Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1913. No. 19. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang. Donderdag 6 Maart. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke de beteekenis van Oastergo. nog woorden noodig om de bioscoop voor de moderne, beschaafde maatschappij in ’t licht te stellen?” Vereeniging voor Bevordering van Folks- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Mogen we over de cijfers, die ons nu gezien het nog overheerschend slecht gehalte der programma’s de haren te berge doen rijzen, binnen afzienbaren tijd kunnen juichen, als ze vertegenwoordigen zullen een enorme stuwkracht, geleid in beschavings- en ont- wikkelingsbanen Ons Huis. een stemmen den heer heiliging, te voelen, niet bevorderd te hebben, door zich onder de tegenstemmers te scharen. Toen hierop luid applaus volgde, verzocht de voorzitter geen teekenen van goed- of afkeuring te geven. Niettemin betuigde de vergadering echter ook luide hare instemming, toen de voorzitter van den Delftschen R. K. Volksbond en den R. K. Bakkersbond, eveneens des afgevaar digden houding critiseerde en o.m. een brief van mr. v. d. Velde aan spr. gericht voorlas, waarin deze zich vóór de afschaffing van den nachtarbeid verklaarde, zonder bijzondere uitzonderingsbepalingen te noemen. De heer Burger, een der anti-revolution- naire voormannen te Delft, is ook over den gang van zaken allerminst tevreden en ver weet den afgevaardigde, dat hij zich over alle ministers bevredigd verklaard had en voor Talma slechts ubewondering” zeide te hebben. Het meerendeel der kiezers ver klaarde spr., is juist door Talma ten volle bevredigd, maar de afgevaardigde van Delft liet dezen eminenten minister juist dikwijls in den steek. Ook over vele andere zaken viel spr. den afgevaardigde nog aan, ook, wijl hij in zijn rede verklaard had niet voor veel overleg met de kiezers te zijn. Spr. meende, dat zoo iets in den tegenwoordigen tijd juist nood zakelijk was. (Luid applaus). De heer Boom, een ander anti-revolutionnair voorman te Delft, was er over gebelgd, dat er slechts dan overleg tusschen kiezers en afgevaardigde bestaat, als de verkiezingen naderen. Hij bestrijdt verschillende bezwaren, die de heer v. d. Velde tegen Bakkerswet en andere ontwerpen geopperd had. Hij had vooral in de rede van dezen gemist de verklaring, in welke richting hij zich per soonlijk stelt in de sociale wetgeving. Wil men onze mannen, zei spr., in Juni met liefde naar de stembus krijgen, dan willen zij weten, wat we aan onzen afgevaardigde hebben. Onder de broederen. Wij mogen niet nalaten ter lezing van de coalitie uit De Tijd over te nemen het verslag van een redevoering, die de a.r. afgevaar digde, Mr. H. van der Velde, te Delft hield. Alles behalve vriendelijk is deze door zijn geestverwanten getracteerd. Er blijkt uit hqe in coalitie-kringen zelf groote ontevredenheid heerscht over het werk van dit Kabinet. Wij citeeren Zijn rede was b.v. ook al weinig opwek kend van inhoud en eerst aan het slot spoorde hij de kiezers aan met Juni a.s. trouw voor het ministerie ter stembus te gaan. Hij wist toen ook eenige woorden te vinden om minister Regout en zijn werk te herdenken en beantwoordde de vraag, of de coalitie moest voortduren, voor wat zijn persoonlijke meening betreft, in bevestigenden zin, /Omdat er nog zooveel onafgedaan is.” Het grootste gedeelte zijner rede echter was een jammerklacht. Spr. betreurde b.v., dat van dit ministerie geen voorstel tot af schaffing van de staatsloterij gekomen, was dat het nog niet meer gelijkstelling gebracht had tusschen bijzonder en openbaar onderwijs; dat nog te weinig voor de Zondagsheiliging gedaan wasdat voor de benoemingen nog te veel gezocht wordt onder de liberale wijs heid, vooral wat de groote steden betreft dat het ministerie nog te weinig aan tijd rekenkunde deed, dat er niet genoeg voeling bestaat tusschen regeering en rechterzijde in de Kamerdat het met de Bakkerswet beter had kunnen loopen, als de regeering meer rekening had gehouden met de bezwaren, die in de rechterzijde bestondendat het ook jammer was, dat minister Talma niet direct in zijn ontwerp opgenomen had, wat de heer De Visser met zijn amendementen beoogde en door zoovelen ondersteund werd, enz. enz. Sprekende over de coalitie, gebruikte spr. ook nog de uitdrukking //de Anti-revolution- nairen en Katholieken, waarbij zich de Chris- telijk-Historischen soms, ook voegen.” Bij degenen, die zich voor de vragen op gaven, of liever voor het debat, was o.m. bakkerspatroon, die ten zeerste het af- van de bakkerswet afkeurde en v. d. Velde verweet de Zondags- waarvoor hij straks zeide zooveel Hof van Delft, protesteert er ook tegen, dat de afgevaardigde zoo weinig voeling houdt met zijn kiezers. Dit is eerst de derde maal in al dien tijd, dat de heer v. d. Velde ons bezoekt. In zijn repliek verklaarde de heer v. d. Velde, dat hij nog vóór afschaffing van nachtarbeid is, maar principieel tegen pa- troonsverbod. Hij weet zich absoluut vrij van conservatismehij is eenvoudig anti- revolutionnair. Over de Bakkerswet sprekende, doet hij nog de mededeeling, dat de volgende week het verslag over het ontwerp-Aalberse verschijnt, maar dit ongunstig zijn zal. Of het doel dezer vergadering, de bezwaren tegen den afgevaardigde op te heffen, ver kregen is, betwijfelen we, ofschoon het zeker is, dat het bezielend woord van dr. Hoffman uit Gouda, die aan het einde der vergadering er uitdrukkelijk aan herinnerde, dat het algemeen belang gaan moet boven de be langen van bijzondere groepen, een goeden indruk maakte. Talsche beschuldiging In den Gemeenteraad van Velsen werden bij de behandeling van een voorstel tot stichting eener openbare school, door het christelük-historisch lid J. E. Sluiters eenige wijzers uitgesproken, waarop de wethouder van onderwijs, Frans Netscher, de toezegging deed de beschuldigingen te zullen onderzoeken. Teneinde het onderzoek zoo nauwkeurig en volledig mogelijk te doen zijn, richtte de wethouder 6 December 1.1. een schrijven tot den heer Sluiters, waarin deze werd uitge- noodigd te willen mededeelen, aan welke scholen, door welke onderwijzers en wanneer de feiten bedreven zijn. Deze feiten waren volgens den heer Sluiters: a. dat door open bare onderwijzers in de school het socialisme en het nihilisme was geleeraardb. dat door hen met den godsdienst was gespot; c. dat door hen kinderen waren uitgelachen, die vóór het nuttigen van hun boterham een gebed uitsprakend. dat door hen tegen kinderen, die hun les niet kenden, gezegd is: //Je kent wel een psalm zingen, maar je les niet.” Bij schrijven van 10 Dec. d.a.v. antwoordde de heer Sluiters,dat hij met genoegen bemerkte, dat de wethouder zijn aandacht aan de zaak schonk. Verder wenschte hij niet op de zaak in te gaan. Den volgenden dag verzocht de wethouder opnieuw eenige feiten te willen noemen, daar hij meende te mogen aannemen, dat de heer Sluiters hem niet in de onmogelijkheid wilde brengen de waarheid der beschuldigingen te onderzoeken. Dit tweede schrijven bleef onbeantwoord, zoodat de wethouder den 3 Januari opnieuw den heer Sluiters uitnoodigde. Omdat deze tot heden nog niet antwoordde, richtte de heer Netscher een schrijven tot de raadsleden, waarin hij den gang van zaken blootlegt. Alg. H. De diefstal aan de Hembrug. Naar aanleiding van het gevangen nemen van den kapitein-magazijnmeester aan de Hembrug, herinnert de N. Ct. er aan, dat destijds bij de ontdekking van den diefstal op Dinsdag 14 Januari j.l. gemeld werd, dat bedoelde officier met één dag verlof was geweest. Den daaraan voorafgaanden Zondag was hij natuurlijk ook niet op het bureau geweest, terwijl hij den Zaterdag daarvoor reeds vóór den middag zijn bureau had verlaten. Ook werd toen gewezen op de eigenaardige wijze, waarop de inbraak zou zijn geschied. Des morgens vond men de brandkast, die op ’t bureau van den kapitein-magazijnmeester stond, open. Sporen van braak waren niet te zien, zoodat toen vermoed werd, dat de kast bf niet gesloten moest zijn geweest, óf dat gebruik was gemaakt van een valschen sleutel. Dit laatste werd niet waarschijnlijk geacht, omdat de sleutel tamelijk gecom pliceerd is en daarom moeilijk na te maken zou zijn. Voorts werd als derde mogelijkheid geopperd, dat de kast met den gewonen sleutel zou zijn geopend, doch ook dit werd niet waarschijnlijk geacht. Ook werd vreemd gevonden, dat aan de toegangen tot het lokaal geen spoor van braak was te zien. De verdachte is Zaterdag naar het provoost- huis te Haarlem overgebracht, waar hem door den auditeur-militair een voorloopig verhoor is afgenomen. Volgens de O. Haarl. Ct. ontkent de verdachte. Niet op Maandag. Uit Christelijke onderwijzerskringen zal een adres aan de Regeering worden gezonden om de verschillende examens niet op Maandag te doen houden teneinde het reizen der candidaten op Zondag te voorkomen. Past op de gouden vijfjes. Dat men toch vooral oplettend moet zijn met de vijf-gulden stukjes is ook te Groningen weer gebleken. Een loopjongen, aldaar, moest bij een meesterknecht eener hoefsmederij f 0.25 be talen en kreeg te dien einde van zijn patroon drie dubbeltjes mee. De meesterknecht gaf den jongen vijf centen terug en deze, naar de avondschool gaande, gaf zijn moeder de vijf centen in bewaring. De meesterknecht bemerkte al spoedig, dat hij bij vergissing een vijf-gulden-stukje aan den loopjongen had gegeven. Gistermorgen kwam het bewuste geldstuk terecht. Meesterknecht, loopjongen en moeder hadden er alle drie direct niets van bemerkt. Cijfers, die te denken geven Wij ontleenen aan een voordracht, door Rektor Samuleit gehouden op de laatste Jaarvergadering van de „Gesellschaft für Verbreitung von Volksbildung”*} te Wies baden, het volgende betreffende de verbreiding der bioscoop in Duitschland. z/De invloed van het tegenwoordige, vrijwel absoluut de programma’s beheerschende bioscoop-drama, is in zijn soort precies dezelfde als van de ergste prikkellectuur, maar in zijn werking véél sterker. En het aller ergste is nog ditde menigte, waarop de bioscoop dezen haar hoogst bedenkelijken invloed oefent, is oneindig veel grooter dan die aan de prikkellectuur ten prooi valt. De redacteur van een der Berlijnsche Bioscoop- vakbladen, A. Mellini, tevens artistiek leider van de vijf grootste Berlijnsche theaters, een van de meest ervaren deskundigen op bioscoop gebied, heeft hieromtrent een berekening gemaakt, waarvan de resultaten geen enkelen voorstander van volksontwikkeling koud kunnen laten. Hij zegtDuitschland telt 2800 bioscoop-theaterselk daarvan wordt dagelijks door gemiddeld 450 betalende per sonen bezocht, volgens berekening naar de op veel plaatsen geheven extra bioscoop- belasting. Dat beteekent, dat dagelijks 1.260.000 menschen in Duitschland de bioscoop bezoeken, ’t Wordt echter nog mooier! Van elke film, dus ook van elk bioscoop-drama, worden gemiddeld 65 kopieën gemaakt en verkochtelke kopie heeft een gemiddelden levensduur van 30 bedrijfsweken. Aangezien vrij algemeen het bioscoop-theater een week lang hetzelfde programma vertoont, worden dus die 65 kopieën in 65 X 30 d.i. in 1950 verschillende theaters telkens een week laog vertoond. Natuurlijk bezoekt de betalende stamgast eenzelfde theater in den regel slechts éénmaal per week, daar hij anders steeds weer dezelfde beelden te zien zou krijgen. Gedurende een week wisselen dus de gemiddelde 450 bezoekers van 't theater eiken dag, zoodat per week en per theater 3150 verschillende bezoekers moeten gerekend worden. De 1950 theaters, die gemiddeld eenzelfde film een week lang vertoonen, brengen hem dus aan 1950 X 3150 6.142.500 personen onder de oogen! Met andere woorden: elke gebruikelijke film, elk prikkel-drama wordt door meer dan 6 millioen menschen aanschouwd en oefent op de zielen van meer dan 6 millioen menschen zijn invloed uit. De ergste sensatie-films zijn nog niet eens tot ,/gemiddelde” te rekenen, maar zijn z/extra, alles overtreffende succesnummers”, die geen //goed” theater zich wil laten ontgaan. Zulke films worden niet in 65, maar in 100 of meer kopieën verspreid en dus niet door 6, maar door 8 en 10 millioen menschen beschouwd, en de allergrootste succes nummers door nog meer, tot 13 mill, toe Wie zou een flink zakenman zoo’n reuzen succes niet gunnen Maar den vriend van volksontwikkeling duizelt het bij zulke cijfers. Tegenover zulke getallen verdwijnen de grootst denkbare aantallen goede boeken, die per jaar als dragers van beschaving ter markt komen in ’t niet. Zijn er bij zulke cijfers Wartena, 1 Maart, ’s Morgens even over half drie, ieder ligt in diepe rust. Neen, niet ieder. Ginds, in het laagland, wordt de veehouder Joh. IJsselstein reeds opgeklopt. En kort daarna verschijnt reeds een tweede op de hieminge. Wie het zijn? Kooplieden, een van Warga, de ander van Wartena, beiden hadden dus al drie kwartier geloopen. Reden voor dezen abnormaal vroegen tijd van handelen was deze. De veehouder Joh. IJ. had twee zeugen te missen, doch niet eerder dan heden. De morgenstond heeft goud in den mond, zullen beide kooplieden gedacht hebben, maar vroeg er op losMen kwam in dit vroege uur toch tot overeenstemming, gezamenlijk werden de zeugen gekocht van den boer Joh. IJ. die in nachtgewaad was verschenen om den koop te sluiten. Bovenstaande is toch wel een staaltje van een gewilden of fleurigen handel. De zeugen werden verkocht h f 85 per stuk, terwijl de veehouder nog 22 biggen overhield, welke door deze zeugen waren geworpen. Als men nagaat dat ook deze in totaal al spoedig f 170 opbrengen, kan men eenigszins be grijpen, dat het //artikel” varkens thans zeer gewild is. Wonseradeel, 3 Maart. Vraag naar aard appelen is er niet tegenwoordig. Slechts f 1.10 per H.L. wordt er voor Borgers geboden. De vorst heeft nog al schade gedaan. Ook dit jaar wordt de hoofdbouw hier weder aardappelen, vlas en erwten. Granen konden den vorigen herfst weinig worden gezaaid, evenals koolzaad. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Heeg, 4 Maart. Dat het bij de voormalige oliefabriek alhier een gevaarlijke ligplaats voor schepen is, bleek heden weer. Het schip van schipper H. S. kwam met zulk een vaart uit de meer, dat het recht op de klipper van F. de J. liep, die daar gelegen was, met het gevolg dat zijn eigen schip een gat bekwam, terwijl dat van den ander aan schilboord vrij wat verzet werd. N. 8n. Ct. Badvereeniging Lemmer. Lemmer, 3 Maart. In de Zaterdagavond alhier gehouden ledenvergadering van de onlangs alhier opgerichte zwem- en badver eeniging is besloten, tegen onze Oostelijke havendam een badhuis te bouwen, waarvoor aan het Rijk toestemming zal worden ge vraagd. De vereeniging bestaat thans uit 40 leden. Op de statuten is reeds Koninklijke goedkeuring aangevraagd. N. Sn. Ct. Schoolfonds voor Schipperskinderen in Friesland. Volgens het verslag van bovenvermeld Fonds over 1912, is in dat jaar aan bijdragen, giften en rente van kapitaal ontvangen een bedrag van f 11.263.02^. Voor de uit besteding van 300 kinderen is uitgegeven f 13.399.09, zoodat de rekening sluit met een tekort van f 2.136.06l/2. Hoogst welkom was dus een legaat, groot f 500, van wijlen den heer B. Spandau te Heerenveen. Van die 300 uitbestede kinderen, die allen geregeld onderwijs ontvingen, bezochten 9 de R.-kath.- 111 de Christel.- en 180 de openbare school. De schoolrapporten luidden van 2 matig, van 23 goed, van 216 zeer goed en van 59 uitmuntend. Nog 107 kinderen van 6 tot 12 jaar oud staan ingeschreven in het boek van aan vrage. beschuldigingen tegen de openbare onder- ontwikkeling. Arak. Cf, De heer van Rossum, R.K. raadslid van Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1