Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1913. 52ste Jaargang. No. 18. Verschijnt Donderdags en Zondags. Van Houten’s Cacao Zondag 2 Maart. RECLAME. Jaarvergadering v Groene Kruis”. VOOR Afzonderlijke Op alle tijden van den dag kan men w nog kunnen worden nog r~ uitgaven ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zeer wetens- zeer nuttige van Ringh, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. gebruiken, ’s Morgens bij het ontbijt, ’s middags of wel *s avonds, altijd is RONA Cacao een aan» gename drank. De smaak er van is verrukkelijk; ze is voedend en toch lichtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zenuwen. Het is te wenschen, dat Van Houten’s RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank zal worden. Van Mevr, de Wed. Schievink was bericht ingekomen, dat zij 1 aandeel aan de Ver- eeniging cadeau deed, wat met applaus werd begroet. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren Terhenne, Beekhuis en Eisma. Alle drie werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd en alle 3 verklaarden zich bereid de benoeming wederom aan te nemen. En hiermede heden afgedaan, Nadeelig saldo aankoop van ver- plegingsartikelen f 103, onderhoud en huur magazijn f 70.54, salarissen f 600, tuber culose bestrijding f 93.165 en nog andere uitgaven, samen f 1299.31. De balans geeft aan totaal van alle ontvangsten f 6052.24 n uitgaven - 6271.335 waren de gewone werkzaam- en restte nog de Rede van den heer Dr. B. H. VOS, directeur van het sanatorium te Hellendoorn. Van deze schoone en indrukwekkende rede kunnen wij wegens plaatsgebrek slechts een uittreksel opnemen, wat evenwel jammer is, omdat het onderwerp zoo actueel en belang rijk is, dat wel ieder het verdiende te weten, hoe hier in populairen vorm waardige zaken besproken en wenken gegeven werden. Zoo zaakrijk wij ’t vermogen, willen wij in een kort bestek het verhandelde melden. Uwe aanwezigheid, geachte hoorders en hoorderessen, getuigt van belangstelling, zoo ving Spr. aan, en ’t was mij vooruit al reeds bekend, dat in Bolsward veel wordt gedaan op ’t gebied van de bestrijding der tuberculose. Bolsward toch Js de eerste afd. geweest van ’t Groene Kruis, waar men zich bijzonder toelegde op detuberculose-bestrijding ja ’t is eigenlijk geweest, wat wij genees kundigen het proefkonijn noemen op dit gebied, dat wil zeggen, men heeft hier onderzocht of het Groene Kruis voor de tuberculose-bestrijding met vrucht werkzaam kan zijn, en dit is zoo goed gegaan, dat haast overal nu die afdeeling bij ’t Groene Kruis is gevoegd. Dat er hier ter stede zulk een goede geest voor nuttige zaken heerscht, zit grootendeels in plaatselijke omstandig heden en ook in de personen die er zich voor willen inspannen. Aangenaam is het dus den Spr. hier te mogen optreden, en al zal hij voor menigeen misschien niet veel nieuws komen vertellen, omdat het velen al bekend is, toch hoopt hij een algemeen overzicht van de tuberculose-bestrijding te geven. De tuberculose is eene ziekte, waaraan in ons land ieder jaar nog ongeveer 9000 personen sterven. Wat is tuberculose? De longtering, zegt men dan. Ja dat is zoo, doch dat is het eind van de ziekte, welke ziekte zich trouwens ook nog in andere vormen vertoont. Ontsteking van de ge wrichten wat men beeneter noemt, is ook tuberculose, en zoo heeft men tuberculeuze- ontstekingen der klieren, van de hersenvliezen en ook van de huid. De ziekte, bekend als lupus, is een tuberculeuze aandoening van de huid. Evenwel, van de 100 gevallen van tuberculose, komen 64 voor als ziekte der longen, maar ook de andere genoemde vormen zijn volgens wetenschappelijke onderzoekingen aan dezelfde oorzaak toe te schrijven. Men vindt dan kleine knopjes of knobbeltjes op de ontstoken plaatsen, en daarin bevinden zich onbegrijpelijk kleine levende wezens, de kiemen van de ziekte. Hoe men aan tuberculose komt Algemeen meende men, Nadeelig saldo f 219.095 terwijl op de spaarbank nog berust de reserve Hansefeest f 131.42. De tuberculose-bestrijding afzonderlijk geeft aan een uitgaaf van f 666.785 en een inkomst van f 573.62, zoodat daarvoor moest worden bijgepast f 93.165. Van een Commissie, vooraf benoemd om de rekening na te gaan, bestaande uit de heeren G. Schoonhoff, G. Keikes en J. T. Wiersma, was schriftelijk rapport ingekomen dat alles in de beste orde was bevonden. De rekening werd dan ook goedgekeurd, evenals de opgemaakte begrooting waarbij men rekent noodig te zullen hebben f 2504.095 - terwijl de inkomsten geraamd zijn op f 2210, zoodat er een kleine drie honderd gulden tekort zal zijn. De Voorzitter koestert de hoop en ’t vertrouwen, dat de leden zullen zorgen dat dit tekort zoo klein mogelijk zal worden. De uitloting had plaats van 7 aandeelen en getrokken werden de nos. 167, 154, 98, 12, 135, 57 en 30, respectievelijk behoorende aan de heeren Jobs. Bruinsma, J. D. Kaan, S. J. T. Plantinga, D. Terhenne, H. J. v. d. Oever, 8. E. Lunter en H. van der Linde. ’t verloopen jaar werd verricht, ’t gewichtig jaar, de vereeniging bezit eigen huis met groolen tuin, waarin lighallen zijn en geplaatst. Daar de Secretaresse, Mej. F. verhinderd was te komen, leest de Voorzitter vervolgens het door haar opgesteld verslag voor over ’t '9e boekjaar. Daarin wordt gewezen op de belangrijke toeneming van de werkzaamheden, niet minder dan 11 bestuursvergaderingen waren noodig. In ’t bestuur kwam geen verandering dan dat eene vacature ontstond door ’t vertrek van Mej. A. Hommes. Hierin werd voorzien door de benoeming van den heer G. C. Eisma. Het ledental vermeerderde van 956 tot 999, het bedrag der contributies steeg van f 983.50 tot f 1085.10. Wel hebben enkele leden hunne contributie verhoogd, doch lang niet allen die daarvoor in aanmerking kwamen, echter de hoop blijft dat ze nog volgen, want de kas eischt dringend versterking. In Dec. 1911 is een bakercursus begonnen, waaraan 50 leerlingen hebben deelgenomen. Deze cursus, die gratis gegeven werd, slaagde zeer naar wensch. In Maart kwam een huis met grooten tuin aandeHeeremastraatonder verkoop, de wensch, een eigen gebouw te bezitten was reeds dikwerf geopperd, en in goed vertrouwen op de sympathie der leden besloot het Be stuur tot aankoop. In de algemeene ledenvergadering van 28 Maart werd de aankoop goedgekeurd. De koopsom met kosten bedroeg f 3338, de in richting kostte ook nog heel wat, maar de h.h. Terhenne en Eisma wisten in drie dagen 180 aandeelen k f 25 te plaatsen, wel een bewijs van sympathie met het werken en streven van ’t „Groene Kruis”. Nog een blijk van sympathie ontving de vereeniging in die dagen door een gift van f 100 van Mej. 0. Lycklema a Nijeholt. Ook heeren weesvoogden verhoogden de subsidie aan deze vereeniging, reeds voor ’t loopende jaar, terwijl Gemeente en Gasthuis ieder f 50 verhooging toestonden met ingang van 1913. Het plan is nu het magazijn in het eigen gebouw te hebben, een vertrek voor de wijk verpleegster is terstond gereed gekomen, en De Doelezaal was Woensdagavond nagenoeg geheel gevuld bij de algemeene leden vergadering van het „Groene Kruis” Afd. Bolsward. Vele mannen, doch ook tal van vrouwen, hadden gehoor gegeven aan de uit- noodiging van het Bestuur om door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blijk te geven. De Voorzitter, de heer D. Terhenne opende de vergadering met een woord van welkom toe te roepen tot allen die waren opgekomen, in ’t bijzonder tot den heer Da. B. H. VOS van Hellendoorn,' die zoo vriendelijk was, tot ons over te komen om te spreken over den strijd tegen de tuberculose. Een strijd mag het waarlijk heeten. In ’t Oosten van Europa trekken thans de volkeren ten strijde tegen een vijand die geen vijand is, en gloeien van geestdrift voor een moord op reusachtige schaal. Vreeselijk en droevig is zoo’n oorlogsstrijd. Dan is onze strijd beter voorwaar 1 Sedert duizendtallen van jaren zijn ieder jaar drie millioen menschen vroeg tijdig gevallen als slachtoffers van de vreesdijke ziekte, de tuberculose. Straks zal de Spreker van dezen avond daarover meer verhalen. De tuberculose-bestrijding is voor onze vereeniging geworden een voorname afdeeling, niet minder belangrijk en ook zegenrijk is de wijkverpleging. Het moet tot de geheele bevolking doordringen dat het „Groene Kruis” vooral in de wijkverpleging de hygiënische opvoeding van ’t volk ter hand neemt. Het verschaffen van verplegings- artikelen is nuttig en noodig, maar on voldoende. De verbetering van de zieken verpleging in het huisgezin verricht vaak wonderen, niet slechtsvoor den zieke, maar ook voor de gezonden. Door de geschoolde hand en ’t oog van de verpleegster kunnen vaak heel wat ongerechtigheden uit de zieken kamer verwijderd worden. De verpleegster werkt hier in den echten zin met den geneesheer mee. Uit de verslagen za] blijken wat in Was een thans een aan de woning, die verhuurd werd, moet ook nog al verbetering aangebracht worden. De groote draaibare lighal is ook reeds over gebracht. De werkzaamheden van zuster Timmer waren weer veel omvattend. Het aantal be zoeken dat zij aflegde, bedroeg 4218 en zevenmaal moest zij een geneesheer adsistee- ren. Zij heeft voorzeker een drukken werk kring, en een adsistente is zeer noodig. Met het oog op de Rijks-subsidie voor de tuberculose-bestrijding moet er voortaan een gediplomeerde verpleegster zijn voor huis- bezoekster, en het Bestuur heeft dadelijk de noodige stappen gedaan om iemand te vinden, die voortaan als huisbezoekster werk zaam zal kunnen zijn, en heeft daarvoor op ’t oog Mej. de Weduwe Boelens. De uit- keering van twee salarissen wordt dan noodig, en het is thans aan de leden, om te toonen dat de wijkverpleging naar waarde wordt geschat, en de vereeniging in staat zal zijn, zich niet te behoeven te bekrimpen. Van de voorwerpen in het magazijn is ook weder veelvuldig gebruik gemaakt, daar 694 artikelen werden uitgeleend. Ook de afd. tuberculose bestrijding vroeg weer heel wat werkzaamheden van ’t bestuur en ook nog al finantieele offers aan de kas. In 5 gevallen werd toeslag op de huur ver strekt, ook werd soms voor een hulp in de huishouding gezorgd, en voor verbetering van woningen werd nog al iets gedaan. Zeven malen werd de ontsmettingskist gebruikt, terwijl ook de woningen soms moesten worden ontsmet. Het aantal patiënten bedroeg 36, waarvan 12 in de lighallen verpleegd werden. Het plan om ook voor mannen een lighal te hebben, wacht nog steeds op een stijving in de kas. De verkoop van de Emma-bloem beliep f 131, en de Rijks-subsidie viel ook niet mee, men rekende op f 310 en het werd slechts f 230. Vermeld moet nog worden dat van de reciteer-ciub „Hildebrand” f 25.50 en aan kleine giften f 20.94 is ingekomen, terwijl „Hollandia” een jaarlijksche toelage van f 10 toezegde. De weldra te houden weldadigheids- bazaar heeft goede verwachtingen gewekt. Aan de Secretaresse werd een woord van dank gebracht voor het uitvoerig en nauw keurig verslag. Daarna was de penningmeester, de heer Eisma, aan ’t woord. Als buitengewone ontvangst waren geboekt: 180 aandeelen a f 25 f 4500 en als buitengewone uitgaaf aankoop huis, met kosten verbouwing enz. f 4972.025. De contributien en bijdrage van 17 dona teurs beliepen samen f 1085.10. Donatie Gasthuis f 100, Giften f 146.44, huur van het huis f 125, alle ontvangsten samen f 1552.24. De uitgaven bedroegen f 226.49, onderhoud en dat het een erfelijke ziekte was, dus dat de kinderen het van hun ouders erfden. Dit is niet geheel waar. Dr. Koch heeft ontdekt de zoogenaamde teringbacillen, dat zijn die kleine levende wezentjes, op staafjes gelijkende. Die komen veel voor in ’t speeksel van door tuberculose aangetasten. Zij zijn zoo klein, dat ze met de lucht en ’t stof meegevoerd worden. Die speekseldroppeltjes, die bij hoesten, niezen en zelfs bij spreken in de lucht komen, vormen een smetstof. Ook bij runderen komt de ziekte voor, daar wordt ze parelziekte genoemd. Melk is dus altoos eenigszins te wantrouwen, want als in een stal slechts één tuberculeus rund is, kunnen de kiemen ook door de lucht en 't stof van den stal in de melk der gezonde koeien komen. Koken der melk is hiertegen een afdoend verweermiddel. Toch is aan te nemen, dat er van de 10 gevallen van besmetting 9 afkomstig zijn van de menschen, tegen een geval door ’t gebruik van melk. Als de ouders tuberculeus zijn, bestaat er voor hun kinderen wel veel gevaar dat zij ook besmet worden, doch dit kan ook evengoed afkomstig zijn van een kindermeisje of anderen waar ze mee omgaan. Erfelijk is de ziekte niet, besmettelijk is ze wel, dit moet men weten. De bacillen worden ingeademd, leven dan in het lichaam voort, vermeerderen daar, en maken ziek, als de persoon vatbaar is voor de ziekte. (Dit alles werd door Spr. uitvoerig en op onderhoudende wijze meegedeeld, zoo dat zijn betoog volle attentie trok). De oorzaak der ziekte komt dus altoos van buiten af in ons lichaam. De bacillen houden van vochtigheid en duisternis, daarom zijn ze te bestrijden met frissche lucht, zonneschijn, reinheid. Vuile handen, rouw- randjes onder de nagels, dat zijn al beste bodems als verblijfplaats der bacillen, en al weer valt daaruit te leeren, dat men nimmer moet nalaten voor den maaltijd z’n handen te reinigen, ook ’s avonds voor ’t ter ruste gaan enz. enz. Zijn de menschen van een sterk gestel, dan kunnen ze er tegen, meent men. Dit sterk gestel is betrekkelijk. Er moet zijn weerstandsvermogen, de een is sterker dan de ander en dat is ook zoo ten opzichte van de tuberculose. Middelen die ’t weer standsvermogen verzwakken zijnslechte voeding, zorgen en zwarigheden, slechte ongezonde gewoonten, alcoholgebruik, over spanning, zoowel door lichamelijken als door geestelijken arbeid. Er moet dus gestreden worden tegen ’t besmettingsgevaar, en daarbij staan twee wegen open. Er zijn soms jaren noodig om van de ziekte te genezen, maar de ziekte werkt soms ook vele jaren, eer zij de gezondheid kennelijk ondermijnd heeft. Ieder krijgt wel eens bacillen binnen, maar niet allen worden er ziek van. Ook zijn er, die reeds lang ziek zijn, eer ze ’t zelf weten of vermoeden. Hoe meer de ziekte in ’t begin is, des te spoediger en ook des te zekerder kan zij genezen worden, want beslist waar is het, de tuberculose is te genezen. De middelen daarvoor zijn goede voeding, frissche lucht, nauwkeurige geneeskundige waarneming en rust. Bolswardsche Courant RONA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1