Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. ■I w Meest moderne inrichting. Stoomwasch- en Strijkinrichting „FLORENCE” Cacao 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 40. VAN HOUTEN’S Zondag 18 Mei. RECLAME. BINNENLAND. S W JL Beleefd aanbevelend. I VOOR Afzonderlijke Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Enkh. Ct. i en ver- Gij zijt het, o Lente! Uw lieflijk gebod Klinkt diep in het harte mij weer Het is mij, als fluistert een stemme zoo [zacht. Ontwaak, dank en arbeid met moed en met [kracht. OBSERVER. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ons niet aan de ooren in haastten wij ons, om zwartjan nog helder EN VOORAL ’s MORGENS, X'S MIDDAGS en'SAVOND5 EEN KOP ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. waarvan Bij het hol vond men en 1 korhoen. Arnh. Ct. Tegen kerkelijken en tegen sociaal-democraten. Het feit, dat in Franeker liberalen tactisch verbond bij de i de Provinciale Staten hebben socialisten een kiezingen voor aangegaan, heeft aan verschillende kerkelijke bladen aanleiding gegeven tot den uitroep ziet nu, wat er waar is van die verklaring in het concentratieprogram van front maken zoowel naar links als naar rechts, van strijd zoowel tegen de politieke christelijkheid als tegen de sociaal-democraten. Vossen. Men schrijft uit Winterswijk In deze buurt schijnen zich vrij wat vossen op te houden. De landbouwers worden daarvan de dupe. Toch worden af en toe vossen gevangen, doch het zijn meestal jonge, terwijl de oude vos den dans weet fe ontspringen. Zoo werden deze week door eenige jongens drie jonge vossen bemachtigd. Om het hol lagen restanten van 27 konijnen en 3 hazen. Tegen den avond werd het hol dichtgemaakt, om het den volgenden dag weer te openen. Toen vond men nog 2 jonge vossen, er één nog leefde, nog 15 konijnen, 1 patrijs Lemmer. Een bewijs dat men van uit Holland naar het Noorden en omgekeerd, wel graag van de Z/Holl.-Friesland” gebruik maakt is wel, dat Pinksterzondagmorgen de boot ruim 300 passagiers meebracht. Voor deze buitengewoon groote //lading” was ook het ruim voor de reizigers netjes in orde gebracht. In den regel is echter het personenvervoer veel minder dan vroeger en dat komt in hoofdzaak zeker, dat de tegenwoordige boot lang niet dat comfort heeft als de vroegere z/Heerenveen” en //Bolsward”. Nu echter binnen niet al te langen tijd een nieuwe boot, grooter nog dan de ge noemde en met meer hutten, in de vaart zal gebracht worden, zal het personenvervoer ongetwijfeld weer belangrijk toenemen. Jammer dat men enkel ’s morgens van hier en enkel ’s avonds uit Amsterdam ver trekken kan. Het wisselsysteem met twee booten is eigenlijk je ware. Jouster Ct. krachtige trillertjes hoog een danklied aan I’ hier op aard. Straks daalt hij langzaam steeds zingende, in sierlijke lijnen zwevende in de ijele ruimte, tot hij ten slotte neerschiet op zijn nestje, om af te lossen zijn levensgezel, die daar rust op de teerkleurige eitjes. En ook de kievit spelemeit in de lucht, en maakt zwenkingen en buitelingen als de dolste acrobaat, om te behagen het wijfje, dat hoort naar zijn luidklinkenden jubel- Het antwoord is eenvoudig genoeg. Om front te maken tegen den vijand links en rechts, is het noodig dat er afgevaardigden zijn die front kunnen maken. En voor dien strijd naar links en rechts is het beter dat in Franeker drie liberalen en twee sociaal democraten verkozen worden dan b.v. drie kerkelijken met misschien twee liberalen. Vooral indien de drie liberalen, door het tactisch samengaan verkozen, medewerken om de vrijzinnige meerderheid in Gedeputeerde Staten te handhaven, een kerkelijke meerder heid in de Provinciale Staten te verhinderen. Wij staan recht zoowel tegenover de sociaal democraten als tegenover de kerkelijken. Doch wij erkennen dadelijk dat voor de Kamerverkiezingen de kerkelijken thans het ergste gevaar zijn. Immers een sociaal democratische meerderheid in de Tweede Kamer is ten eenenmale onmogelijk, een kerkelijke meerderheid, met alle bederf bren gende gevolgen, met dwangverzekering, be scherming en baantjesjagerij, helaas niet. Hoe scherp wij ook tegenover de sociaal democraten staan, zijn wij toch overtuigd dat een tactisch samengaan als in Franeker, dat een steunen van sociaal-democraten tegen over kerkelijken bij de Kamer-verkiezingen, in ’s lands belang is en plicht is van alle vrijzinnigen. Wanneer b. v. De Nederlander daaruit tracht af te leiden, dat wij minder scherp tegenover de sociaal-democratische beginselen staan dan tegenover de politiek-christelijke onwaarachtigheden, trekt die Nederlander tegen beter weten in onjuiste conclusies. Alg. Hbld. Zie, hoe het vriendlijke zonlicht Schittert op weide en op woud Zie, hoe zich velden en heide Baden in stroomen van goud Lieflijke zonne, zoo helder, zoo rein, Diep in mijn hart dringt uw heerlijke schijn, En uit een dankbaar gemoed Breng ik u vroolijk mijn groet Met vreugde, met dankbare blijdschap begroeten wij U, heerlijke bloeimaand, nu gij ons het welkom toeroept. Hoe is alles veranderd. Tot voor weinige dagen nog blies de schrale noordenwind guur over de naakte akkers en weiden met een verstijvenden adem. Nog kort geleden waagden wij buiten, dan gedoken tot duffelschen overjas, en binnen te komen, waar opbrandde. Tot voor eenige dagen deed April zijn leuze gestand en zwiepte ons de hagelkorrels om het hoofd dat het daverde. Hoe is alles veranderd. Daar is ze gekomen, de Lentegodin, als een heerlijke, lieve verschijning in onze lage landen aan de zee. Wees welkom, welkom, duizendmaal, Lieve, lieve Lente Gij troont weer in uw groene zaal, U ter eer stijgt overal, ’t Vroolijk loflied en het blij geschal! Als met een tooverslag heeft ze wegge vaagd van het luchtruim, de grijze, donkere wolken, die telkendage als een rouwfloers neerhingen voor ’t goudene zonneoog. Maar nu zijn ze verdwenen, en boven ons welft zich het rein azuur als een blauweffen koepel, waaraan we geen vlekje ontdekken. En iederen dag alweer giet de heerlijke zon, de goudene stralenbundels over de aarde, om overal nieuw leven te brengen, en alles te doen schitteren in heerlijk-zonnigen lentepracht. Langen tijd hebben ze ons verlaten de gevederde zangers, maar nu keerden ze terug uit de verre, verre warme landen, om hun broedplaatsen op te zoeken, die ze zoo noode hebben verlaten. Zwaluwtjes, ooievaars, koe koeken en vele anderen brengen ons nu den lentegroet en vertellen aan ieder, die niet doof is voor de stemmen in de natuur, dat weergekomen is de heerlijke, schoone tijd, waarnaar we zoo lang hebben gehunkerd. Al vroeger en vroeger verschijnt des mor gens de zonnebol aan de kimme. Dan opent Aurora de goudene poorten, om aan de majestueuze vuurbol gelegenheid te schenken haar weldadigen gloed in milden overvloed te schenken over de nog sluimerende aarde. Met vuurroode vlammen kleurt zich de Oosterkimme, en nauwlijks schieten de eerste stralen uit, of natuur ontwaakt, uit haar tijdelijken sluimer. Dan openen de millioenen bloempjes de teere kelkjes om op te vangen die heerlijke stralen, welke immers aan alles kleur en leven geven. Met zachte, veelkleurige tinten, in veel voudige nuances tooit zich nu de weide, als een honderkleurig tapijt van de zeldzaamste schoonheid. Nu ontwaken de gevederde zan gers, en de leeuwrik klept met de vlerkjes, en stijgt op naar omhoog. En steeds hooger klimt hij, steeds hooger, als trachtte het gewiekte geluidje een bezoek te brengen aan de wolken daar boven. Een stipje gelijk klimt hij nog hooger, tot Uw oog hem verliest in de oneindige ruimte. Maar duidelijk hoort ge zijn luid gejubel, vol blijheid over de schoonheid van den komenden dag. Heerlijk klinken die j over de weiden Hem, die dit al schiep, groet: kie-ewietwietwiet!... Kie-e wiet Met volle uiers gaan in langzamen tred in lange rij langs den slootkant de koeien en ze roepen de melkers, die daar reeds aan komen, om ze te ontlasten van hun kost baren schat. Niet lang meer duurt het, of het witte schuim spat in de emmers, die zich vullen, de een na den ander. En er is blijheid in ’t hart van den boer, die zijn beestjes met welgevallen beschouwt, in de vruchtbare weiden, waar aan het malsche gras de dauw- droppeltjes parelen als zoovele diamanten van het reinste water. En ook de landman gaat naar den akker, om te hervatten den arbeid, dien hij den vorigen avond reeds laat heeft neergelegd. En met lust en blijden ijver bewerkt hij den bodem, om de aarde te bereiden, en deze geschikt te maken voor den groei van de teere worteltjes. ’t Is alles het volle, blijde leven daar buiten, nu de zon straalt over de vrucht bare aarde, en allen oproept ten leven, ten arbeid. Alleen de luiaard bemerkt niets van al die schoonheid daarbuiten, waar alles baadt in lenteweelde. Het schijnt wel, als riep er een machtige [stem Ontwaak toch gij sluimrende knop Uw schitterend groen tooie heuvel en dal, Luid klinke der vogelen jubelgeschal, En heffe zich hemelwaarts op. Bolswardsche Courant i’i h V Ron a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1