lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. VAN HOUTEN’S 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 4. De beste voor den prijs. 52ste Jaargang. ZÜIVER OPLOSBAAR Zondag 12 Januari. RECLAME. UIT DE PERS. thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. 200 koppen. Ingezonden. Uit een Kilogram van 1.50 maakt men Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en VOOR Afzonderlijke van Vereeniging Zuid-Afrikaansche Voorschotkas Damrak 95, Amsterdam. 10 Januari 1913. hoop, dat de regeering poging steunen zou. het platteland als boer, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 11 Jij: u ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zeer waarschijnlijk, dat de heer Swinderen hem opvolgt. Ongetwijfeld verlies voor ’t Kabinet, wanneer het ’t bewind mocht blijven en voor een Ik spreek nu een verlenging ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. noodlijdend is dat onze arbeiders binnen onze grenzen geen werk meer kunnen vinden, kortom dat Nederland op den rand van den afgrond is gebracht altemaal door den Vrijhandel, die volgens de heeren /steenen voor brood” geeft De bedoeling van deze voorlichters” van het Kiezersvolk is nogal doorzichtigzij is alleen maar het zoeken van een gelegenheid om als het onfeilbaar geneesmiddel tegen onze maatschappelijke nooden aan te prijzen de Tariefwet-Kolkman. Deze zal ons alge- meene welvaart brengen, de koopkracht ver meerderen, de werkeloosheid doen verdwijnen en nog veel meer, enfin het oude liedje, dat ons uit zekeren hoek altijd maar weer wordt voorgezongen. O, die partij-politiek I Nu is de Bredasche Courant laat ons het maar gerust zeggen zoo naief ge weest een van de bovengenoemde epistels te gaan bestrijden. Zij heeft voornamelijk met behulp van de gegevens, verstrekt door het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, dus door de Regeering zelf, de dwaze beweringen, in het bovengenoemde artikel te lezen, weerlegd wat nu juist niet zoo heel moeilijk was. De Bredasche Crt. eindigde haar critiek met de verklaring, dat zij nieuwsgierig was, hoe de redactie van het Dbld. van Noord- Brabant, het blad waarin het artikel voor kwam, zich er uit zou redden. Of zal zij zoo vroeg de Bredasche Crt. weer zooals gewoonlijk, als haar lastige vragen worden gesteld, stilletjes zw(jgenf wijzen van bekwaamheid, uitgereikt door landbouwers of veetelers van ondervinding, en bewijzen van goed zedelijk gedrag, afge geven door den predikant der kerk, waartoe zij behooren, of het hoofd hunner gemeente. Bij voorkeur worden geholpen zoons van boeren, die kunnen beschikken over een klein kapitaal, zoons van pachters en fatsoen lijke, werkzame jonge arbeiders. Wie meer van deze zaak weten wil, richte zich schriftelijk tot den Secretaris van de Vereeniging //Zuid-Afrikaansche Voorschot kas”, Damrak 95, Amsterdam. Zij, die be paalde vragen stellen en bovendien bij hun brief een korte beschrijving van hun levens loop en bekwaamheden voegen, kunnen op onmiddellijke beantwoording van hun brieven rekenen. Onze Ministers. De Haagsche kouter der Prov. Gron. Cl. schrijft onder meer: Mr. Regout is op reis, tot herstel van zijn gezondheidhij is overwerkt, om niet te zeggen overspannen en zal vermoedelijk langer rust behoeven dan zijn aangekondigde afwezigheid voor enkele weken doet ver moeden. In wel ingelichte kringen beweert men zelfs, dat de Minister van Justitie, hoe ook de loop van zaken in Juni moge zijn, niet voornemens is zijn taak in de nieuwe parlementaire periode voort te zetten. En hij is niet de eenige, die, ho.e het ook met de verkiezingen gaan zal, in dit jaar zijn zetel achter de groene tafel gaat verlaten. Een gerucht wil, dat jhr. van Swinderen, de Minister van Buitenlandsche Zaken, ook zal aftreden om zijn diplomatieke loopbaan vermoedelijk als gezant te vervolgen indien, zooals beweerd wordt, jhr. de Stuers, onze gezant te Parijs, zijn ambt weldra gaat op geven, is het van een aan opvolgend Ministerie, zoo daarin gelijk is te verwachten voor een min of meer kleurloos politicus als de Minister van Bui tenlandsche Zaken, een eereplaats kon Daarboven zegt men mr. Kolkman weinig lust i zijn taak nog lang voort te het plan koestert om van I fil' Hoe het Kiezersvolk wordt voorgelicht. In de Limburgsche en Noordbrabantsche bladen kan men in den laatsten tijd lezen artikelen, naar aanleiding van de Tariefwet Kolkman. De aard en de inhoud dier artikelen kan reeds worden opgemaakt uit de opschriften, die zij dragen //Geen brood meer in eigen huis 1” De nood aan den man”. /Onge wapend tegenover onze naburen.” //Overge leverd aan den buitenlander”. Weerloos tegenover den vreemdeling”. //Waar gaan wij heen Tot waar zijn wij gekomen ^Waarheen bracht men ons?” Wat de schrijvers willen, is niets meer of minder dan de goegemeente wijs maken, - dat onze nijverheid kwijnt dat onze handel worden ingeruimd, algemeen, dat ook gevoelt, om zetten en het plan koestert om tegen het najaar van 1913 zich ver van Den Haag, op een lief buitengoed neer te zetten en uit te rusten van de groote beslommeringen, die hem op den duur overmeesteren. Eindelijk zegt men, dat de Minister van Waterstaat, de heer Regout, evenzeer heeft besloten het ministerieel leven vaarwel te zeggen en zijn krachten opnieuw te gaan wijden aan de groote industrieele inrichtingen der familie te Maastricht. De heeren Heemskerk, Colijn, Talma en de Waal Malefijt zullen dus de eenigen zijn, die, als de verkiezingen van Juni niet aller aftreden noodzakelijk maken, van een gere construeerd Kabinet-Heemskerk deel zullen uitmaken. Ik spreek nu van het geval, dat het tot een verlenging van het rechtsche regime mocht komen. Maar wanneer de zaken een andere wending nemen zonder dat zelfs de vrijzinnige concentratie geroepen en verplicht wordt het bestuur op te nemen, als er, bij een Tweede Kamer op het doodepunt of met een zeer zwakke meerder heid voor rechts of voor links, een Cabinet d’affaires zou moeten komen, dan is ’t nog zeer de vraag of de genoemde bewindslieden, en vooral de heeren Talma en de Waal Malefijt bij een volgende Nieuwjaarsreceptie als raadslieden der Kroon ten paleize zullen verschijnen. Wel de heeren Colijn en Heems kerk, die men, om bijzondere redenen, óók dan nog geroepen acht om hun werkzaam heid te vervolgen. De heer Colijn, die weldra onze eerste Minister voor de landsverdediging zal zijn, bijgestaan door twee directeuren- generaal, één voor marine (vice-adm. Tyde- man) en één voor oorlog (gen. de Meester) zal, ook met ’t oog op den straks voltooiden arbeid van de Staatscommissie voor Indische defensie zich moeilijk kunnen onttrekken aan de toepassing van de denkbeelden, die bij hem, ook in de genoemde commissie, hebben voorgezeten en die, naar ik hoop, tot een geheel nieuw plan voor de koloniale verdediging hebben geleid. En wat den premier aangaat, hij is, wan neer een toestand intreedt als door velen wordt voorzien, waarin het meest geraden zal zijn om voorloopig de grondwetsherziening in hoofdzaak aan de orde te stellen, de aan gewezen man voor die taak en plooibaar genoeg om haar met een gemengd Kabinet te vervullen. Natuurlijk zullen de voor stellen dan een beetje anders luiden dan die, welke mr. Heemskerk thans heeft voorbereid. Geachte Redactie Ondergeteekende verzoekt beleefd opname in uwe kolommen van het hieronder staande artikel, dat verschijnen zal in Hollandsch Zuid-Afrika, Maandschrift voor de Neder- landsche Zuid Afrikaansche Vereeniging. Hoogachtend, N. MANSVELT, Secretaris der Vereeniging z/Z. A. Voorschotkas”. Landbouw in Zuid-Afrika. In het Friesch Dagblad lezen wij het volgende artikeltje //Zou daar kans op zijn z/In zijn rede over //De uitkomsten der pacht-enquête”, gehouden door den secretaris van de Friesche Maatschappij van Landbouw, 31 Mei j.l., wees de bekwame Spreker voor den zooveelsten keer op den misstand, daarin bestaande, dat er zoo veel meer gegadigden zijn dan er boerderijen worden verpacht, waardoor vaak de pacht zoo onzinnig wordt opgedreven. ,/Naar verbetering moet gezocht. z/Een der middelen daartoe is natuurlijk het aantal gegadigden te verminderen. z/Nu lazen we dezer dagen in een belang rijke beschouwing over de toekomst van Zuid-Afrika, in het Hnbl. opgenomen, hoe daar in toonaangevende landbouwkringen een plan bestaat, om den invoer van Hollandsch vee te combineeren met een proefboerderij, waar ook emigranten uit Holland zouden kunnen opgenomen worden, om zich voor het vrije landbouwbedrijf op Afrikaansche manier geschikt te maken. z/Zelfs was er daarginds zulk een //Emigratie naar is naar de schrijver meent zeker levensvatbaar, mits min of meer kolonie- gewijs en na verblijf op zulk een proefboer derij, die als doorgangshuis werken zou. Wegwijsboerderij (training farm) heet het op Engelsche manier. //Zou het voor de Friesche Mij. geen zaak zijn te trachten zich in elk geval op de hoogte van deze zaak te stellen Wij kunnen de Redactie van het Friesch Dagblad wel iets nauwkeuriger inlichten. Plannen, als in haar artikeltje bedoeld, bestaan zeker. Doch die plannen verkeeren nog in het eerste stadium van voorbereiding. Er kan dus nog weinig of niets van gezegd worden. Wèl kan nu reeds worden mede gedeeld, dat het grootste bezwaar gelegen is in het vinden van de geschikte personen, die de eerste kern van de bevolking van zulk een nederzetting zouden moeten vormen. Die personen moeten volledig op de hoogte zijn van veeteelt en landbouw, zooals deze bedrijven in Nederland worden uitgeoefend. En daarnaast moeten zij zooveel ondervinding hebben opgedaan van de omstandigheden en methoden, geldende voor het bedrijf in Zuid- Afrika, dat zij, zelfstandig in Zuid-Afrika werkend, al de bijzondere, in Zuid-Afrika bestaande moeilijkheden, kunnen overwinnen en de lieden, die na hen komen, kunnen onderrichten. Zijn er nu jongelui (ongehuwden) in Fries land of in andere provincies van ons land, die bewijzen kunnen, dat zij zijngoede kenners en verzorgers van Friesch, of Zwart bont Hollandsch vee, goede melkers, goede botermakers, zoo mogelijk ook goede kaas makers (d.w.z. de zuivelbereiding zooals uit geoefend op de boerderij zelf, niet in fabrie ken) en bovendien bedreven in werkzaam heden als ploegen, eggen, enz., dan kunnen zij nu reeds, hetzij als uvolontair”, hetzij als ,/arbeideropzichter” een plaats vinden op een Transvaalsche of Vrijstaatsche boerderij, om later voor eigen risico op gekochten of gehuurden grond een bedrijf te beginnen. Zulke personen kunnen steeds nadere inlich tingen bekomen bij, en kunnen verzekerd zijn van den noodigen steun van de Vereeni ging „Zuid-Afrikaansche Voorschotkas”, Dam rak 95, Amsterdam. Om dien steun te kunnen bekomen, is het noodig, dat de solli citanten kunnen overleggen voldoende be- Bolswardsche Courant Is Rona C&ckci vnLnu

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1