Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. li,r •- n. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang. No. 3. EIL B R Donderdag 9 Januari. BINNENLAND. Anti-Tariei’wet-Comité. VOOR Afzonderlijke het verwijt, dat het heeft de wegen, op ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Branco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan het Maand- Sneek, 7 Jan. De Vereeniging //Midden stand” alhier, had tegen gisteravond een buitengewone algemeene vergadering uit geschreven, waarin als spreker optrad een ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. aan strafbare feiten hem zelf met den kanton rechter in aanraking kan brengen. Naar wij vernemen is met deze vervolgingen nog geen einde gemaakt aan de behandeling der tegen Eilers uitgebrachte beschuldigingen; half Januari zal hij zich weer te Hoorn te verantwoorden hebben. Bij de uitspraak heeft de kantonrechter den eisch toegewezen. C. N. G. Het Anti-Tariefwet comité heeft te Amster dam in American Hotel een ledenvergadering gehouden, onder voorzitterschap van Mr. Th. M. Verster, waaromtrent ons het volgende wordt gemeld. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat het Dagelijksch Bestuur het wenschelijk had geacht, om nu, nadat het Comité ongeveer 12 maanden werkzaam is geweest, de leden bijeen te roepen om te beraadslagen, omtrent hetgeen verder te doen staat ten einde de zaak van den vrijhandel te bevorderen en ons land te behoeden voor een noodlottige politiek van bescherming, en ook om een overzicht te geven van datgene, wat door het comité tot heden werd ver richt. De werkzaamheden zijn zeer veelvuldig geweest. In de eerste plaats werd getracht en het bestuur meent daarin te zijn geslaagd, alge meene belangstelling voor het vraagstuk van den Vrijhandel te wekken door in korte stellingen in vele dagbladen de bezwaren tegen een verandering voor handelspolitiek te doen uitkomen. Dit geschiedde in den vorm van korte advertenties, en spreker meent, dat deze advertenties hun doel wel hebben bereikt, want de nieuwe tariefwet is ongetwijfeld een der meest besproken vraag stukken geworden, en mag zich thans in aller belangstelling verheugen. Deze wijze van propaganda is weleens bekritiseerd geworden, maar moeilijk is het, om het een ieder naar den zin te maken. Spreker wilde thans alleen constateeren, dat hoewel deze advertenties zeer kort waren gesteld, de in houd ervan toch nauwkeurig was overwogen, en dat zelfs onze meest heftige tegenstanders nooit eenige onjuistheid daarin hebben kunnen aantoonen. Wat men het Comité weleens verweten heeft is, dat dergelijke korte stellingen geen enkel bewijs voor de juistheid daarvan in hielden. Dit verwijt zou billijk zijn geweest, als door het Comité niets anders gedaan was dan het plaatsen van advertenties, maar, zooals bekend, zijn daarnaast door het Comité twee uitvoerige werken uitgegeven, Z/De Vrijhandel” en //Beschouwingen over Vrij handel en Protectie”, het eerste geschreven door den heer Jhr. Mr. H. Smissaert en het laatste door den heer K. Reyne. In deze werken zijn de nadeelen van Bescher ming zoowel in het algemeen, als voor ons Vaderland in bijzonder, op duidelijke gron den uiteengezet en met vele bewijzen ge staafd. Naast deze wetenschappelijke betoogen zijn meer populaire geschriften verspreid, en is in talrijke dagblad-artikelen het stand punt van het Comité geregeld uiteengezet en verdedigd. De derde wijze van actie tegen de Tarief wet, waarvan echter minder naar buiten is gebleken, is geweest het verstrekken van inlichtingen aan tal van belangstellende personen en corporaties, waardoor deze in staat werden gesteld hun belangen bij de handhaving van de tegenwoordige handels politiek te toetsen en op den voorgrond te brengen, zoodat zij zich zelfstandig tegen de Tariefwet konden verzetten. Onder deze rubriek zijn ook te brengen de voordrachten, alom in den lande gehouden, en de werk zaamheid van het Comité in Waalwijk en in Ommen, waar door voorlichting, zoowel door het gesproken woord als in geschriften, werd bereikt, dat ook in kringen, die om politieke redenen geneigd zouden zijn een protectionistische regeering te steunen, een waarschuwend woord kon worden gesproken, om te voorkomen, dat groote ecomische be langen voor kleine politieke beweegredenen worden verwaarloosd of op den achtergrond worden gesteld. Vele onverdiende verwijten zijn het Comité naar het hoofd geslingerddaaronder was Men schrijft uit Alkmaar blad t. d. Kwakzalverij Een paar dagen nadat de kantonrechter te Medemblik Eilers, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot 2 geldboeten ieder van f 300 subs. 60 dagen hecht, voor iedere boete had veroordeeld, zagen wij hem wederom voor den kantonrechter te Schagen verschijnen. Ook thans stond hij voor het zelfde feit terecht, driemaal gepleegd, en werd daarom door den kantonrechter op 21 Dec. j.l. tot drie geldboeten van f 300 subsidiair 60 dagen hechtenis voor iedere boete veroordeeld. Onze onvermoeide kwak zalver heeft dus binnenkort af te dokken f 1500 boete of moet 300 dagen hechtenis ondergaan. Verdiende loonZiehier de bijzonderheden omtrent zijn laatste optreden bij een bakker te Harencarspel. Deze bakker leed aan tuberculose en ging steeds achteruit. Ten laatste raadde een zwager uit Andijk, Eilers eens te raadplegen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Eilers zond een gedrukte vragenlijst, die beantwoord moest worden en verzocht den bakker eerst tegen betaling van f 2,50 lid van zijn Vereeniging //Het gouden Kruis” te worden. Dit geschiedde. Toen werden medicijnen en capsules gezonden, waarvoor iedere week f 6,50 moest betaald worden aan het filiaal te Oegstgeest. Met den inhoud van die capsules moesten borst en rug goed ingesmeerd worden, terwijl van het drankje 3 maal daags één eetlepel moest ingegeven worden. Uw man moest dus nog al ’t een en ander verorberen 1 merkte de kantonrechter tegen des bakkers vrouw, als getuige ge hoord, op. O mijnheer, vreeselijk en alles kwam er weer uit ookHij braakte het bijna altijd weer uit, omdat hij het niet ver dragen kon. Is uw man na de behandeling hersteld Welneen mijnheer, hij is hard achter uitgegaan. Toen het betalen van f 6.50 per week voor Eiler’s hulp wat bezwaarlijk begon te worden, kon de vrouw van den zieken tering lijder zich bij den kwakzalver abonneeren dat was goedkooper. Alzoo geschiedde. In het vervolg werd nu in plaats van f 6.50 vier gulden per week gezonden naar het laboratorium te Oegstgeest. Eenmaal had Eilers zijn patient bezocht en redeneerde bij die gelegenheid zoo vloeiend” gelijk verklaard werd dat het vertrouwen in zijn kennis voor de toe komst toenam. Nadat een dikke f 150 was afgedokt, werd de Justitie met dit ergerlijke geval in kennis gesteld. Een onderzoek door den Alkmaarschen Ambtenaar van het O. M., Mr. van Heynsbergen, volgde en zoodoende werd Eilers wederom voor den kantonrechter gedaagd. Voordat deze zitting begon, legde Eilers aan den kantonrechter een //acte van wraking” tegen het O. M. over. In deze acte be schuldigde de kwakzalver Mr. van Heyns bergen op grond van ./persoonlijke vijand schap” hem voortdurend te vervolgen. Nadat deze acte natuurlijk stilzwijgend was voorbij gegaan, verliet Eilers de zitting, uitroepend, z/dat hij er den Minister van Justitie mede in kennis zou stellen” ’t Is te hopen, dat Z.E. Minister Regout antwoordt met een wet op de kwakzalverij, waardoor van de schandelijke practijkeu van Eilers c.s. en den verkoop hunner geheim- middelen voor goed een eind wordt gemaakt. In zijn requisitoir bracht Mr. van Heyns bergen een woord van hulde en dank aan den persoon, die hem een brief had geschre ven, waardoor dit geval kon worden vervolgd. Die persoon had gemeenschapsgevoel, hetgeen spr. bijzonder waardeerde. Het gebeurt toch zoo zelden, dat iemand, die er geen belang bij heeft, Justitie en Politie waarschuwt indien er zich strafbare feiten voordoen. Op dezelfde gronden als spr. voor het kantongerecht in Medemblik had ontwikkeld, vroeg hij de bovengemelde drie hooge boeten voor den kwakzalver en knoopte er nog een waarschuwend woord aan vast aan het adres van den kantoorbediende van Eilers het is daar een heel bedrijf te Oegstgeest 1 en drukte hem op ’t hart, dat deze bediende gevaarlijk spel speelt, wijl medeplichtigheid Chauffeur van Rijs, in dienst der Gaaster- landsche Maatschappij. De man noemde zich W. A. J. Ephraïm, die in October van dit jaar een brochure in ’t licht gaf, getiteld: //Wat moet er komen in den Zuidwesthoek van Friesland”. Op de agenda stond niet meer en niet minder dan Rede van den heer W. A. J. Ephraïm over ’t onderwerp //Welke verbinding moet er komen tusschen den Zuidwesthoek van Friesland en Sneek.” Leden der Vereeniging hadden ’t recht, belanghebbenden te introduceeren. Geen wonder dat er een stuk of zes verslaggevers op los waren getrokken, om te noteeren wat de man uit Rijs over ’t bewuste onderwerp had te vertellen. De opkomst van belangstellenden had beter kunnen zijn, maar liet toch niet zoo veel te wenschen. De rede van den heer E. liep hoofdzakelijk over de verdeeling van ’t benoodigd kapitaal, groot f 85000. Zooveel hiervoor, zooveel daarvoor, enz. De exploitatiekosten waren per rit berekend op f 6.69. Na de pauze kwam ’t moeilijkste voor den spreker aan, nl. ’t debat. Niet dat de man zich vóór de pauze had moe gesproken (zijn speech behoorde binnen ’t half uur al tot ’t verleden) maar ’s mans geheele schema gaf ’t bewijs, dat ’t gesprokene voor een groot deel op losse schroeven stond. Ja, als we ons niet vergissen, dan kregen we zoo veel den indruk dat E., die zich initiatief nemer in deze noemt, er in de toekomst een broodje tracht uit te slaan, bv. door ’t ver overen van ’t Directeurschap, ’t koopen van 4 benoodigde automobielen plus een vracht auto, waaraan licht 20 pCt. valt te verdienen enz. We hopen echter van harte dat we in deze verkeerd hebben gezien en, dat ’t alleen in ’s heeren E.’s bedoeling ligt, Gaasterland uit zijn isolement op te heffen. Maar ’t debat. Een conducteur van de tram noemde ’t o.a. geen loon f 8 per week, voor een collega, die op de auto’s zou moeten fungeeren. Ook had de tramconducteur niets gehoord van een som, uitgetrokken voor de controle. Hij moest daaruit opmaken dat er geen controle zou komen, waardoor de conducteurs wel genoodzaakt werden bij zoo’n treurig loon te gappen. De heer M. Houwink koesterde de vrees, dat er in de barre jaargetijden geen f 6.69 per rit zou worden gehaald. De heer Meima heeft zorg voor de wegen, adres den autodienst GroningenUsqaerd, die op last van Gedeputeerden gestaakt moest worden wegens vernieling der wegen. De heer Kiezebrink Jr., iemand die als vakman beter met de wegen in het baanvak op de hoogte is dan de Spreker, kwam met de mededeeling, dat de bewuste wegen niet zoo goed waren als die in Groningen en raadt daarom aan, eerst in Groningen goede inlichtingen in te winnen. De heer E. zei, dat ’t eindje weg tusschen Wijckel en Sloten, alleen slecht was te noemen. De heer K. wist den man echter te be duiden dat de ondergrond van den weg tusschen Kolderwolde en Woudsend niet deugt. Ook op de breedte van de wegen komt de heer K., die hij niet voldoende acht voor een autodienst. De heer Boerrigter wil een commissie benoemen, die zal onderzoeken, in hoeverre een autodienst kans van slagen kan hebben. De heer Houwink is van meening, dat er wel een beter middel is, om verbinding met den Z.w.hoek te krijgen, dan een auto dienst. Autodiensten, men ziet het tegenwoordig steeds, worden zoowat overal gestaakt. Spreker meent dat er een commissie moet worden benoemd, waarin niet leden van corporatiën moeten worden opgenomen, maar technici. De heer Boerrigter meent, dat een plaatse lijke commissie de zaak wel tot een goed einde zal brengen. De heer E. wil zijn plan als volgt uit werken in onderscheidene dorpen worden plaatselijke commissies gevormd; die com missies worden tot een gecombineerde ver gadering opgeroepen, om de zaak te bespreken. Middenstand belastte zich eindelijk met het vormen van een zoo uitgebreid mogelijke commissie en hoopt ter gelegenertijd bevoegde plaats met rapport te komen. nochtans niet stil gezeten. Inmiddels is het Bestuur overtuigd, dat er nog zeer veel te doen overblijft. Het Comité heeft daarom nog veel strijd materiaal gereed liggen, overtuigd als het is, dat de strijd tegen de Tariefwet nog lang niet ais uitgevochten kan worden beschouwd. Hoe gevaarlijk het protectionistisch drijven nog altijd is, blijkt wel hieruit, dat ook, nadat de regeering de schadelijke meelrechten heeft ingetrokken, deze opnieuw met aan drang door bekende protectionistische bladen worden aanbevolen en verdedigd, en dat zich vóór korten tijd een Comité heeft ge vormd, dat met achterstelling van fiscale belangen, met alle kracht pleit voor meer dere bescherming van onze nijverheid. Dit Comité komt weer met de oude schoon schijnende beweringen, die reeds zoo dikwijls zijn weerlegd, en belooft //winste” rechts en links, meer arbeid, meer welvaart, gunstige gevolgen voor handel en verkeer, voordeel voor den boerenstand, echter zonder eenig bewijs of garantie. Wel getuigt dit Comité, dat ons Volk zich mag verheugen in een gelukkigen groei, wel verklaart het, dat er ten onzent ongetwijfeld in de laatste jaren op eenige verhooging van i^ustrieele kracht valt te wijzen. Maar toch vraagt dit Comité om ruggesteun voor onze industrie, om zich tot export-industrie te kunnen ontwikkelen, alsof niet reeds lang onze belangrijkste nijverheidstakken zich tot een aanzienlijke export-nij verheid hadden ontplooid, en alsof niet onze export zich juist onder begunsti ging van onze tegenwoordige vrijhandels politiek in een stijgende richting bewoog. Gevaarlijk is het ook, dat onze regeering bescherming in ons land wil gaan invoeren op een oogenblik, dat in den vreemde alom teekenen zijn waar te nemen van een kente ring in het protectionistische streven. Amerika koos met overgroote meerderheid een over tuigd vrij handelaar tot president, en in Duitschland nam de duurte van levensmid delen zulke onrustbarende verhoudingen aan, dat noodgedwongen van de protectionistische beginselen moest worden afgeweken. Maar het aller gevaarlijkste in ons land is de vermenging van politiek met bescher ming. Deze vermenging leidt tot een ver dediging van bescherming door dik en door dun, met argumenten, die niet door den beugel kunnen, en veelal door personen, die op economisch terrein totaal onbekend zijn. Zeker niet het aangenaamste deel van ’s sprekers taak is geweest het kennis nemen van de schrijverijen in de kleine protectio nistische pers, de tweede hands-phonograaf- pers, zooals een lid der Tweede Kamer deze beeft genoemd. Hoewel onbekend met de geregelde lezers van dergelijke bladen, moet men toch vaak de schrijvers van die artikeltjes beklagen, die hun lezers nog alleen schijnen te kunnen boeien door onwaarheden en on- gekuischte taal. Deze wijze van bestrijding heeft de taak van het Bestuur niet altijd aangenaam gemaakt. Spr. eindigde met zijn vaste vertrouwen uit te spreken, dat de goede zaak, welke het Anti-Tariefwet-Comité voorstaat, ten slotte zal zegevieren, in de hoop, dat ons land bewaard moge blijven voor een lucht hartige verandering van onze beproefde han delspolitiek. Uit het verslag van den Secretaris, Mr. J. H. G. Bekker, bleek, dat namens het Comité een 70-tal spreekbeurten in groote en kleine gemeenten werd vervuld dat in den loop van 1912 in 312 dag- en weekbladen ieder 98 advertentiën werden geplaatstdat 191.000 brochures werden verspreid; dat drie millioen sluitzegels werden gebruikt, en daarnaar steeds vraag blijft bestaan, en dat binnenkort een adres tegen de Tariefwet van hoofden van ondernemingen, niet minder dan 3000 in getal, aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. De besprekingen van het Comité droegen een huishoudelijk karakter, zoodat daarom trent geen mededeelingen kunnen worden gedaan. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1