Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Dit de spelerswereld. ROM No. 16. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang. r> VAN HOUTEN S RoNA Cacao CACAO LORRE VERKONDIGT DE OPINIE VAN HEELHET GEZIN Helpt ons de Tuberculose bestrijden! Zondag 23 Februari. RECLAME. BINNENLAND. 5?0/?g fekker (ekker (njjoedkoo/i enjoêdkoo/z. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke Februari 1913. de verbazende hooge baccarat, ware beuze- D. Terhenne, Voorzitter. F. v. Ringh, Secretaresse. van een VAN HOUTENS men dan (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Dus klinkt de krijgskreet, welke geschreven staat op het vaandel van de Kruisvaarders van alle natiën, die, krachtig, aaneengesloten, ten strijde zijn getrokken tegen de vreese- lijke ziekte, die eeuwenlang het menschdom heeft geteisterd. z/ln een café dicht bij de Schottenring een paar passen slechts van het hoofdbureau van politie, is een pokerclub overvallen, aldus vertelt de Berl. Lok. Anz. Dit is in den laatsten tijd niet bepaald iets zeldzaams te Weenen, daar de politie, nadat zij ge durende eenige jaren het hazardspel in open bare lokalen stilzwijgend heeft geduld, thans tamelijk onverbiddelijk optreedt en ook op anonieme aangiften alles in het om de spelers in volle actie te In verscheidene café’s in het en aan het Prater gelegen, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 60 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Sneek. 21 Febr. De Bond van Staats- pensionneering alhier hield hedenavond een huishoudelijke vergadering. Als afgevaardigde naar de 8 April a.s. te houden algemeene vergadering te Amsterdam koos men den heer P. Ronner, als plaats vervanger van dezen den heer P. Ypes. De behandeling van den Beschrijvingsbrief be paalde zich grootendeels tot een voorgestelde wijziging, door Utrecht, wat betreft art. 1 der Statuten, en wel als volgtDe Bond voor St.-P. beoogt ’t tot standkomen eener ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch, aangesloten onder No. 4. Grootsch is deze beweging, waarvan het beginpunt nog enkele jaren slechts achter ons ligt en die tot einddoel heeft de uit roeiing van de Witte pest onzer maatschappij één van de gewichtigste en van de moelijkste opgaven tevens, die de 20ste eeuw zal hebben te volvoeren. „De tuberculose is niet ongeneeslijk 1” „De tuberculose is vermijdbaar En naarmate de belangstelling- in het vraagstuk, dat niemand koud kan laten, is gewassen, naar die mate is de behoefte aan kennis omtrent de voornaamste feiten, die ieder in deze behoort te bezitten, levendig geworden, is de noodzakelijkheid van voor lichting van het publiek, van anti-tubercu- leuze opvoeding van het volk, in het oog gesprongen. Waar kennis ontbreekt, daar ontbreekt in den regel de ware inspiratie tot het werk. Kennis moet daarom het wachtwoord in den Kruistocht tegen de tuberculose zijn. De besturen van de vereeniging „Het Groene Kruis” in Hennaarderadeel en Bols ward, hebben daarom een der voormannen in de beweging uitgenoodigd, het publiek in dezen voor te lichten. De heer Dr. B. H. VOS, directeur het Sanatorium te Hellendoorn, zal voordracht met lichtbeelden houden WOENSDAG 26 FEBRUARI a.s., ’s avonds 8 uur in „de Doele” te Bolsward. DONDERDAG 27 FEBRUARI a.s., ’s avonds 7^2 uur in het locaal te Oosterend. VRIJDAG 28 FEBRUARI a.s., ’s avonds 7 uur in de Chr. School te Spannum. Vrijen toegang voor personen boven de 18 jaar. De Besturen voornoemd Dr. W. K. Hoekstra, Voorzitter. P. de Vries Jzn., Secretaris. Wommels, Oosterend, Bolsward, grond van werk stelt, verrassen, centrum der stad deed de politie gedurende dit jaar invallen. Zij heeft dan ook bijna steeds een goede vangst gedaan, en, behalve de spelers, ook flinke bedragen aan geld meegenomen, die de armenkas ten goede komen. De straffen, die den hazardspeler treffen, zijn intusschen niet zeer zwaar, en bestaan in den regel in een geldboete. Men is te Weenen reeds een weinig af gestompt tegen de plaatselijke sensatie der opgejaagde hazardspelers. Iemand, die duchtig is geplukt, een vrouw, die de verdienste van haar man en kostwinner aan de speeltafel verkwist, of een naburige caféhouder die den concurrent de inkomsten uit het hooge kaart geld niet gunt, zijn degenen, op wier aan gifte een inval volgt. Een der laatste invallen in het café achter het hoofdbureau van politie echter had een bijzonder bijsmaakje.. Bijna het geheele clubje gokkers bestond namelijk uit vrouwen. Het waren eerzame dames, uit den midden stand; voor het meerendeel van rijperen leef tijd, die daar bijna dag aan dag bijeen kwamen om haar geliefkoosd poker te spelen. Van een hazardstandpunt beschouwd, was het intusschen een tamelijk onschuldig par tijtje. Want het inleggeld bedroeg in den regel waarschijnlijk niet meer dan 20 heller. In de inbeslag genomen „po”, bevonden zich weliswaaar 40 kronen. De politie zou dan ook wel nooit op den inval zijn ge komen, dit „speelhol” te bezoeken, als niet de mannen van enkele deelneemsters de hulp der overheid hadden ingeroepen, wijl zij geen ander middel meer wisten om bun lieve wederhelften vóór 12 uur ’s nachts weder thuis te krijgen, en het aangewezen gebruik van het huishoudgeld ook maar voor de helft te verzekeren. Dat er te Weenen dames zijn, die in publieke lokaliteiten dag aan dag aan de speeltafel gaan zitten om elkaar daar weder- keerig het huishoudgeld af te troggelen, wordt waarschijnlijk eerst door dit geval meer algemeen bekend, van de speelhartstocht der dames van den Weener middenstand tot aan de pluto- en aristocratie, wist men echter reeds eerder menig geschiedenisje te vertellen. Poker en baccarat zijn reeds lang als een ernstig gevaar, niet alleen voor het karakter en het fatsoen van vele der „nette” kringen, maar voor de geheele Weener Maatschappij geworden. Het literaire en artistieke salon is door het spel vernietigd. Het eenvoudige smul- huis, waarbij slechts koffie met room en taartjes benevens de goede naam der af wezigen genuttigd werden, is reeds lang uit de mode. De speeltafel is het begin en het einde van alle maatschappelijke samenkomsten. Daar de vrouwen echter de controle van man en kinderen over haar winst of verlies lastig vinden, zochten zij naar speelgelegenheden op neutraal terrein en zoo heeft zich te Weenen reeds een geheele speel industrie ontwikkeld. Dames met fraai ingerichte woningen ver huren haar vertrekken aan permanente ver- eenigingen van speelsters. De „huur” wordt in tweeërlei vorm voldaan. Of iedere deel neemster betaalt een vast bedrag per speel dag, in den regel tusschen 15 en 30 kronen, of er wordt een z.g. „speelpot” of gagnotte aangelegd. Zekere bankhoudster, die zich bij het baccarat met een bank terugtrekt, of iedere poker speelster, die een dikken „pot” overneemt, moet een bepaald percentage in den speelpot storten. In dit geval is de verdienste der verhuurster bijna onbeperkt. Maar ook in het eerste geval kunnen zij, daar er in den regel zeven of acht speelsters aan het poker en nog meer aan het baccarat Wet, waarbij aan Nederlanders van een door de Wet te bepalen leeftijd, en wier inkomsten beneden een door die Wet te bepalen bedrag blijven, recht wordt toegekend op een Staats pensioen zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande en nog te heffen belastingen. De vergadering besloot in verband met deze voorgestelde wijziging de volgende motie in te dienen De Algem. Verg, van den Bond voor St.-P., gelezen ’t voorstel Utrecht met de toelichting; overwegende dat het H.B. gelijk heeft in zijn bewering, dat ’t indienen van dit voorstel op dit oogenblik ontactisch moet worden genoemdvan meening dat genoemd voorstel evenwel zóó gewichtig is, dat ’t indienen er van op dit oogenblik niet wenschelijk wordt geacht. Van meening dat een bespreking er van in kalmer tijd gebiedend noodzakelijk is, noodigt ’t H.B. uit, ’t voorstel Utrecht tot de volgende jaarvergadering aan te houden en ’t dan als no. 1 op den Beschrijvingsbrief te plaatsen, en gaat over tot de orde van den dag. Met algemeene stemmen keurde de vergadering af, om aan den „Rooden Dinsdag” deel te nemen (vraag Steenwijk). Als leden van de Commissie voor ’t nazien der rekening van den penningmeester over ’t jaar 1912/13 werden aangewezen, de hh. P. Draaisma en H. de Jong. Besloten werd een telegram van adhaesie te zenden aan de meeting, a.s Zondag te Rotterdam te houden, waarin van de zijde van de S. D. A. P. zal worden geageerd tegen ’t ontwerp Tarief wet en de Ouderdoms- verzekering. Joure. De veeprijzen zijn hoog, ook van slachtvee. Onze slagers zorgen niettemin, dat ze steeds wat op het blok hebben en zoo stond er begin dezer week bij de slagers Kuiken en Hooisma ieder weer een beestje gereed, om naar het slachthuis ge bracht te worden. Daar verschijnt onverwachts de inspecteur der rijksbelastingen en een kommies, beiden van Heerenveenbezien de beestjes en.., „naderen” ze, zoo dat heet I En nu denkt ge„O, zoo, die beestjes waren zeker veel te laag aangegeven en is dus deze grap een mooi schadepostje voor de slagers 1” Maar dan hebt ge het mis. De heeren Kuiken en Hooisma beide, ontvingen voor hun koetjes nog eenige guldens méér dan ze er voor betaald hadden en zoo komt men van zelf tot de conclusie, dat als de inspec teur toch een paar beestjes voor de rijks- slagerij te Hoek van Holland noodig had, hij voordeeliger had gedaan maar direct op de markt te koopen, Jouster Ct% deelnemen, het seizoen op 9 maanden ge rekend (want gedurende den zomer wordt buiten onder den vrijen hemel gegokt, op ongeveer 40.000 kronen zuivere winst per jaar rekenen. Dat wil zeggen, dat zij bijna zonder uit zondering de eenige winster is van de partij. Zij moet het speellokaal, de kaarten, een koud buffet en de bediening, benevens vuur en licht leveren, en biedt bovendien aan de speelsters een bijna volmaakte veiligheid, want voor de mannen heet het, dat de dames door een vriendin zijn uitgenoodigd. En de politie treedt nimmer op- in particuliere woningen, ook niet als er aangifte gedaan wordt. Het recht daartoe heeft zij wel, ook in een werkelijk particuliere woning, want het hazardspel is in Oostenrijk óók binnens kamers verboden. Het is echter reeds 15 jaren geleden sedert de politie voor het laatst in een particuliere woning binnendrong om een pokerpartijtje te beletten. Het geval verwekte echter destijds een zoo groot en ongewenscht opzien, dat zij de poging daarna nooit meer heeft herhaald. Tot een geheel andere categorie behooren de hazardspelen van de z.g. „Turfwijk” in het Prater. Daar zijn café’s, die als het ware de zakenbureau’s vormen van diegenen, die het van wedrenprogramma-verkooper tot „Tipster”, van „Tipster” tot loensch book- makertje, en van daar tot millionair brachten. Soms gaat daarna de weg weer in tegenover gestelde richting. Eerst konden zij zichzelf goed hard laten loopen achter de equipages aan, wier inzittenden zij hun programma's aanboden. Daarop moesten de paarden hard loopen, waarop zij gestegen waren. Velen oefenden zich heel handig in deze wedrennen, om het spelersgeluk, leerden Engelsch en trouwden met zusters van jockeys of trainers. Ook op het groene veld, den turf, be hooren de spelende vrouwen tot de vaste comperanten. Ook daar zetten zij alles op het spel, om achter de goede „tippe” te komen, die de ingewijden gelukkig maakt. Zijn zij eenmaal thuis in dit spel, hebben zij haar aanvankelijke schaamte, haar vrouwe lijke terughouding eenmaal afgelegd, dan kan niets haar op den hellenden weg weerhouden. Zij loopen iederen stalknecht na en vechten met elkaar bij den totalisator, om haar num mers bijtijds op te geven. Dan blijven zij bij hun nieuwe vrienden hangen, gaan met hem naar de café’s waarvan het meest bekende „Café Paard” heet, om daar aan het hazard spel deel te nemen, waarbij ook valsch ge speeld wordt. Als de politie daar eens een inval doet, vangt zij niet alleen spelers uit hartstocht. Ongeveer dezelfde vrouwen vindt op de trappen van de Beurs, waar vrouwen geen toegang hebben, en in de café’s in de buurt, waar zij met bevende handen naar de koerslijsten grijpen en den invloed der poli tieke gebeurtenissen op de koers der papieren met fonkelende oogen en trillende lippen bespreken. Als de agenten aan de Weener Beurs spre ken wilden en mochten, dan zou men dingen vernemen om van te schrikken, en hooren, hoe diep de hartstocht voor het beursspel tot in de beste Weener dameskringen is doorgedrongen. Hier worden verplichtingen aangegaan, waarbij vergeleken, de meest ge waagde pokerpartijen en inzetten bij roulette en lingen zijn. Maar hier is de macht der politie ten einde. Als de echtgenooten niet zelven de verderfelijke hartstocht hunner vrouwen weten te overmeesteren, dan gaat niet alleen het laatste restje der Weener maatschappij ten gronde, maar dan wordt ook de welstand van ’t gezin door de teedere handjes der Weener vrouwen zonder erbarmen aan den speelduivel ten offer gebracht. Bolswardsche Courant llllll'l, Illllllll Iiniiiiiiillllliiiilililhiillllllllir ZUIVER OPLOSBAAR ;i.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliniilil A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1