lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. No. 32. I ii Zondag 20 April. RECLAME. UIT DE PERS. Uit de Raadszaal. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke «4 - over 1912. 811.969. f778.402.50 Vergadering op Vrijdag 18 April 1913. stek geplaatst. doch hij verdiende 17 cent per rekeningen ad f 42.005, f 23.81 werden alle voor juist erkend. 27.477. 3.53. kohier in en er werd 29.994. - 3.694. - voor dit en één negatief artikel op het daarmee uit. EN VOORAL 'S MORGENS, X ’S MIDDAGS EN’sAVONDS EEN KOP Ja van houtens \Rona Cacao ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch, aangesloten onder No. 4. De opzichter is gehoord, en deze ontkent dat woord leuter te hebben gebezigd. De Commissie eindigt haar rapport met het vermoeden, dat door een verkeerd begrip Rooda zich beleedigd heeft geacht, en daar aan een verkeerde gevolgtrekking ontleende. B. en W. kunnen zich volkomen met dat rapport vereenigen en zijn overtuigd, dat de geruchten omtrent verkeerd gevoerde administratie geheel onjuist zijn. De heer v. d. Klei betuigt zijn dank voor de verstrekte inlichtingen en verheugt er zich in dat hiermede de betrokken ambtenaar volkomen is gerehabiliteerd. Schorsing der openbare zitting. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Spreker heeft zich de vorige week gewend tot den persoon, waarvan deze geruchten zouden zijn uitgegaan, en die antwoordde, dat, wat hij gezegd had, niet waar was, en hij morgen in de krant een volledig verslag zou doen plaatsen. Spreker heeft dat bericht in de krant gezien, maar kan dat niet goed keuren, en daarin wordt ook niet de gemeente ambtenaar ten volle hersteld ih zijn eer en goeden naam, waarom hij tot den Voorzitter nu de vraag wenscht te richten of die pertinent de verklaring kan geven, dat de gaande geruchten onwaar zijn. De Voorzitter zegt hierop dat naar aan leiding dezer vraag hij wil meedeelen, dat ook B. en W. de verspreide geruchten ter oore zijn gekomen over de administratie der Gemeentereiniging, als zou die niet in orde zijn, geruchten van dien aard dat B. en W. ’t noodig achtten, wegens hun eigen ver antwoordelijkheid en ook om de reputatie van den betrokken ambtenaar, om een grondig onderzoek in te stellen. Zij hebben zich daarom gewend tot de Commissie der Gemeentereiniging om de zaak te onderzoeken. Deze heeft aan dat verzoek voldaan en van hun bevinding rapport uitgebracht. Spreker meent niet beter te doen, dan dat rapport voor te lezen. Daaruit blijkt, dat de zaak ernstig is onderzocht, doch er van de beschuldiging niets waar is gebleken. Om een serieus onderzoek in te stellen heeft de Commissie M. Rooda bij zich laten komen, en deze gevraagd of hij bereid was de volle waarheid te zeggen, wat hij bevestigend beantwoordde. Er werd toen gevraagd naar ’t geschil tusschen den heer de Boer en hem, en toen antwoordde Rooda, dat de directeur hem had toegevoegd toen hij weer om werk vroeg Je bent veel te duur, je bent een leuter. Over die woorden was hij gebelgd, en kreeg vermoeden dat de overgelegde rekening van hem niet sluitend zouden zijn overgelegd. Aan derden had hij daarover, zoo hij zeide niet gesproken, maar H. Prins, H. de Bruin en nog een ander waren toch genoemd als zou hij er daarmee over gesproken hebben. Hem werd door den Voorzitter der Commissie gewezen op zijn schromelijke onvoorzichtig heid, en als hem beleedigende woorden waren toegevoegd, hij zich had moeten wenden tot de Commissie. De rekeningen werden nagezien, en Rooda verklaarde die alle voor juist. In 1910 was een praam hersteld voor f 11.75, in 1911 had hij 3 pramen hersteld en een eind Boek hield hij toen nog niet, uur. De en f 0.97 een onz. belastb. inkomen van f 1.241.555. f 1.194.303 het bedrag van den aftrek - het bedrag van het belastbaar inkomen - het bedrag van de heffing - het bedrag van den aanslag - Het proc. bedraagt - De Voorzitter stelt geheime zitting te behandelen, alzoo besloten. Het stoffelijk gewicht van de ingezetenen werd op den Bazaar bepaald, het zedelijk gewicht leert men in den daaglijkschen omgang kennen, het finantieel gewicht? Ja dat is moeielijk gewaar te worden, en bij de meesten moet men er naar gissen. Onze Raad zal ook een taxatie maken, doch de overwegingen die hem daartoe leiden, zijn voor publiciteit niet geschikt. Ieder voor zich, voor zoover hij namelijk zzhet voor recht” heeft op ’t kohier te prijken, zal weldra per belastingbiljet de taxatie vernemen. Vóór de raad in geheime zitting overging vroeg de heer van der Klei het woord. Hij wilde een oogenblik de aandacht van den Raad vestigen op een zaak, die in den laatsten tijd de gemoederen in beweging bracht, en omdat het betreft een ambtenaar der gemeente, wiens goede reputatie door die geruchten werd geschaad, en waarbij deze in zijn eer en goeden naam werd benadeeld, acht hij publieke bespreking hier noodig. Het betreft de geruchten, als zou de administratie der Gemeentereiniging niet geheel in orde zijn. Wat dat alles worden moet, nu Dr. Kuy- per, die ook blijkens den inhoud van het program, Lohman voor de zooveelste maal weer geheel onder de knie heeft vroeger wilde de leider der Christelijk-Historischen heelemaal niet van een program wetèn, en algeheele gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs, zooals dat door de Anti revolutionairen en Roomschen verstaan wordt, is lijnrecht in strijd met wat de Christelijk- Historischen daarmee bedoelen toont ook in de Ommensche en Edensche quaestie niet met zich te zullen laten spotten, is raadsel achtig. In de Standaard van 10 April 1.1. werd reeds de waarschuwende stem aan de Christelijk-Historischen vernomen datwie door het opzettelijk laten vallen van onzen candidaat, een volgend maal ons opnieuw zou willen dwingen, voor hun man op te trekken, zou te laat merken, dat hij zich in ons vergist had. Met alle inspanning van kracht willen wij in de districten, die aan de Christelijk-Historischen zijn toegewezen, voor hun candidaat opkomen, mits op voor waarde, 'dat zij ons dit in onze districten met gelijke munt betalen. Al weder een maar ’t was nu noemen. Aan het POLITIEK OVERZICHT van PRINS JORIS in de Enkhuizer Courant ontleenen wij het volgende. De Coalitie, die zoolang gesmaald heeft op het vast accoord der drie vrijzinnige fracties, heeft dit voorbeeld gevolgd, en komt met gezamenlijk program uit. Een program zóó mager, dat men zich verbijsterd afvraagt, hoe men er in de Coalitie mee voor den dag durft komen, vooral omdat men daar het program der Concentratie ten scherpste veroordeeld heeft als niet volledig genoeg. Maar de durf in dit beminnelijk Christelijk verbond wordt iederen dag grooter. Zooals bekend is, bestaat het heele pro gram uit het gezamenlijk optrekken der drie partijen voor de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, en de onderlinge belofte, dat men niet zal raken aan art. 171 van de Grondwet. Dat is alles. Eén posi- 499.775. - 482.175 Dit alles werd naar aanleiding van Leiden gezegd, maar ook Ede kan het zich gezegd houden. Op 24 April a. s. komen de drie Christe lijke partijen ieder in haren bondsdag bijeen, en het resultaat zal men wel te weten komen, al zal men onkundig blijven van de wijze waarop het verkregen werd. Want de Christelijke partijen durven niet aan wat alle partijen van Links sinds jaren doen, d. i. te vergaderen voor het oog van gansch de wereld, met toegang voor de verslag gevers van alle bladen. Zij hebben iets te verbergen. Het meest dezen keer dè Christelijk-Histo- rische leiders, die meer dan ooit blij mogen zijn, dat binnenskamers zal blijven de groote oppositie, die het bij hunne volgelingen zal uitlokken, dat Lohman en de Visser deemoedig neergeknield hebben voor den onvermurw- baren heerscher in de Kanaalstraat. Maar Dr. Kuyper heeft legioenen achter zich aan kiezers, en als hij dien bevel gaf zich van de Christelijk-Historischen af te wenden, dan komen deze met hoogstens enkele mannen in de Kamer terug. Dat is ook geene kleinigheid lezer. Lemmer, 17 April. Daar het den laatsten tijd nog al eens voorkomt dat hier ’s avonds reizigers per tram of per fiets aankomen, met het doel hun reis per nachtboot van de Holl. Friesl. lijn naar Amsterdam te ver volgen, maken wij het reizend publiek er attent op, dat van hier ’s nachts geen boot van de H. F.-lijn vertrekt. Wil men met die lijn reizen dan kan men niet anders dan ’s morgens 9.20 van hier en ’s nachts om 12 uur van Amsterdam vertrekken. Ook met den a.s. zomerdienst blijft dit zoo, daar er voorloopig geen tweede boot meer in de vaart komt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Moord? Te Halfweg werd gisteren een 76-jarige arbeider met grootendeels afgesneden hals op den zolder zijner woning gevonden. Een ge woon mes lag bij het lijk. Verschillende om standigheden, maar vooral de wijze waarop de verwondingen zijn toegebracht, gaven aan leiding tot plaatselijk onderzoek en verhoor door de Haarlemsche justitie, waarna het lijk is in beslag genomen en ter nadere schouwing naar Haarlem vervoerd. Alg. H. Is dit christelijk? Men schrijft onder dit opschrift aan het Vad. In Schellinkhout nabij Hoorn, woonde een familie waarvan de man wegens diefstal in voorloopige hechtenis was geplaatst te Rot terdam. Zijn vrouw was ernstig ongesteld, zoodat de dokter aan den burgemeester de mededeeling deed, dat de toestand zeer levens gevaarlijk was. De vrouw wenschte met het oog op haar talrijk kroost de jongste is enkele maanden oud haar man nog te spreken voordat zij stierf. De burgemeester heeft zich tot de autoriteiten gewend om den man nog aan het sterfbed van zijn vrouw te krijgenmaar op zijn verzoek is zelfs geen enkel bericht gekomen en de vrouw is gistermorgen overleden. De man zelf is eer een krankzinnige, dan een geroutineerde dief. tief artikel program, en Verder zullen de H.H. Bichon van IJssel- monde en Schimmelpenninck in Ede als zoenoffer voor den toorn des geweldigen Leider der anti-revolutionaire partij de woes tijn worden ingestuurd. In Ommen zullen de Christelijk-Historischen Dr. de Visser candidaat moeten stellen in Ede kan dan de bloederige Ds. Rudolph weer zijne kans wagen, en Leiden zal weer aan de anti revolutionairen komen. (Wij vrijzinnigen hopen echter te zorgen, dat daar onze uit nemende candidaat Prof. Heeres wordt ge kozen). Nu kan men dit laatste alles heel netjes van boven af decreteeren, maar daarmee is het nog niet gebeurd. Een van de voor mannen van de Christelijk-Historische ünie, de Hr. van Koetsveld, heeft die districts- voorwaarden reeds zoo vernederend genoemd, dat hij hoopte, dat Ommen en Ede direct daarop zouden antwoorden met het wederom candidaat stellen van de zitting hebbende leden. Wat Ede al voor een groot gedeelte gedaan heeft. En van Ommen willen wij nu niets zeggen, omdat de toestand daar zoo gecompliceerd is, dat het heel moeilijk is zich aan voorspellingen te wagen, maar wat Ede betreft, Dr. Kuyper kan precies eischen wat hij wil, hij krijgt den Hr. Schim melpenninck daar niet vandaan zelfs in het geval, dat deze bereid zou zijn om des lieven vredens wille zijn zetel op te offerenen zeker zullen de H. H. de Savornin Lohman en de Visser daartoe al hun invloed op den beminnelijken jonkheer doen geldendan nog zouden de kiezers hem niet loslaten. Men moet in die contrije den gemeenschap- pelijken wortel des geloofs zooals wij, van nabij hebben gadegeslagen, om dien op den rechten prijs te stellen. Daar heb je b.v. Christelijk-Historischen in Veenendaal, die zouden naar onze overtuiging liever het Groote Beest uit de Openbaring in de Tweede Kamer brengen, dan een anti-revolu- tionair. Jhr. Schimmelpenninck zit zoo ge rust als een kind op Moeder’s schoot, en als Prins Joris Kamerlid was, zou hij kunnen wenschen, dat hij en Mile vrijzinnigen zóó vast zaten. 743.515. - 713 955 vergadering op Vrijdagavond, eens met recht boffen te Te kwart over 6 de vergadering geopend en half zeven reeds weer op straat, dat is toch maar je ware. De vergadering was dan ook meer belegd om een geheime zitting te houden ter behandeling van ’t kohier hoofdelijken omslag. Doordat door de indertijd genomen besluiten tot wijziging van de heffingsverordening de behandeling van ’t kohier geen voortgang kon hebben, wijl de Minister zich met die wijziging niet geheel kon vereenigen, en de tijd inmiddels voortspoedde, krijgt onze gemeentekas be hoefte aan versterking, daarom wordt nu met bekwamen spoed gewerkt, de affaire op den ouden voet voort te zettenom de belasting biljetten weldra in zee te kunnen zenden, werd heden ’t kohier ingediend, en ook nog behandeld. De raadscommissie heeft blijk baar de zaak al onderzocht, want op de raadsbrieven stond zzmet rapport der com missie.” Voor zoover wij inderhaast de leden kon den tellen, waren alle 13 heeren present. De Voorzitter opende de vergadering, en stelde voor, de lezing der notulen aan te houden tot de volgende vergadering. Dit werd goedgekeurd, zoodat direct werd aan gevangen met de mededeeling der i n g e- komen stukken. a. Procesverbaal van de opname van de kas en boeken van den Gemeente ontvanger, over ’t eerste kwartaal 1913. Ter visie voor de leden. b. Verslag van ’t geen in 1912 in Bolsward is verricht ten opzichte van de Volkshuis vestiging. Eveneens ter visie. c. Adres van den heer A. Banning, Stadsgeneesheer, berichtende dat 1 Augs. a.s. zijn benoeming als zoodanig expireert, waarom hij herbenoeming verzoekt. Gesteld in handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Aanbieding en behandeling van de reclame inzake het suppletoir kohier van hoof delijken omslag over 1912, met rapport der commissie. Op voorstel des Voorzitters besloten dit punt aanstonds in geheime zitting te behan delen. 2. Aanbieding en behandeling van het primitief kohier van hoofdelijken omslag, met rapport der commissie. Dit kohier wijst aan Bolswanlsche Courant. J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1