracht als grondslag werd aange nomen, waardoor de rijken hun evenredig aandeel in de gemeenschappelijke lasten zou den gaan betalen. onder de kerkelijken bedenken, dat erjnog nooit onrecht is geweest, dat het converva- tisme niet heeft weten goed te praten met een bijbeltekst. Maar wij beroepen ons in deze op Dr. Kuyper van 20 jaar geleden „En al is het nu ook, dat Ge drie, vier uitspraken van Jezus kunt bijbrengen enz. Want die ontevredenheid is groot. In Nov. 1.1. hield de anti-revolutionaire predi kant Ds. Hofstede van Blokzijl eene rede te St. Anna-Parochie, waarin hij o.a. dit zeide „Wij vragen ons af: Kunnen we tevreden zijn en jubelen over wat er bereikt werd? Neen, mannen broedersdat kunnen we nietAls we de zaken goed en eerlijk onder de oogen zien, dan moeten we zeggende loop der dingen heeft ons bitter teleurgesteld, en wekt groote onrust voor de toekomst." Dat zegt deze anti-revolutionair' hardop, en duizenden zeggen het hem in stilte na. Maar deze predikant vergat er bij te zeggen, dat de toestand niet anders en niet beter zal worden, zoolang de politieke strijd door onware leuzen geheel wordt vervalscht, zoo lang Aalberse en moeten buigen voor het jaar 1913 ons i de Nederlandsche natie gevallenmogen vooral de kleyne luyden Maarniet lang na voor Dr. Kuyper dus eene ging de laatste over stagde zaak was hem blijkbaar minder waard dan de macht, en met zeldzame volharding werd aan den bouw begonnen van een Bondsbuis voor hen, die kort geleden verklaard hadden het onder één en hetzelfde dak niet te kunnen uit houden en daarin werden ook de Roomschen opgenomen, waarmede eens elk verbond principieel was veroordeeld. Lohman eerst fel tegenstander, werd in trouw bondgenoot omgeschapen, en voltooide ten slotte zijne bekeering door de laatste, zoo lang onwillige groep, de Friesch-Christelijk-Historischen tot het Bondshuis te brengen. Het ministerie van 19011905 mocht dan wel geen enkele sociale wet in het Staatsblad brengen het stond sterk door de door alle kerkelijken verlangde wijziging van de Wet op het Lager Onderwijs, maar het Kabinet-Heems- kerk dat de /sociale” taak had te vervullen, liet de regeeronmacht der coalitie in al hare naaktheid zien, en van deze regeering, die juist om die onmacht door alle conser vatieven gesteund wordt, is Dr. Kuyper, de Christendemocraat van vroeger, de trouwe stokwaarderEn de eenige raad, dien hij weet te geven, nu in de Calvinistische kringen de ontevredenheid grooter en grooter wordt, is slechts die, om zwaarder dan ooit met de antithese te werken. feit, dat de conservatieven van alle geding de tegenwoordige regeering uit alle macht steunen, bewijst, dat ’t etiquet „Christelijk” haar allerminst toekomt, dat het slechts schoonklinkende leuze is waardoor heel wat leelijks bedekt wordt; het is niets anders dan de leuze, die tot macht moet voeren, en daarvoor uitgevonden door Dr. Kuyper, die daarmee eene verantwoording op zich geladen heeft, die zeker geen staatsman hem zal benijden. Quantum mutatus ab illo; hoezeer veran derd bij vroegerdat is waarlijk van volle toepassing op den leider der anti-revolutio naire partij, die van huis uit democraat, Christen-democraat is. Geheel //Ons Program” is toegelicht in den democratisch Calvinisti- schen geest. De waarachtige Calvinist kan trouwens niet anders dan democraat wezen, hij is de naneef van de //rondkoppen” die Engeland’s Koning lieten onthoofden, omdat deze gespeeld had met de beschreven rechten der natie. Maar hoez er heeft Dr. Kuyper zijn eerst- geboorterechte voor ’n schotel met linzen ver kocht. Hoe krachtig trad hij toch nog een twintig jaar geleden op, om in eigen kring tegenover de mannen van de dubbele namen de sociale wetgeving te verdedigen met een beroep op hetgeen Christus ons leert. Lees de rede, waarmede hij op 9 Nov. 1891 het sociaal congres opende, vestig uwe aandacht op de woorden vEn zoo heerscht dan thans in geheel Europa eene welgedane bourgeoisie over een verarmenden werkenden stand, die gestadig haar kapitaal moet voeden, en gedoemd is, om hetgeen voor die kapitaalvoeding geen dienst meer kan doen, te laten verzinken in het moeras van het proletariaat." Ziet zijn boekje in „De Christus en de sociale nooden en democra tische klippen” en ge zult daaruit zien, dat er eens een tijd was dat ook Dr. Kuyper eens voor vaststaand aannam, dat conservatief en christelijk voor hem onmogelijk samen konden gaan, getuige de volgende uitspraak „En al is het nu ook, dal Ge drie, vier uit spraken van Jezus kunt bijbrengen, waaruit blijkt, dat hij ook aan het Kapitaal zeker betrekkelijk recht heeft toegekend, en vinger wijzingen voor het gebruik er van gaf, dit alles verzwakt in niets hel stellige onbetwist bare en onloochenbare feit, dat het doorgaande optreden en spreken van Jezus antipathetisch tegenover de geldzucht staat en sympathetisch tegenover den arme!’ Waarlijk, wie deze uitingen leest, ver wondert zich niet dat in de 90er jaren de conservatieve elementen zich van Dr. Kuyper hebben afgeschieden, en zich apart als vrije anti-revolutionairen hebben geconstitueerd, en dat te minder omdat hij in echt democra- tischen zin Tak’s zijde koos toen deze op zeer groote uitbreiding van kiesrecht aan stuurde, waartegen Dr. Kuyper, al was het dan ook nog zoo individualistisch, toen geen bezwaar had. 1 Jan. Hoewel het vieren van den Oudejaarsdag hier in de laatste jaren op kalme wijze voorbijgaat, en er geen baldadig heden plaats hebben, kunnen vele jongelieden dat toch niet lijdelijk aanzien en meenen dat zingen en het lossen van vreugdeschoten er bij tie jaarwisseling zoowat bij behooren. Dergelijke vreugdeuitingen hebben dikwijls een droevigen nasleep en daarom moet de politie zorgen, dat alles rustig en ordelijk toegaat. Doch in de donkere oudejaarsnacht hadden onze politie-agenten soms de handen de luidruchtige jongelui tot stilte deze wijze uitende. De politie moest tusschen- beiden van den gummistok gebruik maken. Behalve enkele uitzonderingen ziet men op den Nieuwjaarsdag geen buitengewone dingen gebeuren en is er een groote ver betering op dat gebied te bespeuren, bij vroeger vergeleken. Hiertoe zullen voorzeker medewerken de alhier bestaande Onthouders- Vereenigingen, die door het verspreiden van hun Nienwjaarsbode, waarin vele nuttige wenken voorkomen, die de menschen tot nadenken stemmen en velen tot verbetering brengen. Zij doen een goed werk en ga in deze richting voort. De Banier. Zal het thans^regeerende Kabinet en de coalitiemeerderheid, waarop het steunt, een blijden politieken oudejaarsavond kunnen vieren Dat toch zeker niet. Onvervulde beloften op politiek gebied stemmen even aangenaam als geteekende accepten, waarvan de vervaldag ieder oogenblik gewisser nadert, en van welke men weet, dat men ze niet zal kunnen honoreeren. Trouwens, dat nu, na meer dan 4J/2 jaar regeerens het fiasco van het tweede coalitie-kabinet vaststaat het werd door niemand weersproken, noch van Rechts noch van Links, al was men dan ook over de oorzaken daarvan ver deeld al wilde Rechts niet toegeven dat de onderlinge verdeeldheid over de politieke vraagstukken elke vruchtbare samenwerking van de drie kerkelijke fracties onmogelijk maaktal zocht ze een excuus voor eigen tekort in de zoogenaamde obstructie der Linkerzijde. Eene uitvlucht zoo min waardig voor een ministerie, dat over grooter meer derheid beschikt dan een van zijn voorgan gers ten deel viel, dat wij dit maar met den mantel der liefde zullen bedekken. Eene waarachtig Christelijke regeering kan niet conservatief zijn, en het enkele Sneek, 3 Jan. ’t Was het stellig voor nemen dat onze winkeliers op verzoek van het Bestuur van Middenstand, gedurende de maanden Januari en Februari, ’s avonds 9 uur zouden sluiten, met uitzondering van den Zaterdag. En wat blijkt verschillende winkels zjjn na negenen niet gesloten, I i i! o I I I Bolswardsclie Ctrarant Rona Cacao I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1