Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 52ste Jaargang. 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 7. Donderdag 23 Januari. UIT DE PERS. BINNENLAND. r VOOR Afzonderlijke r- bestuur, overheidswege strafbaar AW, r CT ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. was genoodzaakt ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. met het ophitsen van het eene volksdeel tegen het andere, dan heeft het uit met het ter stembus jagen voor een coalitie-candi- daat door middel van leugens en^laster, en daarbij met de heiligste leuzen. De Christelijk-Historische Unie en de Coalitie. Het christelijk-sociale weekblad De Beuke laar schrijft over de Christelijk-Historische Unie en haar „verbond met het Leugen- régime”. De schr. acht het niet twijfel achtig, dat, hoewel de beslissing nog moet vallen, de Unie de coalitie bij de stembus van 1913 wil voortzetten. Door de beslissing uit te stellen tot na de concentratie, hebben de heeren De Savornin Lohman en De Visser, de leiders der Unie, die de coalitie met alle kracht voorstaan, als vanzelf hun spel gewonnen. Het zij dan dat dit uitstel zonder opzet was. Nu toch dreigt het spookbeeld der concentratie. Verbreekt men de coalitie, aan de linkerzijde ligt de zege. Daarbij kan een groep als de Christelijk-Histo- rischen, die zoo los samenhangt, die op de meeste punten van practische politiek in eigen kring tot geen belijndheid kwam, wel uiterst moeilijk krachtig op treden in isolement. Conservatief en Nederlandsch-Hervormd ware dan min of meer de stembus-cry, waarop zij aan gewezen ware. Doch conservatief wil de Unie nu eenmaal niet heeten, trou wens ook sociaal-vooruitstrevenden be- hooren nog tot haar kring, en bij uit stek Nederlandsch-Hervormd kan en wil de partij, wier leider de heer Lobman, wier hoofdorgaan De Nederlander, toch moeielijk wezen. Bij dat al vaart de Unie nog wel het veiligst onder de ietwat onbestemde coalitievlag en ligt voor haar in isolement wel weinig heil. Ware nu het besluit in zake de coalitie een half jaar eerder te nemen geweest, dan had alles anders gestaan. Had men toen tot coalitie-verbreking besloten, dan toch ware het ook met de concentratie licht anders geloopen. Beklaagt Prof. Van der VLugt zich in zijn afscheidswoord in Onze Eeuw niet uitdrukkelijk, dat de Christelijk-Histo- rischen zicb zoo weinig tot toenadering tot de Vrij-Liberalen bereid toonden”. Hebben nu de voorstanders van de coalitie in de Unie het pleit in hun eigen kring gewonnen, daarmede was tegelijk aan dr. Kuyper de zege geschonken, daardoor was het aan de antirevolutionnairen om de voor waarden van het verbond op te stellen. Aan den vader en de aanhangers dus van het stelsel, dat door den heer Bichon van IJssel- monde het régime is genoemd, „dat een deel der natie verleugent”, door denzelfden heer Bichon, wiens redevoering door den Neder lander als „eenvoudige en oprechte taal” is genoemd. En De Beukelaar besluit „Samen achter de Kruisbanier, samen ten strijde voor het Christelijk beginsel, met den geestelijken doodsvijand zoo immers werd in De Nederlander Rome geheeten en met de mannen der politieke verleugening. Kan het dan anders, of men moet op zijn tellen passen en zorgen zooveel mogelijk voor deel voor eigen zaak te kunnen boeken. En dat niet uit succes-zucht. Doch immers uit eisch van het hoogste Staats belang. Het veelkleurig coalitieleger trekt wakker op, heilig zijn de leuzen. Voor of tegen Christus zoo heet men den strijd. En de volksverleugening duurt voort”. Evenredige vertegenwoordiging. De coalitie staat in het teeken van het separatisme, de afscheidingszucht gaat te onzent al meer hoogtij vieren; de politieke strijd wordt al meer aangesplitst tot een strijd van geestelijke, van godsdienstige ver guizing. Aldus schrijft het Chr. sociaal weekblad De Beukelaar. Eu tegen dat sepa ratisme ga in dit jaar de strijd, zegt het blad. Geen coalitie-bewind, geen concentratie- regeering, doch een nationaal zakenkabinet, dat ons evenredige vertegenwoordiging schenkt. In die evenredige vertegenwoordiging ligt de nationale uitkomst. Dan zal het worden een strijd om beginselen, fel misschien, doch een zuivere strijdmaar dan heeft het uit Menschlievend Men schrijft uit Hattem aan de Prov. Overijs. en Zw. Cl. Een dezer dagen vervoegde zich bij den burgemeester alhier, des avonds half zes, een als heer gekleed persoon, die opgaf door het armbestuur uit eene groote gemeente gezonden te zijn, teneinde door de gemeente Hattum te worden geplaatst in een gesticht, daar hij lijdende was aan hysterie-epileptie. Men had hem in die groote stad gevraagd, naar welke plaats hij gebracht wilde worden, daar niet langer voor zijn onderhoud gezorgd kon worden. Hij had opgegeven te willen reizen naar Hattem, doch daar hij ziek is, zeker bedoeld Hatert, want hij is te Nijmegen geboren en heeft hier nooit gewoond en ook geen familieleden. Uit de papieren, welke in zijn bezit waren, bleek van zijn ziekte en eveneens, dat het armbestuur in die groote stad van hem af wilde wezen. De burgemeester heeft den man direct onder politiegeleide laten terugbrengen naar de politie aldaar, na inmiddels den commissaris van politie telefonisch op de hoogte te hebben gebracht en bij brief den burgemeester dier gemeente met de handelwijze van dat arm bestuur in kennis gesteld en zijn bemiddeling ingeroepen voor het lot van den armen stakker. Inval in een boekwinkel. Gisteravond heeft de Justitie een inval gedaan in den boekwinkel van den heer B. Daniels, magazijn „Insulinde”, hoek Paleis straat en N.-Z. Voorburgwal te Amsterdam. Omstreeks halfzes stapten de substituut- oflicier van Justitie, mr. L. C. Besier, en de rechter-commissaris, mr. F. J. Verscheure, vergezeld van een drietal rechercheurs, den winkel binnen en begonnen on middellijk den geheelen voorraad te doorzoeken. In het geheel ■werden op grond van art. 240 van het Strafwetboek, dat o.m. verbiedt „het in voorraad hebben van eenig voor de eerbaar heid aanstootelijk geschrift, waarvan hij den inhoud kent”, een 25-tal boeken in beslag genomen. Van den winkel begaf de Justitie zich echter naar het magazijn van den heer Daniels op den N. Z. Kolk 15. Daar werden nog ongeveer 750 soortgelijke boeken gevon den. De meeste van de in beslag genomen boeken zijn getiteld „Venuskinderen”, terwijl er ook enkele Duitsche werkjes bij waren. Aly. H. Pingjum, 20 Jan. Een echtpaar alhier ontving heden bericht uit Duitschland, dat hun oudste gehuwde zoon aldaar met paard en wagen op hol was geraakt, en door het ongeluk om het leven was gekomen, nalatende een weduwe met twee jonge kinderen. Wonseradeel, 20 Jan. Hadden velen nog de stille hoop dat het verbouwde vlas een hoogen prijs zou opbrengen, ook dat valt dezen winter tegen. Kostte het vlas verleden jaar f2,00 per bundel (ruim 6 pond) de prijs is thans f 1,50 a f 1,60. Warga, 20 Jan. Groote troepen kieviten en pluvieren werden vandaag in het laagland bij ons dorp gezien. Geen wintervoorspelling! Hepk. Nieuwsbl. v. Er. Snoek, 21 Jan. In de raadszitting van hedenavond werden de notulen van een vorige vergadering, die ter visie hadden gelegen, onveranderd vastgesteld. Meegedeeld werd dat ’t D.B. in overleg met h.h. Regenten van’t O.B. Weeshuis een volière in ’t Wilhelminapark wenschen te plaatsen. Verder was een schrijven ingekomen van de vereeniging ter bestrijding van tuberculose alhier, om tijdelijke bergplaats van artikelen hovende Waag. Gesteld in handen van B. en W. Eervol ontslag werd tegen 1 April a.s. op diens verzoek verleend aan Dr. W. H. van Esveld, en Dr. D. Heeringa, als leeraars aan ’t Gymnasium. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, vacature B. J. de Jongh, werd benoemd de heer W. Reinders, le commies ter Secretarie. Tot lid der Commissie van Toezicht op ’t lager onderwijs benoemde de Raad den heer W. Kuipers, oud schoolhoofd. Ontzettend, durven we gerust schrijven, kwamen de tongen in beweging bij de aan vrage om pensioen door den ontslagen ambtenaar ter Secretarie, J. B. de Jongh. Burgemeester en Wethouders stelden voor, afwijzend op ’t verzoek te beschikken, zijnde dit in strijd met de bestaande verordening. Maar met 't oog op ’s mans dienstjaren, op zijn storting in het pensioenfonds hadden B. en W. hem een jaarlijksche gratificatie toegedacht van f 225, of op een njksdaalder na de som, die hij bij pensioenaanvrage zou hebben ontvangen. Na een zeer drukke discussie, waarin het bar, heel bar vaak toeging, werd op voorstel van den heer Ytsma (S.D.A.P.) aan de J. een jaarlijksche gratificatie verleend van f 400, integaan met den dag, waarop ’s mans tracte- ment ophield. Aangenomen werd het voorstel tot aankoop van 2 stukken land van ’t O. B. Weeshuis, gelegen in Sperkhem, voor de som van t 11.000. Een voorstel van den Bond van Ned. Onderwijzers, inzake school voeding, vond bestrijding in de commissie van Kindervoeding. Men vreesde dat, als de Gemeente in deze zaak met subsidie komt, de bijdragen van particulieren nietmeer zoo rijk zullen vloeien. Op voorstel van den heer De Wolf, werd in stemming gebracht aan de Commissie van Kindervoeding voor steun bij haar werk een subsidie te verleenen van f 300. Dit voor stel werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Een voorstel tot proefneming inzake be vordering tuinbouw, werd ter afdoening gesteld in handen van B. en W. Een reis mei onaangename gevolgen. Donderdagavond omstreeks 11 uur werd den stalhouder P. Schuurman te Hoorn ver zocht een heer naar Edam te rijden. Het rijtuig werd ingespannen en men ging, met den heer C. V. als koetsier, op weg. Door den slechten weg was men genoodzaakt in Oosthuizen te pleisteren. In die gemeente reed de koetsier den stal der hoofdherberg binnen, zette zijn paard vast en legde het een dek op, waarna ook hij de gelagkamer binnenging. Korten tijd daarna drong de heer V. bij den passagier aan, de reis te vervolgen. Toen daartoe I werd besloten en men naar den stal ging, bleken paard en rijtuig verdwenen. Bij onder zoek bleek, dat de stalknecht, zonder voor- kennis van den koetsier, het paard en rijtuig had gekeerd. Blijkbaar heeft, wanneer ten minste geen kwaadwilligheid in het spel is, de stalknecht vergeten het paard vast te zetten en de deuren te sluiten. Onmiddellijk werden de wegen naar Purmerend en naar Hoorn per fiets onder zocht, om naar paard en rijtuig te zoeken. De diepe duisternis en de aanhoudende'regen belemmerden echter dit onderzoek ten zeerste. Het zoeken toch was tevergeefsch. Voor den passagier was het een minder aangenaam gevaldie toch in Oosthuizen te logeeren. Voor den koetsier was het echter nog onaangenamer. Hein toch werd, naar aan leiding van het voorgevallene, waaraan hij evenwel niet de minste schuld had, op staanden voet ontslag gegeven. Vrijdagmorgen omstreeks 5 uur kwam het paard, met het rijtuig achter zich, weder voor den stal in Hoorn aan. {N. Cl.) Fier bunzings gevangen. De boschwachter B. Minnen te de Steeg heeft de vorige week op het landgoed „Rhe- deroord”, vier volwassen bunzings gevangen. Flink zoo. De dames R., uit Hurwenen, werden, toen zij met Nieuwjaarsavond van Bommel langs den eenzamen weg naar Hurwenen terug keerden, deerlijk mishandeld door twee onbe kende kerels. Mevr. R. kreeg een slag met een boksbeugel, wat haar twee kiezen kostte en bleef bewusteloos ter plaatse. Het is thans aan hare dochter gelukt, de daders, die voor de politie van Zalt-Bommel onvind baar waren, persoonlijk op te sporen. Het zijn zekere den B. en C., metaalbewerkers, te Zalt-Bommel. Laatstgenoemde heeft den slag toegebracht. Beiden hebben reeds bekend. N. R. C. Protest tegen gevangenisarbeid. De Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, heeft gisternamiddag in zijn te Tilburg ge houden vergadering o.m. de volgende motie aangenomen „De vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, gehouden te Tilburg op 20 Januari 1913; kennis genomen hebbende van een ver zoekschrift, gericht tot Z. Exc. den minister van Koloniën, betreffende de levering van schoeisel door het leger in Ned.-lndië; gehoord het daarop ontvangen antwoord, inhoudende, dat in de behoefte van dit schoeisel wordt voorzien door het gevangenis wezen in Ned. Oost-Indië overwegende, dat de leveringen van Neder- landsche schoenfabrikanten nimmer aanleiding hebben gegeven tot klachten betreurt den genomen maatregel, spreekt zijn afkeuring en verontwaardiging uit over de wijze, waarop hun en hunnen werklieden ’t werk wordt ontnomen door gevangenen, die op kosten van het algemeen worden ge huisvest en gevoed en draagt het bestuur op, de noodige stappen te doen, om te verkrijgen, dat de levering van genoemd schoeisel weder wordt opgedragen aan particuliere firma’s”. Door eigen schuld. Een 61-jarige weduwe, huishoudster bij eene familie aan de Nassau Dillenburgstraat te ’s-Gravenhage sprong gisteravond in de van den Boschstraat van een in gang zijnde tram en wel in de tegenovergestelde richting van die, in welke de tram ging. Het gevolg was, dat de vrouw achterover viel, eene schedelbreuk bekwam en kort daarna, terwijl ze vervoerd werd naar de Roode Kruis kliniek aan de Jan van Nassaustraat, overleed. Arnh. Crt. Bidden voor de regeering. Uit Amersfoort meld men aan Het Huis gezin In de Zondagavond gehouden kerke lijke bijeenkomst van de Congregatie der Aartsbroederschap van de H. Familie werd meegedeeld, dat te beginnen met a.s. Zondag in' de plaatselijke congregatiën van de H. Familie iederen Zondag zal worden gebeden voor het behoud van onze christelijke regeering. Oude munten. Van de strandduinen even beoosten paal 16 op Terschelling, is aan den voet een gedeelte opgestoven, zoodat het roode zand te voorschijn komt. In dit roode zand zijn in de laatste dagen vele koperen muntstukken gevonden, ongeveer ter grootte van een rijks- daalder en ter dikte van een nieuw kwartje. De vinders hebben ze grootendeels op steenen afgeschuurd, zoodat van opschriften niets meer te zien is. Eenige exemplaren echter worden schoongemaakt met bijtende zuren om te zien of er opschriften op gevonden worden. Alg. Hndbl. Soc.-Dem. Raadsleden ter Receptie. Door de afdeeling Leiden der 8. D. A. P. is, naar Hel Folk meldt, de volgende motie aangenomen „kennis genomen hebbende van het feit, dat eenige Haagsche sociaal-democratische Raadsleden deelgenomen hebben aan een receptie, waartoe zij als Raadsleden door den burgemeester van ’s-Gravenhage waren uitgenoodigdoverwegende verder, dat ook meerdere partijgenooten bij andere gelegen heden in denzelfden geest hebben gehandeld, acht die handelingen in strijd met het standpunt van den klassenstrijd, dat ook door sociaal-democratische vertegenwoordigers in de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad niet mag worden verlaten, en richt het verzoek tol het partij bestuur, om hetzij zelfstandig, hetzij door het uitlokken van een congresbesluit, de noodige maatregelen te nemen, dat feiten als het bovenvermelde in het vervolg niet meer kunnen plaats hebben”. Nog meer censuur De afdeeling Leiderdorp van Patrimonium heeft een motie aangenomen, waarbij aan het Bondsbestuur wordt verzocht zich tot de regeering te wenden met het verzoek om het misbruik van den naam des Heeren op publiek terrein van te stellen. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1