Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 29. Welk ras beest is bet geschiktst voor Zuid-Afrika? Donderdag 10 April. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke voor een Fr. bij en 7. was ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wijnbergen met benoemde redacteur dagblad over O. P., van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. en belooft ernstig zich in acht te zullen nemen. Eisch f 4 of 3 dagen. Uitspraak der vonnissen op Vrijdag a.s. MELK. Niemand zal het betwisten, dat de Friesche koe de meeste melk geeft van alle andere rassen. Zij heeft een groote uier en lange dikke spenen, waarin dus veel melk opge nomen kan worden. Als men een goede Friesche koe op stal houdt, en genoegzaam voeder geeft, geeft zij zooveel melk, dat er heelemaal genoeg is voor huisgebruik. De Afrikaner koe geeft net genoeg melk voor haar kalf, één tegen tien die gemolken kan worden, dat het de moeite waard is. Als iemand éen melkerij wil opzetten, heeft hij veel minder Friesche koeien noodig, dan Beklaagde hoopt daar voor op te passen Afrikaners, die de onkosten dan veel minder maken, zoodat zijn melkerij hem dan goed betaalt. Hij heeft veel meer melk om te verkoopen per bottel of anders, en kleiner weiding noodig, dan voor Afrikaner koeien. Op dorpen heeft bijna ieder huisgezin een, twee of drie koeien, die men melkt. Maar wat voor koeien vraagt de lezer. Met weinige uitzonderingen zijn ze allemaal Friesche koeien. Waarom Omdat ze de meeste melk geven, dus krijgt hij wat hij van de koe verlangt, en dan overdag loopt zij op de gronden van het dorp. Hij heeft geen moeite om haar te laten oppassen en in den nacht komt zij in den stal. Dit gerief heeft hij met geen ander ras koeien. Wij zijn ook van planzoo hoop ik echter hier in Zuid-Afrika groote zuivelfabrieken op te richten, die tot veel nut voor ons land zullen wezen. Voordat wij zuivelfabrieken kunnen oprichten moeten wij echter er van zeker wezen, dat wij genoeg melk hebben voor die doeleinden. Om veel melk te krijgen moeten wij koeien er op nahouden die veel melk geven, en er is geen ander ras van beesten in Zuid-Afrika dat aan deze ver- eischte kan beantwoorden dan alleen de Fries landen Als wij ’n kijkje in Holland en Friesland nemen, zullen we al dadelijk ervan overtuigd wezen. Holland is ’n klein landje, vergeleken met Afrika, en denk eens hoeveel kaas en boter er niet gemaakt en uitgevoerd worden, ’t Geheele land heeft haar bestaan alleen aan de zuivelfabrieken te danken. Ook hier vindt men alleen Friesche beesten. Denk er eens over na hoeveel melk, boter, kaas en gecondenseerde melk er niet per dag opgebruikt kan worden over de gansche aarde. Ik ben er zeker van dat 't kolossaal veel moet wezen. Zoo zien wij wat 'n groot profijt daar niet in melk moet zitten. Dus, ik denk dat het dwaas is van ons Zuid- Afrikaners, dat wij niet al lang begonnen zijn om met beesten te boeren, dat is, de Friesche beesten, die de meeste melk geven. Dan was ons land niet zoover achter in dit opzicht. Vele boeren die nogal een aanzienlijk klompje beesten hebben, moeten gedurende den winter zwarte koffie drinken. Waarom Zitting van Vrijdag 4 April 1913. vraagt u. Wel het antwoord is eenvoudig omdat zij geen Friesche koeien hebben, die veel melk geven, want ze zijn de eenigste soort. De andere rassen, bijvoorbeeld Afri kaners, hebben nu al de kalvers gespeend, en die welke die niet gespeend hebben, geven haast geen melk. Nu, ik ben er van over tuigd, dat allen met mij eens zijn, dat de Friesche koe de beste is voor melk. hij art. 64 der Algemeene politieverordening heeft overtreden. Eisch f 2 of 1 dag. 6. Y. de B. te Bolsward had in den nacht van 11 op 12 Februari een paar vaten petroleum op zijn stoep liggen. Den volgenden morgen waren ze verdwenen. Wat was er gebeurd De politie had ze des nachts in beslag genomen, en op een veiliger plaats geborgen. Bekl. bekent dat die vaten op zijn stoep lagen. Des avonds laat waren ze met de boot aangekomen, en vaten nog naar te brengen. Dat toen was er geen tijd die de petroleum-bewaarplaats ze niet op de stoep mochten liggen wist hij, doch in huis bergen mocht hij ze ook niet, en ’t was al avond toen hij van de reis thuis kwam. Eisch niet gehoord, doch vermoedelijk evenals de voorgaande f 2 of 1 dag. De laatste die heden aanwezig was, ook nog een Bolswarder en wel J. B. Deze was 8 Feb. over zijn bier en werd op reis naar huis aangetroffen door de politie. Beklaagde zegt dat hij wel „een fatsoen lijken borrel” had gedronken maar hij heeft geen kabaal gemaakt, en had dus niet ge dacht dat hij proces had verdiend. Jlem wordt geantwoord, dat het proces niet noodig is om in dronkenschap kabaal te maken, doch over dien „fatsoen- lijken borrel” krijgt hij een duchtigen uitbrander. De heer Kantonrechter vindt het een onfatsoenlijken borrel. Als werkman moest hij zijn centen voor zijn gezin be steden. Bekl. antwoordt, dat hij wat lang in de kroeg had gepraat, en „dan gaat dat zoo” De heer Kantonrechter wijst er met klem op, dat bekl., die reeds voor de 2e maal hier terechtstaat zich zelf beter moet kennen, en dan maar geheel niet in de kroeg moet komen, want anders wordt het voor hem te duur. Bekl. die dit te duur schijnt op te vatten als slaande op den prijs der jenever, antwoordt bevestigend met de woorden „Ja, mijnheer, voor zes centen heb je niet veel De heer Ambtenaar licht hem in, dat hij, als hij weer terecht moet staan voor dronken schap, principieele hechtenisstraf zal krijgen en ten laatste in Hoorn zal aanlanden. Daar de bèhandeling der kinderzaken nog al wat. tijd vorderde, was het al ruim twaalf uur eer de zitting openbaar werd. Toen het lange uur van wachten ver streken was, ging het evenwel nog al vlug van de hand, zoodat alles nog voor één uur was afgeloopen. 1. In de strafzaak tegen L. D. te Mak- kum wordt verstek verleend, maar twee ge tuigen worden gehoord, zoodat wij van deze zaak toch melding kunnen maken. In den nacht van 23 op 24 Februari werd er Hans v. d. Laan te Makkum geweldig herhaaldelijk op de glazen geslagen. De man wakker, zijn huishoudster en de kinderen ook wakker, ja allen van ’t bed. De man kwaad, de huishoudster deed haar best om den man wat te besussen, want deze wilde met een bijl op den drukte maker toe. Hans zelf is thans getuige. Hij verklaart dat de beklaagde dien nacht half dronken was en telkens op zijn ruiten sloeg. Hij wilde hem dat afleeren en was vreeselijk kwaad, doch de huishoudster hield hem terug om niet met de bijl er op af te gaan. Op sokken is hij de deur „uitgevlogen” en kreeg den levenmaker gauw te pakken, zoodat hij kan bevestigen dat het de beklaagde was. De politie kwam er bij en toen is hij weer in huis gegaan. Trijntje Bergman,de huishoudster, verklaart gelijk. Zij heeft „Hans” terug gehouden, want die was erg kwaad, en toen deze toch de deur uitging is zij hem gevolgd, en trouwens ér waren daar wel meer in de buurt die hun deur uitkwamen, want het was een heel spektakel. Ja, roept Hans, „hij deed maar niets dan schreeuwen en lawaai maken, half Makkum was er van in rep en roer.” Eisch f 10 of 3 dagen als wij goed verstaan hebben. 2. Weer een verstekzaakje. Den 28 Jan. werd per stoomboot „Britzel” een mand visch vervoerd, die te Sneek gekeurd werd en visch onder de maat bevatte. Lolkema, de stoombootkapitein, wordt als getuige gehoord. Hij weet van de visch niet af, maar weet wel dat die mand visch -—vervoerd is, en dat die afkomstig was van A. D. te Makkum. Van deze verklaring wordt nota genomen, en de zaak niet verder behandeld. Een eisch kregen wij niet te hooren. 3. Thans kreeg men een behandeling van een schipper die in Nijega (H. O. en N.) verblijf houdt, maar wiens verhuisbiljet nog niet van Lemsterland is gekomen. De politie wordt gehoord, en wij meenen dat het een administratieven maatregel betreft, want wij hoorden dat het biljet wel was aangevraagd op de Secretarie te Lemmer, doch dat men daar niet noodig oordeelde om het af te geven, wijl deze schippersknecht haast ge regeld elke week ook nog wel bij zijne ouders te Echten komt. De verdere be handeling werd uitgesteld tot na de schorsing der strafzitting. 4. Op 31 Jan. ’s morgens in de vroegte werd de gezagvoerder der motorboot, die met melk en vrachtgoederen vaart, in de Sueeker trekvaart onder Welsrijp bekeurd omdat deze boot geen helder wit licht voerde. Wel waren het roode en groene licht aanwezig maar ’t witte was er niet. De beklaagde is afwezig. Twee marechaussees verklaren wat zij geconstateerd hebben. Ook in deze verstekzaak wordt geen eisch gesteld, maar de behandeling verder tot na de schorsing uitgesteld. Nu krijgen wij toch eindelijk eens een paar beklaagden in persoon te zien en te hooren. 5. J. H. te Bolsward had 11 Feb. op zijn erf 4 volle vaten petroleum, inhoudende ongeveer 680 liter. De maximum voorraad die hij thuis mag bergen is 200 liter. Beklaagde bekent, doch ’t was hem on bekend dat hij niet tijdelijk die vaten daar mocht bergen. Hij verkoopt nog maar kort petroleum, en was met de hinderwet niet bekend. Hem wordt beduid, dat niet de hinderwet hier hem een proces heeft bezorgd, maar dat in den winter. De Fries is een beest, dat zeer goed opgewassen is tegen koude, zijn haren worden lang in den winter en die be schutten hem tegen de koude, terwijl de haren van een Afrikaner beest kort blijven. In Zuid-Afrika krijgen we streken waar het in den winter niet te erg koud wordt, maar dan krijgen we deelen zooais de distrikten Standerton, Ermelo, en Bethal in de Trans vaal, waar het in den winter zoo koud wordt dat het bijna onmogelijk is voor beesten om de koude te verduren. Hier kunnen alleen beesten aangehouden worden, die mak (tam) van aard zijn, die niet veel rondloopen, maar zich gemakkelijk in een kamp laten opsluiten en die op stal gehouden kunnen worden. Verder moet het een beest wezen dat een sterke konstitutie voor de koude heeft. Het Friesch beest is hier het geschiktste het loopt niet veel rond, maar vreet stil op één plaats, en kan in een kamp gehouden worden, of ook in een stal. De Afrikaner is een beest, dat wild van natuur is, kan in het geheel niet getemd worden, en moet dus bloot gesteld worden aan de koude waar van het gevolg is, dat hij later zoo mager en zwak wordt, dat hij verkleumt. Over een Fries, als het te erg koud is, kan een mensch een kombaars of wolzak doen, maar ik zal niemand aanraden 't over een Afri kaner te zetten. Over den zomer zal ik niet veel zeggen, want wij krijgen in ons zonnig Zuid-Afrika zulke heerlijke warme dagen, dat het moge lijk is voor eenig beest om hier goed te beantwoorden. Heerenveen, 7 April. De Vereeniging van Vreemdelingenverkeer alhier heeft besloten de opvoeringen van het historisch openluchtspel „Frije Friezen” te houden op 20 en 21 Juli a.s. De opvoeringen zullen plaats hebben in het bosch van den heer Hepkema. Wonseradeel, 6 April. Het zoeken van kievitseieren is in deze omgeving niet meer loonend; slechts enkele beroepszoekers kunnen hun dag nog goed maken. Toch ziet men legio eierzoekers in het veld. Vinden ze geen kievits eieren, dan stellen zewich gaarne met eende- eieren tevreden. Die zijn er overvloedig dit jaar. Dreumissen van 9 en 10 jaar komen zoo maar met de pet of een zakdoek vol eendeëieren thuis. De Friesche R.-K. Landdag. Door het bestuur van den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Friesland is besloten, dat de Katholieke Landdag ge houden zal worden te Sneek op 18 Mei of 1 Juni. Als sprekers zullen optreden mr. baron van Wijnbergen met een politieke rede, de van het nieuwe R.-K. voor het Noorden, de heer Hamers, de katholieke pers, en pater v.d. Vloodt van Witmarsum over de belangen de landarbeiders in Friesland. Hepk. Nbld. v. Denk om de kiezerslijsten. De voorloopige kiezerslijsten liggen nog tot en met den 21 April ter inzage; toten met 15 April kan men verbetering aan vragen. Nu is het tijd om goed op te letten: le. Of men er zelf op staat, indien men daarop recht heeft, 2e. Of de namen van uw vrien den en bekenden, voor zoover zij in de termen vallen, er op staan, 3e Of er ook iemand op voorkomt, van wien ge weet, dat hij daartoe geen récht heeft. In al deze gevallen kan of liever moet men reclameeren. De laatste dag daarvoor is 15 April. Doch men make er liever dadelijk werk van. Uit de Schoenindustrie. Met inachtneming van den gebruikelijken opzeggingstermijn van veertien dagen werd Zaterdagavond door het grootste gedeelte der arbeiders, werkzaam op de stoomschoenfabriek van den heer M. A. van Beurden te Kaats heuvel het arbeidscontractjopgezegd. De oorzaak van dit conflict is gelegen in het feit, dat de loonstandaard in het bedrijf van den heer Van Beurden aanmerkelijk lager is dan in andere soortgelijke inrichtingen hier te plaatse, ter wijl herhaaldelijke pogingen van de zijde der arbeiders, om den‘ loonstandaard eenigszins op te voeren, tot geen resultaat leidden. Alg. H. De Nieuwe Kath. Courant. Naar bns uit goede bron wordt medege deeld, zal door den hr. J. de Vries, met ingang van 1 Juli 1913 een R. K. Weekblad worden uitgegeven en wel onder de benaming van St. bonifaciusblad. Ook moet daaraan verbonden zijn de Bis schoppelijke goedkeuring. N. Sn. Ct. Geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. Het comité ter bevordering van genees kundig onderzoek voor het huwelijk heeft zich tot de 300 Departementen van de Mij. tot Nut van ’t Algemeen gewend, om de steun dier organisatie te verkrijgen voor de verbreiding der meening, dat medische raad pleging vóór het huwelijk een zedelijke plicht is, welke dient te worden nagekomen, zoowel in het belang van de betrokkene zelf, als in dat hunner nakomelingeneen maatregel dus, die de geheele maatschappij ten. goede komt. Een onzer vroegere stadgenooten, thans wonende in de Transvaal, zond ons een nummer van de Volksstem, waarin een be schouwing voorkomt over het Friesche vee. Wij ontleenen daaraan het volgende: Dit is een zeer voornaam onderwerp, dat gekozen werd door den Generaal. Ik kan niet zoo maar oppervlakkig er over schrijven, maar moet grondige redenen hebben voor ieder feit dat ik neerschrijf. Er zijn vele ondergeschikte feiten, die ik in ’t oog moet houden, vooral moet er rekening gehouden worden met de toekomst van Zuid- Afrika. Ik heb de verschillende rassen van beesten van Zuid-Afrika goed en nauwkeurig nagegaan, en ik ben tot de konklusie ge komen, dat de Friesche beesten de geschikt ste voor Zuid-Afrika zijn. Alhoewel ik de Afrikaners altijd op den voorgrond placht te houden, ben ik naderhand genoodzaakt geweest van opinie te veranderen, en aan te nemen dat ’t Friesche beest ’t geschiktste is. Wij hebben de beide rassen van zuiveren oorsprong, Afrikaner en Fries, op de plaats en daar heb ik uitgevonden, dat de Fries de beste is. De Afrikaner is de eenigste die sterk tegen den Fries kompeteert, maar ik zal altijd, waar het noodig is, kontrasten tusschen de rassen aantoonen om zoodoende te bewijzen, dat de Fries de beste is. De Fries is ingevoerd van Europa, vooral van Holland en Friesland, naar Zuid-Afrika, vooral in de laatste jaren, toen men uit vond, dat dit ras hier zeer goed beantwoordt. KLIMAAT. ’t Klimaat van Zuid-Afrika is zeer ge schikt voor ’t Friesche beest, ’t Komt tamelijk overeen met dat van Europa, niet te warm in den zomer en ook niet te koud Bolswardsche Courant ii.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1