Bolsward en Wonseradeel. Nieuws- en Advertentieblad 1913. 52ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 15. 2E?lan 1913. Donderdag 20 Februari. BINNENLAND. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke ACTIE VOOR STAATSPENSIOEN. Staats- 1. 11. Alcoholh. 21. Kappersb., Afd. 22. 25. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. 2. 3. 4. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 23. 24. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 5. 6. 7. 8. 9. 10. f 2.60 per week na een 54-jarige ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. echter ook om hulp te 26. gezien de hoogstonbillijke bepalingen en Tramweg- Heerenveen, 18 Febr. Den len Dec. j.l. kwam het voor dat aan het Staatsspoor- station alhier 28 reizigers met 23 fietsen moesten achterblijven, omdat ze, hoewel op tijd aan het loket, niet vlug genoeg van kaarten konden worden voorzien. Hedenmorgen met de 7.15-uur-treinen in beide richtingen had, gelukkig op kleiner schaal weer iets dergelijks plaats. Thans moesten vijf reizigers blijven staan. 16 Febr. Op Vrijdag 21 Febr. a.s. zullen voor het Kantongerecht alhier terecht staan de twee personen, voorloopers van een begrafenisstoet, die 30 Jan. getuigen waren van het door het ijs zakken van twee broertjes te Haskerdijken en alstoen zouden hebben nagelaten hulp te verleenen, hoewel zij dit zonder gevaar van eigen leven hadden kunnen doen. Een der beide knaapjes is toen ver dronken. Arum, 17 Febr. Alhier zal binnenkort worden gesticht een afslagterrein met gebouwen voor den verkoop van aardappelen, verbouwd door de landbouwers alhier, te Kimswerd, Achlum en Witmarsum. De afslag heeft tweemaal per week plaats. Ook kunnen de verbouwers poters tegen marktprijs bekomen en hunne produkten desnoods gratis naar hier vervoerd krijgen. Heerenveen-Nijehaske, 17 Febr. In de stoommalerij «De Nijverheid” van den heer A. Wisman alhier, ontplofte heden met een hevigen knal de 35 P.K. zuiggasmotor. De zuiger bleek gebroken, een der zijwanden scheurde over een groot deel der lengte. Men neemt aan, dat de ontploffing van den motor, die op dat oogenblik slechts op halve kracht liep, een gevolg is geweest van een oude breuk. De materieele schade alleen hoorden we schatten op minstens een paar duizend gulden. Ernstig ongeluk. Op de De Ruyterkade te Amsterdam had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Achter het stationsemplacement wordt naast het kantoorgebouw der firma Goedkoop ge heid. Omstreeks drie uur viel de heistelling plotseling om een heier en een zoon van den heihaas, die zich in de stelling bevonden, stortten naar omlaag, terwijl de baas zelf door de vallende palen geraakt werd. De getroffenen werden in een nabijgelegen café en een loods binnengebracht. De heier bleek reeds overleden te zijn, terwijl de zoon van den baas ernstig gewond werd bovendien werd de baas licht gekwetst. De auto en een brancard van den Ge neeskundigen Dienst waren spoedig ter plaatse. Door den commissaris van politie, den heer Fundter de Beauchène werd een onderzoek ingesteld. Het noodlottige ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een rukwind, die de heistelling omverwierp. De touwen braken en met don derend lawaai viel het gevaarte daarop om laag. Een der heipalen viel op de machine en brak in tweeën. Na het ongeval bood het heiwerk met de ingestorte stelling een verwoesten aanblik. Alg. H. van Spoor- van de van land, volgt hier een, zij het dan ook zeer onvolledige lijst van de plaatsen plannen in werking zijn Amsterdam (scheepvaart, grafische kunst, muziek), Rot terdam (havenaanleg en uitrusting daarvan) ’s-Gravenhage (landbouw, luchtscheepvaart, sport), Utrecht (schilderijen en beeldhouw werk), Groningen (schilderijen van levende meesters, vee, hippische feesten), Leeuwarden (Friesche kunst), Middelburg (Zeeuwsche kunst, kleederdrachten), Tilburg en Gouda (plaatselijke nijverheid), Haarlem (Boekdruk kunst, bloemen), Arnhem schilderijen, parken en buitenplaatsen), Nijmegen (oude gebou wen en verzamelingen van oudheden, vooral Romeinsche) Domburg (badwezen,) Muiden Muiderslot), Deventer (tuinbouw,) Boskoop (rozen), Rijswijk (Westlandsche vruchten en groenten,) verder Sneek, Sittard, Zaltbommel, Zandvoort, Zwolle, Amersfoort, Coevorden, Tiel, Valkenburg, Baarn, enz. Door verschillende plaatselijke comités zal de aandacht van den vreemdeling gevestigd worden op het eigenaardig natuurschoon onzer vlakte en lage landen, waar op vele plaat sen de oude kleederdracht nog in eere wordt gehouden. Het bezoek van dit alles zal gemakkelijk worden gemaakt; de verbindingen met het buitenland worden verbeterd, de spoorwegen zullen goedkoope abonnementen, geldig voor het geheele land, beschikbaar stellen, onder scheidene binnenlandsche stoomvaartmaat schappijen, ook eenige tramwegen, brachten plannen voor speciale rondreizen in 1913 ter kennis van de commissie. In streken, waar voldoende verkeersmiddelen ontbreken, zal getracht worden deze in het leven te roepeneen klein crediet staat voor dit speciale doel ter beschikking van de com missie. Verder zijn maatregelen genomen om den vreemdeling een behoorlijk onderdak te verzekeren, om hem tegen de hinderlijke Nog te moeilijk. Hoezeer de manipulaties, noodig bij het invullen van een stembriefje ook vereenvou digd zijn, toch is het zwartmaken van het puntje vele kiezers blijkbaar nog te geleerd, vooral wanneer de zaak door het gelijktijdig plaatsvinden van eenige stemmingen wat ingewikkelder wordt. Zoo moesten dan ook bij de herstemmingen voor den Gemeenteraad en de Provinciale Staten te ’s-Gravenhage circa 900 stembiljetten ongeldig worden verklaard en wel bij de herstemming voor de Gemeenteraadsvacature 53bij die voor de vacature dr. Ruijsch in de Prov. Staten 447 en bij die voor de vacature-Mackay in de Prov. Staten 401 stembiljetten. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. A. J. B. schrijft in de Economist Het kan misschien van eenig nut zijn om in groote trekken het doel en den om vang uit een te zetten van de bemoeiingen der cen trale commisssie voor «Plan 1913”. Bedoelde commissie wenscht dan ons na tionaal feest, de herdenking van 1813, samenvallend met de opening van het Vre despaleis, aan te grijpen als een welkome gelegenheid om ons land met zijn eigenaar dig natuurschoon onze kunst en onze in dustrie in ruimeren kring bekend te maken. Zij hoopt dit doel te bereiken door in het feestjaar den vreemdeling zoo' mogelijk naar Holland te trekken, hem den tocht door ons land gemakkelijk te maken en hem alles op de beste en meest aangename wijze te laten zien. In de centrale commissie zijn de spoor wegen, ook die met beperkte snelheid, de binnen- en buitenlandsche stoomvaartmaat schappijen, de toeristenbond van Nederland, de Alg. Ned. Wielrijdersbond de Ned. Antomobielclub, de Hotelhoudersbond, de verschillende vereenigingen voor vreemde lingenverkeer enz. kortom allen, die belang stellen in het slagen van het plan en wat daarmede in verband staat, vertegenwoordigd. Voorzitter der commissie is jhr. Ch. F. v. d. Pol, secretaris G. S. de Clercq, beiden te Haarlemals regeeringscommissaris is aan de commissie toegevoegd mr. J. C. A. Everwijn. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard, eerevoor- zitter is de minister van Landbouw, Nijver heid en Handel. Bij de wet van 15 Juli 1912 stelde de regeering een bedrag van f 110.000, waarvan f 100.000 voor reclame doeleinden, ter beschikking van de commissie. Dank zij dezen belangrijken financieelen steun en de samenwerking van velen belooft «plan 1913” op schitterende wijze verwe zenlijkt te zullen worden. In meer dan 30 steden van Nederland zullen tusschen 1 April en 30 September 1913 tentoonstellingen op allerlei gebied plaats hebben het beste wat de oude en de nieuwe kunst in ons land hebben voort gebracht, alles wat land en tuinbouw, in dustrie en handel opleveren, zal daar te zien zijn. Om eenig denkbeeld te geven algemeene samenwerking in alle deelen ons nog waar Workum, 18 Febr. Schipper B. de Haan van Makkum voer hedenmiddag door de Bagijnebrug alhier, maar door den sterken wind en hevigen stroom moesten schipper en knecht aan den wal in de lijn om het schip verder te brengen, terwijl de vrouw aan het roer stond. Het ging niet hard en eindelijk kreeg de wind zooveel kracht dat de schipper het vaartuig niet kon houden en in de vaart geraakte. De knecht zou zijn schipper helpen en geraakte eveneens te water, terwijl de vrouw uit alle macht om hulp riep om hen te helpen. Spoedig waren een aantal mannen bij de hand met vaar- boomen en stokken, die hen werden toe gestoken en die ze dadelijk grepen, zoodat ze spoedig op den wal waren. Het schip dreef met geweld tegen de brug aan. Hoewel het koude bad hen blijkbaar niet aangenaam was, werd spoedig van kleeren verwisseld en we hopen dat het verder geen nadeelige gevolgen voor hen zal nalaten. De Banier. Heerenveen, 16 Febr. Hedenavond werd alhier gevankelijk binnengebracht de 22-jarige Veensma te Appelscha, die gisteravond een revolverschot loste op zijn kameraad Bacon, dat dezen in den bals trof. Dr. Waning Bolt te Smilde, verleende hulp, doch kon den kogel niet verwijderen. De gewonde is heden naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Sterke drank is in het spel. Bacon staat ongunstig, V. gunstig bekend. De laatste is pas uit Duitschland teruggekeerd. Na ver hoor gaf de justitie last tot gevangenhouding. N. Sn. Ct. Leeuwarden, 17 Febr. De leden der Chr. Hoogere Burgerschool hebben in een buiten gewone vergadering op grond van de feiten dat er verscheidene giften tot dekking van het tekort zijn ingekomen, het getal leden uitgebreid en de contributie verdubbeld is besloten, niet over te gaan tot de opheffing der school, maar de exploitatie met kracht door te zetten. Ferkiezingsactie. Dat van alle kanten de uiterste krachten worden ingespannen voor den stembusstrijd in Juni a.s. blijkt overal. Te Weesp organiseert men de... vrijzinnige jongedochters, bieden. MOTIE. De groote openbare vergadering, gehouden op Maandag 17 Februari 1913, in het gebouw Musis Sacrum te Arnhem, bijeengeroepen door de navolgende vereenigingen Afdeeling Arnhem, Bond voor pensionneering. Werkmansvereeniging «Arnhem”. Schildersve.reeniging «Arnhem”. Bond van Nederl. Gem.-Werkl., Afd. Arnhem. Nederl. Schildersgez. Bond, Afd. Arnhem. Algem. Ned. Timmerl. Bond. Algem. Ned. Prot. Volksbond. Afd. Arnhem, Alg. Ned. Typogr.bond. Afd. Arnhem, S. D. A. P. Ned. Bond van Sigarenm. enTabaksbew., Afd. Arnhem. Ned. Photo-Litho-Chemigrafenbond, Afd. Arnhem. Arnh. Bestuurdersbond. Transportarb. Bond, Afd. Arnhem. Vereeniging «Hulp in Nood”. Arnhemsche Tuinl. Vereen. Ned. Meubelm. Bond, Afd. Arnhem. Hotelhoudersvereen. Vrijz. Democr. Kiesver. Voerliedenknechtsvereen. Ned. Ver. tot Afsch. van Afd. Arnhem. Tuinliedenvereeniging «Door Eendracht Sterk”. Nederl. Barbiers- en Arnhem. Kleermakers vereen. «Vriendenkring”. Centrale Bond van Bouwvakarbeiders, Afd. Arnhem. Ned. Bond personeel. Typografische Vereeniging «Arnhem”. van het Wetsontwerp op Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering, als daar zijn voor ’t meerendeel der belanghebbenden een wekelijksch pensioen van op 70-jarigen leeftijd en premiebetaling het uitsluiten der vrouwen, die niet loon trekkend waren, alzoo ook der weduwen van de 70-jarige loontrekkenden de bepaling in art. 357 van genoemd Wetsontwerp, waardoor slechts een zeer gering aantal hunner aan de eischen der Wet zullen voldoen de bepaling, dat de invalide loontrekkende niet meer in het bezit mag zijn van twee derden van zijn werkkracht en dan voor velen hunner het pensioen zal bedragen in de eerste loonklasse f 1.50, in de tweede loonklasse f 1.80 per week; gezien de schrielheid der uitkeering aan de weduwen voor hare kinderen beneden de 13 jaren ongeacht de grootte van het aantal kinderen hetzelfde kleine bedrag; gezien ook de voorgenomen nieuwe Tarief- wet, met als onvermijdelijk gevolg duurdere eerste levensmiddelen, verzwaring van den premielast is overtuigd, dat het Wetsontwerp op Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering, bij aldien als wet aangenomen, een ramp zal worden voor de werklieden en ook voor zeer vele patroonsdat die wet daarom moet worden ingetrokken en in de eerstvolgende regeeringsperiode moet worden vervangen door een Staatspensioen zonder premiebetaling; vraagt aan de kiezers in heel het land, om bij de aanstaande Kamerverkiezingen mede te werken, opdat die candidaten worden ge kozen, die aan de totstandkoming van een Staatspensioen in de eerstvolgende vier Re- geeringsjaren krachtig willen medewerken en dringt er bij de kiezers tevens op aan, ook bij het stellen van candidaten in hunne kiesvereenigingen met de bezwaren tegen meergenoemd Wetsontwerp rekening te houden. Besluit, deze motie ter algemeene kennis op te zenden aan de Nederlandsche Pers. Namens het Comité uit voornoemde Fereenigingen: A. VOOR BROOD, Foorzitler. J. W. MAASSEN, Secretaris. nieuwsgierigheid van het publiek, en tegenjle baldadigheid der straatjeugd te beschermen. De commissie beijvert zich om door eene grootsche reclame «Plan 1913” in het bui tenland bekend temaken van het kalendertje, waarop het Zeeuwsche boerinnetje alle volken in 1913 het «Welkom in Holland” toeroept, werden drie millioen stuks gedrukt, vele duizenden fraaie en groote reclameplaten in kleuren zijn verzonden, tweemaal honderd duizend geïllustreerde reclameboekjes in vier vreemde talen zullen weldra gereed zijn. In de voornaamste buitenlandsche tijdschriften is de opname, in het begin van 1913, van speciale artikelen over Holland verzekerd, verschillende vreemde schrijvers werden door leden der commissie in ons land rondgeleid om het meest merkwaardige in oogenschouw te nemen en bouwstoffen voor hun artikelen bij een te brengen. Nederlanders van naam, op allerlei ge bied in het buitenland werkzaam, hebben hun zeer gewaardeerde medewerking toege zegd om «Plan 1913” alom bekend te maken en schitterend te doen slagen. Een breede stroom van vreemdelingen mag dus in den aanstaanden zomer in ons land ver wacht worden en ongetwijfeld zullen vele landgenooten, die anders eenige dagen ver toeven langs den veelbereisden Rijn en ook zij, die gewoonlijk hun buitenlandsche reis wat verder uitstrekken, gebruik maken van het weinig kostbare en gemakkelijk spoorweg- abonnement om hun eigen land te leeren kennen en al het bijzonders in oogenschouw te nemen, dat in meer dan 30 steden met groote zorg wordt bijeengebracht. Het jaar 1913 zal aan de verkeersmidde len in Nederland buitengewone eischen stel len mogen allen intijds maatregelen nemen om aan die eischen te voldoen. Wanneer wij er in slagen om in 1913 den vreemdeling den besten indruk te geven van ons land en ons volk, dan zal dit zeker t. o. van het vreemdelingenbezoek in vol gende jaren zijn nawerking doen gevoelen en zoodoende een blijvende bron van inkom sten openen, die aan velen en niet het minst aan onze verkeersmiddelen zal ten goede komen. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1