Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. L 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 36. I I VERDEELD NEDERLAND. Zondag 4 Mei. MEIMAAND. 1 BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke en rechtsvervolging, Tijdgeest premie- accoord eindigt, blijkt cijfers over eenige jaren, INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.') '1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. deze een pad en weelde. vuur der verdeeldheid en gods- en zij doet dat niet ter den godsdienst zelf, maar om bij ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. hij het voor den van deze gewoonte Alg. H. Een hagelbui. Woensdagmiddag brak boven Eist (Bet.) een geweldige hagelbui los. De steenen, ter grootte van duiven-eieren, zooals men hier nog nooit zag vallen, berokkenden veel schade aan kassen, vruchtboomen en jonge groenten. De bui hield circa een kwartier aan. Tel, daad, een grootsche konink lijke daad? Is er zoo’n eendracht? Zoo’n eendracht van het land Wij vreezen van neen. En wanneer daar dan toch schier aller borst het lied stijgt Blijf één, blijf één mijn vaderland, Blijf één en ongeschonden, dan mogen zij, die in de politiek tot de rechterzijde behooren, zich in vollen ernst afvragen, of zij in de laatste parlementaire tijdvakken niet schier lilies hebben gedaan, om, instede van het heilige en hooge een- drachts-gevoel onder ’t volk aan te kweeken, verdeeldheid en scheiding te brengen, ver bittering en onrust te zaaien onder ons. O, wij hebben hier gansch niet het oog op een gezonde partijvorming. Die is, voor opgewekt politiek leven, voor een eerlijken, vurigen, enthousiasten, strijd onmisbaar. Maar wat heeft de rechterzijde steeds gedaan, en weet wat doet zij weer? Zij spitst de geloofs-verschillen in ons volk zoo fel mogelijk toe, zij brengt weer dag in dag uit takkebossen aan voor Een 100-jarige. Gister herdacht de heer P. Slingerland te Berkenwoude zijn 1 OOsten geboortedag. De oude man, die nog zeer kras is en een goede gezondheid geniet, verheugt zich in het bezit van 6 kinderen, 32 kleinkinderen, 72 achter kleinkinderen en 3 achter-achter-kleinkinderen. De honderjarige viert zijn feest echter Zater dag, want hoewel hij volgens den burger lijken stand op 2 Mei geboren is, heeft hij dezen dag steeds op den 3den van bloeimaand gevierd en wil- hij, nu honderdsten keer doet, niet afwijken. Winkelsluiting. De Raad der gemeente Stad-Doetinchem besloot tot het invoeren der verplichte 9-uur- winkelsluiting. Twee kinderen verbrand. Woensdagavond te 10 uur brak plotseling een felle brand uit in de broodbakkerij van den heer R. Boersma aan de markt te Scha- gen. Toen de bewoners het gevaar bespeur den, was het reeds te laat, wegens vlammen en rook, om het bovenhuis te bereiken waar twee kinderen sliepen, een meisje van vijf jaar en een jongetje van zeven. In allerijl werden bij den naburigen aannemer, den heer J. R. Vlaming lange ladders gehaald, zich, door de stukgeslagen naar de slaapkamer der De moedige daad was Gestikt door den scherpen Faillissementen. In één jaar werden over het geheele land ongeveer 1850 faillissementen uitgesproken. Het aantal faillietverklaringen is, bij verge lijking der cijfers over eenige jaren zoowel absoluut als relatief stijgende. Alleen het jaar 1908 was schijnbaar voor den handel een zeer ongunstig jaar, althans toen was het aantal abnormaal hoog. Ruim 2000 faillissementen werden in dat jaar door de verschillende rechtscolleges uitgesproken. In de latere jaren liep dit aantal weer wat terug. De meeste faillissementen worden uitge sproken op verzoek van schuldeischers echter ook een groot aantal op eigen aangifte, en slechts hoogst zelden heeft zulks plaats op de vordering van het Openbaar Ministerie. Dit laatste kwam over een tijdvak van 15 jaren gemiddeld slechts éénmaal per jaar voor. Het aantal gevallen waarin een fail lissement door een bij vergelijking van te verminderen. Na aftrek van degenen, die weer werden vernietigd of opgeheven, werden in het vorig jaar ruim 1200 faillissementen afgewikkeld, waarvan de gezamenlijke baten bedroegen 4 millioen gulden tegen een schuldbedrag van ongeveer 16 millioen, zoodat gemiddeld 25 pCt. terecht kwam, Arnh. Ct, waarna ruiten, kinderen baande, evenwel te laat, rook werden de kleinen door den heer V. uit de reeds brandende kamer gehaald. Aangewakkerd door eene opkomende on weersbui, viel er trots een drietal brand spuiten, waarbij de nieuwe, uitstekend wer kende stoombrandspuit, aan blusschen niet te denken. Weldra sloeg de brand over op het aan de overzij der straat liggende café Het Vosje, dat eveneens een prooi der vlam men werd. De belendende perceelen van beide gebouwen wist men te behouden. Alles was verzekerd. Alg. H. Treffende moederliefde van een hond. Wij lezen in een Fransch blad bet vol gende staaltje van moederliefde bij een hond: Een inwoner van Beaumont was dezer dagen naar het bosch gegaan met zijn kar om hout te verzamelen. Zijn hond, die op het punt stond moeder te worden, vergezelde hem hierbij. Toen hij ’s middags terug wilde keeren, bemerkte hij, dat de hond, waaraan hij zeer gehecht was, drie jongen geworpen had. Hij wilde het dier niet alleen achterlaten en legde het op de kar, doch vergat de jongen. Des nachts sprong de hond over de heg en heeft zeer waar schijnlijk den afstand van zijn hok naar de plek, waar zijn jongen lagen, die ongeveer 15 kilometer bedroeg, driemaal heen en terug afgelegd, en.de jongen beurt om beurt naar zijn hok gedragen. Haar moederliefde werd haar echter nood lottig. ’s Morgens vond men de hond dood naast haar jongen. Zij was van vermoeienis bezweken. Tel. Z/Hoe heerlijk blinkt de zonneschijn Van rijkdom en van schat, Hoe ruischt de koelte in ’t eikenhout En versch gesproten lof!” Vondel. Zij is weer daar, de schoone vriendinne, met hare gaven en hare beloften. De maand van groei en "bloei, van wasdom Een vriendelijke zonneglimlach gaat haar voorop, helderblauw spant zich het hemel ruim wij kunnen dwalen langs velden wegen, alles ademt nieuw, jong leven. Bloeimaand belooft ons gouden bergen, en toch... Laten wij genieten, wanneer zij ons een heerlijk, opwekkend dagje schenkt en ons naar buiten lokt, laten wij ons ver zadigen aan de liefelijke voorjaarsgeuren, die ons uit bloeiende bloemen en planten tegen- waaien, laten wij, kinderlijk verheugd, ons met de eerstelingen van weide en veld tooien, maar... Zij kan ook, als met tooverslag, onze heerlijkste illusiën en zomersche droomen wegvagen en dan snellen wij met haastigen spoed weer naar onze woning, want zij jaagt het zonnetje achter de duister wordende wolkgordijnen terug, zij, de wispelturige, grillige schoone, blaast een kille hageljacht of vlokkigen sneeuwstorm ons in het gelaat. Wij zijn weer blij een beschuttend dak boven ons hoofd te hebben. Laten wij hopen, dat het niet aldus zij, maar dat Bloeimaand ons louter zonnelicht geve, dat leven doet en leven wekt. Dat zij licht en blijdschap toovere in het hart van allen, die de natuur beminnen en zij ons ruimschoots schadeloos stelle voor dat gene, wat we zoolang moesten missenlicht en warmte, kleur en geur. Dan halen wij de schoone vriendinne juichend in. ’t Is Mei De Nieuwe Courant. I. Nog een luttel aantal maanden en wij vieren ’t eeuwfeest onzer onafhankelijkheid. Zal dat feestvieren geschieden door een volk, dat door welke verschillen ook gescheiden, dan toch hand in hand zal staan, kloek en sterk door een heilig gevoel van saamhoorig- heid, en vol eerlijke verdraagzaamheid jegens elkander Zal het een volk zijn, dat, wijl het gedragen wordt door één gedachte en één doel, ontvankelijk is voor een oproep als van die van prof. Van Vollenhovendat Holland z’n plaats herneme in het inter nationale leven der volkeren en de wereld verblijde met een lijke daad Is Nieuwe aardappelen. Leeuwarden, 2 Mei. De eerste nieuwe aardappelen, een mandjevol, zijn heden door den gardenier Jacobus Wassenaar van Ber- likum, aan den Commissaris der Koningin aangeboden. Heerenveen, 2 Mei. Door den Ambt, van het O. M. is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij de sigaren-winkelier De L. te Heerenveen, door den kanton rechter is ontslagen van wegens het verkoopen van loten. Wonseradeel, 1 Mei. Ook van de land arbeiders zijn de loonen, bij vroeger verge leken, vrijwat omhoog gegaan. Vroeger was het 9, 10 a 11 cent per uur, thans wordt te Kimswerd en te Pingjum 15, 16 a 17 cts. betaald, te Arum en te Witmarsum 13 a 14 cts. per uur. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De Statenverkiezing in Franeker. We lezen in Het Folk: De N. R. Ct. weet te berichten dat tus- schen liberalen en sociaal-demokraten samen gewerkt zal worden bij de Statenverkiezingen in het district Franeker. Zooals men zich herinnert, gingen in dat district in 1910 drie linksche zetels aan de .kerkelijken over, omdat de liberalen bij de herstemmingen geen twee van de vijf zetels aan de soc.-dem. wilden afstaan. Het schijnt dat de liberalen thans daartoe wel bereid zijn, want winnen de kerkelijken in Franeker nog eens drie zetels, dan zijn de Friesche Staten om. Bij onze afdeelingen in het district zal nu de vraag in behandeling worden gebracht om twee kandidaten te stellen en er drie van de liberalen te steunen, indien deze zich verbinden tot hetzelfde. Er zal echter niet op één lijst gegaan worden, iedere partij zal afzonderlijk haar kandidaten stellen en aanbevelen. Maar het is nog slechts een voorstel, zoodat het be richt in de N. R. Ct. voorbarig is. Buitengewone warmte. Het Met. Instituut te de Bildt meldt Tot aanvulling van ons bericht in het avond blad van Dinsdag, kan nog worden gemeld, dat inderdaad Woensdag de temperatuur te Maastricht en Winterswijk ongeveer 26 graden bereikte, zoodat voor het eerst sedert de oprichting van het instituut de temperatuur op eenzelfde plaats hier te lande op drie achtereenvolgende dagen in April boven 25 graden steeg. Fisschen met den hengel. Ter waarschuwing van alle liefhebbers der hengelsport herinneren wij er aan, dat een koninklijk besluit is verschenen tot wijziging van het binnenvisscherij-reglement, waarbij de gesloten tijd voor het visschen met den hengel in alle wateren, wordt vastgesteld op 23 April tot 31 Mei. Dit besluit treedt door bijzondere omstandigheden eerst 3 Mei in werking. bleek in de hand van Kuyper te zijn als leem in de hand van den pottebakker. Het begon de antithese-politiek voort te zetten. Het werd een kabinet-Kuyper, zonder den persoon, maar met den geest van den gevreesden leider. En toen Kuyper dan ook in Ommen tot Kamerlid werd gekozen, nam hij het aan, omdat het kabinet in zijn geest veranderd was. Hij schreef in z’n be roemden brief//Het zou mij tegen de borst hebben gestuit tegen een bevriend kabinet oppositie te moeten voeren.” Maar dat hoefde niet meer. Heemskerk had in Kuyper-stijl gesproken. Heemskerk werdKuyper. En vanaf dat oogenblik begon het kabinet met volle felheid z’n politiek van scheiding en verdeeldheid Het Centraal Comité der Frijzinnigen. ’t oplaaiende dienstig gebied, wille van de stembus succes te behalen. Zij schildert wie het niet met haar eens is, af als een ongeloovige, als een anti-christ. In alle toonaarden wordt het weer gezongen, het Kuyperliedje van de antithese, en wordt óns vrijzinnigen verweten, dat wij het geloof willen aanranden. Op den 4en December 1900 hield dr. Kuyper in de Kamer een rede, waarin hij eenigszins z’n bezorgdheid te kennen gaf over onze internationale positie. Denk er om zoo riep hij uit wan neer de nood aan den man komt, wanneer het óógenblik dóór zal zijn dat wij onze onafhankelijkheid zullen moeten verdedigen, dan zullen //defensie en diplomatie ons niet baten, indien niet in den boezem van ons volk zelf het nationaal besef en in het leven van het volk de nationale veerkracht wordt aangekweekt”. En hij vervolgde //Daarvoor is allereerst noodig, dat wij ons maatschappelijk leven en ook ons parlementair leven niet maken tot een verbitterd strijdperk, maar dat wij het gevoel, burgers en zonen van één zelfde vaderland te zijn, steeds invloed laten oefenen ook op onze gezindheid jegens anderen, die wel andersdenkenden, maar toch ook onze medeburgers zijn... En wanneer in de ure des gevaars dat zelfde gevoel van eenheid, van bij elkander te hooren, van één volk uit te maken en één vaderland te hebben, krachtig in ons mag werken, dan zal daarin zeer stellig één der krachtigste middelen gevonden zijn om onze vrij heid en onafhankelijkheid te handhaven. Doch dan moet ook het Regeerings- beleid daarop gericht zijn. Aldus de heer Kuyper. En nu, aan den voor-avond van het groote onafhankelijkheidsfeest, vragen wij, wie er meer heeft gedaan om dat gevoel van een heid en saamhoorigheid in ons volk te schen den en te ondermijnen, dan juist de heer Kuyper, z’n politiek en z’n coalitie. Wie heeft, zoo fel, zoo demagogisch als deze man, den godsdienst misbruikt, op ’t geloof ge speculeerd, tegen de vrijzinnigen en daardoor een geest van haat en verbittering in ’t leven geroepen Vooral bij de stembus past het ons met het gebruik van den heiligen naam onzes Gods uiterst voorzichtig te zijn. De majesteit des Heeren staat zoo hoog, de glorie van den Drieëenigen God is zoo heilig 1 En zoodra ge, vooral op openbaar terrein, bij het uitspreken van dien naam zelf niet door stillen eerbied wordt aangegrepen, stoof er stofgoud van de vleugelen af. Ook dit is een woord van Kuyper. Welnu, wie heeft de heilige naam onzes Gods bij de stembus zóó misbruikt als dr. Kuyper? Wat is er overgebleven van den stillen eerbied Niets. Voor of tegen Christus, zoo luidde hij vroeger den stembus strijd in. De geest van den Pinksterdag of den geest des verderfs. En één zijner volge lingen, prof. Noordtzij, had het over de beginselen van Satan aan de eene zijde en van Jezus Christus ter andere. Ziedaar vrijheid en verdraagzaamheid. Verdeeldheid en scheiding en tweedracht brengen, dat is de politiek der rechterzijde. Het ministerie-Heemskerk, dat in 1908 aan ’t bewind kwam, omdat het vrijzinnige ka binet de Meester door een sluipmoord, die in onze parlementaire historie z’n wedergade niet kent, was ten val gebracht, begon in andere en betere richting. De vrijzinnigen hebben ’t royaal en vreugdevol toegestemd, dat het tegenwoordig kabinet in ’t begin gematigd en sympathiek optrad. De vrij zinnige leden in de Tweede Kamer verklaar den dan ook. met ingenomenheid gezien te hebben, dat het kabinet zich onthoudt van vooropstelling der antithese tusschen geloof en ongeloof. Maar het werd anders. Want dr. Kuyper begon zich weer te laten gelden. Zoo’n half-zacht christelijk ministerie dat stond hem niet aan. Felheid, verdeeld heid, scheiding dat was immers z’n levens werk Eu het kabinet-Heemskerk begon te gevoelen des drijvers geweldige roede. Het Bolsurardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1