1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang No. 41. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonserad.ee!. POLITIEKE AVOND. Donderdag 22 Mei. VOOR Afzonderlijke e ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van dezen strijd ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voldoende, dat het concentratieplan niet in een richting gaat met de soc. democratie, die trouwens ook alle verantwoordelijkheid van zich werpt, zich op een revolutionnair standpunt stelt en werkt aan ’t afbreken dezer maatschappij. Over het stelsel der soc. dem. weidt Spr. verder uit om aan te toonen dat de vrijzinnigen verplicht zijn post te vatten tegenover de partij die geen rekening houdt met de eischen onzer tegenwoordige maatschappelijke verhoudingen. Juist omdat het de vrijzinnige partijen ernst is met de leiding van den gang van zaken is het concentratieprogram niet veelbelovend, doch wat beloofd wordt, kan en wil men uit voeren, iets wat van de programs van actie der rechtsche partijen niet gezegd kan worden. Het kiesrechtvraagstuk waarover heel wat beroering is gewekt, is door de wet van Houten reeds zoo geworden, dat inplaats van J/3 nu 2/3 der personen kiezer kunnen zijn. Ómdat er echter misbruiken gepleegd worden door den kiezerskweek, en het toch ook waar is dat ieder recht heeft invloed uit te oefenen op de zaken van ’t algemeen, zal nu algemeen kiesrecht bevorderd worden. De sociale verzorging is ook een eisch des tijds. Bij de toenemende welvaart blijft er toch voor velen een onzekerheid bestaan ingevallen van ziekte, invaliditeit en ouderdom, en te lang reeds is gewacht op de voorziening daarin, ’t Is een onrechtvaardigheid, dat er voor ouden van dagen niet gezorgd is, en men gevoelt het, de gemeenschap, de Staat moet hierin bijspringen. Bij kiesrecht treden twee zaken op den voorgrond, n.l. evenredige vertegenwoordiging en vrouwenkiesrecht. Het eerste is billijk en is van groot belang voor de toekomstige ontwikkeling der afzonderlijke partijen; door het tegenwoordig stelsel worden vaak stem- bus-verbonden gemaakt door groepen en partijen die niet samen behooren te gaan, en 't vrouwenkiesrecht kan later geregeld worden, de concentratie bepaalde zich er toe, in de grondwet het beletsel weg te nemen, dat een vrouw van het kiesrecht uitsluit. Spr. verduidelijkt ten slotte nog welke beginselen in het concentratieplan hebben geleid om de richting te bepalen, en wel dat als de staat ingrijpt en hulp verleent, deze hulp allen ten goede moet kunnen komen, die er behoefte aan hebben, dat geen beloften gedaan moesten worden, waaraan niet voldaan kan worden en dat voor men bepaalde voorstellen ter verbetering kan doen, eerst de middelen moeten worden aangewezen, waaruit het bestreden kan worden. Hiermee is in grove hoofdlijnen aange geven, waarin de concentratie staat tegenover de rechterzijde en der soc. democratie. Er is opleving der vrijzinnige beginselen in alle districten waar te nemen, en als de kiezers uitspraak doen ten gunste der be ginselen van de concentratie, dan zal in de komende 4-jarige regeeringsperiode het geheele program worden uitgevoerd. (Applaus.) volk, doch ook de liberalen bevorderen de standenscholen. Wat de liberale regeering voor de onderwijzers heeft gedaan is pover, 't Wetje Rink bepaalde een minimum van f 500 waarvan nog f 35 afgaat voor pensioenbijdrage. Het toeslagwetje, dat nu behandeld is en aangenomen, waarvan slechts zeer weinigen profiteeren, werd ondanks alles toch door Tydeman uit Tiel verdedigd, ook bij de instelling van Bijzondere hoogere Burgerscholen werden de amendementen van den heer Ter Laan ook door liberalen be streden. Ook de invloed die wordt uitgeoefend op de neutraliteit der onderwijzers wordt'door debater gegispt, de leerplichtwet wordt prul werk en een onding genoemd. Het amende ment om degenen, die er behoefte aan hebben ook voedsel en kleeding te schenken werd mede door de liberalen verworpen. Het einddoel der socialen, de staat der algeheele gemeenschap, is door Spreker als een hersenschim uitgebeeld, en hij wees daarbij op Frankrijk en ook op Zweden, om te betoogen, dat de soc. de verantwoordelijk heid niet willen dragen. Als wij de be schikking over 51 zetels krijgen, zegt de debater, durven wij ook de verantwoordelijk heid wel aan, doch bijv, één of twee zetels in een ministerie, neen, dat zou, gelijk Troelstra zei, gelijk staan met het plegen van politieke zelfmoord. De Debater begrijpt niet hoe Spr. kon zinspelen op een hersenschimmig doeleind der Soc. Dem. Eerder moest hij de aan- gekondigde verbeteringen der concentratie hersenschimmig noemen, want een werkelijke verbetering komt niet in deze kapitalistische maatschappij, die berust op winstbejag en tegelijk vrijheid van concurrentie toestaat, wat toch een groote tegenstrijdigheid is. Tusschen de wettelijke vrijheid en de werkelijke vrijheid licht een wereld, een onoverkomelijke klove. De socialisten hebben recht van bestaan, hun doel om een andere maatschappij te krijgen is terecht, wijl er thans twee krachten zijn die tegen elkaar ingaan, de bezittende en de arbeidende klas. Een onafwendbaar gevolg wordt een klassenstrijd. De kapitalistische maatschappij trouwens vermoordt zich zelf, winstmaking en con centratie in ’t bedrijf leidt tot trusts en cartels. Bij handel en industrie gaat het klein bedrijf achteruit en de groote mono polies worden steeds sterker en machtigen Waar door deze samentrekking van macht reeds wordt aangeduid op opeenhooping, is het niet hersenschimmig dat alles door de gemeenschap kan worden overgenomen. In de 3e plaats wil Debater het hebben over de defensie, waarvan de Spreker zeker opzettelijk gezwegen heeft. In ’t concentratie program is die paragraaf weggelaten, doch dit komt neer op het beginsel dat men daarvoor wel geld over heeft. Dit hebben de liberalen met de clerikalen gemeen. Over oorlog en marine voert de Debater scherpe critiek, en bij ervaring weet hij welke slechte geest er bij de marine heerscht, die door geen marine-dominees te bezweren is. De liberalen moeten evenwel aan de defensie doen, want zij willen de kapita listische maatschappij. Er moet evenwel tegen de schromelijke uitgaven en tegen het menschenmoorden op groote schaal een halt I worden toegeroepen. Te Bazel hebben in de groote domkerk de proletariërs reeds een stem doen hooren, want aan de wapening tegen de groote staten doen de socialisten niet mee. Met een woord van dank voor de gelegenheid tot spreken eindigt dé Debater zijn betoog. (Applaus). De heer DRION repliceerde op het gesprokene met de verklaring vooraf dat het wel niet aanging op alles wat de Debater in ’t midden heeft gebracht te antwoorden, want het is een heele lijst en eigenlijk niet een repliek op de gehouden rede, doch meer een rede op zich zelf om de soc. dem. beginselen naar voren te brengen, ’t Voor naamste uit het betoog wil hij even nagaan. Dat de scheidingslijn niet loopt tusschen geloof en ongeloof, maar meer tusschen kapitaal en arbeid is misschien waar, doch dan is 't gekomen door de omstandigheden, door mij is beweerd, zegt Spr. dat de voor mannen der soc. reeds meer en meer beginnen in te zien dat Marx’ theorie on- Voor het debat gaf zich alleen op de heer P. RONNER van Sneek. Dezen is het een waar genoegen hier te kunnen spreken op uitnoodiging der kiesvereeniging. Het is hem een gemakkelijke taak de beginselen der S. D. A. P. te verdedigen. Met het 1ste deel der rede van den Spreker kan hij over het geheel instemmen, doch hij meent te mogen opmerken, dat de scheidingslijn der partijen eigenlijk niet loopt over de gods dienstige gezindheid, doch meer tusschen arbeiders en bezitters, dus tusschen kapitaal en arbeid. Dat de concentratie, als zij meerderheid wordt, met volle zeilen zal aansturen op de aangegeven verbetering wil hij evenwel in twijfel trekken, en hij ziet zelfs niet in hoe die vrijzinnigen zoo maar over 51 zetels in de Kamer de beschikking zullen krijgen. De berekening hoe de spreker daar toe komt, zou hij gaarne hooren. De liberale partij heeft sedert 1848 groote diensten bewezen aan ons land door de grondwet van toen, ieder terugkeer die in- druischt tegen die grondwet eischt bestreden. Bij de herstemmingen zullen de soc. dem. dan ook aan de zijde der concentratie staan, veeleer dan de clerikalen steunen, doch wij willen er, zegt de debater, ook wat voor hebben, want de liberalen worden ook niet te best vertrouwd. De openbare school bijv, is het instituut bij uitnemendheid voor het 'juist is gebleken, en dat de klassenstrijd niet Maandag werd in „de Doele” een open bare vergadering gehouden van de kiesver eeniging „Vooruitgang”. Het bezoek was niet groot, slechts ongeveer een honderdtal personen was aanwezig. De Voorzitter, de heer Cuperus, opende de vergadering en verklaarde wat de aan leiding was tot het houden dezer bijeenkomst. Op Paaschmaandag was te Leeuwarden een vergadering van den Prov. Bond van Vrijzin nigen, waar de heer Drion als spreker optrad en de heer Ronner gaarne wenschte te debat- teeren. Daar dit dien middag niet kon worden toegestaan werd besloten te Sneek samen van gedachten te wisselen. Wijl de vergadering in Sneek niet kon worden gehouden, heeft zij hier plaats, en het is den Voorzitter een genoegen spreker en debater hier een welkom toe te roepen. De heer F. J. W. DRION van’s-Graven- hage zal spreken over de concentratie. Het is den spieker een genoegen op uit noodiging der kiesvereeniging hier te kunnen optreden, echter niet uitsluitend om met soc. te debatteeren is hij gekomen, en hij wil daarom het eerste deel zijner rede wijden aan het bestrijden der coalitie, om ia ’t tweede deel te handelen over de concentratie. De coalitie te bestrijden is een gemakke lijke taak, en nu de linksche partijen het meer eens zijn geworden, en er een opleven- diging valt waar te nemen van de vrijzin nige beginselen, kan Spr. het met warmte doen. Deze oplevendiging geeft hoop en verwachting, dat de verkiezingen voor de linkerzijde gunstiger zullen afloopen dan de laatste jaren. Bij de rechterzijde zijn dan ook duidelijk teekenen, dat men niet gerust is en dat het zelfvertrouwen gaat wankelen, omdat men daar schijnt te voelen, dat men niet op den rechten weg is. Geen kabinet heeft zoolang geregeerd sedert 1848 als dit ministerie Heemskerk, en daarbij beschikte het over een meerderheid in 1ste en 2de Kamer. Als de partijen der coalitie zoo goed bij elkaar passen, als men indertijd voorgaf, moest er wel veel gedaan kunnen zijn en toch is dit de werkelijkheid niet geweest. De finantieele voorstellen liepen op niets uit. Minister Kolkman stelde indertijd zoo maar voor 30 pCt. verhooging tijdelijk te leggen op de invoerrechten, om in de behoefte aan geld te voorzien, doch het ontwerp is eigenlijk dood gelachen. Daarna is hij ge komen met een nieuwe tariefwet en iieeft men dat ontwerp vastgeklonken aan de sociale verbeteringen. Het ontwerp is verschoven tot na de verkiezingen een reden zegt Spr. om den minister hiervoor dankbaar te zijn, want nu weten de kiezers dat als rechts aan het bewind blijft, het verhoogde tarief op invoerrechten, de protectie, in ons land wordt ingevoerd. Met de sociale wetten van minister Talma is even als met de finantieele voorstellen van Kolkman heel wat gescharreld en de critiek op de regeeringsvoorstellen kwam wel degelijk ook van de eigen zijde der regeering. De grondslagen der ontwerpen vonden bij de eigen partij lang geen algemeene instemming. Het finantieel zoowel als het sociaal beleid van deze regeering had geen effect en zelfs op het gebied van zedelijkheid, werden de partijgenooten teleurgesteld. Zondagsheiliging en Zondagsrust zijn nog niet als men dit verlangt. Aan alles is te voelen dat in de vereenigde partijen der coalitie te veel ver schil heerscht om tot eenheid te komen. Het voor of tegen den Christus, de leus waarmee de kiezers zijn gewonnen voor deze regeering was een valsche en een gevaarlijke leus. Spr. geeft verschillende getuigenissen van Christel, voormannen, die erkennen, dat die leus valsch was en ook dat zij gevaarlijk is geworden. Tegen de verkiezingen geldt evenwel nog deze leus en worden de kiezers weer op- gehitst tot den heiligen oorlog, en heet het dat de stembusstrijd gaat over het belang van kerk en altaren. Baron van Wijnbergen heeft zelfs gezegd, dat al wat canaille is, links stemt, spr. wil daarom een lijstje uit de statistiek der misdaden geven en ver gelijkingen tusschen protestant en katholiek maken, waaruit sterk spreekt dat naar ver houding het aantal misdaden grooter is bij de katholieken dan bij de protestanten en wel op elk gebied der criminaliteit, alleen op ’t gebied der oplichting staan beide partijen gelijk. Geen wonder dan, dat waar de cijfers ten nadeele der kerkelijken spraken, de leiders ietwat ongerust worden. (De heer Ronner interrumpeert, dat de cijfers nog veel sterker spreken als men de ongeloovigen met de geloovigen gaat vergelijken ten opzichte van de misdadigheid wat hij straks wel even zal aangeven). De Spreker gaat dan door met er op te wijzen, dat de coalitie gevaren meebrengt terwijl tevens wordt aangestipt, dat veel naar de kerk gaan nog geen bewijs is van werkelijk godsdienstig leven. Bij de vrijzinnigen is merkbaar een krachtige opleving van ’t godsdienstig leven, maar ’t is zoo jammer dat men gewoonlijk den godsdienst tot inzet maakt bij den politieken strijd. Op ieder gebied worden door de kerke] ij ken de menschen van elkaar af gehouden en vervreemd, vooral de Roomsche kerk is daarin sterk. Het samen gaan der kerkelijke partijen in de politiek levert tevens een gevaar op voor de Nederl. Hervormde Kerk, de kerk die de volkskerk kan genoemd worden en daartoe ook alleen geschikt is. Spreker gaat daarna in hoofdtrekken de geschiedenis van ’t onderwijs na, en hoe de liberalen geijverd hebben voor ’t behoud der openbare school. De offers door de kerkelijken gebracht voor de bijzondere school dwingt eerbied af, echter is bij de leiders het bevorderen van ’t bijzonder onderwijs tevens voortgekomen uit de zucht om rechtsche kiezers te kweeken. Spreker behandelt daarna de kwestie van de openbare kweekschool voor onderwijzers te Rotterdam, en hoe de anti-rev. raadsleden zich daar tegen kantten op aandringen van De Standaard. Een gevaar levert de coalitie nog op doordat de toenemende macht van Rome er door bevorderd wordt. Bij benoemingen treedt die partij steeds meer op den voorgrond, en gaat men reeds een hoogen toon aanslaan. De encyclieken der pausen getuigen dat Rome zichzelf blijft en zoo dient gewaakt dat de vrijheid van geweten, voor 3 eeuwen door onze vaderen bevochten, blijft ge handhaafd. Over ’t tariefwet-ontwerp Kolkman wil Spr. alleen nog zeggen dat door belasting op den invoer de prijzen der waren zullen stijgen, en dat dit vooral zal gaan drukken op den kleinen man, want de luxe artikelen brengen niet veel op, het moet grootendeels komen van de artikelen van behoefte. Daarbij is het een gevaar voor onze nijverheid en welvaart, die onder het vrij- handelstelsel allengs zich ontwikkelde. Inplaats van bescherming der industrie kan het achteruitgang ja ondergang brengen. Waar dus, zoo resumeert Spr. de rechtsche regeering op finantieel, sociaal en zedelijk gebied een gevaar oplevert voor ’t welzijn van land en volk, dient ze van de baan geschoven. Hoe ze te vervangen, wil Spr. in ’t 2e deel zijner rede uiteenzetten. (Applaus). Dat het concentratieplan indruk heeft gemaakt bij de rechterzijde blijkt uit vele dingen. Minister Heemskerk heeft er in de Kamer twee volle uren over gesproken, en in onze dagen gaan de mannen van rechts het land door met te waarschuwen tegen de zweep van Troelstra, alsof de concentratie eens is met de beginselen der S. D. A. P. Dit is een onwaarheid. De concentratie kant zich tegen de clerikale partij doch ook bestrijdt zij de soc. democratie, en dat moet wel omdat de S. D. A. P. tegen den eigen dom en 't privaatbezit gekant is en het behoud er van toch een noodzakelijke voor waarde is voor den vooruitgang en in onze maatschappij niet gemist kan worden. Menig kiezer die stemt voor de S. D. A. P. bedenkt gewis niet wat afschaffing van grond eigendom tot gevolg zou hebben. De inzichten daarover wijzigen zich ook reeds bij de voormannen dier partij, want men ziet wel in, dat tusschen de armen en de rijken toch een steeds breeder wordende schare staat van den middenstand. Van afschaffing van ’t loonsysteem zal nooit iets kunnen komen. Het liberalisme stuurt daarom naar zelfstandigheid van het individu door toenemende welvaart en ontwikkeling des geestes. Uit dit een en ander blijkt AM K-j Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1