Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 35. De bloemvelden van Arum. Donderdag 1 Mei. BINNENLAND. UIT DE PERS. VOOR Maar ligt het de praatjes, waarmede de bladen gevuld zij o. voor de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. vroegere dagen zijn allen om afgeleverd en de weinigen, die er zijn, hebben voldoende hulp van liaansche geneesheeren. Men moet niet te veel geloof hechten aan Maar ligt het nu niet op den weg van de Roomsch-Katholieken eerlijkheid in de coalitiepolitiek te brengen, door alvorens zij coalitie-candidaten gaan steunen, zich toch even ervan te vergewissen, of die candidaten méégaan met hetgeen de Roomsch-Katho lieken „bovenal” wenschen ’t Was verbazend druk j.l. Zondag op de wegen in onze environs. Van heinde en ver waren ze gekomen alle de nieuwsgierigen, de liefhebbers van mooie bloemen. In den loop der vorige week hadden ook al velen eens een kijkje genomen, maar Zondag... opmerkelijk, wat een belangstelling. Per auto, per fiets, te voet, met de tram, kwamen de menschen opdagen, enkele van verre, o.a. een gezelschap uit Zwolle. E« toen verschenen uit onze dorpen ook nog zoo velen, die, wandelende, voor ditmaal eens hun gewoon „sneinskuierke” bijlange de bloemvelden namen. De stille weg van Lollum naar Arum, op gewone Zondagen verlaten en alleen gebruikt door een enkelen voetganger of fietser, geleek wel op een drukke passeerplaats tusschen twee pleinen. En, al waren er die zeiden dat de Hollandsche velden grooter waren en uitgestrekter, (de meesten hadden dat evenwel van hooren zeggen) allen waren ’t hier over eens, dat het een kostelijk gezicht opleverde. En onze tulpenbouwers, erkentelijk voor de belangstelling, boden gracieuselijk als souvenir een bouquetje bloemen aan, die een plaatsje vonden op maagdelijke boezems zoowel als op de pet van fietser of wandelaar. Zelfs de landheer begint belangstelling te toonen in deze cultuur. Een hunner komt expres voor deze zaak een kijkje nemen. Deze week nog, dan is ’t mooie voorbij. Die nog eens wil komen kijken, haaste zich. Ws. De Deputaten vergadering. Aan een verslag van de Standaard over de besprekingen in de deputatenvergadering, ontleenen wij het volgende Van verschillende zijden werden voorts opmerkingen gemaakt. Zoo werd eenerzijds betoogd, dat ’t wenschelijk was, in ’t pro gram, als wensch der partij in te lasschen het kiesrecht voor de vrouwelijke gezins hoofden. Er waren er, die meenden, dat het opnemen van dien wensch ons sterker zou doen staan in den strijd en de tegenstanders ons dan niet van reactie zouden kunnen beschuldigen. Anderzijds werd evenwel uit eengezet, dat men met dit beperkte vrouwen kiesrecht op een gevaarlijken weg zou gaan. Vanzelf zou men geleidelijk verder komen, en een goed en gezond maatschappelijk leven benadeelen. Dan zag men liever, dat het vrouwelijk gezinshoofd een mannelijk plaats vervanger kon aanwijzen. Naar aanleiding dier opmerkingen deed de voorzitter uit komen, dat in de tegenwoordige omstandig heden het verleenen van kiesrecht aan het vrouwelijk gezinshoofd zou zijn het geven van minstens 3 vingers van de 5 aan de tegenstanders. Dat is onraadzaam, omdat een andere weg mogelijk is, een weg, waarop aan het vrouwelijk gezinshoofd de vertegen woordiging van zijn belangen gegeven wordt, zonder dat aan de suffragettesbeweging wordt voet gegeven. Aanvaardt men dit systeem van vervanging der vrouw, dan is wijziging van het concept-program niet noodig. Ook werd ter sprake gebracht de quaestie van onbewoonbaarverklaring van woningen, die naar betoogd werd, op zoodanige wijze geschiedt, dat groot onrecht gepleegd en zelfs de Grondwet geschonden wordt, daar de bepalingen, die zij voor bescherming van den eigendom geeft, niet worden nageleefd. Aan het Centraal Comité werd in verband daar mede de opdracht gegeven, met den Minister in overleg te treden en bij Z.Exc. er op aan te dringen, dat wetswijziging in dezen geest plaats vinde, dat geen onbewoonbaar- verklaringen zonder billijke schadevergoeding plaats vinden en schending van de Grond wet zij buitengesloten. In de derde plaats werd door den zitter. een bespreking ingeleid over quaestie van ’t afmaken van vee wegens mond- en klauwzeer. Het staat niet vast, dat het afmaken absoluut noodzakelijk is, eer schijnt het slechts als hulpmiddel dienst te kunnen doen, maar dan niet als algemeene regel te mogen worden toegepast. Het buiten land en zelfs de aan de Regeering uit- Ongeluk. In de nieuwe papierfabriek van de firma van Gelder Zonen, te Renkum, gebeurde Zondagmorgen, omstreeks half zeven, een vreeselijk ongeluk. De werkman H. D. draaide waarschijnlijk een verkeerde kraan van één der stoomketels open en kreeg op ’t zelfde oogenblik de gloeiende stroom water vóór tegen zijn lichaam, terwijl hij, toen hij achteruit viel, ook nog op zijn rug een deel medekreeg. De ontboden geneesheer, dr. Kersten, con stateerde, dat een groot deel van ’t lichaam ernstige brandwonden had gekregen, zoodat overbrenging naar het ziekenhuis te Arnhem noodig werd geoordeeld, waarheen de onge lukkige per rijtuig vervoerd werd. Arnh. Ct. Het huis van bewaring te Amsterdam. Men herinnert zich, dat enkele maanden geleden berichten opdoken van onregelmatig heden in het Huis van Bewaring te Amster dam. Een bewaarder zou zijn bemiddeling hebben verleend om gedetineerden in het Huis van Bewaring in verbinding te brengen met personen daarbuiten. Naar die be schuldigingen werd een onderzoek ingesteld, dat tot resultaat heeft gehad, dat de bewaarder tegen wien vermoedens bestonden, R. S., 7 Mei voor de Amsterdamsche rechtbank terechtstaan zal beschuldigd van bovengenoemd feit. Naar het Rndbl. verneemt, heeft de inmiddels ontslagen bewaarder bekend zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Oostenrijk en Montenegro. Dr. Koppeschaar, de leider der Montene- grijnsche ambulance, thans in ons land teruggekeerd, heeft het volgende medegedeeld over de Montenegrijnen als oorlogvoerende partij en hun verhouding tot Oostenrijk: „De Montenegrijnen zelf hebben thans het einddoel bereikt, waarom zij meer of min den strijd begonnen zijnDe Turken uit ’t land verdrijven en de oude Montene- grijnsche hoofdstad, Skoetari, waaruit door alle tijden heen de vorsten van Montenegro zijn vöortgekomen, in hun handen te hebben. Gij ziet ons thans terug, niet omdat wij moede zijn van onzen arbeid, doch omdat er zoo goed als geen gewonden meer te verplegen zijn. Als Skoetari stormenderhand genomen zou zijn, zou u ons nog niet hier terug gezien hebben, doch zonder dat er een schot gevallen is of daarbij menschen ’t leven hebben gelaten, heeft deze stad zich overge geven. Alle berichten als zou Skoetari stormen derhand en onder verlies van vele menschen- levens gevallen zijn, zijn valsch. Er bestaat een gezamenlijke intrige tegen dat kleine land, dat zooveel gepresteerd heeft en juist omdat zij op het oogenblik Skoetari bezitten, zonder dat er gewonden zijn bijgekomen, was onze taak afgeloopen, want de gewonden van zoo te zeggen nu nog de Ita- gebrachte rapporten leeren zulks. De zaak is ernstig, omdat het afmaken bij sommigen zulken weerzin wekt, dat ze Minister Talma er om zouden willen zien heengaan. Dat zou echter heel verkeerd zijn, men geve liever het Centraal Comité de opdracht, de zaak mondeling of schriftelijk te behandelen, op dat óf het nut van het afmaken onomstootelijk worde aangetoond, of beperking ervan plaats vinde. Er is trouwens een wetsontwerp tot wijziging der nu bestaande bepalingen bij den Raad van State aanhangig, zoodat de zaak juist in orde komt als Minister Talma aan blij ft. Na deze besprekingen werd het program van actie met eenstemmigheid goedgekeurd en werd de behandeling van het politiek en electoraal accoord geopend. Over deze zaak werden ook eenige opmerkingen gemaakt. Men vreesde o.a., dat het accoord niet voor alle gevallen baten zou en dat daar, waar tegen het accoord wordt gehandeld door de Chr.-Historischen, afscheiding door dezen van hun organisatie zou plaats vinden. In verband daarmede vroeg men, of, als een district om zulke redenen verloren gaat, we dan schadevergoeding in een ander district krijgen. Ook vreesde men, dat, waar het tarief niet in het accoord is opgenomen, sommige Chr.-Historischen, als men ze niet aan het tarief binden mag, daartegen zouden stemmen, zoodat mede door onze hulp ge kozen mannen anti-ministerieel zouden worden. Evenwel nadat door den voorzitter uiteengezet was, dat het hier gold een accoord, dat niet veranderd kon worden, dat ou a laisser, vereenigde de zich ten volle mee. en wel op 22 en 23 April te Utrecht (25.1 gr. en 25.9 gr.) en op 23 en 24 April te Maastricht (26.5 gr. en 25.7 gr.). Ditmaal werd te Maastricht Zondag ongeveer 26 gr., gisteren ongeveer 27 gr. bereikt, terwijl hoogstwaarschijnlijk ook heden de 25 gr. zal worden overschreden. De abnormale warmte doet zich over geheel Duitschland gevoelen en staat in ver band met de voor den tijd van het jaar ongewone luchtdrukverdeeling, die op het geheele vasteland Zuidelijke tot Oostelijke winden met krachtigen zonneschijn teweeg brengt. Alg. H. was h pendre vergadering er Coalitie-onzekerheid. De N. R. Ct. schrijft Het is niet met algeheele instemming van de hoofden der Deputaten-vergadering geweest, dat in de pers een en ander omtrent het verloop van de bijeenkomst is mede gedeeld. Hoe goed het echter is, dat zulke vergaderingen niet tusschen vier muren besloten blijven, blijkt wel uit hetgeen is voorgevallen omtrent het Tarief. Een der Friesche afgevaardigden, wien het er blijkbaar om te doen was, zoo eerlijk mogelijk den verkiezingsstrijd in te gaan, wenschte in het accoord een clausule op genomen te zien, waarbij bepaald werd, dat de Christelijk-Historische candidaten zich moesten uitspreken voor de Tariefwet, wilden zij op volledigen steun der anti-revolutionairen kunnen rekenen. Hij bracht de uitspraak van Minister Kolkman in herinnering, dat de Tariefwet er het volgend jaar zou zijn of het kabinet zou weg zijn. Waar nu, zoo meende de deputaat, hoe langer hoe meer blijkt, dat verschillende Christelijk-Historische Kamerleden tegenover de Tariefwet een gereserveerde houding aan nemen, zou, zoo deze wet verworpen werd, het Kabinet daarover struikelen. Om dit gevaar te voorkomen, wilde hij inlassching van bedoelde clausule. Dr. Kuyper voorkwam evenwel een be spreking daarover, door de opmerking, dat het accoord ongewijzigd moest worden aan genomen of verworpen, daar het onmogelijk was om nogmaals de drie partijen samen te roepen. Zie hier dus een toeleg, om die lastige Tariefwet maar buiten discussie te plaatsen, en de Christelijk-Historischen, die er tegen zijn, aan het lijntje te houden Het gebeurt niet dikwijls dat wij ons op de Roomsch-Katholieke politiek kunnen be roepen, doch in dit geval is daar nu reden voor. In de vergadering van de over de coalitie beraadslagende R. K. kiesvereenigin- gen, heeft de voorzitter, mr. Kooien, ruiter lijk voorop gesteld „Bovenal wij ci- teeren uit het woordelijk verslag van De Tijd moet dit Kabinet gehandhaafd worden, omdat het de middelen heeft aangewezen, waaruit de inkoop van het thans levend werkliedengeslacht in het Invaliditeitsfonds zal worden bekostigd.” Hier wordt dus met zoovele woorden de Tariefwet „bovenal” tot inzet voor den ver kiezingsstrijd uitgeroepen. Dat is in elk geval openhartig, heel wat openhartiger, dan dr. Kuyper in zijn Deputatenrede geweest is, waarin hij ook reeds getracht heeft, de Tariefwet uit het gezichteinder weg te schuiven. Sneek. Aan de eierenmarkt alhier waren Dinsdag circa 15000 kievitseieren aangevoerd. De gemiddelde prijs was 11 ct. Bonte eieren waren er een 6000 prijs 2i/2 cent. In het geheele seizoen werden aan de markt alhier bijna 40.000. kievitseieren ver handeld. De hoogste prijs was 80 cent, de laagste 11 cent. Als een bijzonderheid werd ons mee gedeeld, dat deze week hier ter stede in het nest van een kraaienfamilie niet minder dan 9 eieren waren. Wel iets bijzonders, wanneer men bedenkt dat het normale getal 4, hoogstens 5 is. Door de 5 apothekers hier ter stede is aan den betrokken inspecteur verlof aan gevraagd om op Zondagen en le Kerstdag te mogen sluiten met uitzondering van een hunner. N. Sn. Ct. Workum, 25 April. De nog jeugdige dienstbode van bakker J. de S. alhier zou bij de ouders van de vrouw eenige oogen- blikken een handje helpen. Terwijl zij bezig was met dweilen, zat een naald, zonder dat zij het wist, verborgen aan een plint, en geraakte zij met haar hand in dat voorwerp, die diep in het vleesch drong. Op advies van Dr. Slis is zij naar Dr. Bouma te Sneek gegaan, die, na veel moeite, de ingedrongen naald in twee stukken uit de hand haalde. Re Banier. Ter waarschuwing. Dr. Ubbens, wonende Laan van Meerder- voort te ’s-Gravenhage, deelt in het Vader land het volgende ter waarschuwing mede „Vrijdagavond tusschen 11 en ll1/^ uur werden uit mijn poort, onder mijn huis doorloopende, en met nachtslot deugdelijk gesloten, vier rijwielen ontvreemd door open sluiting met een valschen sleutel. Een bij omstandigheid geeft mij aanleiding mijn medeburgers te waarschuwen op hun hoede te zijn. Gisteravond met mijn familie thuis komende, bemerkten wij een wit kruis op den muur naast de poortdeur. De eigen aardige vorm trok ons aller aandacht. Het was een met wit krijt en vaste hand ge- teekend recht opstaand kruis, een lijn verticaal, de andere precies horizontaal, en aan beide einden van het laatste was een loodrecht streepje aangebracht. Mijn dienstboden vertelden, dat op de plaats van het witte kruis een week geleden een zwart kruis heeft gestaan, dat slechts met moeite was te verwijderen en nog eenigszins zichtbaar is. Nu herinner ik mij, dat eenigen tijd ge leden naar ik meen in Rel Leven een opgave van teekens der Parijsche dieven heeft gestaan, waarmede de leden van dat gilde elkaar omtrent de perceelen, die hun speciale aandacht trekken, in het geheim iets hebben te vertellen, daarom begaf ik mij heden nogmaals naar de afdeeling der recherche aan het Alexanderveld, en deelde mijn bevindingen mede. Mijn vermoedens bleken volkomen juist te zijn; blijkbaar heeft mijn woning reeds geruimen tijd de aandacht van heeren inbrekers ge trokken en toen ze hun kans schoon zagen, hebben ze op een avond, dat slechts één dienstbode behalve de slapende kinderen thuis was, hun slag geslagen”. Buitengewone warmte. Aan een mededeeling van het Kon. Meteoro logisch Inst. te De Bildt is het volgende ontleend Ofschoon de hoogste temperatuur gistermiddag (28 April) te Groningen, te De Bildt en te Maastricht bereikt omstreeks een halven graad bleef beneden de hoogste tot dusver in April waargenomen, vormt de opeenvolging van zeer warme dagen in April, Zondag aangevangen, toch een nog nooit in Nederland opgeteekend verschijnsel. Slechts eenmaal, in 1865, is op twee opeenvolgende dagen te Utrecht en Maastricht een temperatuur boven 25 gr. opgeteekend De gloeiende haat, die bij Oostenrijk tegen Montenegro bestaat, heeft het er toe ge dreven de Montenegrijnen in een kwaad daglicht te stellen, doch ik ben overtuigd, dat, mocht Oostenrijk den oorlog willen doorzetten, zijn soldaten zullen hebben te loopen over de lijken der Montenegrijnen in Skoetari, dat zijn 20.000 man. Evengoed als de Turken maanden en maanden lang de vesting hebben weten te verdedigen, evengoed zullen de Montenegrijnen het op hun beurt tegenover Oostenrijk weten te verdedigen en zullen de Oostenrijkers ondervinden, wat het wil zeggen, tegen zulk een volk te velde te trekken. Anh. C(y Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1