Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 25. De beteekenis der komende Kamerverkiezingen. fl B t i I Donderdag 27 Maart. W eldadigheids bazaar - „Groene Kruis”. - VOOR Afzonderlijke van van Theesalon. 5 9. 3. 2. Limonades, wijnen. 1. Sigaren. rij van dames en heeren, o. a. leden van het Comité, Dagelijksch Bestuur van Bolsward, der Ploeg, Voorzitter l 4. 3. Hollandia’s Boter, gebak. Manufacturen, dekens enz. Magnetische visscherij Reclamezuil „Groene Kruis”. Vitrine met speculaas. Weeginrichting. Gloeikousjes. Grabbelton. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 7. Schilderijen, lijstwerk, 6. 5. 4. 8 ken, (.nuttige en fraaie). Artikelen 5. Het „Groene Kruis”. Prachtige instelling groot belang. Door allen voor allen. Allen leden van een groot geheel en dat groot geheel werkende voor elk die toetrad tot den bond. Zoo, individueel arbei dende, zegen brengende aan allen. En dat alles onder het symbool „het Kruis” zege- teeken van den godsdienst der liefde. I ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. allen, die zich hadden betoond zetten en uit te De Burgemeester van Bolsward, de heer M. Oberman, verkreeg alsnu het woord. Met genoegen had Spreker de aangename opdracht, dezen Bazaar te openen, aanvaard, Wat is het jammer dat in het maatschap pelijk leven ideaal en werkelijkheid zoo weinig samen kunnen gaan, dat zooveel moois alleen mooi kan blijven, als daar niet steeds blijft vloeien de bron van inkomsten. Akelige alledaagsheid, maar ’t is zoo. Zoo ook met instellingen als het „Groene Kruis”. Wil men dat de zaak voldoet, blijft voldoen ook aan alle eischen, wil men de affaire omhoog brengen, vooruit... dan moet er steeds veel worden uitgegeven, ergo ook steeds veel binnenkomen. Deafdeeling Bolsward van’t „Groene Kruis” werkt kranig, doet veel. Uitgebreid magazijn, en nu dat magazijn geborgen in een eigen huis, een verpleegster, die alle lof ver dient, ligtent, nog ééne... Elke verbetering vereischt meerdere uitgaven. Ziehier de ondergrond, waarop is opge trokken de Weldadigheids bazaar, welke Dins dagavond j.l. werd geopend. Welk een succes hebben de architecten van dezen bouw. Van overal kwamen ze in, de bouwstoffen, die te zamen het huis moesten vormen. Van alles en nog wat, alles ruim schoots voldoende om een keurig geheel te kunnen maken, Nu gingen ze aan ’t werk, de dames en heeren die de leiding hadden bij het groote werk. Passen en meten, overleggen en be raadslagen, sorteeren, prijzen. De eerste van den ploeg voorwerkers ver raste de niets vermoedende Doelenaren in bannen slaap, en nam zijn weg door een ruit. En al gingen de andere dames en heeren nu niet door deze bres, ze waren allen vroeg tijdig op 't appèl, alle heus aan dek. Die nu de Doelezaal binnenkomt staat verbaasd. Langs de beide zijwanden verrezen winkelgalerijen, zoo keurig ingericht, zoo smaakvol aangekleed, dat men er verbaasd van staat. Een woord van hulde zij hier gebracht aan het tweetal fieeren, dat bestek en tee- kening maakte, het bestek uitvoerde en een zoo aardig geheel te voorschijn riep. De h.h. R. v. d. Meulen en A. F. de Boer willen dit compliment wel even aan gezegd tweetal overbrengen Ja, en dan kunnen ze en passant ook aan de h.h. S. J. T. Plantinga en H. Hommes een „hulde” brengen. Eere wie eere toekomt. Ter wille van de goede zaak geven we hier den platten grond. Tooneel. De heer G. I. van der Ploeg, Voorzitter van het Comité nam het woord. Namens het Comité verwelkomde hij het Dag. Best, der Gemeente, en dankte voor het blijk van belangstelling, getoond door het voldoen aan de uitnoodiging hier tegen woordig te zijn. Ook heette hij welkom het Bestuur van ’t „Groene Kruis” te dezer plaatse en releveerde hij hoe zegenrijk deze afdeeling werkte. Hij sprak den wensch uit en zich verplicht te voelen, mede politieke en) parlementaire verantwoordelijkheid te dragen, en dat’deed zijanog nergens, zal het de arbeiders moeten doen inzien „hoe dwaas zij doen, eene partij te steunen ’die haar kracht er in moet zoeken andere politieke partijen tusschen de beenen te loopen, en nooit uit eigen vermogen staatkundige her vormingen kan tot stand brengen. Spr. meent met het aangevenvan de beteekenis der Vrijzinnige Concentratie tevens de beteekenis der komende „Kamer verkiezingen geschetst te hebben. Het gaat om meer dan ’n paar zetels, om meer dan wat invloed en wat baantjes, het gaat om de toekomstige ontwikkeling van ons geheele volk. Dit heeft ieder kiezer, ook en vooral de arbeider, te beseffen. Wil hij onverant woordelijkheid en politiek onvermogen hij kieze den sociaal-democraat. Wil hij conser vatisme en reactie, geestelijke verschrompeling en godsdienstige verstarring, hij kieze de coalitie. Wil hij toenemende zelfstandigheid en vrijheid, noodzakelijke voorwaarden voor geestelijken en godsdienstigen groei, wil hij steun voor wie er niet buiten kunnen, hij stelle zich aan de linkerzijde. Onze taak is, zoo eindigt spr., deze tegenstellingen scherp genoeg naar voren te brengen de keuze van de meerderheid kan dan niet twijfelachtig zijn. Van de gelegenheid tot het vragen van nadere inlichtingen werd gebruik gemaakt door een vrouwelijk lid van de liberale kies- vereeniging te Leeuwarden. De vraag betrof de beteekenis van de paragraaf over Vrouwen kiesrecht in het manifest der concentratie. Zij werd door den Spreker uitvoerig be antwoord. De heer Drion ontving den (dank der vergadering voor de deugdelijke en keurige improvisatie, waaruit naar voren trad een loyale opvatting van de concentratie. Zoo ongeveer ziet de zaal er uit. Zullen we nu eens’t Sted. muziekkorps speelt het Volkslied, sein van opening. Op het tooneel had zich geschaard een breede rij van dames en heeren, o. a. leden van het Comité, Dagelijksch Bestuur van Bolsward, invité’s, Bestuur van het Groene Kruis alhier. dat dit werk, deze Bazaar, de vruchten mocht afwerpen, welke men zich er van voorstelde en bracht den dank van het Comité aan zoo belangeloos bereidwillig om de zaak op touw te voeren. 1 I 9. Parfumerieën. 8. Litografieën, plaatwerk boekwerken. Boekhandel. Luxe artikelen. Kinderspeelgoed, poppen. Luxe artikelen. 2a. Tabak. b. Gouda kaarsen, Java rijst c. Van Nelle’s koffie en thee. d. Koloniale waren. 1. Chocolade, suiker werken. kVoor den Provincialen Bond van Vrijzin nigen in Friesland trad Maandagmiddag in het Oranje-Hotel te Leeuwarden als spreker op, de heer F. J. W. DRION te s-Gravenhage. Spreker begint met eraan te herinneren dat, terwijl er tijden zijn waarin bij eene verkiezing de politieke wateren slechts aan de oppervlakte in beweging komen, soms tot de diepste lagen worden beroerd. Dit laatste hebben wij in 1905 gehad en schijnen wij ook in Juni te mogen verwachten. Toch is er, aan de linkerzijde, een belangrijk ver schil tusschen die beide verkiezingen. In 1905 streden slechts twee van de vrijzin nige groepen te zamen, thans zijn zij alle drie verbonden. Toen aanvaardde men de regeering, ofschoon de socialisten op de wip zaten, thans is een vrijzinnig bewind bij de gratie van de S. D. A. P. vooraf uitgesloten. Ook ging in 1905 de strijd in sterke mate tegen Dr. Kuyper. Al wil dit niet zeggen dat de linkerzijde slechts een persoonlijk of negatief doel had, had men eigen richting onvoldoende geformuleerd. Thans heeft de geheele linkerzijde in een breed gesteld stuk hare politieke lijnen voor de toekomst ge trokken. Niet kunstmatig gemaakt, maar van onderen op, uit alle kringen van het volk, is de nieuwe strooming gekomen, een strooming die, naar het inzicht van spr., de verjonging van het liberalisme beteekent. Met het woord „liberalisme” toch kan men de gemeenschappelijke kleur van de linker zijde bet best aanduiden, en men heeft ook het recht dat te doen, sedert de vrijzinnige democratie bij monde van hare beste woord voerders weer meer dan ooit het streven naar persoonlijke zelfstandigheid van het volk op den voorgrond brengt. Hoe dat verjongde liberalisme er uit ziet wil spr. in een viertal punten aantoonen. Het is, in de eerste plaats, los van alle conservatisme en alle reactionnaire neiging. Zoo moet het zich wel vierkant richten tegen de tegenwoordige rechterzijde en hare plannen. Spr. wijst op het door de rechterzijde gelegd verband tusschen sociale verzekering en tarief, waarbij, naar conservatieve methode, met de eene hand wordt genomen wat met de andere wordt gegeven, op de grondwets herziening en op de houding tegenover de Vrouwenbeweging. Ook de tariefplannen zijn reactionnair, in zoover zij teruggaan op den weg der gezonde liberale belasting-politiek, conservatief daar zij naar conservatieve gewoonte, enkelen willen bevoorrechten ten nadeele van velen. Niet alleen afwerend echter maar ook door wat zij op wil bouwen toont de concentratie met den rug naar het conservatisme te staan. Spr. behandelt, om dit te bewijzen, hare kiesrechtplannen. Voor de vrouwen wil zij de gelegenheid tot verkrijging van het kies recht openen en voor de mannen het kiesrecht algemeen maken. Ten onrechte, zegt spr., wil men het voorstellen alsof de vrije liberalen, nu zij in algemeen kiesrecht hebben toegestemd, zouden willen trachten hun stap als het ware ongedaan te maken door reactionnaire tegen-maatregelen. Wat men als zoodanig heeft willen voorstellen het amendementsrecht der Eerste Kamer is nooit anti-democratisch bedoeld, terwijl overigens maar een gedeelte der vrije liberalen er voorstanders van waren, en thans niemand hunner het amendementsrecht der Eerste Kamer aan het algemeen kiesrecht bindt. Spr. zegt in verband met de kies- rechtvraag nog een enkel woord over de evenredige vertegenwoordiging, die mogelijk een van de beste middelen zal kunnen blijken het niet altijd even glad loopende parlementaire stelsel beter te doen werken. Het tweede door spr. behandelde punt is de sociale politiek der concentratie. Nauwelijks tien jaren geleden was een groot deel der vrijzinnigen te dezen opzichte nog geheel onder Duitschen, min of meer staats- socialistischen, invloed. Terwijl inmiddels Duitschland afschrikwekkend lessen begon te geven, en men door het voorbeeld voor België en Denemarken, Frankrijk en Engeland begon in te zien dat het anders en beter kon, leerde in ons eigen land de Ongevallen wet hoe wij niet moesten doen en trok de Risico-bank en vooral de Vrijwillige Land bouw- en tuinbouw-onderlinge de lijnen voor een betere methode van sociale verzekering. Talma’s doordraverijen en zijn bureaucratisme eindelijk deden de nieuwe inzichten tot het geheel van een vaste overtuiging bij de linkerzijde kristalliseeren. Twee beginselen komen in de sociale paragraaf van het concentratie-program tot uiting beginselen, die de vrije liberalen zich tot eer mogen rekenen het sterkst op den voorgrond ge bracht te hebben. In de eerste plaats de noodzakelijkheid zooveel mogelijk de zaken aan belanghebbenden over te laten, met vermijding van centraliseering en van ambtenarenheerschappij. Dat vermindert de kosten, voorkomt bedrog en brengt zelfstandig heid en gevoel van verantwoordelijkheid. Daarnaast geeft het concentratie-program uitdrukking aan de overtuiging dat de staat financieel heeft bij te springen, ter aan moediging en tot het verlichten van de taak, maar ook en vooral daar waar onvermogen bestaat om zelf iets te doen. Spr. wijst óp de uitkeeringen aan ouden van dagen, een noodzakelijke verzachting van de harde kanten onzer maatschappij. Minister Talma, die vijf jaar lang beweerde staats- pensionneering te verfoeien, blijkt zich er zóó zwak tegenover te voelen, dat hij haar invoert in den slechtst denkbaren vorm. Tot de derde zijde van het verjongd libe ralisme komende bespreekt spr. de herleving van de godsdienstige gevoelens. Deze op zich zelve leidt reeds tot een nieuwbloei van het liberalisme, want het diepere religieuze leven, als het zich niet geheel van de wereld af keert (wat ih onze maatschappij en onzen tijd gelukkig uitzondering is) voert tot ver sterking der persoonlijkheid, en dus van de liberale geestesstrooming. Aan den anderen kant heeft een dieper godsdienstig leven de vrijheid, van denken, spreken, doen, tot voorwaarde. Spr. wijst er dan op hoe het liberalisme een burcht moet zijn tegen de gevaren, die dat alles bedreigen, van welke spr. er een drietal behandelt le. De toenemende invloed van de Room- sche politiek nog altijd gekant tegen iedere vrijheid van spreken, van drukpers, van consciëntie, voor zoover Rome die niet zelf noodig heeft. 2e. De pogingen van Dr. Kuyper de Ned. Herv. Kerk te versplinteren, om een gedeelte daarvan in Gereformeerde handen te brengen. Slaagt hij in zijn drijven dan wordt een groot deel van ons volk als met geweld aan eene godsdienstige opvoeding onttrokken. 3e. De daarmee samenhangende opzet van Rome en Dr. Kuyper samen, de publieke volksopvoeding, op de openbare school, in openbare bibliotheek, aan gods dienstige invloeden te onttrekken om eigen kerk en eigen macht te vergrooten. Spr. is vast overtuigd, dat zonder den schoolstrijd, zooals die van rechts is opgezet, reeds op een groot deel van de openbare school ook het rehgeuze leven invloed zou hebben ge wonnen, al was dat dan niet een religieus leven precies naar Rome’s of Kuyper's snit. Als laatste kenschetsende zijde van de liberale concentratie noemt spr. hare houding tegenover de sociaaldemocratie. Aanvankelijk was deze een revolutionaire partij. Met haar dwaze verwachtingen van een spoedige ineen storting onzer maatschappij heeft zij echter niet meer dan ééne generatie kunnen blij maken. Thans gaat zij overal den parlementair opportunistischen weg op. Natuurlijk wierp zij zich het eerst en het meest op de vrijzinnige kiezers, die hel mak kelijkst toegankelijk zijn, omdat zij niet door de herders zorgvuldig achter hekken en heiningen worden bewaard. Zoolang zij nog geen of weinig zetels bezette gaf haar dat groote macht, omdat het haar in staat stelde zonder veel eigen gevaar de meerder heid te verplaatsen. Nu zij zelf bij de ver kiezingen heel wat te verliezen heeft, staan de vrijzinnigen ten aanzien hunner politiek geheel vrij tegenover haar. Het geheele concentratie-manifest draagt daarvan de ken- teekenende geest er van is zeker aller minst sociaal-democratisch. De verklaringen van de concentratie-leiders in de Kamer, dat zij niet met de sociaal democratie op de wip willen regeeren, kan van grooten invloed zijn op de verdere ont wikkeling onzer politiek. Ipdien zij de sociaal-democratie er niet toe brengt zich op den bodem van onze maatschappij te stellen Dameshand wer ken, (nuttige van kunst en smaak. Bolswardsche Courant DOOR ALLEN VOOR ALLEN. i'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1