Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang. No. 9. Donderdag 30 Januari. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke riep 1808. Fr. de hielen werkt de een met moest. Hij en de eisch ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post öO Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Zitting van Vrijdag 24 Januari 1913. Nadat te ruim halftwaalf de //kinderzaken” waren afgedaan, en de zitting openbaar werd, kwam het eerst aan de orde de zaak tegen 1. A. V. te Bolsward, die 24 Dec. be keurd werd omdat in zijne werkplaats des avonds ongeveer 8 3/4 uur nog een minder jarige werkzaam was, die volgens de werk- lijst te 7 uur ’s avonds moest vertrekken. Bekl. is tegenwoordig, bekent de overtreding, maar geeft als reden aan dat het zeer druk was, hij daarom niet zoo zeer op den tijd had gelet, en de jongen trouwens zelf graag dat werk wilde doen om het vak te leeren. Hij had geen dispensatie aangevraagd voor verlenging van werktijd bij den Burgemees ter, omdat hij daarmee toen ook niet op de hoogte was. In het vervolg zal hij zorgdragen, dat hij de wettige bepalingen beter in acht neemt. Eisch f 3 of 3 dagen. 2. S. S. te Makkum reed 11 Dec. met de hondenkar op den weg. Er waren 3 honden vóór en een onder de kar gespannen, en dat is verboden, vandaar dat hij proces kreeg. Bekl. verdedigt zich door te wijzen op zijn nummerbewijs, waarop staat dat hij wel met 5 honden mag rijden. Hij begrijpt dus niet, waarom hij in overtreding was. Hem wordt beduid dat het wel geoorloofd is naast elkaar aan te spannen, achter elkaar, daar schuilt de hond onder de kar mocht er honden erkent dat hij in den nacht van eindje langs den spoor- een koe die naar de zou naar de boot te maar bij den overweg wel wat in twijfel getrokken luidt f 2 of 2 dagen. Bekl. zegt nog in vollen ernst, dat hij graag wil, dat de heeren eens nadachten over zijn positie, ’t Was een halfvette koe, en die zijn meestal wat dartel. Hij kon de koe niet terug krijgen, en kon Baukje ook maarniet aan ’t verstand brengen, dat zij om de koe heen moest gaan. 5. 8. P. te Grauwe Kat onder Arum is beschuldigd, dat hij op 2 Dec. op een in beweging zijnde tram is gesprongen. Bekl. bekent dit, hij moest mee, en ook, maar de machinist hoorde het niet. De conducteur Zwart vertelt, dat deze bekl. in de tram kwam met een groote mand aan den arm, toen de tram zeker een snelheid had van 15 K.M., daarbij was het zeer donker, zoodat hij het als een zeer gevaarlijke toer beschouwt. De passagiers schrokken dan ook toen die man binnenkwam. Bekl. zegt, dat hij er bij de brug opgesprongen is, daar rijdt de tram zachtjes. Eerst zette hij de leege mand op het balcon en sprong toen op de treeplank. Toen hij in den wagen stapte, had hij eerst al een poosje op het balcon gestaan. De heer Kantonrechter wijst bekl. er op dat het verboden is op een in beweging zijnde tram te springen, en wel omdat het zoo gevaarlijk is. Eisch f 3 of 2 dagen. 6. J. de V. te Cubaard reed op 12 Dec. met paard en wagen langs de Groote Dijlakker hier te Bolsward, en was met het eene paar wielen op de klinkerbestrating, inplaats van op de balsteenen. Bekl. bekent dat hij een heel klein eindje zoo is gereden. Hij had bij een winkel een boodschap gedaan, en toen hij weg reed, stond even verder een kar op den rijdweg zoodat hij daar toch weer moest uitwijken, daarom reed hij een huis of vier misschien langs den kant en dat werd juist door een agent opgemerkt. Eisch f 0.50 of 1 dag. De overige zaken werden, omdat de be klaagden er niet waren, bij verstek behandeld. Uitspraak der vonnissen op Zaterdag 1 Februari a.s. 4. 8. keurd omdat hij met spoorweg is geloopen. Bekl. 9 op 10 Dec. weg is gegaan markt Warns met die koe, schrok de koe voor de lantaarn en de draden en ging de lijn op. Hij had moeite het dier te houden en werd meegetrokken de meid, die de koe zou aanjagen, bleef op een afstand en hij riep haar, doch toen Baukje er aankwam, ging de koe weer verder, zoo- dra hij haar in de grint hoorde loopen. Hij zag geen kans het schichtige dier terug te krijgen en daarom is hij toen tot Warns doorgegaan. De heer Kantonrechter vraagt dus of in dit geval de koe misschien de boer leidde inplaats van omgekeerd doch beklaagde houdt vol dat hij de meer door zou, maar de koe ging de spoorlijn op. Als getuige wordt gehoord Baukje Serhof, de dienstbode. Zij getuigt dat de koe bij den overweg op den spoorweg ging en zij er toen ook achter aan is gegaan. Of het beest geschrokken was kon zij niet zien, want het was pikdonker. Of de koe hier alleen de schuld had wordt onze lezers zouden komen, is voor het oogenblik althans wederom verijdeld. De directie van De Standaard, die voor haar eigen drukkerij bij het uitbreken der staking reeds dadelijk het zetterspersoneel, dat tot nu aan De Standaard werkte, in dienst wenschte te nemen tegen een loonregeling, beter nog dan door de Typografen-organi- satiën van andere drukkerijen wordt geëischt, wordt op in ’t oog loopende willekeurige wijze door die organisatiën belet De Standaard te doen verschijnen. In Amsterdam is op geen drukkerij voor ons plaats. Wij togen naar buiten. Doch ook daar achtervolgt men ons. De drukkersfirma, die ons vorig no. en ook dit heeft gedrukt, ziet zich n.l. ge dwongen verdere hulp ons te ontzeggen, door de bedreigingen van het Stakingscomité te Amsterdam. Dit no. zal dus het laatste zijn, dat door deze firma wordt afgeleverd. Hoe fraai het er met de vrijheid in ons land gaat uitzien hoeveel willekeur ons wacht, wordt nu met de feiten aangetoond. Wij blijven in dezen strijd zonder billijken grond tegen ons gevoerd rekenen op den steun van alle lezers en geestverwanten. Het spreekt vanzelf, dat de pogingen, om met onze lezers in verbinding te blijven, niet worden gestaakt. Een bakkers-kwesüe. In het Oosten van de Provincie Groningen is strijd ontstaan tusschen de bakkers en hun cliëntèle over den prijs van het rogge brood. De bakkers, die zich vereenigd heb ben, stelden den prijs van het brood op 34 cent de 4 K.G. Dit is naar de meening van de afnemers, die tot den arbeidersstand behooren, te hoog en ze hebben zich op enkele dorpen nu vereenigd en laten het brood, dat er een der hoofd bestanddeelen der volksvoeding is, van elders komen, van bakkers, die niet aangesloten zijn en voor lageren prijs verkoopen. Zoo betrekken een aantal arbeiders te Pinsterwolde thans het brood van een bakker te Winschoten. De bakkers aldaar vergaderden dezer dagen en besloten den broodprijs te handhaven. Waarop de afnemers besloten te trachten een coöpe ratieve bakkerij te stichten of een broodver- bruikersvereeniging op te richten en de levering aan te besteden. Ook te Scheemda worden dergelijke pogingen in het werk ge steld. Intusschen breidt de beweging onder de afnemers zich uit. Arnh. Ct. Invaliditeitswet. De vVrije Vrouwenvereniging” heefteen verzoek gericht tot de Tweede Kamer om het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom niet aan te nemen. Dit verzoek wordt gedaan: lo. omdat naar de meening van adressante deze wet niet alle ouden van dagen omvat; 2o. omdat door dit ontwerp, afgezien van punt I, bovengenoemde meening, eene groote onrechtvaardigheid zou worden gepleegd tegenover de vrouw, aangezien dit wetsontwerp de mannen bevoorrecht boven de vrouwen. Het aantal verzekeringsplichtige mannen wordt in dit ontwerp op ruim 1 millioen geschat, dat der vrouwen op 300.000. Het aantal mannelijke en vrouwelijke inwoners van de in dit ontwerp genoemde categorie in Neder land gelijkstellende, blijven er 700.000 vrouwen over, voor wier ouden dag niet wordt gezorgd 3o. omdat het wetsontwerp onbillijk is, wijl een groot percentage vrouwen reeds op jeugdigen leeftijd contribueert voor ouderdoms- en invaliditeits-verzekering, en bij verlating van haar bedrijf door eventueel huwelijk, niet dan tegen voor haar ondoenlijke op offeringen op haar ouden dag wordt uit gesloten 4o. omdat vooral de vrouw schade lijdt, door wie de premie van den man betaald moet worden uit het huishoudgeld 5o. omdat door dit ontwerp wettelijk wordt vastgelegd, dat 't huishoudbedrijf geen gelds waarde heeft, wijl de man, levende in dezelfde positie, zijn arbeid hoog genoeg ziet geschat om zich op zijn ouden dag een invaliditeits- en ouderdoms-verzekering te verschaffen, doch de gehuwde vrouw, wier arbeid voor de maatschappij zeker niet minder nuttig is dan die van den man, na een leven van werken en zorgen slechts armoede wacht. De geldvondst te Elburg. Als aanvulling van ’n bericht omtrent de Toanielkriich Krite Hearenfean. Heerenveen, 27 Jan. Gister was het dan ,/de 3e joun”. En eiken keer wint de belang stelling. Als op Zondag 23 Febr. de laatste avond, de //feestjoun”, zal worden gegeven, vreezen we, dat de Posthuiszaal te klein zal blijken te zijn. Na de Drachtsters en Oldeboornsters kwamen thans de Bolswarders op de planken. Ze gaven als hoofdstuk #Skyn” van Schuit maker, als nastuk Z/In Utfenhüzer bij de Bakker” van W. Dijkstra. Het voegt ons niet, waar een jury de beoordeeling heeft, de uitvoering in finesses te bespreken. Laat ons volstaan met de verklaring, dat de alge- meene indruk, vooral bij de opvoering van i/Skyn” een onverdeeld gunstige was. Het doek moest na het laatste bedrijf dan ook wel driemaal omhoog. Hepk. Nieuwsbl. v. Doorjakkeren. Üostergo schrijft De Tweede Kamer zal doorjakkeren. De Kanaalstraat heeft gesproken en dus heeft de Kamer te gehoorzamen. Iedere poging om een kort reces te ver krijgen heeft schipbreuk geleden. De chauffeur van Nispen jakkert door met de auto totdat wij er zijn, zoo heeft een teekenaar het geestig voorgesteld. Geen vakantie! Den 4den Februari vatten wij de invaliditeitswet weer op. Met den dood op rechterzijde, Vier jaren gerentenierd, maar nu in de paar maanden ingehaald wat al dien tijd werd verzuimd. Enfin, de linkerzijde zal er in berusten, hopende en vertrouwende, dat dit weinig hartverheffende schouwspel, dat thans de tweede Kamer biedt voor het kiezersvolk duidelijk zal spreken. "De Standaard” en de Typografenstaking. De Standaard doet zijn lezers wetenOnze hoop, dat we weder in geregeld contact met die honden doch niet fout. Die eene daar niet, nu er honden voor waren. Bekl. begrijpt het nog niet te best. Reeds anderhalf jaar heeft hij zoo gereden, en nooit werd hij er lastig om gevallen. De heer Ambtenaar geeft toe dat het niet erg duidelijk in de wet is uitgedrukt, maar toch staat er letterlijk dat de honden niet achter elkaar mogen worden aangespan nen. Rekening houdende met bekl. onwe tendheid wordt een boete geëischt van f 0.50 of 1 dag. Bekl. begrijpt niet dat hij mis is ge weest, en hoewel hij geen erg bezwaar heeft tegen die boete, had hij toch gemeend geen straf verdiend te hebben. 3. H. H. te Workum liep 28 Dec. in den Parregaster meerpolder met een geladen dubbelloops jachtgeweer zonder acte of consent. Bekl. bekent wel geloopen te hebben met het geweer doch hij heeft niet geschoten. T. Bleeker als getuige heeft bekl. zien loopen en dat het geweer geladen was bleek omdat er een schot afging. Bekl. zegt dat het schot bij ongeluk af- ging, omdat hij te water raakte. Hij heeft dus geen buit verkregen en nog een nat pak bovendien en op den koop toe wordt nu de eisch gesteld f 5 of 4 dagen met verbeurdverklaring van het geweer. Bekl. zegt lachende dat hij voor pleizier uit was, maar het pleizier gaat er op die manier glad af. Hij wil zoo niet weer. A. de R. te Stavoren werd be- een koe langs den vondst te Elburg, Vrijdagmiddag 1.1. gedaan, strekke het volgende Het perceel staat aan de Smedesteeg en dient voor stalling. Het is eerst sedert een paar jaar door den tegenwoordigen eigenaar A. J. Kroese, aangekocht, inwendig geheel uitgesloopt en veranderd. Aan den Noord-Westermuur was vroeger een gang, aan het einde waarvan een schut heeft gestaan, ter afsluiting van een trap, waarlangs men uit een thans weggesloopte kelderkamer in een thans gedempten kelder kon komen. Men was nog bezig met een en ander weg te sloopen en weer te herstellen. De vloer van de gang was met estrikken belegd. Toen men nu die estrikken ging weggraven, stootte men tegen den keldermuur op een pot, een grooten, ronden bruinen aarden pot, waarvan het bovengedeelte gebroken was, de stukken heeft men echter bijna alle gevonden. In den pot was niets dan wat stof. Een tweede kleinere aarden pot was eveneens leeg. Daarnaast stond een derde pot, of liever kan, afgedekt met een esterik en tot den rand gevuld met zilvergeld. Een vierde zeer fraaie pot van Japansch porselein, stond daarnaast. Deze laatste was echter leeg, men vond er alleen wat stof in. Een kleine jongen, zoontje van den eige naar Kroese, heeft den eersten pot gevonden en de andere zijn toen opgegraven door den metselaar B. ten Have, die daar aan het werk was. Natuurlijk veroorzaakte een en ander heel wat sensatie en hoorde men al heel spoedig allerlei sterk overdreven verhalen, van wat er gevonden was. Den geheelen avond liep het storm, want allen wilden den schat zien. De heer Kroese was echter zoo ver standig, niet in te gaan op allerlei aanbie dingen. Den volgenden dag, toen alles schoongemaakt was, bleek, dat er was 21 K.G. gemunt zilver, en wel 826 stuks. Bij schifting bleek, dat er waren 443 drie- guldensstukken, 88 Zeeuwsche drieguldens en 91 guldens, alle met het wapen der Republiek der Vereenigde Nederlanden. Verder 48 Zeeuwsche rijksdaalders van 16951798, 21 rijksdaalders van 1801 Dan 21 guldens uit Friesland, 13 uit Zeeland, 17 met het wapen der Unie, in Deventer of Kampen ge- van nog een aantal o.a. twee kleine 51 munten munt, 6 rijksdaalders met de beeltenis Koning Lodewijk 1808 en van verschillende soort, zilveren rijders. De meeste van die munten zijn mooi gaaf, maar vele dragen ook het kenmerk, dat men in den tijd der Unie sterk aan geld- snoeien deed. Bepaald oude munten zijn er niet bij. Misschien, dat een muntkenner er nog een enkele uit kan opdiepen, maar wij gelooven niet, dat er een enkel stuk van hooge waarde bij is. In het perceel, waar dit geld is gevonden, woonde in den Franschen tijd een familie Vos of de Vos, die daar een branderij hebben gehad, waarin een surrogaat van koffie, uit gerst werd gebrand, toen door het continentaal- stelsel de koffie zoo duur was. De gissing, dat het geld tijdens de komst der kozakken voor Elburg, zou begraven zijn, heeft veel grond. Waarom dit geld echter later niet weer is opgegraven, is niet op- gehelderd. Arnh. Crt. Een goed merk Vrijdagavond laat ontstond brand in een der benedenvoorkamers van den heer Tiemer- sma aan het Zuiderplein te Leeuwarden. De bewoners lagen te bed. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en kon met eigen krachten gebluscht worden. Gordijnen, behang en plafond zijn beschadigd. Vermoed wordt, dat de brand ontstaan is door een sigarenaansteker, zittende in een jas, die over een stoel was gehangen, ’t In strumentje is waarschijnlijk opengesprongen en het kleine vlammetje deelde zich mee aan jas, gordijnen en verdere voorwerpen. Arnh. Ct. Een kwajongensstreek. Gisteren werd te Haarlem een jongen vermist, naar wien met speurhonden is ge zocht. Nu is bij de ouders bericht ontvangen dat hij is wegeloopen omdat hij »het op school niet uithouden kon”. Hij bevindt zich thans te Namen in België. Alg. H. Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1