Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Van Houten’s Cacao 1913. 52ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 10. Zondag 2 Februari. RECLAME. Uit de Raadszaal. w. Moeders geeft uw kinderen dagelijks VOOR Afzonderlijke Vergadering op Donderdag 30 Januari 1913. kasverificatie over van v te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge uan deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. het om Men men van klein voor l. adres ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van de Verwersbuurt Oosterbaan en en v. d. Christ. Werk- Elandslaagte. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. om gasverlichting van ge- vindt dat dit wel be- Hij moet minstens 3 op zegel bij den raad Dat is nu eenmaal de het gaat moeilijk de bepaling van den datum aan B. en W. over te laten. Spr. is er niet tegen om den man in de v. d. terwijl de heeren Vis als plaatsvervangende leden zullen optreden. 3. Aanbieding en vaststelling van de school- geldkohieren, over het 4<de kwartaal 1912. Deze kohieren van schoolgeld bedragen voor de school voor m. u. 1. o. f 245.75 en voor school no. I f 288. De kohieren worden tot deze bedragen vastgesteld en invorderbaar verklaard. (Tot zoover gingen de punten der agenda van een leien dakje, bij 4 begon 't al even te horten, 5 ging nog al glad maar 6 en 7 vroegen nog al heel wat tijd). 4. Adres van den heer J. A. A. Ochtman, om eervol ontslag als directeur der gasfabriek, met advies van Burgemeester en Wethouders. De heer Ochtman, benoemd tot directeur der Gasfabriek te Zaandam, verzoekt eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking op een datum in overleg met B. en W. te regelen. B. en W. adviseeren het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, en aan B. en W. en de Gascommissie de vaststel ling van den datum over te laten. De heer Keikes wijst op de instructie, waarin staat dat deze ambtenaar minstens drie maanden te voren ontslag moet aan vragen, en hij zal dus ook zeker niet eerder weggaan. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. gaarne een tegemoetkomende houding willen aannemen, anders was overleg toch niet noodig. Het voorstel is om aan het beleid van B. en W. en de Gascommissie over te laten om het ontslag eerder te doen ingaan. De heer Eisma zwaarlijk zal zijn, maanden te voren ontslag aanvragen, instructie en de leden van den Raad. van commission tot opname de rekeningen der gestichten, over 1912. De Voorzitter wijst volgens rooster aan tot commissieleden Voor het Gasthuis, de heeren Boersma, Eisma en Keikes. b. Voor het Weeshuis, de heeren Klei, Praamsma en Terhenne. c. Voor het Armenhuis, de heeren Eerd- mans, Oosterbaan en Van der Wal, Lunter dit jaar bereikt, wijl met f 450 inkomen pas belasting wordt geheven. Wordt gesteld in handen van B. en om advies. Het advies van B. en W. op van H. Bruinsma te Witmarsum, uitbaggering der Hartwerdervaart behelst, om dit niet van gemeentewege te doen, wijl nog kort geleden die vaart gebaggerd is, en vol doende diepte heeft voor de geringe scheep vaart die daar is, doch om adressant ter wille te zijn, wordt voorgesteld toe te staan dat hij het voor eigen kosten mag doen, ten genoegen van B. en W. en dan moet het vóór 1 Juli 1913 zijn uitgevoerd. Dit wordt ter visie gelegd. m. Dan nog een missive v.d Com missie voor de Strafverordeningen op grond van art. 178 der gemeentewet, waarbij, om de 5 jaren moet worden bekend gemaakt, welke verorde ningen, waartegen straf is bedreigd, nog gel dend zijn. In de algemeene politie-verordening wordt een kleine wijziging der art. 104 en 142 voorgesteld en dan bepaald dat besloten zal worden dat nog van kracht zijn de algemeene politie-verordening de bouw-verordening de verordening ter bevordering van het schoolbezoek. Dit voorstel wordt met de stukken ter visie gelegd. Daarna deed de Voorzitter de mededeeling dat het rechtsgeding tusschen de Gemeente en Rusticus bij IJsbrechtum is beëindigd in ’t voordeel der gemeente. Den advocaat deed het genoegen te kunnen melden, dat deze zaak van de baan is. Eenige raadsleden applaudisseerden op deze mededeeling. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1Proces-verbaal van hel Ade kwartaal 1912. Ter visie voor 2. Aanwijzing van posten der gemeente-begrooting. Deze wor den door B. en W. beantwoord en nader toegelicht. De kleine wijzigingen welke nu worden voorgesteld worden met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Eisma vroeg of in de begrooting der gasfabriek de som van f 500 voor ’t aanschaffen van kachels enz. niet is aange bracht. Hij heeft die niet kunnen vinden. De Voorzitter antwoordt dat het achter aan is bijgevoegd, en hij leest daarom die toevoeging even voor, waaruit blijkt dat de zaak in orde is. 6. Behandeling van hel adres van „de Hanze" en het advies van Burgemeester en Wethouders in zake het verhuren en ver koopen van gastoestellen enz. Het adres van deze vereeniging beoogt, dat het verhuren van gaskachels enz. van tijdelijken aard zal zijn, en het verkoopen daarvan geheel zal worden gestaakt. B. en W. hebben in de vorige vergadering advies uitgebracht, waarin wordt betoogd dat de maatregel is genomen ter uitbreiding van het gasverbruik; terwijl de verkoop der gasbenoodigdheden niet wordt aangemoedigd, zullen de particulieren welke in deze artikelen handelen er geen schade doch op den duur zelfs voordeel van hebben, waarom B. en W. voorstellen met de eenmaal begonnen maat regelen door te gaan. De heer Eisma wil alleen opmerken, dat het aanbrengen van een post op de be grooting voor den aankoop van kachéls enz., niet in zich sluit dat de raad het altoos zoo wenscht te houden. In het advies van B. en W. wordt dit zoo wat beweerd. De heer v. d. Klei heeft het advies met aandacht ingezien en ook de opgaven van andere plaatsen door B. en W. hierbij over gelegd. Het spijt hem wel dat hij daardoor niet overtuigd is, dat men door’t verkoopen van gastoestellen geen concurrentie aaudoet. Hij heeft bij de ingezetenen een onderzoek inge steld, en deze verklaarden van de toeneming van den verkoop niets te kunnen merken, wel zijn zij met de gewone kachels blijven zitten, wijl menigeen een gaskachel op huur nam. Ook uit de ingekomen antwoorden van enkele plaatsen, als Schoonhoven, Utrecht, Leiden blijkt wel iets van concurrentie met de neringdoenden, en ’t advies van Amster dam eindigt zelfs met de mededeeling, dat de verkoop door reclame veel zou toenemen, doch de directeur raadt dit af. Een en gelegenheid te stellen eerder heen te gaan, maar het zal toch beter zijn, dat wij eerst een anderen directeur hebben. De heer v. d. Meer merkt op, dat de heer Ochtman tot volkomen genoegen hier werkzaam is geweest, en nu staat er letter lijk dat hij 3 maanden vooraf ontslag moet aanvragen, doch een scheidenden ambtenaar wil men gaarne ter wille zijn, en daarom willen B. en W. liefst niet gebonden zijn aan die drie maanden. Wij kunnen dan ook niet aandringen op de spoedige over komst van een opvolger, als wij hier den termijn streng vasthouden. Het doel van het voorstel is, om, kan het voor de ge meente eerder, dan het verzoek toe te staan. De heer Eisma. Dit zou dan zijn tegen ons eigen vroeger vastgesteld besluit. De heer Oosterbaan. Het is gebruikelijk dat men dergelijke zaken collegiaal behandelt. Toen de heer- Ochtman hier benoemd was, heeft de gemeente Zaandam hem direct af gestaan, het is dus niet meer dan billijk dat wij ook een tegemoetkomende houding aan nemen. De Voorzitter ziet niet in, dat de instructie bezwaar oplevert, om onder goedkeuring van den Raad het ontslag iets vroeger te doen ingaan. De heer Lunter meent dat hier een misverstand heerscht. Men is wel vervroegd ontslag maar men is toch ook voor het behartigen van het belang der Gemeente. Spr. vindt dat men ontslag dient te geven op 3 maanden, maar met de bepaling dat indien het vroeger kan, het dan eerder te doen ingaan. De Voorzitter meent dat men toch wel genoeg vertrouwen in het beleid van B. en W. zal moeten stellen, waaraan de heer v. d. Meer nog toevoegt, dat het toch niet denkbaar is dat wij met 3 maanden klaar zullen zijn met een directeur. Het voorstel om het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen wordt aangenomen met algemeene stemmen. Het voorstel om het ontslag te doen in gaan op door B. en W. en de Gascommissie te bepalen datum wordt, na nog eenige discussie over het tijdelijk beheeren der fabriek aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Keikes en Eisma. 5. Resolutie van Ged. Staten, omtrent de gemeente-begrooting voor 1913, met antwoord van Burgemeester en Wethouders. Ged. Staten hebben eenige bemerkingen gemaakt ten opzichte van enkele punten en Alle 13 leden waren heden present op de le vergadering des jaars, waarin na de lezing en goedkeuring der notulen, de Voorzitter, de heer Burgemeester, een toespraak houdt, waarin hij zijne beste wenschen uit voor den bloeien de wel vaart der gemeente, en een beroep doet op medewerking en steun der raadsleden, wien hij ook in maatschappelijken en huise- lijken kring voörspoed toewenscht, en besluit met de bede dat Gods zegen op den arbeid moge rusten. Deze toespraak werd met applaus begroet. Ingekomen stukken: a. Een besluit van Ged. Staten, goed keurende de overdracht van den eigendom en ’t onderhoud van de brug Spijktiile. b. Idem, goedkeurende de wijziging der gemeente-begrooting 1912. c. Resolutie van Ged. Staten, goedkeu rende het gemeenschappelijk besluit der be trokken gemeenten tot intrekking van een verordening op het beheer en gebruik van den Mac-Adamweg Sneek-Bolsward, van het jaar 1856. d. Schrijven van den heer T. Y. de Boer, dat hij aanneemt de benoeming tot lid der Commissie van de Bank van Leening. e. Missive van Mej. A. J. Huisman, dankzeggende voor de benoeming tot onder wijzeres aan school no. 2. f. Missive van den heer J. Keikes, dat hij aanneemt de benoeming tot onderwijzer aan de stads-teekenschool. g. Missive van het personeel der gasfa briek, dank betuigende voor de extra belooning ter gelegenheid der herdenking van het 50 jarig bestaan der fabriek. h. Resolutie van Ged. Staten dat onder inwachting van antwoord op de gemaakte op- en aanmerkingen, de beslissing omtient de goedkeuring der gemeente-begrooting voor 1913 is aangehouden, waarbij machtiging wordt verleend tot de inning der ontvangsten en tot het doen van de helft der uitgaaf posten. a tot h voor kennisgeving aangenomen. i. De jaarverslagen van den schoolarts, den gemeente-véearts en van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Deze worden ter visie gelegd voor de leden van den Raad, terwijl van ’t jaarverslag van den schoolarts een afschrift aan de school commissie zal worden gezonden en dat van den veearts ook voor ’t publiek ter inzage wordt gelegd. j. Adressen meentewege. a. Van ’t Bestuur mansbond voor b. Van de bewoners der 8t. Jozefbuurt, voor ’t pad over het Hooghout. c. Van de bewoners van ’t Schuttershof voor hun terrein aldaar. d. Van de bewoners voor Verwerstuin. Deze adressen worden in handen B. en W. gesteld om advies. De heer Keikes wilde ze wel aan B. en W. ter afdoening renvoyeeren, doch de Voorzitter acht beter dat door den Raad eerst in beginsel zal worden uitgemaakt, hoe te handelen met zulke aanvragen. Door 't adres Tranendal is nog niet uitgemaakt, hoe men in principe zal handelen met de verlichting van particu liere buurten. (Als de adressen bij viertallen inkomen en dan ook ingewilligd worden, zal zeker be waarheid worden het slot van ’t laatstgenoemde adres ^dan zal dit verzoek bekroond worden met licht en voegt de schrijver er bij z/Wij hebben lang genoeg in duisternis geweest.”) k. Een apostille van den Commissaris der Koningin, naar aanleiding van een bemerking van den Minister van Binnenl. Zaken inzake de wijziging der heffings-verordening hoofdel. omslag. Tegen de verhooging van den kinder aftrek heeft de Minister geen bezwaar mits de aftrek een maximum van f 150 niet te boven gaat. Er wordt nog bijgevoegd dat met deze wijziging niet volkomen het doel wordt Bolswardsche Courant RONA B. C.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1