Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. VAN HOUTEN '5 ftONA Cacao *1 1913. No. 6. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang. Zondag 19 Januari. BINNENLAND. GEEFT HERSTELLENDEN NIEUWE KRACHT UIT DE PERS. VOOR 7 IRona eenmaal niet te- den dag nacht vroor, Toen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i groote belangstelling. Van heinde tot zelfs van achter Sneek, waren om dit keurcorps in actie maar goed vriezen gelukkig dat deed sociale wetgeving meer particulier initia tief. Zij hebben ook ten opzichte van het openbaar onderwijs hun lijn gesteld. Ook op deze scholen moet tenminste eenige Chr. geest komen. was volgens de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. kwesties willen oplossen, men de vraag niet te stellen, niet mee voeringen houdt over de gruwelen des logs, die per slot ophouden als de menschen niet We geven toe, dat er leidingen tot den oorlog zijn, dat ook oorlogen zijn, schuldig staan is juist de onderlinge haat der volken dik wijls de oorzaak van oorlog gewetsst. Laten wij maar denken aan den Japansch- Russischen oorlog, en wat er nu op den Balkan is geschied, waar Bulgaren en Turken op het slagveld gesneuveld over elkaar lagen met de tanden nog in eikaars vel, geeft droeve leering. Daarover verheugen wij ons. Men moet ons niet aankomen met het verhaal, hoe het heele land in 1672 per slot van rekening behouden bleef, omdat de stelling Amsterdam voor den vijand onneembaar was. In de eerste plaats is het niet waar, want ook Amsterdam zou het op den duur niet hebben kunnen houden, als de Ruyter en Tromp den alouden Hollandschen roem op zee niet hadden gehandhaafd, en de vijand werd niet door het water, maar door de verrassing van Bonn door Willen III, ge noodzaakt het land te verlaten. Maar al was het waar, wat in 1672 kon, kan nu niet meerin onze federalistische republiek was Holland met zijn machtige Amsterdam eigenlijk het land, maar in onzen tegen- woordigen eenheidsstaat ligt de zaak gansch anders. Limburg en Zeeland, Friesland en Holland hebben gelijke rechten, en het is zoo goed, dat ook de grensbewoners weten, IJswedstrijd „Vlecke Joure." Joure. Weer, als verleden jaar, heeft „Vlecke Joure”, de primeur. Dinsdag tegen den middag besloten, werd Woensdag een hardrijderij gehouden, waar ruim 20 van de allersnelste schaatsers uit ons geheele land elkaar dit seizoen voor ’t eerst be- kampten. ’t Was haast” nog te gauw, werd er geoordeeld, want niettegenstaande ’t in den van Dinsdag op Woensdag knapjes was de baan nog niet bizonder sterk, dan ook Dinsdagmorgen aanvan kelijk besloten werd den wedstrijd te houden en telefoon en telegraaf om het drukst bezig gehouden werden om „ruchtbaarheid” aan de zaak te geven, werd eVen later, wegens slechte ijsberichten, contra order gegeven en... weer tikte de telegraaf. Kort daarop echter, nadat de Jobsboden over dreven bleken te hebben, werd het consigne gegeven van „toch doorzetten” en ten derden male stroomden de draad berichten naar de provinciale pers en werd er vliegensvlug een aanplakbiljet „inelkaar gespijkerd.” Daar mee was aan de noodige voorbereiding ter publicatie voldaan. Als ’t nu vannacht wil, werd er gehoopt en het. De lijst van deelnemers getrokken nummers aldus 1. J. Visser, Joure; 2 Jan Baarda, Bles- sum 3. H. Bosse, Ouder-Amstel4 A. Poep- jes, Oosterzee; 5. 8. Joh. de Jong, Terhorne 6. W. de Vreeze, Bolsward7. Klaas de Haan, Terhorne; 8. E. de Vries, Lemmer; 9. H. ten Hoeve, Rotsterhaule10. Lyckle Poepjes, Lemmer; 11. J. v. d. Werf. Ter horne 12. J. Schilstra, Akkrum 13. Lyckle J. Poepjes, Lemmer; 14. Jacob Poepjes, Delfstrahuizen15. J. Coehoorn, Lemmer; 16. Corn, de Jong, Leeuwarden 17. C. Dijk stra, Lemmer; 18. P. Peereboom, Follega 19. Ph. Holst, Amsterdam 20. D. Poepjes, Lemmer; 21. W. Bocxe. Abcoude; 22. E. ter Molen Zwolle. Op de eerste ronde vielen af de num mers 1, 3, 5, 7, 10, 12, 13, 15, 17, 20 en 22. Op de tweede lijst verloor 2 tegen 4, 6 tegen 8, 11 tegen 9, 16 tegen Hen 18 tegen 19, terwijl 21 geen partij had. Daarna werd 4 verslagen door 21, 9 door 8 en 14 door 19. De heeren Bocxe, E. de Vries en Ph. Holst waren dus de drie overblijvenden. De Vries versloeg nu eerst Bocxe en daar na Holst, zoodat de prijs van f 60 werd gewonnen door E. de Vries, de premie ad. f 40 door Pb. Holst en de 2e premie ad. f 20 door W. Bocxe van Abcoude. Tal van zeer spannende ritten werden er natuurlijk gezien. De oudere matadors als Ter Molen, A. Poepjes e. a., kunnen den baas niet meer blijven en onder de jongeren staan Baarda, Jacob Poepjes en Ten Hoeve vooraan. Die zijn zeker de prijswinners in de naaste toekomst. Er was en ver, 1 er overgekomen te zien. Te betwijfelen valt of wel ooit in dit seizoen ergens weer zoo’n -schitterende lijst gepresenteerd kan worden. Ct. Een rit op een varken. Joure. Een boer uit den omtrek zou per paard en wagen een varken afleveren bij een slager alhier. Nauwelijks was het dier met veel moeite van den wagen op den beganen grond geloodst, of, in stede van naar den warmen stal, wilde het varken juist den anderen kant uit, naar het koude water. Door de gevallen sneeuw was de straat glad geworden en nu gleed op een gegeven oogen- blik het varken op zijn pooten naar den hellenden wal kant af, juist tusschen de beenen van den boer door, die daardoor schrijlings op het dier kwam te zitten. Daar reed de man op het varken. Maar lang duurde de rit niet. Want het varken stortte voorover in de Boterstraatsvaart, en de berijder ging mee ’t Gaf veel consternatie, doch de man werd spoedig weer op het droge geholpen, evenals het varken, dat door het koude bad veel handelbaarder geworden was. N. Sn. Ct. Voor Wielrijders Lantaarns deze week aansteken 4.40, dat ze bij het binnendringen van een even- tueelen vijand niet weerloos aan hun lot zullen worden overgelaten. Wat moest men daar in Limburg b.v. veel op hebben met de uitgaven voor defensie, in een tijd toen geleerd werd, dat de beste tactiek bij een conflict waszich terug te trekken achter de Hollandsche waterlinie. Wij hooren hier allicht iemand zeggen Och, daarin stonden dan de Limburgers gelijk met tal van andere duizenden in Nederland als de Oorlogsbegrooting bij volksreferendum moest aangenomen worden, dan had ze niet de minste kans. Dat is zoo, en ook wij behooren waarlijk niet tot hen, die iets voor Oorlog voelenook wij vinden het met allen godsdienst en zedelijk heid in strijd, dat men oorlog voert, en ergeren ons altijd zeer in het bijzonder als de geestelijkheid er zich toe leent, God’s zegen over de wapenen af te smeken van hen, die langs den weg des gewelds de Maar zoo heeft en men is er af, als men hartroerende rede- oor- van rekening slechts zal meer haten, ook andere aan- er vaak waaraan de volken niet maar in den laatsten tijd Een klein land is er dus op aangewezen om zich ernstig de vraag te stellen. Wat kunnen wij in verband met de overige vele en nog eens vele behoeften voor de lands verdediging missen En op die vraag geeft Minister Colijn ons een veel te royaal ant woord. Dat hij den boel zoo goed mogelijk wil hebben in het systeem, dat hij nu een maal vóórstaat, we kunnen er alles van be grijpen hij is in Indië de man van de daad geweest, de man, die er op uitging om den vijand tegemoet te treden de man, die in den toestand verkeerde, dat hij ieder oogen- blik van den dag voor de noodzakelijkheid kon worden gesteld, om aan den slag te gaan, en hij wil het leger in Nederland dus zoo hebben, als hij zijne troep in Indië had. Maar dat is te duur, tot een Oorlogsbegroo ting van 40 millioen mag Nederland het niet laten komen, dan zijn we 10 jaar daar na, aan de 50 millioen. Aan het POLITIEK OVERZICHT van PRINS JORIS in de Enkhuizer Courant ontleenen wij het volgende: Men moge van Minister Colijn zeggen wat men wilhij is een knap man, een eerste man. En als hij ons niet verder afvoerde van het volksleger, dat voor ons de alpha en de omega is van de landsverdediging, omdat alleen de goede geest in de mannen een land weerbaar maakt, en dit niet te vergeten als hij niet zoo duur was, dan zou hij ook onze man zijn. Maar het eind-cyfer van de Oorlogsbegrooting is nu reeds 33 millioen, en zal volgens de voor spellingen van den Minister al heel spoedig 40 millioen worden. Helaas, waar is de tijd gebleven, toen de Katholieken nog in hun program hadden staan, dat er niet meer dan 20 millioen ’s jaars aan Oorlog, juister gezegd aan de Defensie, mocht worden ten koste gelegd Wij voelden veel voor die clausule, en kunnen het slechts betreuren, dat ook deze aan de coalitie ten oflër is gebracht. Bij hare vervullling zouden wij op dit oogenblik, reeds buiten alle verhooging van Tarief om, de Slaatspensioneering kun nen geven. Maar de Katholieken zijn, wat de oorlogsuitgaven betreft, al in zeer slecht gezelschap gekomen, want den anti-revolu- tionairen en Christelijk-Historischen schijnt de Oorlogsbegrooting nu hoog te kunnen wezen. Maar... Minister Colijn is een knap man, en zelfs de politieke tegenstander zal moeten toegeven, dat er een frissche wind waait door het Departement voor Oorlog, dat zoo lang om zijne bureaucratie en paperasserij berucht was, waarop menig knap Minister, die met de beste bedoelingen bezield was, ten slotte schipbreuk heeft geleden. En die bureaucratie kan natuurlijk niet uitblijven bij een leger, dat nu reeds in geen83jaren in het vuur kwam, en waarvan ons, als wij de zekerheid hadden, dat de eeuwige vrede ons was verzekerd, die bureaucratie iets minder onduldbaar zou wezen. Maar die ver zekerdheid hebben wij niet, wij kunnen de tijden zijn er nu eenmaal naar elk oogenblik geroepen worden om onze neutra liteit te handhaven, en het zou toch ver schrikkelijk zijn, als we met al het geld, dat wij daarvoor nu jaren uitgeven, zulks niet konden. De nieuwe legerorganisatie, die Minister Colijn in deze begrooting wil, is in hoofdzaak dan ook gericht op de mobili satie, dat is het spoedige bijeentrekken van onze troepen aan de grenzen. Aan de gren zen Ja, gelukkig. Het oude stelsel, om als er conflict komt 8/4 van het land prijs te geven, en zich terug te trekken achter de Hollandsche Waterlinie, rekenende op het water en de tusschenkomst der mogendheden, reeds door anderen voor een deel prijsgegeven, is voor Colijn geheel uit den booze. Hij kijkt naar dat stukje in het Zuidoosten van ons land, dat bekende plekje, waarover Duitsch- land zoo makkelijk toegang zou hebben naar Frankrijk en andersom hij begrijpt, dat bij eventueel Europeesch conflict, de handhaving van de onzijdigheid van dat stuk Nederland- schen grond no. 1 is. En vandaar zijn streven om het leger zoo spoedig en krachtig te mobiliseeren, dat hij iedere schennis van ons grondgebied zal kunnen beletten. Wij vinden het zoo te betreuren, dat deze Minister, wien wij om eigenschappen van verstand en hart bijzonder hoogschatten, de aangevraagde gelden krijgt. De Chr.-Hist. en de coalitie. Mr. H. Verkouteren, secretaris van de Christelijk-Historische Unie, heeft te Gro ningen gesproken. Spr. zeide, volgens de N. Gr. Crt., over de verhouding van zijn partij tot de coalitie bij de a.s. verkiezingen: Wat zullen de Chr. Historischen in dien tijd doen P Zullen wij ons weer vereenigen met de coalitie Daarop kon Spr. nog geen beslist antwoord geven. Besprekingen dien aangaande worden reeds gevoerd. Veel is er wat Spr. betreurt ten opzichte van de regeeringswijze der coalitie. Al hul digde Spr. Minister Talma, die goede bedoe lingen koesterde, al erkende Spr. dat er voor dezen vele moeilijke oogenblikken geweest zijn, hij kan niet meegaan met ’s Ministers streven naar sociale wetten. Er wordt te weinig aan particulier initiatief gedaan. De heer Verkouteren wees op de gebeurte nissen in Ede, Hilversum en Ómmen. Over Ommen wil spr. nog geen oordeel uitspreken. Een enquête-commissie is ingesteld, en zij zal over deze gebeurtenis binnenkort het volle licht doen schijnen. Spr. hoopt, mocht men er toe overgaan weer een coalitie te vormen, dat er dan ook Chr. Historischen in het kabinet zullen komen. De Chr. Historischen hebben thans vele wenschen geformuleerd. Zij willen zeker heid omtrent art. 179 zij willen minder L r Bolswardsche Courant 1°

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1