Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. VerscJiijnt Donderdags en Zondags. 1913. No. 5. 52ste Jaargang. Donderdag 16 Januari. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke de Zuiderzee, maar binnen door, en Rijn, totdat de dooi zal zijn ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zijn, omdat hij daardoor het vormen van een linksche meerderheid zal bevorderen en links verplichten het concentratie-program uit te voeren. /zHoe de zaken zullen staan, het zal niet de sociaal-democratie zijn, die meesteresse is van de posities”. een negen- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. te maken, mag toch gezegd worden, dat volgens het politiek inzicht van den tegenwoordigen premier (tenzij dit reeds ,/Oude plunje” is geworden) de beste positie is, dat de recht- sche meerderheid in de Tweede Kamer tot minderheid worde teruggebracht. Indien de vrijzinnigen zich in de komende maanden hiertoe opmaken, kunnen zij dus aan de rechtsche kiezers zeggen, dat dit geschiedt overeenkomstig het inzicht van... mr. Heemskerk Ter herinnering. In 1907, toen de tegenwoordige Premier, mr. Heemskerk, voor Shedrecht in de Tweede Kamer zat en daar de anti-revolutionairen leidde, hadden Provinciale Statenverkiezingen plaats. De Tweede Kamer was toen nog in meerderheid links, de Eerste Kamer, (sinds 1904) rechts. Het ging toen vooral om de provincie Zuid-Holland, welke 10 van de 50 leden der Eerste Kamer afvaardigt. De heer Heemskerk heeft toen te Leerdam aan zijn kiezers verteld, geen betere positie te kennen, dan een meerderheid in de Eerste Kamer die anders is van kleur dan de meerderheid in de Tweede Kamer, ’s Heeren Heemkerk's staatkundig ideaal is toen ver wezenlijkt de Eerste Kamer blééf Rechts I Edoch, de Tweede werd, in 1909, óók Rechts. Dit nu is, blijkens de Leerdamsche stel ling, niet een gewenschte positie. Zonder deze stelling tot de onze Een kwestie. De heer C. Boonstra te Kollum is door Ged. Staten wel toegelaten als raadslid. De Raad der gemeente Kollumerland en N. Kruisland meende, dat waar de heer Boonstra bestuurslid was van de Coöp. Ver. Electrische Centrale Verlichting te Kollum, dit in strijd zou zijn met art. 24 der Ge meentewet. Maar Ged. St. overwogen, dat men eerst raadslid moet zijn, om in strijd met art. 24 te komen. Laat men dus in den Raad eerst den heer Boonstra toe, dan kan men daarna bezwaar maken en eene beslissing van Ged. St. uitlokken over de onvereenigbaarheid van de kwaliteiten raadslid en bestuurslid van eene Electrische Centrale. Oplichters. De flesschentrekkers uit Beverwijk, van wie er de vorige week één is geknipt, gelijk wij hebben gemeld, hebben ook te Alkmaar, naar de Alkm. Cl. meldt, een slachtoffer gemaakt. Op een advertentie van een pakhuis verhuurder kwam een van het gilde af en er werd een contract voor den tijd van 10 jaar gesloten. Eenige uren later verscheen een tweede, eveneens om het pakhuis te huren, doch de eigenaar zeide natuurlijk, dat hij dit reeds verhuurd had. Nummer twee vroeg daarom, aan wie hij het had verhuurd. Toen hij het contract onderteekend door den eerste, had gezien, vertelde hij den verhuurder, dat de huurder tot het veel besproken flesschentrekkersgilde behoorde en ten bewijze daarvan liet hij den verschrikten man een courant zien, waarin de daden van de oplichters waren bekend gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat de eigenaar het contract gaarne ongedaan wilde maken, en op aan raden van den tweeden huurder bezocnt men te zamen den eersten, waarop men het eens werd, dat de pakhuiseigenaar Voor de ont binding f 200 schadevergoeding zou geven aan den huurder, welk bedrag de oplichters natuurlijk samen deelden. Weer Macaura. Verschillende plaatsen in Gelderland hadden bericht gekregen van het bezoek door den zoogenaamden wonderdokter Macaura te brengen, die met zijn handmassagemachine wPulsoconix” lijders aan Rheumatiek en andere ziekten, evenals vroeger Sequah, kon genezen. De gemeentebesturen van bedoelde plaatsen hebben echter zoodanig voor dien dokter gewaarschuwd, dat bij besloten heeft, van zijn voorgenomen bezoek af te zien. Arnh. Cl., Sti af gevangenis te Leeuwarden. In de strafgevangenis te Leeuwarden waren op den len Januari j.l. 173 gevangenen, allen veroordeeld tot 5 of meer jaren gevangenis straf, waarvan 7 levenslang veroordeelden, meldt de N. Ct. Ijstoestanden. Het ijs, dat zich van de Oranjesluizen tot den Durgerdammer vuurtoren tot eene vaste korst heeft vereenigd, veroorzaakt groote vertraging aan de stoom booten. Groote drijvende ijsvelden op de Zuiderzee belem meren zoowel de zeilvaart als de visscherij. De stoombootdienst DelfzijlEmden is wegens ijsbezetting van de Eems gestaakt. De HollandFrieslandhjn is gestremd ten gevolge van het vele ijs en den mist op de Zuiderzee, evenals de Zwolsche boot. De Deventer nachtboot vaart ook niet meer over langs Lek ingetreden. Alleen de Enkhuizen-Stavorendienst onder vond nog geen onregelmatigheid. Alg. Hndbl. Jutrijp, 13 Jan. De bijna 70-jarige vee houder A. W. Cnossen ging gisteren gezond en wel ter kerk. Nadat hij plaats had ge nomen werd hij onwel en zakte achter over. In de consistoriekamer gebracht, gaf hij den geest. N. Sn. Ct. x Reeds op zee gereden Lemmer. Gisteren en heden werd hier op zee ten Oosten van onze haven reeds druk schaatsen gereden. Ook zagen wij eenige vliegers (een man op schaatsen met een zeil in de handen) in duizelingwekkende vaart over het ijs scheren. N. Sn. Cl. Liquidatie IJsver. „Sneek”. Gisteravond was door liquidateuren der IJsver. nSneek” een vergadering belegd van aandeelhouders, waarin door hen rekening en verantwoording werd overgelegd. Het totaal der bezittingen bedroeg na aftrek van de kosten f364. Van de 117 uitgegeven aan- deelen waren 93 ter inwisseling aangeboden, zoodat op elk een bedrag van f3.91) kon worden uitgekeerd. Waar de gemeente de ijsbaan geannexeerd heeft en deze juist is ingericht van de gel den der aandeelhouders, werd besloten alsnog bij den gemeenteraad aan te kloppen om een schadeloosstelling. Men oordeelde het niet meer den billijk, dat waar de gemeente thans een baan heeft gekregen, die kant en klaar is, en waarvan de aanleg indertijd door de aandeelhouders is betaald, dat de gemeente hen daarom thans een deel van die aanleg- kosten terug betaalt. Om dit te bevorderen werd een commissie benoemd, bestaande uit de h.h. M. J. Hou- wink, L. R. Veen en W. Nieveen, die geassisteerd door de liquidateuren, de h.h. Doodkorte, Priester en Miukema, de noodige stappen te dien einde zullen doen. N. Sn. Ct. niets, zoolang de geest in het leger niet deugt. Men kan invoeren alle maatregelen, die men maar bedenken kan, het helpt niets, niets, zoolang er geen samenwerking, geen eenheid bestaat. Daar wringt de schoen, daar zit de klip, waar toch alle reorganisatie op strandt. De concentratie en de soc.-democratie. De (v.-l.) Fakkel vindt het geen aangenamen tijd voor de sociaal-democraten in ons land. ffEr zijn twee oorzaken voor die sociaal democratische onbehaaglijkheid. De eerste is de algemeene en toenemende af keer van het rechtsche bewind. Er gebeuren thans dingen in ons land, die ons anders nogal onver schillige en niet gemakkelijk uit de gewone vouw komende volk tot den grond van de ziel beroeren, dingen, die den meest vreed zame in opstand brengen, omdat zij lijken op wat wij in onze geheele historie het minst hebben kunnen duldenvoogdij over ons geestelijk leven. Nog dezer dagen hoorden wij van een feit, dat het huidige bewind meer teekent dan een betoog van een paar uureen predikant ergens in een kleine ge meente solliciteert voor Indië. Tot zijn ver bazing ziet hij een zijner preeken bijgewoond door een orthodox predikant, gewezen rechtsch Kamerlid, die ijverig aanteekening maakt van het door hem gesprokene. Na afloop van den dienst gaat hij naar dezen toe en vei nemende, dat hij het vreemde bezoek aan een opdracht van de Regeering te danken heeft, vraagt hij naar de kansen zijner sollicitatie. //Ge behoeft niet aan eene benoeming te denken is het antwoord uw preek was veel te moder n.” //Zulke feiten dagelijks en in allerlei vormen waar te nemen, doen zelfs den meest verwoeden klassenstrijder verlangen nu maar allereerst, met ter zijdestelling van alle andere overwegingen, te zorgen, dat het ver eenigd Roomsch en Gereformeerd clericalisme niet langer meester blijft over onzen staat. Dimentaliteit van hare geestverwanten maakt de sociaal-democratie niet sterk tegenover een concentratie, die zich opmaakt om aan Kuyper en Wijnbergen onze geestelijke vrijheid uit de handen te breken.” Een tweede oorzaak van de niet zoo heel feestelijke stemming bij de sociaal-democra- tische voorgangers ziet het weekblad in de nadrukkelijke verklaring van de vrijzinnige leiders, dal zij zich dèn alleen verplicht zullen rekenen in 1913 de regeering te aanvaarden, indien de linksche partijen zonder de sociaal democraten een meerderheid in het parlement hebben. Menig sociaal-democratisch kiezer zal zich nu, voorzoover hij aan het tot stand komen van de door de vrijzinnige partijen aange- kondigde maatregelen eenige waarde hecht, verplicht zien op een vrijzinnige te stemmen. z/Grooter nog zal de invloed op de herstem mingen zijn. Indien het zich dan laat aanzien, dat rechts zijn meerderheid niet zal behouden, zal overal, waar een sociaal-democraat met een rechtschen candidaat in herstemming komt de vrijzinnige kiezer zonder bepaald compromis daaromtrent, vrij onverschillig kunnen blijven omtrent den uitslag van de herstemming in zijn district, omdat, wie van de twee er ook gekozen wordt, de rechtsche of de sociaal-democraat, geen van beidende vrijzinnige meerderheid ver sterkt. Bestaat de vrees, dat rechts een voldoende meerderheid zou kunnen behalen om zijn tegenwoordig bewind voort te zetten, dan zou het verlangen dat te voorkomen den vrijzinnigen kiezer kunnen bewegen op den sociaal-democraat te stemmen, maar toen dan ook alléén, indien een compromis hem de zekerheid geeft, dat elders de soc.-democraten overal den vrijzinnige bij de herstemmingen steunen, omdat zonder die zekerheid de reciftsche meerderheid, die hij in zijn district zou trachten te verkleinen, in andere districten door de houding der sociaal democraten zou kunnen worden versterkt, gelijk dit in 1909 o.a. in Utrecht II en Rotterdam IV het geval was. //In de districten, waar een rechtsche candidaat met een vrijzinnige in herstemming komt, staan de zaken geheel anders. Is er gevaar voor het behoud van de rechtsche meerderheid, dan zal de sociaal-democratische kiezer om dat te keeren geneigd zijn op den vrijzinnige te stemmen. Bestaat dat gevaar niet meer, dan zal dat evenzeer het geval Workum, 14 Jan. Een paar groote ijzeren vaartuigen, waaronder dat van schipper 8j. Eiling van hier, gingen Donderdag van Har lingen met bestemming naar Workum. Even wel vertrouwden ze het niet deze haven in te gaan, omreden er niet genoeg water was om over de z.g. //bank” te komen. Doch genoemde schipper kreeg nabij onze haven een ongeluk, doordat de fok wegsloeg en een gat in ’t zeil scheurde. Hij zette koers naar Workum, aangezien hij niet kon terug- keeren wegens averij en geraakte op de zand bank vast. De andere schipper ging terug naar Harlingen. Maandagmiddag kwam er gelukkig zooveel water, dat de senuit in de haven kon komen. Nu de winter doorzet, is het een buiten kansje voor schipper Eiling, aangezien het er anders gevaarlijk voor hem geworden was met het dnjfijs. De Banier. Is dat mogelijk De vorige week zond men een bericht over een 13-jange organiste te Asch. De Tielsche Crt. meldt nu, dat het orgel in de kerk te Hurwenen wordt bespeeld door jarige. W ij lezen in Oostergo ONSLEGER. De behandeling der oorlogsbegrooting is altijd een griezelige gebeurtenis. Allerlei emoties krijgt het menschelijk gemoed, behalve die van voldoening en tevredenheid. - Er zijn begrootingen waar er bij guldens wordt gerekend, bij de oorlogsbegrooting wordt gejongleerd met tonnen. Ieder jaar moet ons de verzuchting van het hart als al dat geld eens nuttig besteed werd, wat zou ons land dan floreeren. Wij benijden haast den stakkerigen filosoof Middelberg, die onlangs beweerde, dat zooveel van dat geld aan oorlog uitgegeven, weer in de zakken der burgers komt. Wij benijden hem haast om zijn naïveteit, die hem vroolijk kan doen zijn bij de pijulijkste aderlating van de schatkist. Wie jaar-in-jaar-uit als buitenstaander, als leek, de lotgevallen van onze legerorganisatie heeft aangezien, wie bij iedere voorgestelde reorganisatie het zijn er even vele als er ministers van oorlog geweest zijn nog eens ga sloeg hoe de vroegere reorganisatie was, hem wordt het wee om het hart van het ellendige geknoei en gepeuter. Bij de militie is al van alles geprobeerd. Het aantal maanden, dat noodig heet voor een goede geoefendheid heeft er alle variaties gehad tusschen vier en twaalf maanden mogelijk. Ieder jaar zijn er wijzigingen aangebracht in de organisatie, ’t Gaat er mee als met de soldatenjas de eene maand links overknoopen, de volgende rechts. Geweldig belangrijk zijn al die veranderingen. Zie eens naar de uniform. Belangrijk hé Wat een vindingrijkheidde pet van een heilsoldaat, de broek van een chauffeur, de jas van een hotelportier, de cape vaneen... En de administratie De heer Marchant sprak eens van perkament-geworden inkt koelies toen hij het had over de afdeeling op het ministerie van oorlog. Als de jongelui in den militairen dienst komen, worden hun spieren slap gemaakt door gymnastische oefeningen. Gymnastiek is het uitgangspunt geweest, altijd en eeuwig, van een soldaten-dressuur. Thans is minister Colijn op de diepe gedachte gekomen een gymnastiekschool op te richten. In Utrecht zal de school gesticht worden. Daarvoor dient een bataljon infanterie te verhuizen, om .ruimte te maken. Verhuist naar Harder wijk. Of zooln groote gebeurtenis uit //Strategisch” oogpunt wel goed te keuren is De minister zegt ja, de heer Hoogstraten zegt neen, maar de minister is veel knapper dan de Utrechtsche afgevaardigde. Waarom naar Harderwijk en niet naar Buiksloot Geen antwoord. De heer Tydeman wees heel even bij de behandeling der oorlogsbegrooting op de onvastheid. Het is zoeken en tasten. Al heeft de Kamer nog zoo’n vertrouwen in den minister, al heeft de minister nog zoo’n werkkracht, ’t blijft altijd stumperen met ons leger. Telkens duiken berichten op uit Kazernes, die wijzen op den onmogelijken toestand in ons leger. Alles wordt geprobeerd om te verbeteren, te repareeren, te lappen, het helpt niets. De oorzaak van dat alles ligt ergens anders, dan in het leger. Het leger is bij ons wolk impopulair, in hooge mate im populair. Het Nederlandsche volk is te weinig militair aangelegd om behagen te vinden in het soldaatje-spelen, ons volk is te vrij en hecht te veel aan zijn vrijheid om in militairen dienst geringeloord te worden. Van de tien jongelui die voor den militairen dienst als milliciens worden ingelijfd, komen er minstens negen naar huis met een afkeer van den militairen dienst. In de Tweede Kamer worden fraaie boomen opgezet over vaderlijke bejegening van de soldaten, maar in de praktijk Het geval-v. d. Bregge, nog versch in het geheugen, heeft meer afkeer gewekt tegen den dienst dan in jaren is goed te maken. Men kan al dergelijke gebeurtenissen ver zachten, desnoods alle ontkennen, de ge volgen blijven niet uit. Al het gepruts aan uniformen, aan gym- nastiekschooltjes en andere fraaiigheden geven Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1