Nieuws- en Advertentieblad Bolswarcl en Wonseradeel. RONA Cacao te 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang. No. 20. Van Houten’s I Zondag 9 Maart. R E C L A M E. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke de concept-raadsbe&lui- In zijn de vleeschvormende bestanddeelen in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dit een ir’eaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uit= nemendheid wordt aanbevolen. Vergadering op Donderdag 6 Maart 1913. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. afdoen, mits gehoord”. De Voorzitter antwoordt dat dit ook de bedoeling is, de Gascommissie wordt steeds geraadpleegd, wanneer het de verlichting betreft. De heer Praamsma vindt het toch wel nu afzonderlijk ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. niets gerept, alleen wordt verkondigd, dat B. en W. op hun standpunt blijven staan. De heer Eerdmans daarentegen vindt, dat B. en W. niet anders konden adviseeren dan ze gedaan hebben, zij willen als hij het goed begrijpt eerst een bepaalde uitspraak van den Raad zien te krijgen. Spr. meent, dat daartoe geen afzonderlijk voorstel noodig’is, maar de Raad reeds te kennen heeft gegeven, dat hij op de publieke verkeerswegen ook ver lichting wil brengen. De heer v. d. Klei had niet gedacht, dat er nog zooveel woorden over gewisseld be hoefden te worden. Hij handhaaft zijne meening, n.l., dat inwilliging van deze ver zoeken billijk is. De Voorzitter wenscht een misverstand weg te nemen. Door het inwilligen van deze adressen is de zaak omtrent de ver lichting van particuliere terreinen niet in ’t algemeen beslist en hij wenscht daarom in de eerste plaats deze adressen door den Raad te laten beslissen en daarna te laten uit maken hoe B. en W. in het vervolg met zulke aanvragen hebben te handelen. Hij heeft daarvoor een ontwerp, een formule of motie, om te doen uitmaken, dat B. en W. in het belang der veiligheid en het publiek verkeer, ook al is het 'particulier terrein, toch verlichting kunnen aanbrengen, als zulk een weg voor ieder toegankelijk is en niet afgesloten is van het publiek terrein. Als de Raad zich in dezen geest uitspreekt, kunnen de aanvragen voortaan door B. en W. worden afgedaan. De heer Eisma vindt dat men hierbij wat te veel vasthoudt aan ’t begrip particulier terrein. Al is de grond geen eigendom van de gemeente, toch zijn zulke wegen voor ieder toegankelijk. Wat er nu eenmaal is, is niet meer te keeren, maar in de toekomst zorgt de bouwverordening wel dat er aan goede straten gebouwd wordt. Hij vindt dan ook dat op deze adressen gunstig be schikt dient te worden. De vier adressen worden in stemming gebracht. Het verzoek om verlichting der St Joseph- buurt wordt ingewilligd met 8 tegen 5 stemmen, de heeren Praamsma, Oosterbaan, v.d. Meer, Kramer en Vis. De verlichting van ’t Schuttershof wordt toegestaan met 7 tegen 6 stemmen. Tegen dezelfde heeren als zoo pas en de heer v. d. Wal. De verlichting van Ververstuin wordt weer met 8 tegen 5 stemmen ingewilligd, als ’t eerste adres. Het verzoek van Elandslaagte om de lan taarn over te nemen wordt aangenomen met 12 tegen 1 stem, de heer Kramer. Nu kwam nog ’t voorstel van den Voor zitter in behandeling of eigenlijk bleek het van ’t Dagelijksch Bestuur uit te gaan. De heer Eisma kan zich er mee vereeni- gen dat B. en W. deze aanvragen kunnen afdoen, mits er bij staatffde Gas-commissie B. en W. gaan in hun advies met den minister mee, wat het -laatste betreft, doch de bepaling van het maximumaftrek voor kinderen wenschen zij door den raad te laten beslissen. De heer Eerdmans ziet in verband met de opmerking des ministers dat hoogstens f 150 voor kinderen mag worden afgetrokken, het maar beter is, dat de oude bepaling f 25 per kind gehandhaafd blijft. Het was te doen om groote gezinnen te ontlasten en wanneer er meer dan 6 kinderen zijn, is thans de aftrek daarvoor wel boven die som. Dezen zouden dus schade lijden door de verandering. Hij stelt voor de wijziging om f 40 voor ieder kind af te trekken te royeeren en de oude bepaling f 25 te behouden. Na eenige discussie over de vraag of de minister ook thans bezwaar zal gaan maken dat voor enkelen dan toch boven de f 150 wordt afgetrokken, wat anderen niet denken, wijl dat geen wijziging is en voorheen ook zoo werd goedgekeurd, wordt het voorstel Eerdmans aangenomen met algemeene stem men, en daarna de conceptwijzigingen die B. en W. voorstelden, ook aangenomen met algemeene stemmen. 9. Behandeling van de adressen tot het plaatsen van gaslantaarns, met advies van Burgemeester en Wethouders. Het advies van B. en W. luidt, dat zij hun eens aangenomen standpunt, om geen particulier terrein te verlichten, blijven hand haven, zoodat zij tegen inwilliging der vier ingekomen adressen zijn. De heer Boersma opent de discussie met de opmerking dat hij gehoopt had een ander advies te zullen ziennu bij een gelijke aanvraag de raad dit heeft ingewilligd, had hij verwacht dat B. en W. een beetje royaler voor den dag zouden zijn gekomen. De heer v. d. Meer antwoordt daarop dat het advies luidt, zooals het luiden moesten zeker zullen niet vele raadsleden een andere meening bij B. en W. verwacht hebben.’t Is hier niet om een paar lantaarns meer of minder, het principe geldt hier. B. en W. gunnen die menschen heel wel verlichting, maar begint men eenmaal met particulier terrein te verlichten, dan kunnen ook bestrating en rioleering in zulke buurten even goed op de gemeente geschoven worden, want ook die leveren vaak evenveel gevaar op als het gebrek aan straatverlichting. De heer Terhenne meent, dat men de zaak niet overdrijven moet. Als er meer adressen om verlichting volgen, dan wordt toch ieder geval op zich zelf behandeld, en zijn er beletselen, dan kan men het toch op grond daarvan weigeren. Deze vier buurten vindt hij, komen wel in aanmerking voor ver lichting van gemeentewege. De heer Kramer heeft de vorige vergadering wel opgemerkt, dat het wenschelijk was, dat de Raad zich in deze kwestie uitspreekt, doch hij verzuimde een voorstel in dien zin te doen. B. en W. handhaven hun meening ten opzichte dit punt, doch als de Raad uit spraak doet, moeten ze daarvoor buigen. De heer Lunter verwondert zich wel over het advies. Over elk adres afzonderlijk wordt 3. Behandeling van ten a. tot wijziging der algemeene politiever ordening. b. tot geldig verklaring van de bestaande strafverordeningen, vijf-jaarlijksche herziening. Punten a. en b. worden achtereenvolgend met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres tdt afschaf fing van het gebruik van alcoholhoudende dranken bij gemeentewerken, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren om opzhet verzoek afwijzend te beschikken, wijl de bepaling dat er geen sterke drank bij het werk mag gebruikt worden, hier reeds bestaat, en zij vinden ’t onnoodig om dit nu ook uit te breiden tot bier en dergelijke. De heer v. d. Wal acht de inwilliging van het verzoek wel noodig. Hij vindt dat de gemeente in dezen wel geroepen is om te verbieden dat alle alcoholhoudende drank verboden wordt. Vele jonge mannen worden toch vaak door anderen aangespoord om met hen mee te doen. Hij stelt voor om het verzoek in te willigen. Dit voorstel vindt geen ondersteuning en met 12 tegen 1 stem, de heer v. d. Wal, wordt het voorstel van ’t Dag. Bestuur aan genomen. 5. Concept-raadsbesluit tot hel betalen eener som uit onvoorziene uitgaven, dienst 1912. De som waarvoor B. en W. hier machti ging vragen tot uitbetaling bedraagt f 478.205. Deze uitgaaf betreft de kosten van de proce dure over het paard der gemeentereiniging. De gemeente heeft dit pleidooi gewonnen. Bij eerste instantie is, als we ons niet ver gissen, daarvoor reeds betaald ruim f 200 en nu nog bijna f 480, dat is f 680 kosten. Hebben wij toen reeds gezegd Wie pleit om een koe, geeft er een toe, wij meenen er nu bij te mogen voegen Als alle ingezetenen onzer gemeente er nu de les uit nemen om indien ’t eenigszins mogelijk is, nooit met pleitzaken zich in te laten, dan is, per hoofd omgeslagen, deze les niet duur gekocht. De Raad, faire bonne mine a mauvais jeu, keurde de uitbetaling goed met algemeene stemmen. 6. Concept-raadsbesluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening B. en W. stellen voor een tijdelijke geld leening aan te gaan van hoogstens f 10.000 bij Gebr. Kingma alhier, naar particulier disconto of dat der Nederl. Bank. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Behandeling van het adres van H. Bruin- sma tot het baggeren van de Rartwerdervaart met gewijzigd advies van Burgemeester en Wethouders. In de vorige vergadering is advies van B. en W. uitgebracht dat adressant de Hart- werder vaart mag baggeren op eigen kosten. Er is in dit advies nu eenige wijziging ge bracht, n.l. dat de bodemdiepte gebracht mag worden op 135 cM. inplaats van 1.30 beneden zomerpeil, en verder dat de wisselplaatsen moeten worden gemaakt in overleg met den gemeente-architect, alsmede dat de meerdere kosten van de bediening van het brugje bij de Werkmansbloei voor rekening van adres sant komen. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. (Tot zoover ging alles van een leien dakje, bij het nu volgende punt begon ’t al iets te horten, doch 't laatste punt gaf weer aan leiding tot heel wat discussie. Dat ging weer over gas en dan is ’t gewoonlijk een druk discours). 8. Behandeling van de missive van den Minister van Binnenlandsche zaken in zake de wijziging der heffings-verordening op den hoofdelijken omslag, met advies van Burge meester en Wethouders. Van den Minister zijn eenige bedenkingen ingekomen tegen de door den raad aan genomen wijziging der heffing van den hoofde lijken omslag. Tegen verhooging van den kinderaftrek heeft Z.Ex. geen bezwaar, mits die aftrek beperkt blijft tot een maximum van f 150 terwijl wordt aangeraden in plaats van de bepaling dat de belastingplicht eerst aanvangt bij een inkomen van f 450, te stellen dat de belastingplicht eerst aanvangt bij belastbare inkomens van f 50. Tegenwoordig alle 13 leden. De maand Februari leverde dit jaar geen enkele vergadering op, de reeks ingekomen stukken zou daarom wel groot zijn, naar onze schatting. Dit viel evenwel nog al mee. Er waren a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de schoolgeldkohieren. b. Idem, goedkeurende de gemeentebegroo- ting voor 1913. c. Een dankbetuiging van K. Dijkstra voor de toelage hem verleend. Dit drietal werd voor kennisgeving aan genomen. d. Dan was er van Ged. Staten een mis sive over de voorziening van drinkwater in onze provincie. Het doel is de voornaamste centra’s der bevolking door een waterleiding van goed drinkwater te voorzien, in zooverre dit eenigszins rentegevend kan uitgevoerd worden. Ged. Staten verzoeken daarom bericht vóór 1 April of er in onze gemeente behoefte bestaat, of de ingezetenen genegen zijn zich daarbij aan te sluiten en of het gemeente bestuur genegen is bij te dragen in de kosten van aanleg. Dit stuk werd ter inzage gelegd, en in handen van B. en W. gesteld om advies e. Een voorstel om de tolheffing bij de bruggen over de Workumérvaart iets te ver lagen en te bepalen voor schepen beneden 10 ton 3 cent van 10 tot 25 ton 5 en daarboven 10 ct. Voor stoomschepen in vasten dienst varende beneden 25 ton 3 cent en daarboven 5 cent, voor ieder keer dat de brug er voor geopend moet worden. De meer derheid van ’t Dag. Best, wil deze wijziging doen ingaan op 12 Mei a.s., de minderheid wil het doen ingaan in 1915, wijl tot zoo lang de bruggen verpacht zijn. (Over deze doorvaartsrechten is het vorig jaar heel wat geschrijf en gewrijf geweest. De stoombooten betaalden volgens een oude verordening telkens 3 cent, hoewel het tarief in 1901 verhoogd was tot 5 cent per keer. Door dat de borden van het tarief nieuw geschilderd moesten worden, bleek het den pachters, dat zij te weinig kregen, en de stoombootkapiteins waren van die 2 centen meer niet gediend. Het bleek echter, dat de tolheffing rechtmatig geschiedde, dit is door B. en Wdaarna door Ged. Staten en eindelijk door den Minister geantwoord op de ingediende bezwaarschriften. Thans heeft de Bond van Stoomvaartbelangen zich per adres tot het gemeentebestuur gewend om het oude tarief van 1886 weer in te voeren.) Ter visie tot de volgende vergadering. f. Advies van B. en W. op het verzoek van W. de Jong te Hartwerd om 5 meter breedte grond op ’t Stadsstreng in erfpacht te bekomen, geadviseerd wordt: het ver zoek toe te staan, op voorwaarden van het maken van behoorlijke afschutting, walbe- schoeiing enz. en 10 cent grondpacht per M2., bedragende f 9.525 per jaar. Ook hierover zal in de volgende vergadering beslist worden. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een Direcleur-boekhouder der gasfabriek, de aanbeveling bestaat uit 8. J. Frummel te Sappeneer D. H. Tolle te Leiden. A. E. 8lijkei te Arnhem. De heer Frummel verkreeg 6 stemmen, de heer Tolle 4, de heer Stijkel 2 en een andere sollicitant, Kummel genaamd, 1 stem. Bij de 2e vrije stemming, verkregen de heeren Prummel en Tolle elk 5, de heer Stijkel 3 stemmen. Bij de nu volgende herstemming werd de heer D. H. Tolle te Leiden benoemd met 8 stemmen, de beer Frummel te Sappemeer bekwam 5 stemmen. 2. Verzoek van voogden van het Algemeen Stads Armenhuis tot af- en overschrijving van uitgaafposten der begrooting voor 1912. Het voorstel luidt om de verschillende posten van uitgaaf, die overschreden zijn, te verhoogen tot hun werkelijk bedrag, en de andere posten, die beneden de raming bleven, te verlagen. Het bedrag van af- en overschrijving is f 1479.13. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Is Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1