No. 17. Versciiijnt Donderdags en Zondags. 1913. 52ste Jaargang. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. W* Edammer i Donderdag 27 Februari. BINNENLAND. EERSTE KWALITEIT: Natuurboter. VOOR dqj’gbaar a 5 Cent. Nieuwediep nemers De Graaf Wonseradeel, WAAROM WILT f GE NIET GEBRUIKEN NL wat goed en zuiver is Die gewone zeepen, die nog meer schade doen dan het schoonmaken zelf, worden nooit geduld zoodra Su Sunlight slechts eens J geprobeerd is. Sneek. dagmorgen met Workum. hoogte van ervaren weer spoedig volgen. door Rechts aanvaard, maar meer dan één lid der coalitie drong op uitbreiding van hare bepalingen aan. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Dat is geen grauwe theorie, de feiten hebben dat reeds eens bewezen. Hoevele stemmen zijn er niet opgegaan in 1897, en dat ook in het vrijzinnige kamp zelf, dat de formatie van het ministerie Pierson-Borgesius toch eigenlijk te groot een waagstuk was; dat hier elementen ter gemeenschappelijke regeering werden bijeengebracht, die vroeg of laat met elkaar in botsing zouden moeten komen. En hoe is dat alles schitterend ge logenstraft. Er is haast geen ministerie ge weest, dat in onze parlementaire geschiedenis kan wijzen op zoo algeheele afwerking van zijne taak dat zoo rijken oogst binnen haalde, en, op sociaal gebied, toen een nieuw gebied, zoo krachtig optrad, dat Prof. Drucker, zeker een onpartijdig getuige in deze, in de Tweede Kamer heeft verklaard, dab sinds den val van het ministerie Pierson-Borgesius de sociale ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Een viertal heeren kwamen Zon- eene splinternieuwe auto uit Op den Lemsterstraatweg, ter de Jelteslootsbrug, kreeg een min stuurman het stuurrad in handen, met het gevolg, dat de auto in flinke vaart tegen een boom aanbotste. Het eene voorwiel, de vooras en andere stangen waren zwaar gehavend en verbogen. Met behulp van een paard en wagen kon het gevaarte gisterenmiddag op 3 wielen onze stad bereiken, waar het ter verpleging werd opgenomen in de inrichting van' den heer Cnossen. Het ongeval veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken. N. Sn. Ct. Stavoren, 24 Febr. We hebben hier in den uitersten Zuidwesthoek weinig of niets van het ijs gemerkt, ’t sterke stroomen be lette alle ijsvorming. Dat ’t elders anders geweest is, blijkt uit de belemmering, die de zeilscheejjvaart nog ondervindt. Op het Pampus voor de Oranjesluizen moet nog zooveel ijs zitten, dat het varen daar ten eenenmale onmogelijk is voor zeil schepen, wat vooral ongerief oplevert voor de zoogenaamde „mestvloot”, de schepen, die in ’t voorjaar mest uit onze provincie ver voeren naar de Holl. geestgronden. Sommige schippers, het wachten moede, nemen thans hun weg langs ’t Noord- Hollandsch kanaal over Nieuwediep en om gekeerd. Ook op de Friesche meren werkt bet ijs nog belemmerend voor de zeilvaart. Sneek, 24 Febr. Voor rekening van den heer 8. Westra alhier is onderhands aan besteed het amoveeren van een perceel aan de Gedempte Pol, bewoond door den poelier Deden, en garage Als het gebouw ineenstort, zullen de vrij zinnigen natuurlijk aangewezen zijn om een nienw op deugdelijken grondslag op te trekken, en al zou natuurlijk het ideaal zijn, dat men daarbij de helpende hand van de demo cratische elementen van rechts niet behoefde te ontberen, daarop is de kans voor jaren verkeken. Die zoogenaamde democraten van Rechts hebben sinds lang hun eerstgeboorte recht van democraat voor den linzenschotel der coalitie verkocht. Daarover behoeft eigenlijk niet meer gepraat te worden. Aan ziet een man als Mr. Aalberse, die zijne motie op den 10-urigen arbeidsdag aan de coalitie ten offer bracht, zooals hij haar ten gevalle zijne eigen Bakkerswet vermoordde. Merkt op den hr. Van Vliet, Patrimonium’s voorzitter, die nog nooit iets voor den mis leiden Christelijken arbeider in de Kamer heeft durven doen, en let op het schitterende figuur van den hr. Oosterbaan, die buiten de Kamer optrad als paladijn van de slecht gesalarieerde onderwijzers, en daarbinnen hunne zaak verried, toen hem de coalitie- duimschroeven werden aangezet. Neen, als men aan dezulken voor de democratie nog ooit iets zal willen hebben, dan zal wel eerste voorwaarde zijn, dat ze uit de coalitie worden losgemaakt, en dat kan alleen door het krakende gebouw voor goed den genade slag toe te brengen. Daarom, vrijzinnigen vereenigt U. En vereenigt U niet in een beginselloos veroveren van het regeerings- kasteel, maar in goed besef, wat het vrij zinnige beginsel eischt; dau zult Gij aan den eenen kant een stapje inbindend, aan den anderen kant een stapje opleggend, zeer zeker in staat zijn gezamenlijk voortschrijdend, gezonde oplossing te geven aan de brandende vraagstukken van den dag. ’t maken aldaar van een auto- met gewapende betonfundeering, waarboven magazijn. Gegund en 23 Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Door het ijs gezakt en verdronken. Te Vught (N.-B.) is de 13-jarige Otto Walter; te Kapel Avezaath (Geld.) het 11- jarig zoontje van den postbode C. van Eek; te Cuyk de 13-jarige zoon van den veldw. V.; te Hattem (Geld.) de 14-jarige G. K.; te Nes (N.-H.) het 9-jarig zoontje van P. H.; te Druten een zoontje van R. de V.; te Wierden (Ov.) de 26-jarige kleermaker G. J. R. door het ijs gezakt en verdronken. Het auto-ongeluk te Amsterdam. In verband met het auto-ongeluk op de Weteringschans te Amsterdam is, volgens het Hdbl., tegen den heer C., den bestuurder van de auto, die het ongeluk heeft ver oorzaakt, een instructie geopend op grond van art. 398 W. v. S. (het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld). Nekkramp. Te Lonneker is ’t 3-jarig kind van den arbeider ten B. aldaar aan nekkramp overleden. Narcissen Door de firma W. F. Boeda, te Haarlem, is Donderdag 1.1. reeds een partij narcissen, bloemen van het open veld, ten getale van ruim 10.000 stuks, naar het buitenland verzonden. hervorming in ons land is stop gezet. En het wil ons voorkomen, dat de voorstanders van Algemeen Kiesrecht, die het in dien tijd kwalijk namen aan het ministerie, dat het niet het kiesrecht weer aanpakte, nu achteraf wel zullen willen erkennen, dat dit niet mogelijk was, waar Van Houten’s wet van 1896 op dit gebied een status quo had ge geven, te moeielijker te verbreken, omdat zonder Grondwetsherziening elke nieuwe regeling onmogelijk was. En we staan er thans beter voor dan in 1897, en wel op de twee hoofdpunten. Wat het Algemeen Kiesrecht betreft, gelooven wij niet dat eenig vrijzinnig Kamerlid zich nog zal verzetten tegen toekenning daarvan aan den man of tegen eene wijziging in de Grondwet, die geleidelijke toekenning daarvan aan de vrouw mogelijk zal maken. En in 1897 had men nog liberalen in de Kamer, die op sociaal gpbied niets wilden, verharde aanhangers van de Manchesterschool en de vrije concurrentie, terwijl tegenwoordig ieder vrijzinnige iets wil op dit gebied, en zelfs veel wil, al is tempo en wijze waarop dan niet altijd hetzelfde. Zwaar zou dan ook de verantwoording van Nederland’s vrijzinnigen zijn, als ze thans de teekenen der tijden niet begrepen, en zoodra het land er om vroeg, niet bereid zouden zijn de taak over te nemen van de coalitie, die zich door de meest duffe reactie en mammonistischen eeredienst onmogelijk heeft gemaakt. Zoo is dat verbond van die drie partijen op den gemeenschappelijken geloofswortel, dat onze wetgeving van de Christelijke be ginselen doortrekken zou, gebleken eene groote faillure te wezen, en zijn faillissement wordt iederen dag moeilijker te verbergen. En dat het daartoe komen moest stond vast. Niet omdat de zoogenaamde auti-these niet zou bestaan, de vraag was maar of het den mannen, die haar aanvaardden, kon gelukken hunne eigen levensbeschouwing in de wet geving te doen inleven. Waarvan de on mogelijkheid vooruit vaststond, omdat die coalitie bestond uit een Roomsch en een Calvinistisch deel, die het onderling absoluut oneens zijn over hetgeen God’s geopenbaard Woord vereischt, daargelaten dat de Calvi nisten onderling juist ook om eenzelfde verschil in tal van secten verdeeld zijn. Waar dus in het ééne en eenige, waarin lot verbazing van net vrijzinnige Nederland eenstemmigheid werd voorgegeven te bestaan, de onmacht tot regeeren zoo duidelijk bleek, behoeft het waarlijk geene verwondering te wekken, dat op sociaal gebied, waarbij men lijnrecht tegenover elkaar staat, zoo goed als niets tot stand kwam. En het gebouw ware allang ineengestort, indien het niet nog altijd gestut werd door de belusten op macht indien er niet zoovelen waren, die de coalitie toegedaan heeten, omdat ze weten, dat tot haar te behooren een zeer gewenschte voor sprong geeft bij benoemingen; zeer tot schade van de oprechtheid van de Nederlandsche natie. en scheurt, en op zijn eigen grondvesten waggelt, moeten de vrijzinnigen zich bewust zijn, dat de ure zeer nabij kan zijn, waarop zij door het Nederlandsche volk zullen ge roepen worden eene zaak ter hand te nemen, die der coalitie te zwaar bleek. Niet te zwaar dit om de lastertongen bij voor baat te doen verstommen omdat de man nen, die in 1901 en die in 1908 aan het roer kwamen, als bekwame menschen de minderen zouden wezen van hunne liberale tegenstanders, maar wel omdat de meerder heid op zoo onware en voor ons staatsleven niets zeggende leuze was verkregen, dat men, in zaken van practisch staatsbeleid veel meer onderling lijnrecht tegenover elkaar dan naast elkaar stond. Geen enkele sociale wet is er dan ook geweest, die van dit ministerie kwam, of ze vond bij een deel der coalitie zelve in de eerste plaats hevigen tegenstand, en de Invaliditeits-en ouderdoms-verzekering zou even gewis van te voren veroordeeld zijn als de Bakkerwet en Ziekteverzekering, ware het niet, dat men het niet aandurft om met blanco, sociaal register voor de kiezers te komen, omdat, wat ook verloren ging, de zoete macht toch moet behouden worden. De coalitie is uitgeleefd. Het groote be ginsel door Groen van Prinsterer eens ge- opineerd, en dat Dr. Kuyper, de machtige organisator tot grondslag zou leggen van onze wetgeving heeft zijne aanhangers tot meerderheid in beide takken der Staten- Generaal zien aangroeien, en 2 ministeries, de laatste twee met slechts zeer korte onder breking zijn aan het werk geweest, telkens onder leiding van een anti-revolutionair minister. Men heeft te over den tijd gehad, om te laten zien of de gezamenlijke oppo sitie der drie partijen tegen de vrijzinnige idéé, waaruit wij sinds 1848 leven, in dien zin gerechtvaardigd was, dat het mogelijk was tot ander stelsel te komen. Het ging toch volgens ons Program niet tegen deze of gene wetsbepaling, maar tegen den ge- heelen geest, tegen de leidende gedachte, tegen het geheele streven, dat zich in schier alle wetsbepalingen en in schier alle maat regelen van het Gouvernement uitspreekt en dat werd mede toegelicht door het vele waarin de liberale Overheid niet met Gods wil rekende in ons staatsleven. En zoo hebben jarenlang de sprekers van anti-revolutionairen gefulmineerd over de schending van den Zondag, die in strijd was met een der gewichtigste der tien geboden over de afschaffing van de doodstraf, waar door de Overheid, representatie van God’s souvereiniteit de ordidantie had miskend, dat het bloed zal vergoten worden van hem, die bloed vergiet, de handhaving van de ver plichte inenting eindelijk werd zoo groote aanslag op de consciëntie genoemd, dat om daartegen op te komen heel het Christelijk volk te hulp werd geroepen enz., enz., enz. En nu... na zoovele jaren van Christelijk bestuur is er niets veranderd, en ook niets specifiek Christelijks in onze wetgeving gekomen; noch het ministerie-Kuyper noch het ministerie-Heemskerk vermocht eene nieuwe Zondagswet te geven, de doodstraf weder in te voeren, of het al- of niet inge ënt zijn overlaten aan den eigen wil der burgers; en de Leerplichtwet, in 1901 de krijgskreet bij uitnemendheid, die aanslag zooals het heette op den Christelijken grond slag van het gezin, wordt niet alleen thans aan de aan- De Wolf voor f 4350. Febr. Benoemd tot hulponderwijzeres te Tjerkwerd mej. A. H. Hiemstra, van Witmarsum, thans tijdelijk werkzaam te Pingjum; tot straatreiniger te Wons, Pieter Roedema, aldaar. Lemmer, 25 Febr. De kapt, van de salon boot van de Holl. Friesl.-lijn, hier heden morgen van Amsterdam binnenkomende rapporteerde, vanaf de Oranjesluizen tot half weg Marken-llrk veel ijs te hebben ontmoet, waardoor deze boot een uur vertraging had en dientengevolge de aansluiting met de eerste tram van hier gemist heeft. Heerenveen, 25 Febr. De 18-jarige Aaltje Oppersma, van Wolvega, dienstbode bij den heer P. Veenstra op de Dracht alhier, zou hedenmorgen vuur uit de kachel halen. Er viel vuur op het karpet, dat in brand ge raakte, en vóór het meisje het wist, stond ze zelve ook met hare kleeren in brand. Ze snelde naar de pomp, waar bakkersknechten van den heer v. d. Veen haar te hulp kwamen en de vlammen doofden. Bewusteloos en met brandwonden werd ze te bed gebracht en onmiddellijk werd heelkundige hulp in geroepen. Sneek, 25 Febr. Ons onafhankelijksheid- feest zal niet, zoo we in een vórig nummer schreven, drie, maar gelukkig slechts twee dagen duren. Gisterenavond werd er op de bovenzaal van ’t café „Onder de Linden” een vergadering gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen van dë verschillende scholen in de Gemeente, benevens ’t bestuur van Oranje en eenige gecommitteerden van de verschillende buurtvereenigingen. ’t Doel der bijeenkomst was besprekingen over ’t feest van den eersten dag, ’t Kinderfeest. Dat de buurtcommissiën vertegenwoordigd waren vindt zijn oorzaak hierin, wijl ’t bestuur van Oranje had goedgevonden, dat de kinderen van de contribueerende ouders der verschil lende buurten op den dag der feestviering aan de pret mochten meedoen. Nader bleek ’t dat de meedoeners bewaar- schoolvolkje en jongelui waren, die kort geleden de lagere school hadden verlaten. Als vergoeding daarvoor zou elk een kwartje in de algemeene kosten bijdragen. Hoewel ’t onderwijzerspersoneel in den be ginne niet bijzonder met die mededeeling van Oranje sympathiseerde, lei men er zich ten slotte toch maar bij neer. Besloten werd wijders als -naar gewoonte een aubade te houden, daarna optocht en na de reis ont haal in ieders eigen klas, ’s Middags wed strijden onder jongelui van 4e, 5e en 6e leerjaarspelen door le, 2e en 3e leerjaar. Onderscheiden commissiën werden ver volgens benoemd voor regeling, consumptie en zang. Een voorstel, om ook een financieele commissie te formeeren, moet nog nader aan de orde komen. 25 Febr. Heden namiddag 5 uur kwam onder een grooten toeloop van volk de politie hier aandragen met den 14-jarigen knaap G. B., die, terwijl hij druk was aan het knikkeren, de hand van den man der wet op zich voelde leggen, ten teeken of hij maar zoo goed wou zijn hem naar het Bureau te volgen. Maar dat was gemakke lijker gezegd dan gedaan, ’t Onwillig kereltje gevoelde geen lust mee te gaan, waardoor men genoodzaakt werd varkensgewijs met hem te handelen. Wat was er aan de hand? Gooitzen was hier drie jaren geleden door den voogdijraad aan de ouderlijke macht onttrokken en bij een landbouwer te Rottevalle door dezen in den kost besteed. ’t Ventje had het er naar zijn zeggen zóó slecht, dat hij eergisteren wegliep en te voet de reis naar zijn ouders in de Truffelsteeg alhier aanvaardde. Niettegenstaande dezen alles in ’t werk stellen, hem hier te houden, zal opzending naar R. wel weer spoedig volgen. Bolswardsche Courant I Ca r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1