Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. VAN HOUTEN S No. 28. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. Zeeramp aan de Friesche kust. Gemengde Zangvereniging „Bolsward". MENDELSSOHN’S ELIAS”. Zondag 6 April. RECLAME. BINNENLAND. VOOR L met eene 2 1 1 4 Ws. Ook de heer telegram uit Den Haag ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zzund werkten samen, koor dapper mee. J S/Etf I vOqq ftONA. De vreeselijke stormvloed op Maandag 17 Maart heeft ook langs onze Friesche kust zijn nadeeligen invloed doen gevoelen, en blijkt voor de visscherij een erge ramp te zijn geweest. Langs de kust der gemeenten ’t Bildt, Barradeel, Harlingen en Wonseradeel ging een kapitaal aan fuiken verloren dit alleen wordt geschat op f 18000 en ook veel stokken braken en dreven weg, zoodat de schade zeker op f 20000 moet geschat worden, en daarbij komt dat de verdiensten der haring vangst, by velen de bron van inkomsten van orkest waren hier mooi. letter E (Simrock-Berlin) van schriftelijke en ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Franeker, 2 April. Dinsdagmorgen was er belangrijk nieuws in de straten van ons stadje, de burgerij liep te hoop, restauraties, café’s en publieke vergaderzalen werden gevuld en juichtonen klonken langs de straten. Voor de groote spiegelruiten in de étalages onzer boekhandelaren was een bulletin aan geplakt, meldende een bericht uit Den Haag dat de heer F. Terpstra, hoofd der Chr. school te Hitzum, lid der Prov. Staten van Friesland, door H. M. was benoemd tot burgemeester van Franeker. Terpstra ontving een van die benoeming. Daarop volgden tal persoonlijke felicitatiën. Later werd, vernomen, dat men met een zeer ongepaste Aprilgrap te doen had. Naarde Fran. Cl. van het Nederl. (Haagsch) Correspondentiebureau verneemt, was het telegram niet door genoemd bureau verzonden, maar is het door een tot nu toe onbekende vrouw met een meisje aan het telegraafkantoor te ’s-Gravenhage aangeboden. Bij informatie aan het ministerie bleek de vacature nog te bestaan, en zal de benoeming voorloopig nog niet geschieden. Het bureau heeft de zaak in handen der justitie gesteld. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. vrouwenfiguurtje was ont- een katje aan dezen meestér, niet vergeten... Daar het lang niet voor de eerste maal was, dat men getracht had den kunst handelaar ,er in te laten loopen, meende deze goed te doen de politie te waarschuwen. Een rechercheur verscheen en met dezen en den valschen //Israëls” ging de kunstschilder per rijtuig naar een lunchroom, waar de beide Hagenaars zijn terugkomst verbeidden. Het wederzien was, zooals men begrijpen kan, voor de heeren niet van de aangenaamste. Ze werden meegenomen naar het hoofdbureau van politie en eerst in den avond weder op vrij voeten gelaten. De kunstschilder moet zich vast hebben voorgenomen, voortaan alleen zijn eigen kunst producten als echt te beschouwen. Alg. H. kwartetzz den Er bat seinen Engeln befohlen fiber dir”. Voor het Engelenterzet verleende de aan voerster der Sopranen hare adsistentie. Dit eenvoudige lied, dat wat muzikalen opzet aangaat, zich niet bizonder hoog verheft, werd goed uitgevoerd. En de Zangvereeniging zelve, de Koren Ze hebben gegeven wat ze konden geven. Het koor heeft een belangrijke taak te ver vullen in den zzElias”. Er spreken ons in de koren meerdere dramatische accenten aan. Mooi waren de koren no. 9, (Wohl dem, der den Herrn fürchtet”), de zanger der heidenen en Baalspriesters. (No. 11). Indruk maakte het monotome wisselgezang zzHöre uns, machtige Gott”, zeer goed waren no. 20 zzDank sei dir, Gott”, en 22 zzFürchte dich nicht”. De Mendelssohnsche Kantilene drukt haar stempel geheel op koor no. 29 zzSiehe der Hiiter Israels schlaft nicht.” En Koor en Geheel in stijl was nach dem Feuer kam ein stilles sausen”. De schildering Elia, het groote koor gelukte bovenmate, waarbij zich passend sluit de profetie m’n huid gehad, omdat ik laatst jongenstijd, zeit-ie, zat-ie altijd nummer één. De tweede zegtMoet je niet gelooven 1 Ik heb ook 'n katje van m’n pipa gehad, dat ik op één na laatst van de klas zat. En hij zei ook, dat-ie in zijn tijd altijd nummer één van z’n klas was geweest. Zeg ’s, heb jij ooit een vader gezien, die in zijn tijd niet nummer één van z’n klas heeft ge zeten O I Zoo I Fan een valschen „Jozef Israëls”. Een bekend kunsthandelaar te Amsterdam werd eergisteren opgescheld door een I jeugdig kunstschilder, die hem vroeg of hij 1 een Jozef Israëls” wilde koopen voor f 10,000. De kunsthandelaar noodigde den schilder uit eens aan te komen en gister morgen verscheen de kunstschilder dan ook per rijtuig met den //Israëls”. Niet zoodra had de kunsthandelaar de kostbare schilderij gezien, of hij ontdekte dat deze valsch was. Zijn eerste ingeving was, den aanbieder op onzachte wijze te verwijderen, doch hij gaf aan dit voornemen geen uitvoering, daar ’t hem bleek, dat de schilder te goedertrouw was. In den trein had deze namelijk kennis gemaakt met een paar Hagenaars, die de schilderij bij zich hadden en hem den ver koop er van hadden opgedragen. De ^Israëls” was volgens hen afkomstig van iemand, die in geldverlegenheid zat. De schilderij stelde een familietafreel voor, een interieureen leend aan een echten Israëls, een ander echt stuk van Zelfs de onderteekening was III. En wat zal nu ons laatste woord zijn in dezen In welke bewoordingen zullen we onze indrukken, opgedaan bij het aanhooren van dit werk, aan onze lezers kenbaar maken ’t Gemakkelijkste zou zijn te zeggen zz’t Was mooi”, zonder meer. Intusschen, de meer dan gewone inspanning betoond door het Koor, de groote zorg, besteed aan de uit voering, verplichten ons, (en niet alleen be leefdheidshalve,) in ’t kort nog eens te rele- veeren wat ons Donderdagavond is aange boden. Laat ons beginnen met te zeggen, dat onze verwachting is overtroffen. Van nabij bekend met den zzElias”, wetende wat het zeggen wil dit werk uit te voeren, hadden we niet durven hopen, een zoo goed geheel te zullen aanhooren. Allereerst dan ons compliment aan de Gemengde Zangvereeni ging zzBolsward”, in haar geheel, voor het muzikaal genot ons geschonken. En zullen we nu het geheele werk, num- mersgewijze nagaan om van elk onderdeel een klein woordje te zeggen Neen, we zullen trachten in een kort bestek, in vogel vlucht, het uitgevoerde eens te overzien. De solisten Mej. J. Brandsma, de sopraan, heeft den goeden naam, hier reeds verworven, schitterend gehandhaafd. Een zeer enkele maal is de stem even scherp, op een paar noten ook maar, maar anders... mooi. Zij is nu eens eene ware oratorium-zangeres. Zuiver als glas zingt zij, hare dictie is steeds duidelijk en verstaanbaar, moeilijk heden schijnen niet te bestaan, en bij dit alles gaat het steeds zoo gemakkelijk, zoo zonder zichtbare inspanning, dat men geheel onder den invloed komt van dezen prachtigen zang. Bijzonder goed was van haar de groote Aria, waarmee het tweede deel aanvangt zzHöre, Israël des Herrn Stimme”. Ook hare vertolking van wat daar omging in het hart der weduwe van Zarpath viel te roemen. De Altzangeres, Mej. Nettie Horst, heeft een eenigszins typisch geluid. Men zal het onder vele andere dadelijk herkennen. Reeds dadelijk in no. 2, zzZion streckt ihre Hiinde aus”, dat overbekende duet, konden we be merken, dat daar eene zeer muzikaal aange legde zangeres aan het woord was. Jammer, dat het tempo, vooral bij den inzet, wat weifelde. Zeer goed was haar zingen in no. 18, zzWeh’ ihnen”. En dan no. 31, zzSei stille dem Herrn”. Zie, dat zingt men zoo in gedachten mee, dit wondervol mooie troost- lied, vooral als het zoo wordt gezongen, als Mej. Nettie Horst dat deed. En Elias, onze zoo hooggeschatte Baszanger Mr. Jung? Een hulde aan de opvatting en het uitdrukken van die opvatting. Zóó sprak de profeet. Mag ik verwijzen naar zijn zang in het reeds genoemde nommer 8, het twee gesprek van de Weduwe en hem En dan de groote scène van de offerhandezzHerr, Gott Abrahams” (no. 14), we hooren het nog. Hoe zzzagen” we den man Gods, als de Heer het weer zal laten regenen. //Es is ’t genug I” zoo klaagt Elia. En de violoncello klaagt mee. Begrepen en gevoeld door allen, ook zeer gewaardeerd door allen. Mooi De heer N. J. M. v. Wensen, tenorzanger is ook een goede bekende van het Bolswardsche publiek. Reeds dadelijk in //So ihr mich von ganzem Herzen suchet, was hij vrij goed op dreef. We hadden dit gedeelte echter gaarne met meer vrije voordracht gewenscbt. No. 39, Z/Dann werden die Gerechten leuchten” werd goed gezongen. Ook in de meer kleine oogenblikken van optreden droeg zijn zang de goedkeuring van het publiek wel. ’t Ensemble der Solisten wordt in dit werk door Mendelssohn meermalen aan gewend. En, waar onze Solisten in samenzang zich lieten hooren, gaven zij ons oogenblikken van heerlijken zang, bizonder in //Wirf dein Anliegen auf den Herrn”, (no. 15). In no. 35 //Heilig1’, werd, mede in samenwerking met het koor, een schoon geheel verkregen. Een bizonder woordje aan Solisten en eerste krachten van het koor voor het dubbel- ’t Was te vernemen, dat de zangers ver moeid begonnen te worden, maar ze hielden zich dapper. Er wordt ook zooveel gevergd van hen. Over ’t geheel heeft het koor zich zeer goed gehouden, ’t Zat e r i n, dat hebben we kunnen bemerken. En het kwam er grootendeels ook ferm uit. De tenoren ontwikkelden een mooi geluid, bijzonder mooi soms. De sopraantjes moesten al eens op de teenen staan, ’t ging dan zoo hoog. De alten en bassen vormden compacte massa’s, vooral de bas z/brach zuweilen her- vor wie ein Feuer”. Het orkest bestond uit vakmenschen en liefhebbers, ’t Weerde zich dapper. De strijkers waren tamelijk voldoende bezet, we hoorden alweer met genoegen den cellist. Ook fluit, oboe en fagot traden succes vol op, ’t koper was dunnetjes ver tegenwoordigd. Waarom bleef in Sopraansolo no. 40, zzDarum ward gesendet der Prophet Elias”, de zoo interessante pistonpartij weg? Waren er fouten op te merken, was er af en toe iets dat beter had kunnen gaan Ja, vooral haperde het soms een enkele maal met den inzet van een nommer. Daardoor weifelde het dan even. In de recitatieven lette ’t orkest wel eens te weinig op den directeur. Maar ’t is, vooral voor de strijkers, ook geen dagelijksch werk. We willen echter over de vlekjes heenstappen, dankbaar als we zijn voor het vele goede. Nu breekt de vacantie aan voor de leden, ook voor den directeur, den heer de Rook. Allen, maar bovenal hij, kunnen op den avond van 3 April 1913 met welgevallen terugzien. Ze hebben getoond wat men door willen kan. Bravo! van het heengaan van en orkeststuk no. 38 aan- van zzEenen, die komen zal van den opgang der Zonne”, koor 41.) En toen het groote werk besloten werd fuga op het motief 1 1 1 Herr, unser j 2 1 4 3 6 5 1 Herscher, wie herrlich ist dein Name in 4 4 4 3 allen Landen nog eens voor ’t laatst alle krachten en orkest, ook de solisten deden Wat een heerlijk, wat een (’t zij met eerbied gezegd) pakkend slot, dit laatste koor. Februari tot Mei, wegens gebrek aan visch- i tuig, geheel of grootendeels gemist wordt. I Deze ramp heeft veel erger gevolgen dan die van 1906. Vloed en wind kwamen uit een richting dat geen vischtuig den water- drang kon verduren, en wat elders is aan gespoeld ziet er allertreurigst en bettekkelijk waardeloos uit. In den nood van hen die hulpbehoevend werden, dient noodig te worden voorzien. Is ons land over 't geheel buitengewoon goed aan de ramp ontkomen, voor zoover bekend, schijnen uitsluitend de visschers uit onze omgeving getroffen, en voor deze arme menschen is de ramp werkelijk onover komelijk. De bekende Nederlandsche liefdadig heid dient zich noodzakelijk ook te hunnen opzichte te openbaren. Zonder voorziening in den nood loopt de kustvisscherij tusschen Zurich (Wonseradeel) en Zwarte Haan (het Bildt) groot gevaar grootendeels ten onder te zullen gaan. Dit zou te betreuren zijn, waar het bestaan van zooveel gezinnen voor een groot deel bedreigd wordt. Het Bestuur van de Coöperatieve Friesche Vischhandel, alsmede het College van Toezicht der Vereeniging, hebben zich om hulp en steun voor de ongelukkigen gewend tot het Bestuur van het Prins-Hendrik-Fonds, en verzochten tevens de medewerking der pers, om het publiek voor te lichten op de dringende behoefte aan hulp. Voorzitter van het College van Toezicht is de heer J. H. H. Piccardt, Burgemeester van Wonseradeel, die ook ons verzocht, de aandacht op deze zeeramp te vestigen. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek, en, indien de Raad van Bestuur van het Prins- Hendrik-Fonds van oordeel is, dat aan inzameling van gelden rechtstreeks door de Commissie de voorkeur moet worden gegeven, dan stellen wij in ons Blad gaarne ruimte beschikbaar voor dat doel. Meer dan een ton. De voortvluchtige, nu ontslagen collecteur der Staatsloterij te ’s-Gravenhage, moet, naar de Avp. meldt, aan schulden voor f 105.000 hebben achtergelaten. Er zit o.a. iemand voor een borgstelling van een halve ton in. Oor zaak van de krach is een mislukte specu latie. Verzekerd werd, dat hij ook is geweest een slachtoffer van woekeraars e.d. Feit is, dat er verscheiden geldschieters op de lijst der crediteuren staan. De zzOnder de Streep” schrijver van het Alg. H. schrijft Schoolgesprek. Twee schoolvriendjes spreken met elkaar ovér het standje, dat beiden thuis van hun vaders hebben gekre gen, naar aanleiding van hun slechte voor- jaars rapport. De een zegtIk heb ongemakkelijk op en pa was zoo woedend, van de klas zatin zijn De tweede zegtMoet je niet gelooven 1 Bolswardsche Courant ftONA Cacao -*■ 7

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1