lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. II No. 33. verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. Tweede Elfstedenrüwleltocht y '1 Donderdag 24 April. GELDVERSPILLING? BINNENLAND. I Leugen-advertenties. VOOR A fzonderlijke n bezending den hier j.l. C. N. G. W. Middenstand” is het plan om INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) op PINKSTERMAANDAG. op eiken stal zouden zijn. Een Zuid-Hollander kwam, zag de dieren, werd er door aange trokken en had in minder dan vijf minuten den koop gesloten: f1850 voor zes koebeestjes, bijna f310 het stuk. Of ’t Friesche vee ook prijzig is Leeuwarden, 19 April. Er was hier j.l. Vrijdag duur vee aan de markt. Een jonge handelaar had zes stuks aangevoerd, pracht exemplaren, die een lust in de wei, een pronk 1 in hetgeen van algemeen Rijks belang is, èn ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en vullen niet Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Harlingen. Ook in onze plaats zullen dit jaar festiviteiten plaats hebben ter herdenking van de onafhankelijkheid van ons vaderland. Het initiatief daartoe is genomen door de wakkere Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer. Waar de tot-stand- koming van de haven verbetering nog niet het officiëele cachet heeft verkregen, zal getracht worden hiertoe te geraken en de officiëele opening te doen samenvallen met de voorgenomen feestelijkheden. De haven is ontegenzeggelijk in vele opzichten verbeterd de scheepvaart verkeert in een bloeiend stadium, zoodat daarvoor alle aanleiding is. De noodige maatregelen worden getroffen om op Woensdag 25 Juni een grooten zeil wedstrijd te houden van jachten, boeiers, tjalken en booten. In de Nieuwe haven stelt men zich voor een bestuurbaarheidswedstrijd te houden voor motorbooten, benevens een waterpolo-partij en een wedstrijd in het redden van drenkelingen, ’s Avonds zal de feestelijke prijsuitdeeling plaats hebben in een groot bal het Niet overtuigd door het succes der meeste deelnemers aan den Isten tocht, het vorige jaar gehouden, heeft men mij van verschil lende zijden de vraag gesteld of deze toen niet te groot en daardoor te vermoeiend is. Moge ik hierop antwoorden dat voor gezonde personen boven de 18 jaar het volbrengen van dezen tocht géén nadeel zal opleveren, mits zij zich vóóraf geregeld oefenen en zich onthouden van tabak en alcohol. Men late zich niet door den uitslag van 1912 ver leiden om ongeoefend den rondrit mee te maken, want dan zou men gemakkelijk zich zelven schade kunnen doen De omstandig heden, waaronder de tocht het vorige jaar is gehouden, waren niet onverdeeld gunstig, omdat er een stevige bries woei, maar toch zou de tocht bijv, door natte wegen nog heel wat moeilijker zijn geweest. Men lette op een goed passend zadel, (tegen zadelpijn inwrijving met kamfer- spiritus) en licht loopende banden. Arts H. BEEKHUIS, Voorz. commissie elfstedentocht per rijwiel. den Schouwburg, terwijl slot zal vormen. De vereeniging „De bezig met uitvoering van het plan om op den morgen van denzelfden dag een schitterenden optocht te organiseeren, waarin verschillende nijverheidsondernemingen zullen zijn verte genwoordigd naast een historische afdeeling. Donderdag 26 Juni is bestemd voor een algemeen feest voor de kinderen van alle bijzondere en openbare scholen, dat geleid wordt door het daarvoor opgerichte comité van onderwijzers. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer organiseert dien dag een harddraverij op de korte baan. De prijsuitdeeling zal plaats hebben in de Buiten Sociëteit, alwaar tevens een schitterend vuur werk wordt afgestoken. Zooals men ziet, wordt getracht door samenvoeging van krachten aan onze stad- en gewestgenooten een tweedaagsch feest aan te bieden, een stad als de onze waardig en getrouw overeenkomstig de traditiën. N. Harl. Cl. Geen optocht. Leeuwarden, 21 April. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft, naar aan leiding van een ingediend voorstel, na uit voerige bespreking besloten, vanwege de Ver eeniging dit jaar geen histefischen optocht te houden. Een jassen-dief aan het werk. ’t Schijnt, dat er weer te Amsterdam een jassendief op het pad is. Zondagmiddag kwam een bezoeker van het café „Commerce” in de Kalverstraat tot de ontdekking, dat in den tijd dat hij had zitten kijken naar de Kalverstraat-drukte, zijn jas, die aan den kapstok hing, verdwenen was. Ook van een anderen jassen-diefstal in een café werd bij de politie aangifte gedaan. De truc, welke een jassendief gebruikt, is gewoonlijk als volgt: Hij komt zonder jas een café binnen, hetgeen deze dagen niet erg zal opvallen, hangt zijn hoed boven een jas van een heer die biljart of op een af stand van den kapstok zit, en wanneer hij weggaat laat hij zich, alsof het de gewoonste zaak der wereld is, de jas van een ander door den kellner aantrekken. Alg. Hndbl. F enten door Bakkers op Zondag. In de gisteren gehouden zitting van Raad van Edam waren adressen ingekomen, waarin werd verzocht, het venten der bakkers op Zondag te verbieden. De burgemeester wees er op hoe hij vroeger alle bakkers op het Stadhuis had saamgeroepen, en hun had verzocht, dat venten aan den openbaren weg op Zondag te laten- Daaraan was niet door allen voldaan. Nu wordt er in deze adressen op aangedrongen een strafverordening in het leven te roepen, en B. en W. hebben, om zoo onpartijdig mogelijk te zijn, zelfs een concept van dergelijk stuk overgelegd. Toch moesten zij adviseeren die verordening niet in het leven te roepen, omdat de Raad h.i. daartoe niet bevoegd is, èn door te treden zij volstrekt nog niet geheel hersteld was van de pleuris, die zij eenige jaren geleden had gehad. Dat de Abdijstroop haar dus volkomen genezen en weer even sterk gemaakt had als vroeger is een leugen, die Akker willens en wetens de menschen voorhoudt. De vrouw zal hem schriftelijk verzoeken deze advertentie in te trekken en baar verder ongemoeid te laten, wijl zij er allerminst van gediend is als reclame voor de Abdij stroop gebruikt te worden. door te regelen bijzondere belangen van een bepaalde categorie ingezetenen. Naar het oor deel van B. en W. zouden Ged. Staten der- gelijke bepaling aan de Koningin ter vernie tiging voordragen en in elk geval de rechter lijke macht haar onverbindend verklaren. De Raad besloot toen afwijzend op de adressen te beschikken. Alg. H. Tegen de coalitie. Naar wij vernemen zullen binnenkort de namen van de leden van het Centraal Comité van den „Nationalen Bond van Protestant- sche kiezers in Nederland”, worden bekend gemaakt van welks oprichting wij in ons Ochtendblad van Zaterdag melding maakten. Van betrouwbare zijde vernemen wij omtrent deze nieuwe organisatie nog het volgende Zooals bekend, wil de nieuwe bond niet zijn een politieke partij. Gebleken is wel, dat deze wijze van optreden buiten iedere partij om zeer veel instemming vindt bij een overgroot deel der Nederlandsche Protestant- sche bevolking. De strooming is al ruim tien jaar in wording. Dat jarenlang geen uitgebreide corporatie is kunnen worden gesticht, komt door het meegaan van de meerderheid der Christelijk-Historischen met de coalitie. Sedert het gebeurde in zake Ommen, toen baron Mackay door het drijven der leiders van de coalitie voor zijn Kamerzetel moest bedanken, is de tegenstand der Protestanten tegen het drijven der coalitie zoo sterk ge worden, dat de vage plannen, sedert jaren gekoesterd, eindelijk tot de oprichting van den bond hebben geleid. Men wil ook op maatschappelijk terrein en vooral ook op schoolgebied het Prote- stantsch karakter van ons volk opnieuw doen doorwerken. Daarbij zit de bijzondere bedoeling voor, het meer en meer doorwerken van het anti- Protestantsche en anti-nationale karakter der openbare school tegen te gaan en de voortgaande oprichting van secte-scholen in Nederland te stuiten. Mijnheer de Redacteur! Mag ik een klein plaatsje in uw blad voor het volgende In het nummer uwer courant van 20 April komt eene advertentie voor van een maitenfabriek uit Amsterdam. Eenige weken geleden trok een dergelijke advertentie mijne aandacht, echter met dit onderscheid, dat nu de fabriek gevestigd is Haarlemmerdijk en toen Prinsengracht. Dit is trouwens in mijn oog geen verschil, daar dergelijke fabrieken in Amsterdam gemakkelijk te verplaatsen zijn. In die advertentie wordt de huisvrouw aangeboden voor f 1.75 hare woning gezellig te maken met eene bezending matten, waarvan de opgaaf dan volgt. Ik had het genoegen zulk een te bezichtigen. Hoewel ik geen deskundige ben op dat terrein, kan ik toch niet anders verklaren dan dat de aanbieding veel mooier is dan de werkelijkheid. De prima kwaliteit Chineesche vloermat voor slaapkamer enz. heeft een afmeting van 90 c.M. lang en 60 c.M. breed. De 3 flinke nette gangmatten zijn 70 c.M. lang en 40 c.M. breed. De sterke deurslijkmat is van een kwaliteit waar ik geen naam voor weet, een prutsding. De gratis-aanbieding is geheel in denzelfden geest. De fraaie wandversiering is een Chineesche waaier die men voor 5 cent overal kan koopen. Wie binnen 8 dagen bestelt krijgt nog iets extra. Waar ik de zending zag had men verzocht een tafelkleed als extra bij te zenden. Maar bij ontvangst had men er een fraai stoelkussen bij gedaan, vervaardigd van een stukje dekenovertrek ongeveer 25 c.M. in het vierkant en gevuld met zeewier. Voor dat alles betaalde men f 1.75 plus 35 ct. vracht is f 2.10. Op gedane reclames werd niet geantwoord. Een ieder doe hier zijn voordeel mee. U Mijnheer dankende voor de opname. B. Wij lezen in het Maandblad tegen de Kwakzalverij Wat wordt er in ons land niet tegen de tuberculose gedaan De Regeering gaat vooraan met ruime subsidiesVereenigingen tot bestrijding der tuberculose, Groene en Witte Kruisen, finan cieel gesteund door tallooze welwillenden in den lande, doen alles om deze terecht ge vreesde volksziekte met kracht aan te tasten en stellen daarvoor, behalve persoonlijke hulp, duizenden en duizenden guldens beschikbaar. En nog steeds is er niet genoeg, want de wijze waarop gewerkt wordt, wij mogen die als bekend veronderstellen, is kostbaar. Zou men niet goedkooper terecht kunnen? Heerscht hier geen geldverspilling Zou het aanschaffen van een geneesmiddel tegen de tering niet veel voordeeliger zijn Een geneesmiddel Is dat er Niet één maar vele middelen; ge hebt ze te kus en te keur en alle helpen zij onfeil baar. Zeker, ’t is om in vertwijfeling te raken, welke onfeilbaarheid men moet uitzoeken, omdat ieder middel het beste is en de andere niet deugen, doch daar moet men zich maar over heen zetten. Laten wij, om de keuze wat gemakkelijker te maken, eenige der voornaamste middelen opnoemen, waarvoor in de laatste jaren hier te lande reclame wordt gemaakt Abdijstroop van Akker, voorkomt zelfs de tering. De middelen van Dr. Kauling. Pinkpillen. Tuberculozyne van Derk P. Yonkerman. Maxima Doctrina. De middelen van Eilers en, om ons tot den laatsten tijd te beperken: het nieuwe middel tegen longtering Gra- nuline en het nog nieuwere, pas in de laatste weken aangekondigde, Pulmonatine van The Anglo-Continental Chemical Works, 17 Rijs- wijksche Plein, Den Haag. Zooals gezegd, keuze genoeg. Maar waarom dan al dat werken van de Vereenigingen, die zich de bestrijding der tuberculose ten doel stellen, waarom al die kosten, besteed aan hygiënische voorzorgsmaatregelen, aan sanatoria en dergelijke? Omdat de ervaring geleerd heeft, dat al die met zoo’n ophef aangekondigde genees- middelen geen vertrouwen verdienen. Het bestaan van de verschillende Vereenigingen tegen de tuberculose, de ondersteuning die deze steeds meer en uit alle standen der samenleving ontvangen, zijn een sprekend protest tegen de verschillende beweringen van al die tering-genezers. Zeker, het geld door die Vereenigingen uitgegeven ter bestrijding der tuberculose, is niet verspild, wie, naar zijn krachten, derge lijke Vereenigingen steunt, doet een weldaad aan de maatschappij. Men schrijft uit Alkmaar Dezer dagen ontdekten wij weer eens eene advertentie ditmaal in Het Volk, waarvan wij de onjuistheid kunnen aantoonen. Op de bekende schreeuwerige manier, adverteert Akker dat sterkte een toonbeeld van manne lijke kracht is en door oud en jong wordt gewenscht. Daar staat dan een groote leeuw bij afgebeeld, die fier en moedig en krachtig boven het hoofdje der advertentie „Sterkte!” te voorschijn komt springen. Nadat verteld is dat de Abdijstroop het ongeëvenaarde middel tegen asthma, influenza, pleuris, kinkhoest, bronchitis, den hardnekkigen hoest, de hevigste verkoudheid en alle borst- en longaandoe ningen is, volgt de verklaring van een Alk- maarder, wonende Nieuwpoortlaan nr. 15, „dat zijne vrouw 4 jaar lijdende was aan eene bezetting op de borst, die zij overge houden had uit roodvonk en zij na gebruik van deze stroop volkomen genezen was en weer even sterk als vroeger.” Bij onderzoek bleek ons, dat de vrouw op de bekende manier portretten waren beloofd. Zij had alleen toegestemd, dat er geadverteerd mocht worden, dat de Abdijstroop de slijm los had gemaakt en haar hoest was vermin derd. Intusschen laakte zij zéér de handel wijze van Akker, die er bovenstaand fraais bij had gefantaseerd en verklaarde ons, dat Alg. Hndbl. De actie tegen de Tariefwet. In de Christ. Hist. Nederlander (het orgaan van den heer de Savornin Lohman) is ge publiceerd het aan de Tweede Kamer gerichte adres der drie duizend bedrijfshoof den, waarin de Tariefwet-Kolkman wordt verklaard te zijn „in de hoogste mate belemmerend voor de algemeene welvaart en de economische ontwikkeling van het Nederlandsche volk”. De namen der tot alle politieke partijen behoorende onderteekenaars, groepsgewijze gerangschikt naar den aard der vertegen woordigde ondernemingen op het gebied van handel, nijverheid, landbouw en verkeer, zijn in deze publicatie vermeld. Zij zijn 3433 in getal minder dan 30 kolommen in De Nederlander, welk blad hiermede is „houder van het lengte record” voor advertentiën. Het is ons althans niet bekend, dat ooit in eenig Nederlandsch dagblad is verschenen een grootere dan deze, vanwege het Anti-Tariefwet-Comité geplaatste, annonce van 4t/2 pagina. Winkelsluiting. De Fakkel meldt, dat in de kringen van de winkeliers te Amsterdam, die tegen den "j een krachtige actie wordt om te protesteeren tegen de door W. verleende vergunning om de op de E.N.T.O.S. en de Tentoon- de Vrouw 18131913 ’s avonds sluitingsuur open te houden. De sluitingsdwang zijn, voorbereid B. en winkels stelling na het betrokken winkeliers zullen den Gemeente raad nogmaals opheffing van den sluitings dwang verzoekenwenscht de Raad dat verzoek niet in te willigen, dan zullen zij ontheffing voor denzelfden tijdsduur vragen als aan de winkeliers op de tentoonstelling is verleend, d. i. voor ongeveer een half jaar. De eerste. Den 1 Mei zal de eerste eetwagen op een nationale spoorlijn in Nederland loopen, en wel tusschen Groningen en Amsterdam. Ten einde dezen vooruitgang in comfort in het nationale verkeer te vieren en daarop nog meer de aandacht te vestigen, heeft het bestuur van de Groninger Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer o.a. de besturen van eenige zustervereenigingen in het Noorden uitgenoodigd, de eerste reis heen en terug op feestelijke wjjze mee te maken. Alg. Hndbl. Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1