Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I I I I I 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang. No. 21. I I I 1 V - li Ij Donderdag 13 Maart. RA ADSO VERZICHT. UIT DE PERS. BINNENLAND. I I I I li I i VOOR Afzonderlijke belastingdruk niet waar- 95 chirurgische behandelingen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a Cent. I I tweede u 9 patiënten. A 41 B 42 192 I I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Set bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. I j I 1 Makkum, 7 Maart. Gisteravond vergaderde de Ver. „Plaatselijk Belang”. De heer J. Bergsma (2e Voorz.) opent de vergadering, en herdenkt in enkele woorden den overleden Voorz. den heer P. J. Tichelaar, die zooveel deed voor Plaatselijk Belang. De Sect, leest de notulen en het Jaarverslag, waarna ook de Penn. rekening en verantwoording doet van zijn beheerin kas nog f 28.525 en nog te goed van de- coöp. ver. voor Elec. Centr. Verlichting pl.m. f 21. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Lutgendorff, J. A. Salverda Jr. en A. L. de Vries. Aan het Bestuur wordt opgedragen den Raad te verzoeken 2 waterplaatsen in Makkum te doen plaatsen, en te verbieden, dat stoom- fietsen en auto’s met angstwekkende snelheid door de bebouwde kom rijdende Nederl. Tramweg-Mij te verzoeken een tram in te leggen, die 8.20 op Harkezijl aansluiting geeft op Sneek en Leeuwarden. Voorts wordt nog gewezen op de wenschelijkheid van rustbanken, op den Zeedijk, op betere zwem- gelegenheid, betere verlichting achter het Post- en Telegraafkantoor, enz. Een en ander zal door ’t Bestuur worden overwogen en zoo mogelijk uitgevoerd. Te ruim tien uur sluit de Voorz. de vergadering. I I Er werden 150 groote operaties verricht, van in... 1914, dan zult gij mij ook niet langer hier zien. „Kale bluf”, zegt de N. R. Ct. den volksmond na, want het gaat niet om het niet of wel hebben van mr. Kolkman, maar om geld voor de invaliditeitswet, die het volgend jaar al 3 millioen vraagt. en kleineren om vang. Aan de inrichting van het huis werd een belangrijke verbetering aangebracht, door de privaten te vervangen door spoel-closetsdit werd mogelijk gemaakt tengevolge eene wijziging in de desbetreffende gemeentelijke verordening. De kosten hiervan werden op plm. f 2000 begroot, doch komen op de rekening over 1913. Feiten van bizondere beteekenis deden zich niet voor. Ons Noorden. Tjerkwerd. Met genoegen vermelden wij, dat met ingang van 10 Maart j.l. is benoemd tot Waterbouwkundig Opzichter bij de Gemeentewerken te Utrecht onze vroegere plaatsgenoot R. H. Hettema, leerling van de Middelbare Technische School aldaar. Fraaie strijdmiddelen. Het Alg. Sandelsblad schrijftDe anti- revolutionnaire kiesvereeniging zendt een circulaire rond aan de politiek-kerkelijke studenten, waarin hun medewerking bij den a.s. stembusstrijd wordt gevraagd, in het bijzonder voor de districten Vil, VIII en II, dat zijn de districten waarvoor thans politiek-kerkelijke leden zitting hebben. In de fraaie circulaire wordt als waarschijnlijk gevolg van een linksche overwinning gemeld „dat alle arbeid met betrekking tot de sociale wetgeving zal worden gestaakt; „dat de actie voor de Zending in onze Koloniën, thans door de Regeering op pas sende wijze bevorderd, met krachtige midde len zal worden tegengewerkt „dat het onderwijs, zoowel het vrije als het openbaar in de reeds verkregen rustige ontwikkeling in en door den politieken strijd zal worden belet.” Bij het lezen van dergelijke onware enor miteiten weet men niet waarover men zich meer verbazen moet, over de driestheid waarmede de steller onwaarheden zegt of over diens geringschatting van het intellect der studenten, die hij met zulke laag-bij-den grondsche onjuistheden tot medewerking tracht te drijven, Wonseradeel, 10 Maart. De arbeidersver- eeniging te Kimswerd, voor een paar weken opgericht met 11 leden, is weder ontbonden, eene Vrije Onafhankelijke vereeniging met pl. m. 40 leden is thans aldaar opericht. Te Achlum is zoowel het loon der zuivel- fabriekarbeiders als het traktement van den directeur verhoogd. Repk. Nbld. v. Fr. Workum, 11 Maart. Gistermorgen had alhier een treurig ongeluk plaats. De ijverige Gerrit Bootsma, veehouder alhier, had een partij ingekuild gras van uit het Heiden schap gehaald met paard en wagen. Bij het neerrijden der brug bij H. Flapper, wilde hij den wagen, als naar gewoonte, tegenhouden, waarbij de voet tusschen het voorwiel beklemd geraakte, de klomp brak, zoodat de man viel en onder den wagen terecht kwam, met het noodlottig gevolg dat de wagen over zijn schouder ging. Ongeveer 7 meter is hij langs den weg getrokken met het hoofd op de grint. Het paard liep door en werd door F. Hofman gegrepen en tot staan gebracht. Spoedig waren eenige omwonenden ter hulpe bereid en werd hij per wagen door E. Zeilstra, naar dr. Slis vervoerd, die hem verbond. Dit duurde bijna lll3 uur. De geneesheer consta teerde dat de man zich vreeselijk had bezeerd en het verwonderde hem dat hij nog leefde. Het hoofd was eerst bijna onkenbaar. Nadat dit op verschillende plaatsen was genaaid, en verbanden waren gelegd, bleek het dat het schouder ook nog gebroken was, terwijl de handen eveneens waren gewond. Later is hij per wagen naar zijn huis ge bracht. De toestand is thans vrij bevredigend, hoewel het lang zal duren eer de man zijne werkzaamheden weder kan waarnemen. De Banier. Sneek. Uit het verslag over 1912 van het St. Antonius-Ziekenhuis alhier blijkt dat de finantieële toestand niet bijzonder roos kleurig is en verder Het aantal Zusters werd met één ver meerderd. Het aantal patiënten bedroeg 284, van werden verpleegd in de eerste klas n derde Het blad besluit Een treurig eind. Men mag waarlijk wenschen, dat deze opcentenheffer de ge legenheid zal worden verschaft, 'om zich met meer eer uit het strijdperk terug te trekken. Deze politiek, die haar hoogtepunt vindt in beloften, verschuiving van wat noodzakelijk heet naar de toekomstdie het handelen nalaat, om zich op verwachtingen te ruste te leggen; die in September eene begrooting sluitend maakt met belastingen, waar men begin Maart weer van afzietdeze politiek, die niets nalaat dan een klappijl in de lucht, welke drie miljoen kost om het oog van Duys en de kiezers te bekoren en op centen, tot vervelens toe opcenten op den bodem van een ledige schatkist zijn wij hartgrondig moe. Wie, trouwens, zou haar nog kunnen verdedigen, nu de Minister zelf fiasco heeft moeten belijden Oosterqo. (Fr. Dgbl.) Sneek. Zaterdagavond tusschen 8 en 9, is door indrukken eener ruit, diefstal gepleegd in den winkel van ijzerwaren van de fa. Geertsema aan de Singel. De ruit was vooraf met zeep besmeerd, om minder leven te maken. Daarna moet de dader zijn arm uitgestrekt hebben achter het neerhangende gordijn, om van een ijzer draad, die voor het raam gespannen was 2 revolvers en 2 flobert-pistolen te stelen. Omtrent de dader(s) ontbreekt elke aan wijzing, maar vermoed wordt, dat men te doen heeft met ’t werk van een tweetal jeugdige boefjes, die zich elk een revolver en een pistool hebben willen aanschaffen, op deze „minst kostbare” wijze. Hierop wijst b.v. het feit dat men uit vier revolvers slechts 2 heeft weggenomen, ofschoon de pistolen achter de revolvers hingen. Intusschen blijft het een brutaal feit, wanneer men in aanmerking neemt, dat het is gepleegd op den drukken Zaterdagavond, in het centrum van de stad, tusschen 8 en 9 uur. De zaak is in handen van de justitie, die ongetwijfeld alle pogingen in ’t werk zal stellen de dader(s) op het spoor te komen. Het feit, dat de vuurwapenen van bijzonder caliber zijn, zal het onderzoek zeker be vorderen. N. Sn. Ct. Heerenveen, 10 Maart. Behandelt de dieren met zachtheid, spaart de vogels! vermanen de opschriftborden van de Vereen, tot bescherming van dieren. Het nuchter kalf vooral, een der rampzaligste dieren ter wereld, heeft die bescherming zeer van noode. Naar we vernemen, wordt thans meer speciaal er op toegezien of het vervoer dezer dieren wel plaats heeft zoodanig, dat ze niet noode- loos worden gepijnigd. Er moeten hier van daag eenige processen-verbaal zijn opgemaakt. Onder de ingekomen stukken der laatst gehouden raadsvergadering vinden wij een missive van Ged. Staten over de voorziening van drinkwater in onze provincie met de vraag of Bolsward behoefte heeft aan eene waterleiding en of men in de kosten van aanleg wil bijdragen. Wij herinneren ons eene in 1909 hier over onder voorzitterschap van wijlen Burge meester Van der Veen gehouden vergadering, waarin een paar exploitanten van water leidingen tegenwoordig waren, die met hunne adviezen het nuttige en rendabele eener watef- leiding voor onze stad aantoonden als gevolg waarvan eene commissie tot nader onderzoek werd benoemd. Vergissen wij ons niet, dan is dit onderzoek nog niet afgeloopen, wij vernamen tenminste hierover verder niets. Misschien dat die Commissie door boven genoemde missive aanleiding vindt om B. en W. met hare bevindingen ter zijde te staan. In dat geval zullen wij eerstdaags hopen wij, wel meer over dat onderzoek vernemen. Tegen verlaging der tolheffing bij de bruggen over de Workumervaart, zullen de schipperij en de stoombootkapiteins in het bijzonder wel geen bezwaar hebben. Voor menig stoombootondernemer is de strijd om het bestaan niet gemakkelijk, terwijl hun geregelde dienst den handel bevordert, waarom een verlichting van anders dan billijk te noemen is. Ofschoon onze gemeente de procedure over het paard der gemeente-reiniging won, komt dit zaakje de stad te staan op een uitgaaf van klein f 709, een som waarvoor wel een puik eerste klas paard te verkrijgen ware geweest. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, maar zulk een uitgaaf voor een gewonnen proces is niet voor de poes. De oude regeling van den aftrek voor kinderen in de verordening op den hoofde- lijken omslag, is weer in eere hersteld, nu de maximum-aftrek niet hooger gesteld mocht worden dan f 150. Wie dus meer dan 6 kinderen heeft, zal een hoogeren aftrek dan f 150 verkrijgen, en schijnt daar tegen geen bezwaar te bestaan, de oude regeling verkreeg toch de goedkeuring indertijd. Al de aanvragers om gasverlichting op particuliere terreinen werden tevreden gesteld. De meerderheid van den Raad wenschte meer licht te brengen op die plaatsen, waar gewoonlijk ’s avonds en ’s nachts een Egyptische duisternis heerschte. De motieven voor en tegen de aanvragen werden duide lijk aangetoond, maar de meerderheid was de aanvragers ter wille. Voor de bewoners van die buurten is deze beslissing van groot belang en degenen, die vaak bij nacht daar hun hulp moeten verleenen, kunnen zonder levensgevaar in ’t vervolg die woningen bereiken. Hebben wij de aangenomen motie van B. en W. goed begrepen, dan zullen verder dergelijke aanvragen door het Dagelijksch Bestuur behandeld en beslist worden. Nu de Raad zich eenmaal duidelijk heeft uitge sproken, zullen de nog te volgen aanvragers zeker veel kans hebben op inwilliging hunner verzoeken. Het rooken van schoolkinderen, dat volgens den schoolarts veel voorkomt, kwam ook nog even ter sprake. De autoriteiten zullen waarschijnlijk trachten hieraan paal en perk te stellen. Ons inziens kunnen de ouders der kinderen deze kwaal het best bestrijden. Zij zijn in de eerste plaats aangewezen om dit kwaad te beteugelen. De voetballers vernielen, volgens een raads lid, met hun spel het plantsoen, waarom werd aangedrongen op een verscherpt toe zicht. Het aantal politie-agenten is te klein om op alle plaatsen, waar de jeugd speelt, voldoende te surveilleeren. Wenscht men dus verbetering, dan is uitbreiding van het politie-personeel noodig, maar afgaande op de laatste raadsbeslissing inzake de reorga nisatie onzer politie, gelooven wij niet, dat daarvoor eene meerderheid in den Raad is te vinden. Wanneer de ouders willen meewerken om de vernielzucht hunner jongens te beletten, dan is dat het goedkoopste en radicale middel om ons plantsoen te beschermen. I l-l De Tariefwet van de baan. Woensdag besloot de Kamer dat na het Paaschreces de Ziektewet behandeld zal worden. Daarmede is dus aangegeven dat de Tariefwet voor de Juni-gebeurtenissen niet meer be handeld zal worden. Het sluitstuk op de sociale wetgeving van dit ministerie zal dus ontbreken, wanneer het Kabinet voor de kiezersschare verschijnt om rekening en verantwoording af te leggen van zijn daden. Die daden zullen getoetst worden aan de woorden, waarmee dit Kabinet zich aan het publiek heeft aangediend. Laten wij even ten aanzien van de tarief wet nog eens de troonreden der verschillende jaren nalezen. En dan zien wij dat in September 1909 minister Heemskerk in de openingsrede zeide „De financieele toestand des Rijks eischt dringend voorziening. Een voorstel tot verhooging der successiebelasting zal u onverwijld bereiken, terwijl een ontwerp tot herziening van het tarief van invoer rechten, naar de Regeering vertrouwt, nog vóór den afloop van het zittingsjaar zal kunnen worden ingediend,.. De troonrede in September 1910 moest nog melding maken van het niet verschijnen. Doch daarin lazen wij tevens „Binnenkort zullen de reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot herziening van het tarief van invoerrechten,., u be reiken.” Dat „binnenkort” bleek toch nog zeven maanden te zijn, want op den len April 1911 werd het ontwerp tarief eerst ingediend. De openingsrede van September 1911 wees nog eens op het urgente „Duurzame versterking der middelen, waartoe ontwerpen zijn ingediend, blijft... dringend noodzakelijk”. Het zittingsjaar 19111912 verliep: geen tariefwet. De troonrede van 1912 bracht ’t volgende: „Deze zitting zal Uwe toewijding en krachtsinspanning op zware proef stellen, omdat het onafgedaan gebleven wetsontwerp tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en het voor stel tot dekking van de daaruit voor ’s lands schatkist voortvloeiende kosten, alsmede het ontwerp Ziektewet allereerst Uwe aandacht blijven vragen.” Het jaar 19121913 zal nu verloopen ook zonder dat de tariefwet er is. Nu echter op Woensdag 5 Maart 1913 heeft de minister van Financiën verklaard, dat de Tariefwet er in 1914 zal zijn of anders zit dit Kabinet er niet meer... Is het nog noodig commentaren te geven op dit brokje historie van de tariefwet. Wederom is nu de tariefwet van de baan en wij onderschrijven wat de Nieuwe Courant er van zegt „Wij vinden het best. Er is geen sma- delijker einde denkbaar voor al die, ’s lands welvaart bedreigende protectie-plannen dan dat ze, voor en na, aan hun eigen geboorte sterven. Mochten er nog meer van die niet- levensvatbare kinderen op komst zijn, dat het hun evenzoo verga 1 Onzen gelukwensch alzoo aan de Kamer met haar besluit. Maar... mr. Kolkman, gij, voor humor zoo vatbaar, en mr. Heems kerk, die aan de vis comica soms zelfs van niet komieke dingen, zoo gul en gaarne u overgeeft, vroolijk lachende Excellenties die het goede humeur bij de afgejakkerde Kamer zoo verdienstelijk er in weet te houden, is dit nu toch niet om te proesten De Nieuwe Rott. Crt. meent, dat droeviger echec dan dat van het Kabinet-Heemskerk in het algemeen en van Minister Kolkman in het bijzonder, niet denkbaar is, van Kolk man, die altijd zoo’n hoog woord had over de financieele voorstellen van het Kabinet- De Meester. Toen hij zelf de verantwoording kreeg, begon hij met alle afgekeurde ont werpen van anderen weer... in de Kamer te brengenSuccessiebelasting, nieuwe inkom stenbelasting, debietrecht op tabak, opcenten- heffing Maar hoeveel veren mr. Kolkman ook liet vallen, z’n „potsierlijke” verwaandheid niet. Hij knoopt zich thans aan zijn tarief op en „snoeft”komt het tarief niet tot stand Bolswardsche Courant u u II I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1