lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. DAT IS DE CACAO 'Alg 1913. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 8. RONA 52ste Jaargang. Van Houten’s RONA. Zondag 26 Januari. RECLAME. UIT DE PERS. BINNENLAND. Politiek Overzicht. VOOR '1' afzonderlijke naar PRINS JORIS schreef in de Enkhuizer Courant het volgend van dit Kabinet niet, dat Mr. Regout zóó kort vóór ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. lekker vinden en waarvan Moeder zoo voordeelig in het gebruik is. De Hr. Heemskerk is nu ten tweede J ustitie ad interim, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50*Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wit geluk, het woord is van Vondel. Dit is zeker waar, dat die aanvulling zoo kort vóór de stembus èn van het ministerie- Pierson, èn van het ministerie-Kuyper een bewijs zijn van kracht en van zelfvertrouwen, het vertrouwen, dat men het wel weer zal halen. Een vertrouwen, dat het Kabinet- Pierson zeker mocht hebben, dat op sociaal maar niets. Onze overtuiging, dat zelfs het couloirstelsel niet voor alle kiezers de vol ledige vrijheid van stemuitbrenging waar borgt, had bij ons al weer versterking gekre gen, indien dat noodig ware. En nu zeggen wij niet, dat allen er zoo voor staan als deze mande verkiezingen van 1905 b.v. wijzen het met de cijfers uit, dat in de groote steden Katholieke anti- tariefwetmannen toen met Links hebben gestemd maar op het platteland hebben de geestelijke adviseurs een invloed, die niet te overschatten is. Daarvan kan het district Enkhuizen zeggen Zoo iemand weet daar van, ik weet daarvan te spreken. Als men bedenkt dat in dit district, waarin de Katho lieken 6 a 7 maal sterker zijn dan de anti revolutionairen, waar een anti-revolutionair daarenboven geen geliefd vleesch is bij den Roomsch-Katholieken boer, die gesteld is op zijne kermis, zijn pandoertje en zijn herberg- uurtje, alles bij den coalitiebroeder uit den booze, de Roomsche geestelijke adviseurs het klaar weten te spelen, dat de geloofsgenooten tot den laatsten man toe stemmen op een anti-revolutionair, die voor het meerendeel van haar een volslagen onbekende is, dan moet men daar toch respect voor hebben, al is het dan ook een respect van een zeer bijzondere soort, en al betreurt men het dat daarmee een element in de politiek gebracht wordt, dat er niet in hoort. We verwachten het de plaats van de verkiezingen, weer zal aanvullen, ook al omdat het heeft geen zelfvertrouwen evenmin als de coalitie waarop het steunt. Men voelt zich Rechts zeer onbehagelijk, en wij zouden daarvan menig bewijs kunnen geven. Be wijzen, die echter niet noodig zijn, nu de ongerustheid uit de clericale pers feitelijk iederen dag meer blijkt. Eene ongerustheid, waardoor men zich aan onze zijde echter allerminst in slaap zal moeten laten wiegen. Men begrijpe wel, dat men van de zijde der coalitie juist omdat men voelt, dat men er slecht voorstaat, met grooter inspanning zal strijden dan ooit. En dan men moet aan onzen kant niet vergeten, dat de clericale kiezer er heel anders voorstaat, dan de liberale. De liberale kiezer vraagt zich afHeeft de regeering, die daar zit, hare beloften vervuld heeft ze zoo geregeerd, dat ze bestendigd verdient te wordenEn van het antwoord, dat hij daarop zichzelven geeft, hangt natuurlijk af, hoe hij zijne stem uitbrengt. Maar de clericale kiezer heeft nog te rekenen met den geestelijken adviseur, die hem, welke grieven hij ook tegen zijne regeering moge hebben, wel aan het verstand brengt, dat hij lijnrecht tegen Gods wil ingaat, als hij zijn vrijen wil doet. Ja, de slimmerds weten wel wat ze doen, als ze vertellen, dat de keuze gaat tusschen Christus en Belial. vonden en Het zou kwalijk voegen dit overzicht te beginnen zonder een woord te wijden aan den man, die heden grafwaarts is gedragen, Mr. Edmond Robert Hubert Regout, tweeden minister van Justitie in het Kabinet-Heems- kerk. Multis ille flebilis bonis occidit. Hij zal door vele goeden beweend worden. Want hij was niet alleen een man van groote gaven en zeldzame werkkracht, hij had dat warme hart, dat lust in helpen heeft. „Wat de armen aan hem verliezen, is eenvoudig niet te zeggen,” zoo verzekerde ons een Katho liek Kamerlid, en daarin ligt voor ons grooter lofuiting dan de opnoeming van zijn heelen staat van dienst, die zeer eervol was. In de Kamer was hij bij mede- en tegen stander ten zeerste geacht, en zijn glashel dere betoogtrant en zijne slagvaardigheid in het debat, waarbij de zwakste plekken van den tegenstander altijd het eerst aan het vuur werden blootgesteld, zullen niet licht worden vergeten. De zedelijkheidswetten, die hij als voornaamste werk achterlaat, mogen voor ons niet zonder bedenking zijn, erkend zal moeten worden, dat het ijveren daarvoor bij Regout voortkwam uit een diepen afkeer van al wat vuil en laag is in onze samen leving, en waarvan de kennis in zoo ruime mate tot hem was gekomen in de lange jaren, dat hij bij het Openbaar Ministerie werkzaam was. De strijd daartegen had hij reeds onverpoosd gevoerd vóór hij achter de groene tafel werd geroepen, het was voor hem niet anders dan logische consequentie, dat hij thans als wetgever deed wat hij meende dat gedaan moest worden, om meer vat te hebben op het schuim der maatschappij. En aan die taak heeft hij zich met heel zijn hart, met heel zijn helder hoofd gegeven. Helaas, de felle dood, die thans geen wit kan zien, heeft hem op het onver wachtst aan de taak, die hij met zooveel bekwaamheid en toewijding vervulde, onttrok ken, tot groot verlies van den lande en van het ministerie, waarvan hij een sieraad was, en allermeest van de trouwe gade, die thans zoo geheel alleen achterblijft. Wij brengen zijne nagedachtenis eerbiedige hulde. Hoe groote slag het afsterven van den Hr. Regout ook voor het Kabinet moge wezen, politieke gevolgen heeft zijn dood natuurlijk niet. male Minister van want toen Minister Nelisen door voortdu rende ongesteldheid genoodzaakt was de porte feuille van J ustitie neer te leggen, heeft hij die ook eenigen tijd voor zijn rekening genomen. Of het Kabinet, zoo kort vóór de verkiezingen het noodig zal vinden de vacature aan te vullen, lijkt ons twijfel achtig het zal trouwens wel niet zoo mak kelijk wezen gegadigden te vinden voor zoo onzekere positie als een ministerschap, dat spoedig door de spitsroeden van de stembus gaan moet. Er zijn in dit opzicht praece- denten, en die stemmen nu niet direct aan moedigend. Toen op 1 April 1901 Minister Eland, minister van Oorlog, in het Kabinet Pierson-Borgesius, kwam te vallen op zijne Militiewet, werd hij vervangen door Generaal A. Kool, die drie maanden later door de uitspraak van de stembus met zijne collega’s moest aftredenen in Maart 1905 werd in het Kabinet-Kuyper de Minister van Buiten- landsche Zaken, Mr. R. Melvil, baron van Lynden, wegens verschil van gevoelen met den ministerpresident, vervangen door Jhr. Mr. W. M. van Weede van Berencamp, die twee maanden later als alle leden met het genoemd ministerie zijn boterbriefje kreeg. gebied zooveel voor de natie had gedaan. Maar het vergat daarbij, dat juist als men veel doet, men dan ook het meeste aanstoot geeft. De tammen die hun mond niet open doen, worden veel eerder weer ingehuurd, dan de mannen, die den stoot geven aan de totstandkoming van wat zij goed achten. Zoo is, om een voorbeeld te noemen, nie mand minder dan Prof. Drucker eens niet herkozen als lid van den gemeenteraad van Leiden, omdat hij het initiatief had geno men tot het oprichten van eene zoo nuttige instelling als een abattoir. De slagers vonden zich in hun bedrijf daardoor bemoeilijkt, en nu vormde zich bij de stembuseene combinatie van vleeschhouwers, familie van vleeschhou- wers, vrienden van vleeschhouwers, die geza menlijk optrokken onder het parool Weg met hem. Ja, zoo gaat het nu eenmaal in de wereld. En als minister-Kuyper nooit begrepen heeft, dat hij in 1905 zwak moest staan, waar hij specialiteit is in het zich doodkijken op de belangen van het eene deel der natie, en van een nationaal ontwerp onder zijne regee- riug geene sprake geweest is, dan moeten wij wel gelooven aan de eigenschap der naï viteit, die hem, volgens Mr. Loefif, in zoo hooge mate siert. opgericht een „Comité van actie tegen in korting van de Franeker kermis”, welk comité een adres inzond aan Ged. Staten, om hunne goedkeuring aan genoemd raadsbesluit te onthouden. Dit adres werd in de vergadering van Ged. Staten van 28 Nov. ’12 nader toege licht door de heeren B. Dechesne en P. J. Bijlsma. Toch meenden Ged. Staten geen termen te kunnen vinden, om bedoeld raads besluit niet goed te keuren. De inkorting blijft dus gehandhaafd. N. Sn. Ct. gezogen. t het volgende inge- Workum, 23 Jan. Een geacht ingezetene alhier was niet weinig ontdaan, toen hij, van den laatsten trein thuis komende, bemerkte dat hij zijn beurs, inhoudende ongeveer f 60 in den trein had laten liggen. Dadelijk ging hij naar het station terug en deelde een en ander aan den chef mede, die dadelijk verschillende plaatsen telegrafeerde om zoo mogelijk, alles in het werk te stellen het bedrag terug te krijgen. Iemand uit Koudum had de beurs ge stelde heden den eigenaar deze ter hand, die zijne blijdschap zeker wel in het geven van een milde gift heeft omgezet. De Banier. De Franeker kermis. De Raad dezer gemeente besloot indertijd de kermis alhier in te korten. Daartegen kwam uit de burgerij verzet op en werd We hadden dezer dagen een gesprek met een Roomsch-Katholiek tuinbouwer uit het Westland, die steen en been klaagde over de voorgenomen verhooging van het Tarief. Dat is te begrijpen. De reusachtige productie van het Westland, schier onuitputtelijke bron van welvaart voor duizenden in dat gewest, ziet de Tariefwet-Kolkman als het zwaard van Damocles boven haar hoofd han gen. Als het Buitenland na aanneming van die tariefsverhooging met weerwraakmaat- regelen begint, is de schade voor het West land onberekenbaar groot en dat het Buitenland zulks zal doen, staat vast. En nu hebben wij wel een artikel in de wet- Kolkman, dat Nederland in een dusdanig geval ook op zijne beurt wraak maatregelen mag nemen, maar daarvan willen wij alleen zeggen, dat het om te gieren van het lachen zou wezen, als het huilen daarover niet nader stond. Stel je voor, het kleine Nederland concurreerende in weerwraakmiddelen met Amerika b.v. Maar om op onzen man terug te komen. Zou er nu wezenlijk geen middel zijn, om van die noodlottige Tariefverhooging af te komen, vroeg hij ons. We keken hem eens even spottend aan, en zeiden niets. Ja, zei de man, ik begrijp U heel goed; natuurlijk is er een middel, en dat bestaat in Juni a.s. met de vrijzinnigen mee te stemmen, maar, ziet U, hoe gaarne ik dat ook zou willen, dat gaat niet, daar krijg ik te veel last van. Nu, wij voor ons begrepen heel goed van welken kant die last komen zou, en zeiden die wij zoo zegt dat ze Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is Vit den duim De Maasbode bevat nu zonden stuk Mijnheer de Redacteur! In het verslag van de vergadering van den Provincialen Bond van R. K. Kiesver- eenigingen in Noord-Holland heeft één der afgevaardigden, die om begrijpelijke redenen niet met name genoemd wordt, de mede- deeling gedaan, dat het Kamerlid Roodhuijzen dezer dagen bij het hoofd eener Christelijke school in de Haarlemmermeer was geweest, met den voorslag, dat de anti-revolution- nairen een eigen candidaat zouden stellen deze zou dan door de vrijzinnige concentratie worden gesteund, met het doel om den Katholiek te wippen. Ik wensch, dat uwe lezers weten zullen, dat deze afgevaardigde de meest onbeschaamde leugenaar ie, dien ik ooit ontmoette. Ik tart hem om zijne woorden waar te maken; niet alleen, dat ik niet in Haarlemmermeer ge weest ben, maar ik ken daar geen Christelijk schoolhoofd, en denk niet aan dergelijke onzinnige voorslagen. (w.g) A. ROODHUIJZEN. Wedden op buitenlandsche rennen. Verdacht van overtreding van art. 254 bis van het Wetboek van Strafrecht is giste ren door de politie een 33-jarig man aan gehouden. Deze placht dagelijks in een sigarenwinkel in de Warmoesstraat te komen en daar zoowel schriftelijke als mondelijke orders in ontvangst te nemen op buiten landsche wedrennen. Deze orders werden door den aangehouden persoon opgezonden aan de firma Smit en De Jong, vroeger gevestigd aan het Rokin, alhier. Deze firma houdt thans kantoor in Duitschland. Alg. Hbldi Bolswardsche Courant «I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1