Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Van de oppervlakte. Cacao 1913. 52ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 12. Zondag 9 Februari. RECLAME. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke den Laboremus. r bioscoop-theaters zoo Weth. vooreerst den ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de meeste het publiek nummer de TN 1828 werd de cacao- 1 poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten’s Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodig is voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al J van verkiezings- dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35 gram (H/s 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel 200 koppen smakelij ke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. Aan deze prijsvraag zullen kunnen deel nemen meisjes en jongens, die geboren zijn tusschen 1 Januari 1896 en 1 Januari 1899, onverschillig of zij nog schoolgaande zijn of niet meer. Meerdere mededeelingen omtrent deze prijs vraag zullen nader verschijnen en ook aan alle school-autoriteiten en scholen worden rondgezonden. Vervolging wegens overdruk opgaven. Naar aanleiding van het gisteren vermelde aangaande de tegen den Vrijz.- Democr. Bond door de firma Martinus Nijhoff ingestelde vervolging, deelt de heer W. C. A. Koster, alg. secr. van genoemden Bond, aan Het Vad. het volgende mede In 1909 is door den heer Koster samen gesteld een jaarboekje voor den Bond van Vrijz. Prop. Vereenigingen, waarin de uitslagen der verkiezingen zijn opgenomen. De redactie daarvan bestond uit de heeren J. B. Ament, A. van Wagtendonk en P. J. Oud. De daarin voorkomende verkiezingscijfers zijn nu door den heer Koster bijgewerkt uit de officieele stukken, en vervolgens opgenomen in het jaarboekje van den Vrijz.-Democr. Bond. Het door de firma Martinus Nijhoff uit gegeven werkje, Parlement en Kiezer, echter verscheen voor het eerst in 1911. Be Bioscoop-paddestoel. Er zijn in den laatsten tijd te Amsterdam zooveel bioscoop-theaters in exploitatie ge nomen, bovendien is ook het aantal aan hangige aanvragen voor groot, dat Burgem. en storm wat willen laten luwen. Het eerste half jaar wordt geen enkele con- cessie-aanvraag meer in behandeling genomen. Vrede door Recht. Het orgaan van den Nederl. Bond, Vrede door Recht verschijnt voortaan in een nieuw kleed. Het eerste no. is nu tot een propaganda nummer gemaakt waarin de vredesbeweging van verschillend standpunt wordt bezien. De namen van de medewerkers aan dit no. waaronder de kopstukken van partijen, zullen voldoende zijn te overtuigen, hoe zeer dit aandacht verdient. We noemen daarom enkele: Mr. W. H. de Beaufort, Prof. Dr. H. A. Lorentz, Generaal H. P. Staal, Prof. Mr. D. Josephus Jitta, Generaal Jhr. J. 0. G. den Beer Poortugaei, Prof. Mr. C. van Vollenhoven, Generaal J. de Waal, Ds. A. J. van Loghem Slaterus, F. M. Wibaut, Dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Johanna W. A. Naber, J. L(igthart), Chr. Nuijs, W. J. H. Mulier, en Ds. S. K. Bakker. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Balk, 5 Feb. De bejaarde vrouw L. R., alhier die een beetje hardhoorig is, overkwam heden een ernstig ongeluk. Toen zij de straat wilde oversteken, kwam juist de postkar aan rijden, met het noodlottig gevolg, dat de oude vrouw onder den wagen geraakte. Kreunende van pijn werd zij opgenomen en per as naar huis vervoerd. De inmiddels geroepen genees heer constateerde eenige ernstige verwondin gen, inzonderheid aan het heupgewricht. Harkema-Opeinde, 6 Feb. Sedert iemand alhier, om gevangenisstraf te ontgaan, naar Duitschland is uitgeweken, is ook het slachten van schapen onder Drogeham, Witveen en Oostermeer opgehouden. Politie en maréchaus sees hebben daardoor een heele verruiming gekregen. De weiden onder genoemde dorpen leenden zich uitstekend voor’t bedrijf. Overal reeden en paden en de landen gescheiden door aarden wallen, waarop boomgewas. Nachten en nachten kon men surveilleeren zonder iets te zien, en kon midderwijl wel een woldrager van vacht en vleesch worden ontdaan, zelfs in de onmiddellijke nabijheid. Wij lezen in de Enkhuizer Courant k Het leven is een ding met -drie afmetin gen lengte, breedte en diepte. Maar wij maken er een plat vlak van we leven alleen maar in de lengte en in de breedte, dus aan de oppervlakte. En voor het leven in de diepte hebben wij geen tijd meer, ’t Moet alles vlug. Als groote libellen vliegen wij weldra door de lucht. Dat wij onze beenen hebben om te loopen, wordt vergeten. En of van tijd tot tijd het Noodlot zijn zware hak op zoo’n menschvlieg zet, zoodat hij gonzend verbrijzeld wordt, wat nood 1 De eeuw moet zijn eisch hebben en het is de eeuw van den Kilometer. Wij hebben geen tijd ons ergens in te verdiepen. Voetreizen wij halen er de schouders voor op. Den laat sten nog niet overgereden voetganger krijg je weldra op de kermis in een spulletje te zien als rariteit. En toch lijkt het me de heerlijkste manier om de wereld te bezien. Ik wéét het niet, want ik moet zoo eerlijk zijn te bekennen, dat ik ook niet veel meer van wandelen houd, sedert er trams zijn de geest des tijds, ziet u. Maar hoe wilt ge meer genieten dan, zooals een zwerver, van dorp tot stad, van stad tot dorp voortstap pend hier een oogenblik stilstaand om ’n mooie veldbloem te zien, daar om ’n lodde rige goudbruine hommel bij zijn werk gade te slaan, wat verder toevend om een lijster zijn lofzang te hooren kweelen, wat later nog om de zon in gloeiend verschiet te zien ondergaan. De heele wereld is u. Dat is de natuur genieten in haar intieme, gemoede lijke schoonheid, dat moet weldadig werken op gemoed en lichaam. Maar tegenwoordig gaat dat te saaiin ons snort een motor met een paar honderd slagen in de seconde wij moeten voortwij gaan per fiets, motor fiets of autowij vinden de wereld het schoonst gehuld in een stofwolk, gezien door een auto-bril; we snorren er door, zonder op- of omzien, ’t Is niet meer de vraag hoeveel hebt ge genoten, gezien, maar hoeveel kilometer heb je getrapt of getuft. Wij meten ons genot bij kilometers. De intieme genietingen zijn ons te verfijnd, wij moeten grove aandoeningen voor onzen afgestompten geest. Waarheen stroomen de menschen in menigte? Naar de bioscoop. Letterlijk als paddestoelen rijzen die inrichtingen in onze groote steden uit den grond. Het kan toe gegeven worden, het is een aardig schouw spel, maar ’t geeft weinig voedsel aan den geest. Wij lachen er om dwaasheden die alleen komisch, niet geestig zijn, of wij worden geroerd door schokkende levensdra ma’s, op ruw effect berekend als ze alleen nog maar schokkend waren alijd, maar ze zijn soms erger als bewijs daarvan de oprichting van eene vereeniging tot ver- heffing van het peil der bioscoop-voorstel- lingen. En door het drukke bezoek aan deze bioscopen leiden de schouwburgen, waar echte kunst wordt gegeven, verheffend of veredelend voor ons gemoed, waar de werken van diepzinnige denkers of fijngevoelige dichters worden vertoond, een kwijnend be staan, waarvan men alweer het bewijs vindt in het faillissement van de Ned. Tooneel- vereeniging, die jaren lang zooveel schoons te genieten heeft gegeven, maar den strijd om het bestaan uit gebrek aan belangstelling moest opgeven. u den weg naar de afdeeling moorden, of naar een geruchtmakende rechtszaak waar wij ook zoo erg op verlekkerd zijn. -Dege lijke artikelen, die iets dieper op de dingen ingaan, die het leven in al zijn uitingen beschouwen, die u een ruggegraat geven, als ge wat slap-lendig zijt, vinden geen lezers bijna meer. Kolommen vol verslagen over sport, uitstekend voor het lichaam, maar be lemmerend voor de ontwikkeling van den geest worden verslonden. Boeken lezen, herlezen, verteren, zooals wij ons voedsel verteren, daar heeft men geen tijd voor. In de geïl lustreerde bladen stroomen van plaatjes van allerlei gebeurtenissen zonder innerlijke waar de den geest vermoeiend, de aandacht ver splinterend. Van alles- een vagen, opper- vlakkigen indruk, geen doorwrocht beeld. In de kunst treft ons dezelfde oppervlak kigheid en uiterlijkheid. Zoo in de schilder kunst een zoeken met allerlei techniekjes en kunstgrepen naar oppervlakkig, uiterlijk, schreeuwerig effect, niet dikwijls meer een poging tot stille ontroering door fijngevoelige, zuivere, simpele wedergave van de trillingen der ontroerde ziel. Zoo verontrust ons in alle uitingen van den geest deze vervlakking, dit gebrek aan verdieping. Laat ons trachten dezen drang tot vervluchtiging tegen te gaan door op te wekken tot rustiger, meer innerlijk leven, door zelf ons den tijd te gunnen tot en ons te gewennen aan rustige contemplatie van natuur- en menschenleven. zonder dat men iets merkte. Daarbij bezat de bedoelde persoon een ongehoorde mate van brutaliteit, aan voorzichtigheid gepaard, terwijl hij bij zijne omwoners de vrees er in had, zoodat, al merkten ze iets, ze zich wel stil hielden uit vrees voor de gevolgen. Weidlim, 6 Feb. Dat het milde jaargetijde nadert is, behalve aan de zwermen kieviten, die hier en daar reeds over de velden scheren, te bemerken aan de jonge lammeren, die hier reeds in’t land huppelen. In het nabu rige Bozum bevinden zich trouwens al ’n paar weken een viertal van die kleine sprin gers buiten. Dat is zeker heel vroeg. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Hindeloopen, 1 Fêbr. ’13. Aan den heer Bergen te Workum is den bouw van het badpaviljoen enz. gegund, zoodat het te ver wachten is, dat daarmede binnenkort een aanvang wordt gemaakt. Zooals het zich laat aanzien, zal Hinde loopen ten aanzien van de badaangelegen heden op het volgend badseizoen voldoende voorbereid zijn. Dit echter kan men nog niet zeggen van het hotel- en pensionwezen. Dit is onvoldoende. Komt hierin vooralsnog geen verbetering en uitbreiding, dan is het te voorzien, dat vele badgasten, die alhier in pension zouden willen komen, teleurge steld zullen moeten worden. Wel heeft de heer Bakker bij zijn pension een aardige veranda laten bouwen, doch dit zal niet vol doende zijn. Mocht het waar zijn, dat het zoogen. slot, dat bij publieken verkoop over gegaan is in handen van onzen burgemeester, den heer E. J. G. Avenhorn van Nauta, tot hotel en pension zal worden ingericht, dan zal dit eene aanmerkelijke verbetering zijn, hoewel wij niet willen beweren, dat het hotel en pensionwezen dan voldoende is. Dit slot met zijn grooten voortuin, is door zijn ligging en inrichting, voor hotel en pension bijzonder geschikt. Zijn wij goed ingelicht, dan is het de bedoeling dit pand, hetzij voor, hetzij na de restauratie, onderhands te ver pachten. Het badpaviljoen zal vermoedelijk wel publiek verpacht worden. N. Sn. Ct. Een Nederlandsche prijsvraag voor de jeugd. De Algemeene Nederlandsche Bond Vrede door Recht, hierbij vertegenwoordigd door zijn speciale propaganda-commissie en de Neder landsche R.-K. Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede, hebben het voornemen binnenkort een prijsvraag voor de jeugd uit te schrijven voor een opstel over een der volgende onderwerpen 1. Wat is het doel der vredes beweging? 2. Welke gedachte vertegen woordigt het Vredespaleis? 3. Hoe moeten geschillen tusschen de volkeren in de toekomst worden beslecht En wat léést men tegenwoordig Stapels worden, ook door kinderen en jouge men schen, verslonden van de dubbeltjesverhalen van den politie-speurder Sherlock Holmes of van Nick Carter of van Buffalo Bill, zoo verzekerde mij een boekhandelaar. Goede boeken vergelen in de winkelkasten. Rustig een boek genieten, waar pit in zit, doet men haast niet meer. Gelukkig is er in dit op zicht tegenwoordig eene terugwerking te be speuren de waardeering en verspreiding van de zeer goedkoope Wereld-Bibliotheek is het bewijs van eene tegenstrooming, die moed geeft voor de toekomst. Groot kwaad doen in dit opzicht de kranten en geïllustreerde tijdschriften, die ook ons landje overstroomen. Spoed, spoed I De kranten maken het den menschen al heel gemakkelijk, ’t Is niet eens meer noodig de heele krant door te lezen om te vinden, wat u het meest boeit. Schreeuwerige vetgedrukte opschriften wijzen Bolswardsche Courant B RONA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1