Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I No. 31. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. De Bloemvelden van Arum. I Donderdag 17 April. RAADSOVERZICHT. BINNENLAND. Ingezonden. I I ll n II V VOOR Afzonderlijke voorbij het Arumer Tolhek, vlak kleuren. de komt door te Ws. I - ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. no«. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. is pers advertenties, regelmatig vanwege (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). A I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. '1 men bedenke dit toch van de baan, doch gereed in het nieuwe zittingsjaar on weer op de agenda te worden dan te worden aangenomen... verklaarde* minister Kolkman de Regeering wij zullen er niet zijn”. worden zoo mooi, een bloemengroet wilden brengen en heeren, die de eer der Bij doorlezing van het verslag der Vrijdag avond gehouden raadszitting vonden wij daarin weinig, dat stof geeft tot nadere be spreking. Het voorstel tot verbetering en verfraaiing van ’t Groot Hengstepad is zonder inzage der teekening niet te beoordeelen en waar de begrooting van, kosten niet genoemd werd, verkeeren de ingezetenen hieromtrent nog in het duister. Verbetering van dit plein is wel noodzakelijk, maar de aanwezigheid van drie scholen in den omtrek maakt het moeielijk om daar plantsoen aan te brengen, tenzij een flinke afschutting de planten en bloemen beschermt. Met de wijziging van de verordening op den hoofdelijken omslag wil het maar niet vlotten en met het oog op de vertraging in het opmaken van het kohier van hoofdelijken omslag, blijft alles bij het oude en werden alle wijzigingen ingetrokken. De vraag omtrent het noodzakelijke eener drinkwaterleiding werd metalgemeenestemmen ontkennend beantwoord, de toestanden leiden er niet toe om hiervoor een groot bedrag in de waagschaal te stellen. De vroegere tolheffing voor stoombooten aan de bruggen over de Workumervaart werd in eere hersteld en met ingang van Meia.s. zullen de stoombootkapiteins weer het oude tarief betalen. Na de benoeming van leden der verschil lende stembureaux, welke keuze vooraf blijk baar goed ingestudeerd was, ging de verga dering uiteen. Wonseradeel, 14 April. De eerste vroege aardappelen, muizen, vertoonen zich reeds boven den grond. Natuurlijk staan ze op een uitgezocht plaatsje. Het gebouw voor den afslag van aardappelen is reeds bijna voltooid. Velen zijn van plan ook weer met groenten teelt te beginnen. Wil de bloembollenteelt wat vlotten dan krijgt onze gemeente om streeks Pinksteren een geheel ander ftanzien. Winschoten, 14 April. De betrouwbaar heids auto-rit, die op de a.s. Pinksterdagen vanwege de Pinksterfeest-commissie te Win schoten door de provinciën Groningen, Fries land en Drenthe zou worden gehouden, gaat wegens te geringe deelname niet door. Lemmer, 14 April. De vischhandelaar S. alhier liep er de vorige week buiten zijn schuld leelijk in. Eenige zijner knechts ont vingen van een visscher spiering, die gerookt werd. De waardelooze visch, waaronder eenige ondermaatsche bot, werd in den mestbak gegooid. De Zuiderzeepolitie, de heer Klein, met zijn vaartuig in onze haven liggende, merkte zulks op en maakte den heer 8., daar deze niet met zekerheid kan zeggen welke visscher die botjes had aangevoerd, proces-verbaal. Onze visschers vreezen dat andere politieambtenaren dit voorbeeld zullen volgen en het straks processen-verbaal zal gaan regenen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr, NAAR AANLEIDING VAN DE ANT1- TARIEFWET-ADVERTENTIES. Reeds in den aanvang van het vorige jaar een gedeelte der Nederlandsche dagblad- in het geweer geloopen tegen de in de bladen ver schijnende vanwege het Anti-tariefwet- Comite, ter waarschuwing tegen de door de Regeering voorgestelde verhooging van het Tarief van invoerrechten. De redenen, waarom ook thans weer, nu de plaatsing is hervat, een gedeelte der Pers opnieuw aanstoot neemt aan de waarschuwende annonces, zijn het behoeft nauwelijks gezegd niet steeds te zoeken in onverdacht zuivere protectionis tische sympathieën, doch zullen ongetwijfeld voor een meer belangrijk doel van meer opportunistischen aard zijn en hun oorsprong vinden in de partij-politiek. Vandaar wel licht, dat de oppositie tegen de annonces schijnt te zijn toegenomen, nu aan de waar schuwing tegen het wetsontwerp is toegevoegd de raadgeving aan de Kiezers, om in Juni hun stem slechts uit te brengen op die candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, van wie bekend is, dat zij zijn tegenstanders van de Tariefwet-Kolkman, het ontwerp, dat vooral niet is ligt om middellijk gebracht en „bf zoo namens meer Wie worden bedoeld met de „tegen- standers”, die de Kiezers, volgens het advies van het Anti-Tariefwet-Comité, zullen wel doen af te vaardigen naar de Tweede Kamer? Zijn het aanhangers van de linksche of van de rechtsche partijen Zijn hel mannen van de Regeeringsmeerderheid of van de oppo sitie Het antwoord op deze vragen luidt het kunnen zijn zoowel de eenen als de anderen. Immers men vindt menschen van links en van rechts zoowel onder de protectionisten als onder de vrij handelaars en ook in het Anti-Tariefwet Comité, waar van de waarschuwing en de raadgeving uitgaan. De tariefquaestie is een zuiver economische zij behoort niet op het terrein van de politiek en houdt, zoo mogelijk, nog minder verband met den godsdienst. Men kan het met de politiek der Christelijke Regeering in ieder opzicht eens zijn, en nochtans zijn een tegen stander van het Tariefontwerp. Schaapman, Van Alphen, Mackay waren tegen Protectie. In het vorige jaar hebben in de Tweede Kamer de rechtsche leden Van Dedem en de Wijkerslooth het ontwerp-Kolkman voor den Landbouw nadeelig verklaard, en in de Commissie van voorbereiding spraken leden dier Kamer, voorstanders van het wets ontwerp, blijkens het officieel verslag uit drukkelijk als hun meening uit, dat Chr. beginselen en protectionistische handels politiek met elkaar niets hebben te maken. Opmerkelijk is ook, wat het programma van de Christelijk-historische Unie, een van de drie coalitiepartijen, zegt op het punt der belastingen (art. 32) „Bij de regeling der belastingen worde de rechtvaardigheid in dien zin betracht, dat rekening worde gehouden met de draag kracht der verschillende kringen des volks wat evenwel nimmer leiden mag tot een opzettelijke bevoordeeling van den eenen maatschappelijken kring ten koste van den anderen”. Het kost zeker moeite hierin te lezen, dat belasting moet worden geheven van dagelijksche levensbehoeften (waarbij de draagkracht buiten rekening blijft) en dat moet worden beschermd, wat nu eenmaal niet anders mogelijk is dan door den een te bevoordeelen ten koste van den ander. Ook in de belasting-paragraaf van de Roomsch-Katholieke Staatspartij kunnen wij geen voorschrift tot protectie lezen. Het luidt„Geen verdere uitbreiding of ver hooging van ’s Rijks directe belastingen”. „Afschaffing van het recht van successie in de rechte lijn. Versterking van 's Rijks redeneeren, minder Geldersche Koerier. In een naar aanleiding de Anti-Tarief- wet-advertenties geschreven artikel lezen wij in dit R. K. blad Evenals de Tijd en ieder ernstig man beschouwen wij de Tariefwet als een „vrije quaestie”. En dan gaat de Geldersche Koerier voort In deze omstandigheden zien wij er geen bezwaar in, dat vrij handelaars ook in Katho lieke bladen propaganda maken voor hunne denkbeelden. We achten ons zelf niet gerechtigd die propaganda af te wijzen. Er zijn immers ook vele Katholieke tegenstanders van de Tariefwet; en wij zouden het onverantwoordelijk achten, in dien de Katholieke pers hare kolommen voor hen sloot, zoodat zij gedwongen zouden worden elders gelegenheid te zoeken voor de gerechtvaardigde verdediging hunner denkbeelden. Wij gaan nog verder en zeggen het heel niet eens te zijn met de meening van De Tijd, dat de Katholieke vrijhandelaars zouden geroepen en verplicht zijn protectionisten te kiezen om de regeering te believen. Naar onze meening moeten zij trachten eigen candidaten, dus rechtsche vrijhandelaars, te stellen en zouden zij alleen bij herstem ming verplicht kunnen zijn eventueel een protectionist te steunen. Over het algemeen is het zeer verkeerd de menschen te stellen voor de keuze tus- schen hun brood en hun zedelijken plicht, wanneer dit niet absoluut onvermijdelijk is. Men mag hen zelfs niet onnoodig voor die hachelijke keuze stellen. En dat doet men door de bewering, dat zij verplicht zouden zijn een protectionist te kiezen, wanneer er voor hen geen enkel zedelijk beletsel is om b. v. een Katholiek vrijhandelaar te candideeren, bij wien de „hoogere belangen” even veilig zijn als bij een protectionist. Wij zullen dan ook blijven volharden in onze houding, die deze is, dat vrijhandelaars ons in het groote Katholieke leger even welkom zijn als protectionisten. Wij willen hen niet afstooten, niet in theorie, doch óók niet in de practijk. Tot zoover de Geldersche Koerier. Ons komt het voor, dat het door dit katholiek blad ten opzichte der Tariefwet ingenomen standpunt het juiste is. Mogen voor zijn lezers de op de adver- tentie-pagina opgenomen korte waarschuwin gen even zooveel opwekkingen zijn, zich omtrent de Tariefquaestie onbevangen op de hoogte te stellen 1 De door de Vereeniging „het Vrije Ruil verkeer” en het „Anti-Tarief-Comité” ver spreide lectuur, studiewerken zoowel als gratis verkrijgbare vlugschriften, bieden daartoe aan een ieder de gelegenheid. middelen, zoo die noodig is, worde verkregen door indirecte heffingen o.a. door een belasting op transactiën ter beurze”. Doch wij willen hier, liever dan onze eigen opinie, de onverdachte getuigenissen geven van eenige organen der rechtsche Pers. Dezer dagen schreef het Christelijk Volksdagblad De Amsterdammer over de Anti-Tariefwet-ad verten ties. „Al is bij ons zoo zeide dit Anti-rev. orgaan vrijwel geheel de rechterzijde vóór en geheel de linkerzijde tegen het Tarief, toch heeft dat met diepere beginselen en met zedelijkheid niets te maken. Men kan een vroom man en toch tegen protectie zijn; men kan liberaal en vóór protectie zijn. Dat bewijst ook het buitenland. En velen onzer lezers, zelfs mannen, die met hun kapitaal ons blad steunen, zijn tegen de Tariefwet van minister Kolkman. Toch heeft onze redactie er zich steeds vóór verklaard. „Maar om nu, wie zijne bezwaren adver- teeren wil, dat in ons blad te willen ver bieden, dat gaat te ver”. Hoort verder wat het Katholieke dagblad De Tijd zegt in een hoofdartikel, onder het opschrift „de Katholieken en het Tarief”, waarin het blad zijn geestverwanten den plicht voorhoudt, de Christelijke regeering te steunen. „Het zou inderdaad struisvogel-politiek mogen heeten aldus De Tijd voor zich zei ven of voor zijne lezers te willen verbergen, dat er onder de Katholieken en hier bedoelen wij uitsluitend de echte, de goede Katholieken zoodra Tariefs- quaestiën ter sprake komen, groot verschil bestaat van gevoelen”. „Groote materieele en finantieele belangen worden daarbij ter sprake gebracht. Menigeen vreest voor nadeel in zijn eigene zaakeen ander toont zich beangstigd voor hetgeen hij noemt: een sprong in het duister, en... het geldt hier immers een „vrije quaestie”, geen zaak, waarmede eenig katholiek beginsel gemoeid is”. „Het laatste wordt door ons grif toe gegeven. Wij hebben het reeds meermalen gezegd wij kennen uitmuntende Katholieken, die protectionist of althans voorstanders van een aanmerkelijke Tariefsverhooging zijn; wij kennen er ook, even oprecht en vurig Katholiek, die met beslistheid den vrijhandel aanhangen”. "Hetzelfde zien wij in andere landen”. „En, terwijl toch reeds de geest van ver kettering en verdachtmaking van elkanders rechtzinnigheid onder ons, Katholieken, maar al te veel rondwaart, zou het onvergeeflijk zijn, indien men een vrijhandelaar, omdat hij vrijhandelaar is, als minder echt-Roomsch, als slechts half-Katholiek wilde voorstellen, of omgekeerd”. „Dat derhalve mag als in 't algemeen vaststaand worden beschouwd voor alle landen, ook voor Nederland”. Als voorbeeld, dat ook in andere landen de meening van De Tijd dat vrijhandel niet onchristelijk is, wordt gedeeld, halen wij hier aan de Kreuzzeitung Dit kerkelijk blad noemde, toen tarief- verhooging in Duitschland aan de orde was gesteld, de handelsvrijheid juist een nood zakelijk gevolg van den christelijken gods dienst. „De vrijhandel zoo schreef het blad ligt in het bestel der goddelijke wereldorde, protectie is een verzetten tegen dit bestelhet vrije ruilverkeer is als een goddienst, waarbij de menschen zich verheu gen in de gaven van den Schepper en de wijze verdeeling der vruchten en talenten kunnen opmerken, daarentegen is Protectie een maakwerk van de menschen, dat door beschermende rechten de wereldorde verschui ven wil, een afgodsbeeld, door de menigte betaald, dat door zijn priesters onder elkaar wordt verdeeld”. Maar om op de Anti-Tariefwet-ad verten- ties terug te komen. Een ander R. K. blad, de Geldersche Koerier gaat verder dan de Tijd. De Tijd welks directeur, zooals be kend is, door tegen de voorgestelde verhoo ging van invoerrechten voor courantenpapier en drukkerij-benoodigdheden bij de Tweede Kamer te adresseeren, daadwerkelijk toonde te staan op het vrije standpunt, dat volgens zijn blad de katholiek ten aanzien van de Tariefwet heeft in te nemen de Tijd is nochthans, als het er op aan 1 Ze gaan bloeien, ze staan in volle bloemen pracht. Ze doen het, de tulpenvelden van Arum. Al die duizenden bollen, verleden jaar aan den grond toevertrouwd, hebben aan de verwachting voldaan. Ze hadden het niet ruim, daar in den grond. Regen en wind vierden hoogtij, de bollen lagen goed bewaard, ’t Ging vriezen, sneeuwen ja, zelfs een paar keer werd de bodem bedekt met een korst ijs, ze hielden het uit, de moerbollen in onze velden. Wat is daar vaak gezegd „hoe zal het worden Meermalen hoorde men beweren dat „er wol neat fen komme scoe.” Komt nu eens zien. Fiets eens van Witmarsum.naar Arum en let dan op. Gij kent de „klopperpleats Daar begint het reeds. Even voor „Welgelegen”, van den heer R. Yetsinga, vindt men weer een bollenveld. Door Arum heenfietsende, even voor den handwijzer, waar de weg naar Achlum af slaat, staan de tulpen van den heer P. Hiemstra. Gij wilt alles zien Welnu, op de terug reis gaat gij over Lollum. Daar kweekt de heer Jan Hilles Ypma zijn bollen. Daar staan ze, de zoo feestelijk „gezette” planten. Die eerste rijen doen ’t alsof ze aan de dames plaatsing werd aangeboden. eens zien. In vollen bloei staan nog niet, ze zijn bezig zoover Maar op heden zijn het al en gele bloemen, die de attentie Komt de velden te komen, de roode vragen. Bijna alles knopt. Het wachten is slechts op het voorjaarszonnetje. Als dat komt, openen zich alle kelken, wijd, om de koes terende zonnestralen te laten doordringen tot in het hart der bloem. En dan wendt zich die bloem heel den dag zonnewaarts, haar volgende in haar loop, en heel dien dag is de opene kelk bezig in zich op te nemen dat warme, dat heerlijke licht. Rood en geel, en mengeling van Wonderschoone bloemenpracht. Komt dat eens zien, Bolswarders, in deze week gaat het op een „vol-bloei” los. ’t Is de reis waard. We hebben nog niet veel terreinen, voor bollenteelt ingericht, maar wat we U kunnen laten zien is mooi, wordt nog mooier. Komt zien en bewondert met ons pracht van Gods schoone natuur. consequent dan de Bolswardsche Courant. I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1