Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Cacao 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 34. i I i I Zondag 27 April. RECLAME. OMHOOG EN OMLAAG. Ingezonden. BINNENLAND. JANTJE S BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY EN ZIJN KOP VAN HOUTEN S 0 VOOR Afzonderlijke Schoenen en laarzen. f 1611.01 zamen Dakpannen. Baksteenen. Paarden. weet is in Nederland het bloem en meel te belasten door Baarderadeel, 24 April. Hoewel het zon nige weer des daags een aangename tempera tuur veroorzaakt, wil het met den grasgroei dit voorjaar niet vlotten, daar de koude, heldere nachten met hun lage temperatuur (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 1 Schrijfmachines. Katoenen band. Courantenpapier. Schrijfpapier. Katoenen zakken. Belangrijke VERLAGING (tot op ongeveer de helft of minder) wordt voorgesteld in Amerika voor Zeep. Manufacturen. Katoenen kleederen. Bovenkleederen. Dekens. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 60 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De uitgaven van de explotatierekening van rente van obligaties f 1254.071/2 f 93.— ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. f 1570.90 f 40.11 Zeep. Manufacturen (verdubbeld). Onderkleederen (meer dan verdubbeld). Bovenkleederen (meer dan verdubbeld). Dekens (verdubbeld), bedden en matrassen (meer dan verdubbeld). Dakpannen (nieuw recht). Metselsteenen (nieuw recht). Paarden, ook die voor de slachtbank (nieuw recht). Touw (nieuw recht). Pluimvee. Rijwielen (meer dan verdubbeld). Scheermessen (meer dan verdubbeld). Aardewerk. Lucifers. Geneesmiddelen (gedeeltelijk). Spiegelglas. uitblijven, zelfs dan wanneer een ecomomische omwenteling in verschillende tempo’s wordt voltrokken, onverschillig of de richting daar bij voert omhoog of omlaag. Mac Kinley en Blaine, de vaders der Tariefwetten, waarbij de A merikaansche in voerrechten trapsgewijze zijn opgevoerd, heb ben nog voor hun dood erkend, dat zij hun land hadden opgeofferd aan de politiek. Moge het Kolkman, zijn medestanders en navolgers bespaard blijven tot de erkentenis te moeten komen, dat zij hetzelfde hebben gedaan, ten aanzien van Nederland. Zoodat een f 263.931/,. Dit resultaat is minder gunstig dan van het vorige boekjaar, toen de inkomsten circa f 80 meer en de uitgaven circa f 110 min der hebben bedragen. Versterking van in komsten door toename van het aantal abou nds blijft daarom gewenscht. Besloten werd wederom 2 obligaties a f 100 uit te loten, waarvoor de nummers 4 en 20 werden getrokken. De heer A. ten Gate, wien een woord van hulde werd gebracht voor zijn vele als penning meester bewezen diensten, werd met op één na algemeene stemmen als bestuurslid her kozen. N. Sn. Crt. Touw. Pluimvee. Rijwielen. Scheermessen. Aardewerk. Lucifers. Geneesmiddelen. Spiegelglas. Voorgesteld wordt in Amerika een nieuw invoerrecht op diamanten, edelgesteenten en paarlen, die in Nederland onbelast blijven. Meel en bloem zullen in Amerika worden vrijgesteld. Zooals men voorstel om de regeering teruggenomen. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald Mocht men dit bedenken ten aanzien van het geheele wetsvoorstel, dat ten doel heeft ons den koers, dien wij sedert meer dan een halve eeuw met de beste resultaten hebben gevolgd, te doen verlaten, om ons te sturen in de richting, waaruit Amerika thans tracht te ontkomen na een zoo duur leergeld te hebben betaald en tenkoste van de belang rijke nadeelen, die het ook nu nog zal hebben te verwachten als de onvermijdelijke gevolgen der schokken, welke niet kunnen Een brave zoon. Te Heemskerk (N.-H.) wordt, naar het Vad. meldt, sinds eenigen tijd vermist de 23-jarige I. R., die voor zijn vader een belangrijk bedrag aan geldswaarde in het buitenland innen moest. Dezer dagen is nu bij een familielid bericht ingekomen, dat het jongmensch met een bedrag ad f4000 de wijk naar Amerika genomen heeft. Een hotel op den Dam. Naar de Tel. verneemt, is de zaak thans beklonken en heeft alleen de Raad nog zijn goedkeuring te hechten aan het door den architect W. Kromhout ontworpen plan voor een groot hotelrestaurant op het mid denvak van den Dam te bouwen. 'Bloedvergiftiging. De ruim 80-jarige weduwe H. te Heinkens- zand, die zich eenige dagen geleden bij het wasschen, aan een speld prikte, is thans aan P.8. Voorstanders van beperking komen persé niet in aanmerking. St. Nicolaasga, 24 April. De veehouder M. Galema verloor heden een zijner beste pinken. De veearts Schaap constateerde ver giftiging. Als men weet, dat op het land de aschbelt is en de weg daarheen over het land voert, dan is de oorzaak gemakkelijk te begrijpen. Wenschelijk was het zeker, dat men gevaarlijke stoffen niet voor den vuilnisemmer bestemde, maar op een andere wijze vernietigde. N. Sn. Cl. Sneek. In de j.l. Maandagavond gehouden vergadering van aandeelhouders in de Zwem en Badinrichting alhier werd de rekening van den penningmeester goedgekeurd. De inkomsten over het afgeloopen boek jaar hebben bedragen van de explotatierekening van rente van kasgeld geregeld nachtvorsten veroorzaken, die voor het jonge groen nadeelig zijn. Algemeen ziet men dan ook naar verandering uit, of schoon regen niet gewenscht is, daar de vochtigheid van den bodem voldoende is. Warmte alleen kan verandering en ver betering teweeg brengen. Echter zijn al vele stallen ontvolkt, maar volop voedsel is nog niet in de weilanden aanwezig. Ook de boomen en struiken zijn wel veertien dagen ten achteren bij het vorige jaar, toen om streeks dezen tijd reeds alles in blad stond. Voor de jonge groenten is het een slechte tijd, daar zij weinig in groei vorderen van wege den schrokken wind en de koude nachten. Sneek, 24 April. De brigade-commandant der marechaussee alhier, de heer J. Prijs, legde heden namiddag de hand op een paar jeugdige boefjes, J. P. en Joh. A., resp. 10 en 11 jaar, die Zondagmiddag door over- klimming en ’t forceeren van een slot, zich toegang wisten te verschaffen tot ’t erf, be- hoorende bij de fabriek van de firma Gebr. Bervoets. Op dat erf bevindt zich een groote voliere van gegalvaniseerd draad, waarin tal van inlandsche en buitenlandsche vogels. De jongens hadden ’t begrepen op laatstge noemde, van welke een paar stel mee naar huis werd genomen. Een der mooiste exem plaren, ter waarde van f 15, ontkwam. Een parkiet werd door een der knapen verkocht voor 8 centen. Sneek, 25 April. De maréchaussee heeft hier procesverbaal opgemaakt tegen den 15- jarigen S. de R., die in de vorige week bij de firma Binkes een gouden aanhangsel van een horlogeketting stal, terwijl hij aldaar een boodschap deed. Genoemd voorwerp werd kort daarna door hem voor een gering som metje verkwanseld. Het openluchtspel te Heerenveen. Heerenveen, 24 April. Nog drie maanden en het groote feit staat te gebeuren. Dus moet nu zoetjesaan de actie beginnen. Met de finantieele actie is reeds aangevangen, maar tot dusver heeft men daarmee niet het resultaat verkregen, waarop men had gehoopt en waarop men moet kunnen bouwen. Van de f 2500, die het garantiefonds vraagt, is nog pas f 1150 geteekend. Daar mankeert dus meer aan dan een kleinigheid, en als dat niet snel en krachtig verandert, zal men er zelfs niet aan kunnen denken het pracht- spel want dat zal het inderdaad worden volgens hen, die tot oordeelen bevoegd zijn verder voor te bereiden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 25 April. De aanneming in de Tweede Kamer van het onderwijzerswetje //Kindertoeslag”, waarover door hen, die niet in de termen vallen, vooral ach en wee wordt geschreeuwd, is ongetwijfeld de oorzaak van de plaatsing van de volgende advertentie in een onzer plaatselijke bladen HUWELIJK. Onderwijzer, jong, krachtig, kernachtig gezond persoon, wenscht spoedige kennis making met kloeke jongevrouw, liefst uit j groot gezin, temperament en liefde voor veel j kinderen vereischte. I Steller dezes, wiens salaris voorbands I absoluut onvoldoende is voor gezin, stelt zich bloedvergiftiging overleden, zamen f 1347.071/2 batig saldo overblijft van en zonder iemand te ontzien, de aandacht gevestigd. Het Amerikaansche volk heeft door hem tot zijn Staatshoofd te kiezen uitspraak gedaan in de richting van een algeheele herziening der corrupte economische verhoudingen. En het onmiddellijk gevolg daarvan is geweest, dat reeds enkele weken, nadat de nieuwe president zijn ambt had aanvaard, de volks vertegenwoordiging in behandeling heeft genomen een wetsontwerp tot verlaging en voor een belangrijk deel tot algeheele af schaffing der invoerrechten. De kansen van dit wetsontwerp staan, volgens de berichten, zeer gunstig. De aan- nemingervan zaldeopbrengstderinvoerrechten doen verminderen met 100 millioen dollar en voor de bevolking der Vereenigde Staten beteekenen een besparing, welke geschat wordt op 800 a 900 millioen dollar per jaar. En nu is het voor ons, Nederlanders, merkwaardig na te gaan voor welke artikelen verlaging of vrijdom van inkomend recht in de eerste plaats wordt voorgesteld, om daarbij dan een vergelijking te maken met het hier te lande aanhangige wetsontwerp tot ver- hooging van het tarief en het in het leven roepen van beschermende rechten voor artikelen, die tot nu toe vrij kunnen worden ingevoerd. Om de tegenstelling tusschen dit omhoog en omlaag aanschouwelijk te maken, plaatsen wij hier de voorstellen in de beide landen in gediend, voor eenige artikelen naast elkaar. INSTELLING van inkomend recht wordt voorgesteld in Nederland voor Vleesch (schapen- en varkens-); vet. Gezaagd houtgeschaafd hout. Leder. Ijzerdraad. Spijkers. Visch (gerookt). Drukletters en verder materiaal. VERHOOGING wordt voorgesteld in Nederland voor Zout. Zadelmakersartikelen (meer dan verdubbeld). Schoenen en laarzen (meer dan verdubbeld). Schrijfmachines. Band, lint enz. (verdubbeld). Courantenpapier. Schrijfpapier. Zakken, zakkengoed. VERHOOGING of geheel NIEUW recht wordt voorgesteld in Nederland voor Er is in de geheele wereld zeker geen land, waar de bevolking zóó de wrange vruchten van de protectie heeft geproefd en nog proeft, als de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Hooge beschermende rechten hebben den invoer van vele artikelen geheel verhinderd en hebben de mogelijkheid geschapen, dat betrekkelijk weinigen zich bovenmatig hebben kunnen verrijken ten koste van hun mede burgers en zonder dat het beschermend stelsel voor de uitgebuiten, als vergoeding voor de geleden nadeelen, voordeelen behoefde mede te brengen, want ware dit het nood zakelijk gevolg van de protectie, dan zouden nu in Amerika niet de laagste loonen worden betaald juist in de sterkst beschermde industrieën en in die bedrijven, waarin de koningen der monopolies en trusts schier onbeperkt zijn in hun macht om de prijzen te decreteeren, welke de binnenlandsche afnemers hun hebben te betalen. Op al de maatschappelijke euvelen en het politiek zedenbederf, uit de bescherming en bevoorrechting geboren, heeft Woodrow Wilson vóór, en na zijn verkiezing tot president der Vereenigde Staten, onomwonden AFSCHAFFING van inkomend recht wordt voorgesteld in Amerika voor Vleesch. Timmerhout. Leder. Ijzerdraad. Spijkers. Visch. Drukletters, zetmachines. VRIJSTELLING wordt voorgesteld in Amerika voor Zout. Zadelmakersartikelen. echter voor, de maximum kindertoeslag (290 gld. bij 8 kinderen) in 6 (hoogstens l) jaar te bereiken. Brieven met portret (te voeten uit of kniebeeld) en trouwboekje van ouders of stamboom, onder motto ^samenwerking” bureau dezer. Voorstanders Bi Bolswardsche Courant RONA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1