Bolsward en Wonseradeel. lienws- en Advertentieblad VAN HOUTEN S Cacao 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 30. Ouderdom en Jeugd Zondag 13 April. RECLAME. DRINKEN Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke aan en gegeven op de nog al scherp gestelde vragen, 1 vasten dienst varende wel verlaging van door- 1 Vergadering op Vrijdag 11 April 1913. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en de regenbakken niet is voldaan is ook zijne meening. De ervaring, opgedaan als de gemeente (in tijden van droogte water van elders liet komen, versterkt hem in de meening dat men in ’t algemeen geen groote offers er voor over heeft. “"Met algemeene stemmen het te geven antwoord aan Ged. Staten goedgekeurd. 6. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de tol heffing aan de bruggen over de Workumer vaart. JDe kwestie langs de hoofdstraat een trottoir aanbrengen. Buiten het rondeel wordt alles bestraat, en ook wordt voor goede afwatering zorg ge dragen. Van het plan wordt gelegd, kosten. worden waaraan brug gesloten of geopend is, en verder dat in de bocht der vaart bij de fabriek de Tijd geest verbetering kome, evenals in de Turf- kade, wijl bij donker haast niet te zien is of er schepen aan den wal liggen. Gesteld in handen van B. en Wom advies. j. Adres van de pachters der bruggen over de Workumervaart, verzoekende de ta rieven van doorvaartsrechten niet te wijzigen, wijl zij daardoor schade zouden lijden. Zal op worden gelet bij punt 6 der agenda. k. Adres van H. J. van Dijk, stoomboot- kapitein, verzoekende de voorgestelde wijziging van ’t tarief van doorvaartsrechten bij de bruggen niet in 1915 maar nu met Mei a.s. te doen ingaan. Zal ook op gelet worden bij punt 6 der agenda. l. Missive en rapport van de raads commissie, die in het vorige jaar is be noemd om te onderzoeken hoe afdoende ver betering is aan te brengen in den toestand van ’t Groot Hengstepad. De Commissie, bestaande uit de heeren Oosterbaan, Eisma en Praamsma heeft inge zien dat niet gewenscht is het plein tot plantsoen te veranderen, wijl de nabijheid van scholen niet bevorderlijk zou zijn aan den groei der planten, doch ook omdat het plein bij paardenmarkt en kermis moet dienst doen. Zij willen nu bestrating en verfraai ing hand aan hand doen gaan. De verste hoek achter de kerk kan wel met balsteen bevloerd worden, het pad van Heerema- straat naar de kerk met zijpad naar ’t Schuttershof laten bestaan, dan een gedeelte achter aan met den voorraad steen der ge meente bevloeren, doch vooraan een rondeel aanbrengen, omgeven met een ijzeren hek, waarbinnen heesters en bloemen, en voor - dat er aan de hygiënische eischen door vaartsgelden wordt toegestaan en voor die beneden 25 dus nu niet meer, dat achten B. en W. onbillijk, en daarom stellen die dan ook voor, dat het vroegere tarief 3 cent weer zal gelden voor die booten. .De heffing van 5 cent is op het oogen- blik geheel gewettigd, maar in de voor waarden van verpachting staat, dat als de tarieven gedurende den pachttijd gewijzigd worden, de pachters hiermede genoegen moeten nemen. Recht op schadevergoeding kunnen de pachters dus niet laten gelden. Na heel wat gepraat, werd er gewikt en gewogen, hoe het voorstel het best in stem ming zou komen, want het bleek ook nog, dat de positie ten opzichte van 't Hollanderzet niet gelijk staat met die der YmswoJder lille en de brug te Parrega. De zaak werd ten slotte werkelijk ingewikkeld maar er werd eerst gestemd over de verlaging der tarieven van Ymswolder tille en brug te Parrega het tijdstip zal afzonderlijk be slist worden. Dit wordt aangenomen met algemeene stemmen. Om de verlaging te doen ingaan met Mei 1913 wordt nu gestemd en aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Eisma en van der Meer. En toen nogHet Hollanderzet het tarief te laten blijven als ’t is werd aange nomen met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Terhenne, Boersma, Eerdmans en v. d. Klei. Na dezen uitslag en beslissing werd een oogenblikje nabetrachting gehouden, verde digde de een zijn meening tegen zijn buurman, een ander zat mijmerend in de stukken te staren, hoe het nu eigenlijk uitgevallen was, weer een ander gesticuleerde druk om Eet zijn tegenstander duidelijk te maken hoe de vork eigenlijk in den steel zat, tot even later de Voorzittershamer de attentie er weer inklopte voor 7. Benoeming van leden van Stembureaus voor 1913. De Voorzitter deelde mee, dat er dit jaar drie verschillende stem bureaux moeten worden benoemd, n.l. Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad, dat deze leden schriftelijk dienen te worden benoemd, en nog wel alle leden bij afzonderlijke stemming, opdat uit gemaakt kan worden wie le, 2e en 3e lid van ’t stembureau is. Toen wij. dat hoorden dachten wij eerst dat het niet ernstig gemeend was, maar toch was ’t stellig en zeker ernst, en toen sloeg ons eerlijk en oprecht gezegd de schrik om ’t hart. Wij weten bij ondervinding wat het zeggen wil een vrije benoeming van commissieleden uit den raad. Er komen dan dikwijls 2 vrije stemmingen en daarna een herstemming voor elk lid en er waren nu te benoemen 1 waarnemend voorzitter, 2 of 3 leden en nog 3 plaatsvervangende leden, juist 20 personen die benoemd moeten worden. Nu is er bij zulk een stemming niet veel te schrijven, zoodat je de vingers tintelen gelijk bij een geanimeerde discussie, maar dat stemmen neemt heel veel tijd. Onze schrik verging evenwel spoedig ’t ging of 't gesmeerd was ieder stond haast verbaasd, hoe vlug het wel kan als 't maar meenens is. Onze bode had wat te trippelen. Hij liep f JDe kwestie over deze tolheffing bestaande is bekend. Er is in ’t vorig jaar door ’t verven der tariefborden ontdekt, dat de pachters recht hadden van de stoom booten beneden de 25 ton in vasten dienst varende, op een recht van 5 cent, hoewel zealjaren lang 3 cent kregen. Dit was voor de brug wachters een buitenkansje, voor de stoomboot- kapiteins een schadepostje, want ’t mag telkens maar 2 centen zijn, vele kleintjes maken een groote, en wij vernamen dat het voor een boot ongeveor f 60 per jaar verschil oplevert. B. en W. hebben nu voorgesteld het indertijd begane abuis te herstellen, en het vroeger geldende tarief weer in te voeren. Er is over dit punt nog al heel wat ge sproken in den Raad. Alles weer te geven zal men (den korten tijd die tusschen de raadsvergadering en ’t verschijnen der krant verloopt bedenkende) wel niet van ons vorderen. De zaak loopt natuurlijk over de billijk heid. Eenigen zien er een onbillijkheid in dat gedurende den pachttijd de tarieven ver laagd worden, zoodat de brugwachters er schade van lijden, anderen daarentegen zien in de wijziging geen bezwaar, want de pachters waren zelf ook in de meening, dat die stoombooten slechts 3 centen behoefden te betalen, zoodat zij nu al een buitenkansje gehad hebben, wat ten koste van de stoom- bootkapiteins niet behoort bestendigd te worden. Willen enkelen dan dat de pachters der bruggen zich om reductie tot de gemeente kunnen wenden, anderen komen daar weer tegen op en zeggenzij lijden geen schade, want zij meenden zelf dat het tarief lager was. Eenigen willen de wijziging, n.l. de verlaging nu met Mei aanstaande doen in gaan, anderen willen daarmee wachten tot 1915 het einde van den pachttijd. Verschillende herhalingen merkten we op in deze discussies, en soms ging ’t discours een cirkelgang. De Voorzitter lichtte toe, hoe naar hij uit de gedane nasporingen kon gissen dat het abuis indertijd zal zijn ontstaan. Er werd bij de aanvraag om vernieuwing der tol heffing in 1899 vergeten de uitzondering er bij te vermelden, dat van stoombooten be neden 25 ton in vasten dienst varende, 3 cent zal geheven worden. Dat dit ver moedelijk vergeten is, dus een schrijffout, blijkt omdat bij de behandeling destijds geheel van geen wijziging is gesproken. Vroeger was ’t voor die stoombooten 3 cent, en dat bleef ook zoo, tot bij de schildering der borden uitkwam, dat er niet meer sprake was van 3 cent. De brugwachters gingen van toen af dan ook 5 cent vorderen. Omdat voor de grootere stoombooten in De heden gehouden raadsvergadering ken merkte zich door een vlug verloop. Een punt was er dat nog wat discussie opleverde en een dat wel heel wat drukte en tijd vor derde, en dat toch nog betrekkelijk vlug afliep wat wij, daar gekomen, zullen ver duidelijken. Aanwezig waren 12 leden, afwezig de heer Praamsma met kennisgeving. Eerst hadden wij de lezing der notulen, die daarop werden goedgekeurd. Ingekomen was er nog al een tamelijk vrachtje a. Een resolutie van Ged. Staten, goed keurende de tijdelijke geldleening. b. Idem goedkeurende de wijziging der Alg. Politieverordening en de geldig ver klaring van de bestaande strafverordeningen. c. Bericht van den heer D. H. Tolie ie Leiden, dat hij de benoeming tot Directeur der Gasfabriek aanneemt, waaraan de Voorzitter de mededeeling toevoegt, dat deze ambtenaar op 25 Maart j.l. in functie is getreden. d. De rekening over 1912 van den Mac- Adamweg BolswardSneek. Ter visie gelegd. e. Schrijven van W. de Jong te Hartwerd, die had aangevraagd om een strook grond pp ,/t Stadsstreng'’, doch die nu wegens omstandigheden en ziekte wenscht, dat men dit verzoek als niet gedaan zal beschouwen. In de vorige vergadering hadden B. en W. hierover advies uitgebracht en werd zelfs urgente behandeling verzocht maar omdat enkele leden eerst de zaak wenschten op te nemen, werd de behandeling uitgesteld, nu is ze niet meer noodig en werd geen voort gang met het toen gedane voorstel gemaakt. f. De rekening van de Stadswerkinrichtiug van de bank van leening die beide ter visie worden gelegd. q. Het jaarverslag der Plaatselijke School commissie. Ter visie en extracten zullen ge zonden worden aan de hoofden van scholen. h. Adres van de bewoners der ^Nieuwe Kampen” verzoekende een gaslantaarn in hunne buurt. Gerenvoyeerd aan B. en W. ter afdoening. i. Adres van ’t Bestuur der Z/Schippers- vereeniging” te Sneek, verzoekende dat aan de bruggen over de Workumervaart lantaarns aangebracht met rood en groen licht, de schipperij dan kan zien of de een teekening over- en ook is er een begrooting van De som wordt echter niet genoemd, zoodat wij daaromtrent in afwachting blijven. Rapport met bijlagen wordt ter visie gelegd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding en vaststelling van het primitief kohier van hondenbelasting. Dit kohier, ten bedrage van f 333 wordt aldus vastgesteld en invorderbaar verklaard voor of op 15 Juni, met algemeene stemmen. 2. Concept-raadsbesluit tol wijziging en aanvulling van degemeente-begrooting over 1913. De wijziging betreft den post bureaube hoeften voor ’t politiebureau f 10 te ver- hoogen en f 143 aan te brengen voor pen sioen van den ontslagen werkman der ge- meentereiniging, K. Dijkstra. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Concept-raadsbesluit tot wijziging en aan vulling van de gemeente-begrooting over 1912. De staten van de wijziging hadden ter visie gelegen, werden niet gelezen, doch zonder discussie goedgekeurd met algemeene stemmen. 4. Missive van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken inzake den kinderaftrek in -de heffingsver ordening op den hoofdelijken omslag, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Uit de ontvangen Missive blijkt, dat de Minister bezwaar maakt tegen een onbeperk te som voor kinderaftrek. Ofschoon de raad den aftrek nu bepaalde van f 40 weer op 't oude bedrag f 25 per kind, wenscht de Minister toch dat ook hierbij een maximum zal gesteld worden van f 150, Wijl het opmaken van 't kohier hoofdel. omslag vertraagd wordt, achten B. en W. het gewenscht, de voorstellen tot wijziging in te trekken, en dan later nieuwe voor stellen van B. en W. af te wachten. Dit wordt in de gegeven omstandigheden de beste oplossing geacht en met algemeene stemmen wordt dan ook alzoo besloten. 5. Behandeling van de voorstellen omtrent drinkwaterleiding, met advies van Burgemeester en Wethouders. In het advies stellen B. en W. voor, aan Ged. Staten te berichten, dat met groote belangstelling kennis is genomen van de op gemaakte plannen, doch omdat van de indertijd benoemde Commissie bericht is ontvangen dat de Gemeente Sneek bereid is om mede te werken tot aansluiting van Bolsward aan de waterleiding aldaar, verder dat door de bouwverordening en de woning wet de behoefte aan watervoorziening niet meer zoo groot is als voorheen, dat dus ook niet te verwachten is dat veel ingezetenen in 't algemeen bereid zullen zijn zich voor die verbetering geldelijke offers te getroosten, en ook de vraag of de gemeenteraad bereid is in de kosten van aanleg in belangrijke mate deel te nemen nog al een verre strekking heeft, en dus de gestelde vragen wel in 't algemeen ontkennend zullen moeten worden beantwoord. De heer Terhenne heeft met belangstelling kennis genomen van het advies en stemt toe dat het plan hier aangeboden veel om vattend is, ook beaamt hij dat de behoefte aan drinkwatervoorziening niet zoo groot is als vroeger, doch hij zou niet willen onder schrijven dat er geen behoefte is aan betere watervoorziening. Daar de voorziening ge schiedt door regenbakken is uit een hygiënisch oogpunt wel van belang dat een ernstige poging om aansluiting te krijgen met de waterleiding te Sneek wordt bevorderd. De Voorzitter antwoordt dat de heer Terhenne iets anders leest uit het advies dan er in staat. Er is volstrekt niet gezegd dat de wenschelijkheid om een waterleiding te hebben niet bestaat. Er is alleen beweerd dat de behoefte aan watervoorziening niet meer zoo groot is als vroeger, wijl vele perceelen in de laatste jaren beter voorzien zijn van drinkwater. De heer v. d. Meer licht ook nog even toe dat in ’t advies antwoord moest worden Bolswardsche Courant RONA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1