No. 42. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w I l I I I I I I Zondag 25 Mei. Uit de Raadszaal. Ingezonden. BINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke het adres van den het volgende van B. en W. zijn de aangeboden toelage vervallen zal zijn. Vergadering op Donderdag 22 Mei 1913. den Raad te rouwbeklag voorstel van dr. uit te spreken, dat men de het Protestantisme in het alge- de Ned. Herv. Kerk in ’t (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 5 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. billijk aan van de IJ I 1 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van f 25, te vinden uit voor onvoorziene uitgaven, dienst den Burgemeester is van der van Dijk op den zolder van massa oude bladen en papieren nagegaan. Dat werk is nu 'en W. het Goingarijp. Er wordt in onze wateren, poel en meer, bij goed weer druk gezeild en even druk wordt ook door velen een uitstapje gemaakt aan land. Men wil zich, na een tijd stijf in boot of jacht gezeten te hebben, wel even vertreden. Dat de eigenaars of gebruikers der graslanden daar nu vooral niet zoo erg mee op hebben is te begrijpen; er wordt door sommigen wel wat te weinig aan gedacht, dat er aan dat vertreden gras voor den boer een niet onbelangrijke waarde te niet gaat. Misschien in verband daarmee is het politie toezicht er nog al scherp en zoo werd de vorige week een dame van een gezelschap pleizierzeilers uit Joure, door een Sneeker brigadier procesverbaal gemaakt. Niet echter omdat ze op verboden land ’t gras vertrapte, maar omdat ze naar de meening van den man der wet... naar eieren zocht. In werkelijkheid moet de dame, naar te begrijpen is, ’t land een eindje ingeloopen om enkele bloempjes te plukken. Joust. Crt. Workum, 23 Mei. Heden had alhier ten stadhuize het huwelijk plaats van een paar jongelui, hetgeen per auto geschiedde. Dit is het eerste geval dat plaats vond met het nieuwe vervoermiddel. In twee auto’s werd de tocht naar het Stadhuis aanvaard, waarin plaats hadden genomen de jongelui, weder- zijdsche ouders en verdere familieleden. Na de plechtigheid werd een tochtje gedaan, waarna verder in huiselijken kring het feest werd voortgezet. De Banier. Kamerverkiezing. De «Chr.-Hist. kiesvereeniging Koningin en Vaderland te Nijverdal, vergaderd op de vergaderingen 11 en 18 April werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een telegram van dankbetuiging namens H. M. wegens gezonden gelukwensch ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. b. Resoluties van Ged. Staten houdende goedkeuring van het kohier hondenbelasting, van de wijziging der gemeentebegrootingen 1913 en 1912 en van het kohier hoofdelijken omslag. Een en ander is aangenomen voor kennis geving. c. Kennisgeving van het overlijden den heer Jobs, van Dijk op 7 Mei j.l. De Voorzitter brengt een woord van waardeering en hulde aan den overledene die bijna 40 jaren op de Secretarie werkzaam is geweest als le klerk, en inzonderheid voor de militie zijn kennis en werkkracht ten beste gaf tot in het laatst van zijn leven. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten der familie de deelneming van betuigen door een schrijven van te zenden. d. Adres van W. Buding, brugwachter te Parrega, die schade lijdt door de verandering van het tarief der doorvaartsrechten, wat voor hem een vermindering van f 1.44 per week bedraagt, waarom hij een beroep doet op de clementie van den Raad om eenige schadeloosstelling te ontvangen. e. Adres van B. Bonnet brugwachter der Ymswolder tille, verzoekende dat hij des Zondags de brug gesloten mag houden van ’s morgens 8 tot ’s middags 4 uur. Deze adressen in handen van gesteld om advies. f. Schrijven van den Voorzitter van het „Groene Kruis”, waarmee de sleutel wordt teruggezonden van ’t lokaal in de Kerkstraat, en tevens dank wordt betuigd, voor de wel willende houding die het Gemeentebestuur steeds tegenover de Vereeniging heeft aan genomen. Aangenomen voor kennisgeving. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente, over 1912. Dit verslag zal bij de raadsleden circu- leeren. 2. Aanbieding en vaststelling van de school geld kohieren over het 1ste kwartaal 1913. De kohieren, bedragende voor school no. I, f 288.50 en voor de school m.u.l.o., f 239. worden tot deze bedragen vastgesteld en invor derbaar verklaard met algemeene stemmen. 3. Vaststelling van de rekening van het Algemeen Stads-Ar menhuis, over 1912, met rapport der commissie. Het rapport der commissie behelst dat de van Burgemeester en Wet- eener som uit onvoor- Hoogenhuijze stelde voor die candidaten te steunen, van wie op deugdelijke gronden kan worden verwacht, dat zij willen opkomen voor het Protestan tisme en de vaderlandsche kerk. Aldus werd besloten. 2e. Bij ontstentenis eigen candidaten te stellen. Aangenomen. 3e. Een oproep te richten tot alle Prote stanten, zich wel bewust te zijn van den ernst der tijden, waar zij geroepen zijn de heilige schatten, hun overgeleverd, te ver dedigen. Aar genomen. Op aanraden van ds. van der Meulen stelde de voorzitter voor, drie commissies te benoemeneen voor de redactie van een vlugschrift en het noemen van sprekers in districteneen, die de constellatie in de districten nagaat, en een, die zorgt voor propaganda en geldmiddelen. De wenschelijkheid werd uitgesproken van te komen tot de oprichting van een eigen dagblad, aangezien De Nederlander met een grootendeels gereformeerde redactie, het eenige christelijke dagblad voor de orthodox-her- vormden, een partijblad geworden is in den ongunstigen zin van het woord. Kamerverkiezingen. Ook dr. Baron van Welderen Rengers te IJsbrechtum heeft bedankt voor de candi- datuur in het district Sneek, oogenblik niet gewenscht. Dit besluit moet dienen om den indruk weg te nemen, als zou Bolsward er geen belang in stellen, dat men tot uitvoering overgaat. Daarom ook wordt er kennis van gegeven aan den Minister en aan Ged. Staten, opdat die ook pressie mogen uitoefenen op een spoedige uitvoering. De heer v. d. Meer acht het gewenscht, dat ook de Directie der Tramweg-Maatschappij er mee in kennis wordt gesteld, dat men besloten heeft ook bij den Minister en bij Ged. Staten aan te dringen op bespoediging der uitvoering. De Voorzitter stemt zulks toe, en daarom zal van ’t geheel afschrift worden toegezonden. Met 11 stemmen tegen 1 de heer van der Klei, wordt het voorstel B. en W. goed gekeurd. Sluiting der vergadering. Een vergadering met een agenda van 8 punten, en nog een punt op den koop toe, de lezing der notulen van twee vergaderingen en toch in drie kwartier afgeloopen, dat is waarlijk een extra koopje een pluimpje mag hiervoor niet ontbreken. Onvruchtbare en uitvoerige discussie, die bovendien als onnoodig is te beschouwen, daar heeft niemand iets aan, en de punten van deze agenda leverden dan ook geen stof tot praten op, en vandaar dat alles zoo bijzonder vlug van stapel liep, dat de heeren zelf er blijk baar schik in hadden. De gezichten onzer vroede mannen teekenden zelfvoldoening, en ja er heerschte een vroolijke stemming in de zaal dezen avond. Humor ontmoet men er niet dikwerf, en ditmaal was er humor zonder woorden verkocht. Bij de herbenoeming van Mej. E. Holwerda had een der heeren de aardigheid op het briefje een ooievaar bij te teekenen, en dit stomme dier wekte nog al eenige hilariteit. Trouwens die vogel sprak daar boekdeelen, een bewijs, dat men met weinig, ja zonder woorden veel kan zeggen. De bondige manier van spreken der oude Lacedaemoniers geraakt in onzen tijd wel wat uit de mode. Alle heeren waren present, uitgezonderd de heer Lunter, die wegens uitstedigheid verhinderd was. De notulen van van dr. de Visser niet te aanvaarden, omdat men zich niet neerleggen kon bij een van boven opgelegden candidaat, daar zoodoende niets o verblijft van de vrijheid van het district en van een feitelijke volksvertegen woordiging geen sprake meer zou zijn. Zw. Crt. Ziektewet en Tarief. Verschenen is de memorie van antwoord van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op het voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent het ontwerp-Ziektewet. De Minister zegt in zijn antwoord o.a., dat, mocht geschieden wat de Regeering wenscht, en de loop der politieke gebeurtenissen de uitvoering van haar program op dit punt mogelijk maakt, ongetwijfeld spoedig na het zomerreces de wijziging van het Tarief aan de orde zal komen. Door den electrischen stroom gedood. De echtgenoote van den bekenden biljart speler Cassignol te Parijs is Dinsdagavond, terwijl zij zich in het bad bevond, door den electrischen stroom gedood. Toen zij op de electrische schel wilde drukken, kreeg zij een hevigen schok en viel dood achterover. Uit het onderzoek door den commissaris van politie van Saint-Cloud ingesteld, bleek, dat er ten gevolge van een defect aan den elec trischen kabel kortsluiting ontstond, toen mevrouw Cassignol op de schelknop drukte. Volgens deskundigen was de stroom te zwak, om den dood te veroorzaken. De lijk schouwing zal intusschen wel de ware oor zaak aan het licht brengen. Alg. Hbl. Nationale Bond van protestantsche kiezers. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van bovengenoemden Bond, onder voorzitter schap van den heer H. C. Diferee, die een uitvoerige openingsrede hield. Meegedeeld werd, dat in het hoofdbestuur zitting namen de heeren H. C. Diferee, te Amsterdam; J. W. Veenendaal, te Amsterdam; W. J. van Haren Noman, te Amsterdam jhr. dr. J. M. A. Gevers Leuven, te Ede; dr. J. F. B. van Hasselt, te Rotterdam ds. A. G. van Hoogenhuyze, te.Amsterdam; ds. N. de Jong, te Velp; Edw. baron Mackay, den Haagprof. dr. P. J. Muller, den Haagds. J. Quast, UtrechtG. A. baron van Till, Hilversum, en B. van de Waal, te Amsterdam. Aangenomen werd een Liefrinck, om belangen van meen, die van bijzonder, wenscht te handhaven. De be doeling is, aldus het verslag in de N. R. Ct. n.l. om duidelijk te verklaren, het nationaal Protestantsch karakter onzer natie te willen bewaren en de historische rechten der Ned. Herv. Kerk te erkennen. Personen van alle partijen kunnen lid zijn, zoo men dit uit spreekt, ook leden van andere Kerken. Wat de praktische gedragslijn aangaat, ds. van le. rekening met de bescheiden is onderzocht en tot geene op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven, weshalve wordt voorgesteld de rekening goed te keuren de ontvangsten f 20.375.48, de uitgaven f 20.174.17 en dus met een batig saldo van f 201.31.—. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van de rekening van de Gemeentelijke Bank van Leening over 1912. Deze rekening wordt zonder discussie goed gekeurd met algemeene stemmen. 5. Behandeling van de rekening Stads-Werkinrichtingover 1912. Deze rekening wordt, zonder dat de eind cijfers worden vermeld, goedgekeurd met algemeene stemmen. 6. Behandeling van heer A. Banning om herbenoemd te worden tot Stads-geneesheer, met advies van Burgem. en Wethouders. Het advies van B. en W. behelst om den heer Banning opnieuw te benoemen voor den tijd van drie jaren op de bestaande jaarwedde en instructie. Met algemeene stemmen herbenoemd. 7. Adres van mej. E. Holwerda om her benoemd te worden tot Stads-vroedvrouwmet advies van Burgemeester en Wethouders. Mej. Holwerda verzoekt herbenoeming als Stads-vroedvrouw, wijl met Aug. a.s. hare benoeming expireert. B. en W. voegen dadelijk hun advies hierbij, behelzende dat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat. Mej. Holwerda werd dan ook met alge meene stemmen herbenoemd voor den tijd van 3 jaren op de bestaande jaarwedde en instructie. 8. Voorstel houders tot het betalen ziene uitgaven, over 1913. Onder toezicht van door de leerlingen ter secretarie H. Wal en A. J. ’t Raadhuis de gesorteerd en afgeloopen en daarom vinden B. ieder dezer leerlingen een gratifi catie toe te kennen het fonds 1913. Met algemeene (11) stemmen goedgekeurd. De heer van der Wal hield zich buiten stemming. De punten der agenda waren hiermede afgeloopen. De Voorzitter deelde evenwel mede, dat hij nog een punt ter sprake wilde brengen, nl. dat het bijna 2 jaren is geleden dat de Raad besloot voor den ombouw der tramlijn Bols wardSneek een bedrag tot een maximum van f 25.000 beschikbaar te stellen, maar er tot heden nog niets van is te bespeuren of daar wel voortgang mee wordt gemaakt. B. en W. hebben met de Commissie het hunne gedaan om de uitvoering dezer zaak te bespoedigen, doch er is nog geheel geen voortgang te bespeuren. Wijl Bolsward belang heeft bij een spoedige tot standkoming dezer verbetering, doen B. en W. in overleg met de Commissie het voorstel dat de Raad een besluit neme, om bij de Directie der Tram- weg-Maatschappij te Utrecht aan te dringen op bespoediging. Door den ombouw der lijn SuameerLeeuwarden is gebleken dat de Maatschappij wel in staat is, tot de uitvoe ring over te gaan, dat er hierbij is periculum in mora (d.i. gevaar bij verwijl) wijl toch Bolsward groot belang heeft bij een spoedige tot standkoming, waarom dan ook indertijd besloten is om 5/18 der kosten tot een maximum van f 25000, daarvoor van ge meentewege toe te staan. Aan ZEx. den Minister alsmede aan Ged. Staten zal dan meteen kennis worden gegeven van de teleur stelling dat tot heden van de uitvoering van dat werk nog niets valt te bespeuren. De Voorzitter wenscht dat over dit punt terstond beraadslaagd zal worden. De heer Eerdmans vindt dit wel wat heel onverwacht. Hij zou daarom de vraag wel willen doen, of het niet gewenscht is, dat men een bepaling stelt binnen welken tijd het werk uitgevoerd moet zijn, wijl anders i Woensdag 21 Mei, heeft opnieuw met over- De Voorzitter acht die bepaling op het groote meerderheid besloten, de candidatuur Mijnheer de Redacteur Mag ik voor het volgende een plaatsje in Uw blad? Voor eenigen tijd trok een ingezonden stuk in Uwe Courant mijne aandacht. Dit handelde over z.g. leugen-advertentie’s be treffende Abdijsiroop enz. De reeks dezer leugen-advertenties zoude met één kunnen vermeerderd worden, n.m.l. die van de Tuinbouwinrichting „Landzicht” te Leiden. Deze inrichting biedt gratis 500.000 planten aan te verzenden aan ieder die er naar vraagt 25 stuks, indien men 25 cts. aan postzegels zendt voor administratiekosten. Op het oog een prachtaanbieding. Doch in werkelijkheid is het niets. Liefhebber zijnde van bloemen, heb ik 25 cts. postzegels gezonden in de verwachting dat ik 25 planten in soorten vrij thuis zoude ontvangen. Doch wat bleek bij aankomst Eerstens dat er 30 cts. vracht moest betaald worden, en bij opening van het pakket was de eerste plant een made liefje en de laatste ook nog een madeliefje, de meesten echter uitgebloeid en waard op den vuilnishoop geworpen te worden. Dat de adverteerende inrichting op die manier haar clientèle niet ziet uitgebreid is geen wonder. Maar als zij door die advertenties al hare 500.000 planten kwijt raakt is ze goed af, en daar zal het wel om te doen zijn. U Mijnheer dankende voor de verleende plaatsruimte. G. Bolswardsche Courant J J i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1