lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Cacao Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. No. 38. Zondag 11 Mei. RECLAME. BINNENLAND. VOOR I lil Afzonderlijke l!U I be- I 7.36 1.78 11.414 2.87 18.453 642.730 M3, of 100.-O/o Totaal De Ca Aan het VERSLAG van den Toestand en de Exploitatie der Gemeentelijke Gasfabriek te Bolsward, over het dienstjaar 1912, ontleenen wij het volgende. i eenige verschil- man Het - ......EN VOORAL 'S MORGENS, MIDDAGS en 'SAVOND5 EEN KOP VAN HOUTEN S \RONA ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i.-. r biusschen Door de de straatverlichting ver- V'erpletter d. Gisteravond te 9 uur is te Enschedé de 27-jarige ongehuwde koetsier Schutstal van den expediteur Van der Lande met een verhuiswagen van een 8 meter diepe helling bij de eerste spoorbrug gestort. De werd onder den wagen verpletterd, paard bekwam slechts lichte kwetsuren. Alg. H. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 Een onderzoek. Naar wij vernemen, moet zoowel vanwege het ministerie van justitie als van het parket te Haarlem, ten gevolge van de interpellatie- Netscher in zake handelingen van den burgemeester van Velsen, in verband met het verstrekken van een jachtakte aan den zenuwpatiënt de Vries, een onderzoek worden ingesteld. Gelijk bekend zou volgens den heer Netscher de burgemeester in strijd ge handeld hebben met de Jachtwet, door den patiënt vergunning te geven tot het dragen van wapenen. Alg. H. Valsche Bijksdaalders. Er zijn te Alkmaar vele valsche rijks- daalders in omloop met den beeldenaar van Koning Willem III. Ze zijn vooral kenbaar Wieuwerd, 8 Mei. Onder de varkens van een veehouder alhier is vlekziekte, met doodelijken afloop, geconstateerd, zoodat door de politie het bekende bord is aangebracht. In het algemeen voelt men hier niet veel voor inenting tegen deze ziekte, daar het vorige jaar van een veehouder twee varkens stierven, even nadat die bewerking op hen was toegepast. Zooals men weet, is dit ook in andere provinciën veelvuldig voorgekomen en heeft men zich zelfs tot de regeering om schadevergoeding gericht. N. Sn. Crt. Kind verbrand. Kapitein Meyer van het achtste regiment infanterie hoorde hedenmorgen, tijdens een velddienstoefening bij Velp, vrouwengegil. Hij ging met een luitenant en eenige soldaten naar een woning in de Waterstraat, waar een bedstede in brand stond, terwijl een kind, dat zich daarin bevond, verbrand was. De moeder, die op het land werkte, vermoedt dat bet kind met lucifers heeft gespeeld. Alg. H. Ook ditmaal gingen na afloop velen hier en daar een kijkje nemen in de gebouwen. Vooral de fraaie regentenkamer, met haar historische herinneringen, mocht zich in een druk bezoek verheugen. (lelijke namen. Als een bewijs hoe moeilijk het te Bruinisse is de menschen zonder bijnaam uit elkander te houden, blijkt uit het feit, dat er van 611 aangeslagenen in den Hoofdelijken Omslag 55 personen den naam van Jumelet dragen, 43 die van v. d. Berge, 27 de Waal, 22 Bal, 22 Kik, 19 Okkers, 17 de Koning. Velen voegen den naam hunner echtge- noote achter hun eigen naam, daar de naam huns vaders nog niet voldoende is. Hij hie der wol for et dn fen. In jonge lit ’e stêd, wie utfenhfls by syn omke, in boer dy ’t wenne onder Langwar. De jonge hie eigliks noait earder ut ’e stêd wei wést en sadwaende seach er der op ’e romte, bij safolle ky, earst wol hwet nuver om him hinne. Mar njunkenlytsen wende ’t al hwet, en mei gauwens bigoun er ek al Frysk to praten. Hy koe sims noch wol ris domme slaggen dwaen sadat de jonges fen ’e boer him wol ris dtlaken. Op in moarntiid rounen der in keppel keallen op ’e wei, en de boer seioch hwet binne dat moaije keallen. Do kaem de stêdsjonge wer mei sa’n noch- teren frage op ’e lapen hy sei„wirde sokke keallen fen keallefleisk makke omke Frisia. 565.563 M3. of 87.99 0/0 47.300 Algemeen Overzicht. De ovens en toestellen werkten gedurende het geheele jaar tot volle tevredenheid. Ook nu voldeed de retortlaadmachine weder aan alle daaraan gestelde eischen. Met het verstrekken van cokes aan het vaste, gehuwde personeel, gedurende 5 winter maanden, werd doorgegaan. De invoering van het 3-ploegenstelsel voor de stokers, gedurende de 6 wintermaanden, had op 1 Januari plaats. Deze maatregel werd door het stokerij-personeel zeer op prijs gesteld. In zijne vergadering van den 25 Juli werd door den Gemeenteraad vastgesteld het regle ment voor de werklieden in~ dienst der Ge meente Bolsward. Dit reglement is op 1 Jan. 1913 in werking getreden. In December had de fabriek 50 jaar bestaan; aanleiding hiervan werd door den Raad de Gascommissie aan het eene gratificatie verleend van Arnh. Ct. Het treinongeluk te Bloemendaal. Het Hdbl. verneemt nader, dat de on gelukkige, die aan het station Bloemendaal door den trein gedood werd, is de 29-jarige ongehuwde heer J. H. Valleggia, die daar sinds een paar maanden woonde. Volgens den Haarlemschen correspondent van het blad zou toch onvoorzichtigheid van het slachtoffer oorzaak van de ramp zijn geweest. Hij zag zijn broer, die in een anderen trein zat, en wuifde dezen met de paraplui toe. Daardoor bemerkte hij niet, dat de man, die gewoon is de reizigers op een naderenden trein opmerkzaam te maken, ook hem waarschuwde. Meifeest in het Burgerweeshuis. Uit Amsterdam schrijft men aan Courant: Elk jaar op den eersten Zondag in Bloei maand verlaten de jongelui, die sinds den vorigen Meidag twintig jaar zijn geworden, het weeshuis. En dat afscheid heeft plaats in een plechtige samenkomst van alle wees kinderen, vele oud-weezen, de regenten en regentessen, de directie, het personeel, den dokter, den dominé, de onderwijzers, familie leden der vertrekkenden, vrienden en be langstellenden. En na afloop wordt den aanwezigen de gelegenheid gegeven, waarvan steeds een dankbaar gebruik wordt gemaakt, de inrichting, die er met haar typische bin nenplaatsen, vertrekken en gangetjes zoo pitoresk mogelijk uitziet, te bezichtigen. En als men dan het geluk heeft een schilder achtig hoekje gestoffeerd te zien met eenige weesjes, in hun eigenaardige kleeding, wordt men als van zelf herinnerd aan de schilde rijen van Pieter de Hooghe e.a. Zondag dan had het Meifeest weer plaats. Om twaalf uur vereenigde zich in een der zalen een gezelschap van bovengenoemde personen. Het verslag over het afgeloopen jaar werd uitgebracht door de rege.ntesse, Mevr. Everwijn de Lange, die mede den vertrekkenden weezen menig stichtelijk woord en wijze les toevoegde. Een treffend oogen- blik was, toen zij, die heengingen, als sym bool dat zij het huis, waarin zij langen of korteren tijd hadden doorgebracht, voor goed gingen verlaten, één voor *één den sleutel van hun kastje op de tafel der regenten neerlegden. En niet minder toen een der weesjongens opstond, om de zoogenaamde Meirede te houden, waarin dank werd gebracht aan regenten, bestuurderen, onderwijzers enz. voor alles wat dezen voor hen in den loop der jaren hadden gedaan. Ook Ds. Schuller tot Peursum, die in het weeshuis godsdienstonderwijs geeft, sprak de kinderen hartelijk toe en tevens de bijeen komst die door orgelspel en het zingen door de aanwezigen van eenige godsdienstige liederen werd opgeluisterd, met gebed opende en sloot. den Trekweg 1 nachtbrander en op het Tranendal 1 avondbrander, waardoor 1 petro- leumtaarn op den Trekweg is vervallen. Een 3-pits Degea invertlantaarn van 600 kaarsen, werd geplaatst op de Groote Markt, waardoor de 2 lantaarns voor Hotel Wiebes en het perceel van den heer Eisma kwamen te vervallen. De lantaarn op de Harlingerstraat voor het perceel van den heer Prins werd van avond- in nachtbrander veranderd. Verder werden nog 10 stuks Ritterlantaarns in de Sneekerstraat, Jongemastraat, Polstraat en op de Groote Markt vervangen door 2-pits Rechlantaarns (hangend licht). Aan het eind van het jaar waren automatische lantaarnaanstekers van i lende systemen op proef opgesteld. Het totaal aantal lantaarns was op 31 December 1912144, waarvan 54 te 11 uur gebluscht worden, terwijl de overige als nachtvlammen blijven branden. Bij maanver- lichting worden 21 lantaarns ontstoken. Het totaal aantal lantaarnbranders draagt 158. Aan gas voor de P. V. werd geraamd verbruikt te zijn 47.300 M3., aan kousjes werden verbruikt 1365 stuks en glazen 174. Per lantaarn per jaar werd aan kousjes ver bruikt 9.5 en aan glazen 1.2. De kosten van aansteken en bedroegen over 1912 f 651.75. gemeente werd voor goed een som van f 3500. Gasafevering. De gasaflevering bedroeg 642.730 M3., waarvan werden verbruikt door particulieren publieke verlichting fabriek, terrein en woning condensatie, miswij zing en verlies aan de „n” in het woord „ons” van het randschriftdeze letter is verkeerd aan gebracht. Ook zijn er valsche rijksdaalders in omloop, waarop het woord „ons” op de juiste wijze voorkomt, maar in beide gevallen veel minder scherp dan op de echte rijksdaalders. Kleur en klank wijken ook eenigszins af van die der echte riksen. Door de politie zijn eenige der rijks daalders in beslag genomen. Kollum uitstappen Toen de aviateur Guillaux op de bureaux van „la Vie Sportive” kwam, werd er druk gesproken over het eindpunt van zijn tocht: Kollum, in Nederland. En iedereen vroeg hem over deze ginds tot dusver nog zoo weinig bekende plaats. Het is een bekoorlijk stadje, zeide Guillaux, waarvan de bewoners den vreemde de meest beminnelijke ontvangst bereiden en dat staat onder den innemendste van alle burgemeesters. In het kort, Kollum is een heel aardige plaats, gelegen op vijf vijf kilometer van de zeeen op vijftienhonderd kilometer van Biarritz. Een uitstekende reclame vindt „la Vie Sportive” voor de Nederlandsche stad, die heel wat toeristen zich nu als doel van een uitstapje voorstellen. Hij wilde de heeren niet ophouden. Een man, die dezer dagen een bewijs van goed gedrag had aangevraagd ten Stadhuize te Arnhem, bleek, toen dit bewijs ten politie- bureele werd onderzocht, in het Algemeen Politieblad te zijn gesignaleerd tot het onder gaan van 2 dagen hecht, of het betalen van f 2 boete wegens het niet voldoen aan de voorschriften bij verhuizingen gegeven. De man werd uitgenoodigd ten politiebureele te verschijnen, waar men hem zijn signaleering meedeelde. Hij wilde van een vonnis echter niets weten en wenschte ook niet de boete te betalen„ik wil de heeren niet langer ophouden”, zei de man, „ik heb nog andere bezigheden en ga er dus maar vandoor”. Men beduidde hem daarop, dat er van van doorgaan geen sprake was en dat hij moest betalen of zitten. Betalen wilde hij niet, dan maar zitten, doch na een uur wachtens veranderde hij van gedachten, betaalde de boete en kon gaan, Arnh. Cl. naar op voorstel van vaste personeel één week loon. Evenals vorige jaren geschiedden de ver beteringen en uitbreidingen van het stads buizennet in eigen beheer. Ook nu zijn de finantieele uitkomsten van het bedrijf gunstig te noemen. Ondanks de hoogere kolenprijzen en arbeidsloonen, het uit de exploitatie betalen van den gedeeltelijk nieuwen inbouw van een oven en het aan leggen van een aanzienlijk aantal muntgas- en gewone aansluitingen, werd een netto winst behaald van f 2926.625. Hiervan wordt, ingevolge de verordening, de helft uitgekeerd aan de Gemeente en de wederhelft komt ten goede aan het Reservefonds der Gasfabriek. Door de waardevermeerdering van den inven taris met een bedrag van f 430.50, komt momenteel slechts een bedrag van f 1032.81 in geld ter beschikking van het Reservefonds. Hoedanigheid van het gas. Het gas werd gedurende het geheele jaar afgeleverd vrij van zwavelwaterstof en ammo niak en gaf geen reden tot klachten. Gasverbruik. Op 31 December 1912 waren geplaatst 695 gewone en 413 mhntmeters, tegen 665 gewone en 339 muntmeters op 31 Dec. 1911. Het gasverbruik over de gewone meters in 1912 bedroeg 444.839 M3., dat over de muntmeters 120.724 M3’, totaal 565.563 M3. Het verbruik over de gewone en muntmeters was in 1911 resp. 414.245 M3. en 90.240 M3. of totaal 504.485 M3. De vermeerdering bedroeg dus resp. 30.594 M3. en 30.484 M3. of totaal 61.0 78 M3. Procentsgewijze was de vermeerdering resp. 6.9 pCt. gewoon gas, 25.2 pCt. muntgas, totaal 12.1 pCt. Tot 1 Juni gold de bepaling, dat t/4 ct. reductie werd verleend op den gasprijs voor het verbruik van gas voor verwarming of drijfkracht bij een minimumverbruik van 4000 M3. per jaar. In de raadsvergadering van 2 Mei werd op voorstel van de Gas commissie de prijs van het gas, te gebruiken voor industriëele doeleinden, als volgt vast gesteld a. bij een minimum jaarverbruik van 1000 M3. op 5l/2 ct. per M3. b. bij een meerder jaarverbruik dan 5000 M3. het meerder aantal M3. op 5 ct. per M3.; c. bij een minimum jaarverbruik van 10.000 M3. op 5 ct. per M3. d. bij een minder jaarverbruik dan 1000 M3. op 6 ct. per M3. Deze regeling is ingegaan op 1 Juni 1912. Door de gasfabriek werd totaal gerestitu eerd f 72.265. Het aantal aangesloten gasmotoren bedroeg op het eind des jaars 16, met een totaal aantal P.K. van 88. Voor muntgas werd 8 ct. per M3. betaald. Het aantal inwoners bedroeg op 31 Dec. 1912: 7191, zoodat het gasverbruik over de meters per inwoner bedroeg 78.65 M3. tegen 69.93 M3. in 1911. Straatverlichting. De volgende lantaarns werden dit jaar bijgeplaatstin de Hollandiabuurt 8 stuks, waarvan 4 avond- en 4 nachtbrandersop Ml Bolswardsche Courant H II u u h u u 4 1 4-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1