ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. VI 1918. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 39. Donderdag 15 Mei. BINNENLAND. '1 EEN DRUKKE DAG. VOOR Afzonderlijke al Waar 4 4 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Onderwijl was Bolsward alweer het operatie- terrein van een andere sportbetooging. De Nederlandsche Kaatsbond had Bolsward de eer toegekend voor ditmaal gastvrouw te mogen zijn, ter gelegenheid der jaarlijksche feestelijke Bondspartij. Natuurlijk, ook aan deze beweging kwam het mooie weer bijzonder ten goede. Was het te verwonderen dat het wachtwoord voor alle kaatsliefhebbers heden was: nei Boalsert? ’t Karakter der demonstratie was anders als voorheen. Om de meer dan overgroote drukte verbonden aan het meedoen van een zoo groot aantal parturen als er gewoonlijk opkwamen, in andere banen te leiden, waren er voor wedstrijden gehouden te Wijnaldum, Tjummarum, Rauwerd en Huizum. De prijswinnaars dier partijen zouden nu vandaagden eindwedstrijdspelen, „utkeatsen”. Twaalf ter goeder naam en faam bekend staande parturen, evenzoo veel afdeelingen vertegenwoordigende, verschenen in de arena. Het waren: 1. J. Zaagmans, H. Zijlstra en 1. Roukema, „Witmarsum” te Witmarsum; 2. U. Posthuma, I. Roukema en S. de Vries, ^Eendracht” te Harlingen; 3. R. Vellinga, R. v. Baits ma en H. Plantinga, v Eendracht” hadden voor versiering gezorgd, op elke tafel bouquet, guirlandes langs de wanden. Negen uur. Mooi bezette zaal. Allemaal vroolijk gestemde menschen, schetterende muziek. Honderd en zeven en twintig fietsers zijn thuis. De heer H. Beekhuis, Voorzitter der Com missie, opende de bijeenkomst met een aardige toespraak. Hij heette allen welkom, in deze mooie zaal, die een zoo lieflijken aan blik biedt. Dat hebben vrouwen gedaan, evenals alles wat lieflijk is en ons weldoet door vrouwen geschiedt. Spreker vertelde hoe men zich verleden jaar de vraag had gesteld of men een da capo zou hebben. Hij releveerde de redenen die hadden geleid tot het uitschrijven van dezen tweeden Elfsteden-tocht. In 1912 was het doel'geweest: een totaal indruk van Friesland te geven,, tevens de rijwielsport te bevorde ren. En toen bleek het dat de fiets ook Pinkster-Maandag, ’s morgens half vijf. Prettig weer. zz Wir kriegen andre Witterung”, zoo verluidde het gisteren. De regen van Zaterdag heeft de warmte losgemaakt. En al was die regen nu juist niet op gezegden Zaterdagavond een welkom iets geteekende, (van u peddelende naar was moesten het opgeven. ’t Was dus niet te verwonderen, dat reeds tijdig een massa volks zich ophield in de richting Tjerkwerd. Vol was het van af de de Blauwpoortsbrug tot voorbij z/Hollandia”. Zouden ze haast komen? De commissie was reeds aanwezig in z/de Doele”. Onze zorgzame politie had op de Koemarkt een pad open gehouden, om de verwachte rijders door te kunnen laten. Hoerah11 zoo galmde het van af de Dijkstraat, hoerah klonk het op ’t Schild- wijk, hoerah bulderde het op de Koe markt... de eerste fietser kwam aan. Juist 4 uur 35 minuten presenteerde zich de heer P. A. Holtes, van Heilo, aan de controle. Toen kwamen ze zoo zoetjes aan opzetten, bij groepjes en alleenen telkens werd de gearriveerde met’n luid hoerah verwelkomd. Feestelijk druk was het op de straat, ’t Publiek, van ’t Sportterrein gekomen, daarbij al die belangstellenden in den elf steden-tocht... verbazend, wat een menschen. Zeer druk was ’t er, en toch prettig. Daar moest wat te eten en te drinken zijn voor alle die menschen. Nu, daarvoor was gezorgd; dat is den Bolswardsche nering doenden wel toevertrouwd. Het avondfeest. In zzde Doele”. Wat was ’t daar keurig ingericht. Vriendelijke dames eenvoudige, doch smaakvolle een te Franeker; 4. U. Tijmstra, I. Postma en A. Brouwer, zzSudwal” te Lemmer; 5. J. Reitsma Jr., P. de Jong en S. J. de Witte, z/Pingjum” te Pingjum; 6. G. Sjoorda, P. Stap en J. P. Jansen, zzDe Kolk” te Oude- Biltzijl; 7. H. Zijlstra, J. Osinga en G. Postma, Z/De Keatsebal” te Wijnaldum; 8. S. A. Kooistra, C. Werkhoven en R. Zaagmans, zzConcurrent” te Witmarsum; 9. A. Smids, J. Vlietstra en Y. Aukema, ^Jan Bogstra” te Franeker; 10. T. W. Kooistra, J. W. Kooistra en G. Koster, Z/Oostergo” te Dokkum 1 J. Koch of e. a., K. Faber en L. Popma, zzWês Wis” te Rauwerd; 12. Sj. Dijkstra, J. Draaier en Joh. Zwart, Z/Ver v. Volksv. te Tzummarum. Als prijzen waren uitgeloofd: Eereprijs: De Muliersprijs, de Zilveren Wandelbal van den Ned. Kaatsbond. 1ste prijs. Vereenigingsprijs: een ver guld zilveren distinctief, vereerd door den Burgemeester van Bolsward, den heer M. Oberman. Prijs voor de kaatsers f 75,(Bondsprijs) en 3 zilveren me dailles, uitgeloofd door het Bestuur van Vreemdelingenverkeer te Bolsward. 2de prijs. Vereenigingsprijs: verguld zil veren medaille, vereerd door den WelEd. Geb. Heer P. Peereboom, oud-Burge- meester van Bolsward. Kaatsersprijs f 45 en 3 zilveren medailles, aangeboden door h.h. Gasthuisvoogden. 3de p r ij s. Vereenigingsprijs: zilveren me daille, uitgeloofd door een kaatsliefhebber te Bolsward. Kaatsersprijs f 30. 4de p r ij s. Vereenigingsprijs: zilveren me daille, vereerd door den heer C. W. Eisma te Bolsward. Kaatsersprijs f 15. Dan waren er nog twee medailles uitgeloofd voor op- en uitslag in den len omloop, res pectievelijk aangeboden door den heer R. J. Vos te Bolsward en de N.V. Hollandia, alhier. De winnende parturen ontvangen bovendien elk een fraai diploma. Vroegtijdig werd begonnen, ’t Sportterrein was zeer goed ingericht en bood met zijn vele vlaggen en wimpels, tribunes als anders zins een aardigen aanblik, vooral in den na middag toen het er o zoo vol was, ’t zonnetje zoo lekker warm scheen en het Hollandia Muziekkorps aardige muziek ten beste gaf. Een gewichtig oogenblik op den bondsdag is altijd de officieele receptie van het Hoofd bestuur. Zoo was het ook weer hier. In de Doelezaal, ’t was ongeveer halfeen, heette de heer H. K. de Vries, Voorzitter van M.e.t.o., allen welkom. Hij herinnerde aan ’t feit, dat deze Kaatsvereeniging was opgericht, juist 15 jaren geleden, toen de zustervereeniging MBolsward” den feestvierenden Bond mocht ontvangen. Spreker wees op de blijdschap, waarmede M.e.t.o. het bericht: Z/Wij komen bij U”, had ontvangen, ook op de zorg die dat bericht had verwekt, de zorg om alles zoo goed mogelijk voor elkander te krijgen. Aan allen, die hadden medegewerkt om dit feest te doen slagen, werd dank gebracht. De heer Westra, Voorzitter van den Ned. Kaatsbond, nam nu het woord. Wij zijn steeds welkom in Bolsward, zei Spreker, getuige ook het mooie feest van Pinkstermaandag 1898. Ik zag straks vlaggen, schier uitgestoken van uit ieder huis, als zooveel stille getuigen van de sympathie der Bolswardsche burgerij voor onzen Bond. Bolsward heeft immer meege werkt tot den bloei van dien Bond. Het deed ons goed van den heer Westra te mogen hooien dat woord van herinnering aan onzen besten vriend Schievink, de stuw kracht in ons kaats-organisme. Spreker deelde mee dat de Burgemeester bericht had gezonden verhinderd te zijn ter receptie te verschijnen, wegens uitstedigheid. De Voorzitter der Elfstedentocht-Commissie, de heer Beekhuis, had van uit Dokkum een telegram gezonden, feliciteerende met het mooie weer. De oude heer Jan Bogstra, ter bijeenkomst verschenen, werd hartelijk verwelkomd en ook namens den Bond een woord van dank en groet gebracht aan de heeren P. Peereboom, Mulier en meester Faber, de dichter van den #balzang”. Met een lang leve en bloeie M.e.t.o., lang leve hare zustervereeniging ^Bolsward”, tot in lengte van dagen, eindigde de Voorzitter. Nu was ’t bijna één uur, te laat om nog het woord te geven aan den heer Westrate Witmarsum, om den Muliersprijs, die dit jaar te Witmarsum gestationeerd was geweest. voor iets anders geschikt is als om er'even mee naar Sneek te rijden. Wat hebben we vandaag zooal gezien Vroeg in den morgen vertrokken, kalm weg, zagen we het landschap in dauw gehuld, spoedig echter trok die weg en was het een volle zonneschijn over mooi Friesland. Friesland stond heden in het teeken van de bloem, ’t Was al bloem. En hoe vriendelijk was overal de bevolking. Souvenir’s, in den vorm van bouquetjes, vruchten, ja zelfs pepermunt werden aangeboden. Enkele bepaald in-mooie plekjes werden genoemd. Zoo bijv. Gaasterland, vooral daar waar het Slotermeer zich vertoonde, waarop een schoone boeier zich voortbewoog. Waar verleden jaar de visschers van Laaxum worstelden met wind en golven, daar dreven nu zacht de scheepjes, daar doemde in de verte de Hollandsche kust. Ja, Friesland was mooi vandaag. En nu is de tocht volbracht, we zijn weer thuis, flink en wel. Spreker bracht nog een woord van dank aan den heer Marcus, Afd. Consul voor Friesland, voor den vriendelijken steun van den A. N. W. B. De 2de Voorzitter, de heer Terhenne, bedankte den heer Beekhuis voor alles wat hij voor dezen tocht heeft gedaan. Vanzelf men kon docter niet met rust laten en had hem weggeroepen uit deze vergadering, zooals men hem ook had gehaald van morgen vroeg, vóór den uittocht. ’t Bestuur deed bij monde van den heer H. Hommes, kondschap aan alle deelnemers, dat het diploma en de dasspeld zullen worden nagezonden, franco thuis. Nu waren er 138 fietsers binnen. Velo’s en vooral banden waren van daag wel op de proef gesteld, bij name de banden hebben zoo’n dag veel te verantwoorden. Bizonder gunstig was het oordeel over z/den band pneumalasticum”, van de fabriek yPneumalasticum” te Zeist. Men zegt dat deze band zwaar zou rijden, dat is gebleken beslist onwaar te zijn. Fietser no. 10, de heer J. J. G. Boere te Utrecht, heeft heden proef genomen. Zijn l’Esperancewiel met pneumelast banden heeft die proef glansrijk doorstaan. Nog meer sprekers drong het hart tot spreken. En de grondtoon van alles wat we hoorden was: volle tevredenheid over den elfstedentocht per rijwiel op Pinkstermaandag 1913. ’t Bestuur had ook gezorgd voor prettige verrassingen. Verscheidene dames en heeren, dilettanten, hadden gevolg gegeven aan ’t verzoek enkele stukjes en voordrachten ten beste te geven. Zoodoende was er voldoende afwisseling, want ze deden het heel aardig deze amateurs- artisten. Ten slotte werd er nog wat gedanst, ’t Is volop pret geweest. Wat nu aanstaande jaar, Pinkstermaandag 1914? Ws. plechtig aan 't Hoofdbestuur over te reiken. Die zzoverreiking” ging nu zzohne Worte”. De zangvereeniging zz Harmonie”, directeur de heer L. J. Timmer, zong nu den ,ybalsang”. En ze deed het goed deze nieuwe corporatie. Een hartelijk applaus en een compliment van den Voorzitter loonden voor de moeite. Optocht! Mooi nommer, als daar passeeren al die mooie vaandels, al die stoere kaatsers, terwijl de muziek vroolijke marschen laat hooren Voorwaarts, marsch! op naar ’t terrein! Wat een menschen op dat terrein, ver bazend. En dat liep nog maar steeds aan. Hoeveel Ja, dat heb ik niet gevraagd, de Bondspenningmeester zag er zoo vergenoegd mogelijk uit en dat is altijd een goed teeken. Des middags werd er steeds in één perk gekaatst, dat was nu mogelijk. Met belangstelling volgde men steeds het spel, ’t Publiek is soms wel wat erg partijdig, dat moest niet zoo zijn. Maar dien mooien zilveren wandelbal wil men ook wel eens in andere plaatsen zien. Witmarsum had nu reeds zes maal la balie d’honneur van den Bond mogen meevoeren, hij moest eens een jaar verhuizen. En hij is verhuisd, de prachtige Muliers-prijs. Aan de kaatsvereeniging Z/Jan Bogstra” mocht het gelukken ’t sterke partuur zzConcurrent” te verslaan, zoodat thans te Franeker op een der eerste dagen de tradi- tioneele ommegang met het zilveren eere- teeken zal worden gehouden. Witmarsum kreeg de tweede prijs, Harlingen den derden, terwijl Tjummarum met den vierden prijs naar huis ging. Buitendien werden nog als 5e en 6e prijs uitgereikt zilveren medailles aan Pingjum en Lemmer. De traditioneele optocht, na afloop, door de stad, was als naar gewoonte erg leuk. En de fietsers waren en route. Na Sneek kon men zeggen Ik zie van hen geen spoor, Geen vlag of wimpel meer. voor onder- de Doele” te Bolsward Arum in dien regen,) toch de crisis daar, kou en harde wind ’t Was immers Mei en we hadden zoo graag mooi weer. Nu hebben we dat mooie weer en nu de roede van zekere plaats is, vergeten we die weer-ellende en verheugen we ons. Pinkster-Maandag. Sportdag voor Bolsward, sportdag als misschien nooit te voren. Twee belangrijke zaken de jaarlijksche feestdag van den Nederlandschen Kaatsbond en de Elfsteden-tocht. En die moesten immers mooi weer hebben. En we hadden het. Mooi was de zon opgegaan dezen morgen, ’t Had gevroren, (dat moest nu eigenlijk niet,) maar toen daar de eerste zonnestralen weerspiegelden in al die vochtige bloemkelkjes, toen daar heerlijke warmte kwam, langzaam aan, ja, toen was het mooi, daar buiten. Wat blij ontwaken voor al die sportmen- schen, kaatsers en fietsers, bestuurders en belangstellenden. Hoor, muziek, ’t Stedelijk corps heeft eene oude traditie in eere hersteld en komt met een marsch, ter schole uit, naar de Koemarkt. Daar geeft men elkander van morgen het eerste rendez vous. Wat is ’t er al levendig, om en in ,/de Doele”. Dames en heeren van de Commissie voor den Elfsteden-tocht zijn reeds in actie. En de zztochters”, 142 in getal, zijn met hun stalen ros, dat hen heden door Friesland zal voeren, op ’t appel aan wezig. Vijf uur, tijd van vertrek. Boum, boum, bouween marsch wordt ingezet, en de Stedelijke muziek gaat den rijders voor, hen uitleidende tot aan zz Hollandia”. Leuke stoet, die uittocht der kinderen uit het geslacht van Mevrouw Sport. Wat al variatie op het théma ^fietser”. Een paar dames, oudere en jongere heeren, klein en groot, uit stad of dorp van heinde en ver. Types Zeker, maar goede, ’t Kleine manneke van verleden jaar is er ook weer. Ja zelfs ’n sportman up to date, die als talisman op het stuur een klein beertje meevoert, evenals ’n bekend vliegenier een aapje mede- neemt naar boven. Jonge broekjes, ook heeren met weerschijn in het haar. En zoo gaan ze vol moed de provincie in tweehonderd kilometer is de weg lang, die leidt van Bolsward naar Bolsward. Goede reis en behouden terugkomst. In de dorpen was men al vroeg op post de karavaan te zien passeeren en overal klonk hetgoede reis. De Commissie werd telegra fisch van uit Harlingen, Dokkum en Sneek op de hoogte gehouden van de aankomst der rijders. Bijzonder aardig was de ontvangst in de aloude Bonifacius-stad. Na Sneek was er geen voeling meer. De telegraafkantoren in den Z. W. hoek waren gesloten, Zondagsdienst. Het behoud der Hen. Kerk. Vrijdag 16 Mei wordt te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, des middags om 12 uur, de vergadering gehouden van predikanten der Ned. Herv. Kerk, die, naar aanleiding van het na de Utrechtsche predikanten vergadering ver spreide concept-manifest, spreken willen over de gevaren die de Herv. Kerk in onze dagen bedreigen. Predikanten van alle richtingen worden daar verwacht. Dr. Slotemaker de Bruine van Utrecht zal daar spreken over de beteekenis der Ned. Herv. Kerk als volkskerk, waarna dr. A. van der Flier van Nijmegen, het concept-manifest zal toelichten. Alg. H. Electriciteits-gevaar. Dat men met electrische geleidingen voor zichtig moet zijn, leert een ongeval in het dorpje Wier bij Franeker. Een man aldaar had de onvoorzichtigheid zijn hand te slaan aan een draad der elec trische geleiding. Toen sloeg hij ook de andere hand er aan en daar hing hij. Men moest de stroom een oogenblik afleiden, om den bewustelooze los te maken. Langzaam aan kwam hij weer bij, N, 6'n, Cf, Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1