1913. No. 44, Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. Politieke Dag. Dinsdag 17 Juni 1913. Firma B. J. ZAN TMAN, ROYAL WORCESTER CORSET Co., Cacao Uitslag der Kamerverkiezingen. Wat zal de Tariefwet ons kosten Zondag 1 Juni. RECLAME. ROYAL WORCESTER, BON TON en ADJUSTO CORSETS. Alléén- Verkoop voor Bolsward en Omstreken WORCESTER (MASS) U. S. A. BOLSWARD. i JANTJE S BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY en ZIJN KOP VAN HOUTEN S Ingezonden. Hij was stervende! VOOR f de slachtbank Bolsward. den het 30.000 30.000 - 240.000 - 75.000 - 23.000 - 7.000 - 57.000 - 60.000 - 180.000 - 3.000 - 12.000 - 120.000 - 220.000 20.000 7.000 90.000 13.000 ’t Is een als ’t je blieft naar huis man is stervende”, Ongeveer verdubbeld de opbrengst van Honig Pruimtabak Lint, band en veters Hoeden en petten Meubelen. Papier Manufacturen waar gebeurd, lezer, onlangs, op dorp in Friesland. zoo die langdurige ziekte van De klokken luidden. van den geneesheer ging haar dorpje naar ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. f 1.187.000 zal worden het invoerrecht o.m. op f 200.000 - 12.500 - 130.000 - 240.000 - 360.000 - 561.000 - 2.800.000 Sollicitatiën worden ingewacht bij briefjes meldende welke vroegere betrekkingen en school doorloopen en ook tegenwoordig salaris, want Steller reflecteert zoowel op iemand van circa 25-jarigen leeftijd met kennis en routine, als op iemand van 18 a 20 jaar, indien de laatste het gebruik van zijn hersens begint te krijgen. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Waardehoogere opbrengstder invoerrechten vandaan moet komen Ter beantwoording van deze vraag doen wij hier en daar een greep in de cijfers, welke door den Minister als vermoedelijke opbrengst zijn geraamd. Er. zal, als die herziene raming blijkt juist te zijn, bijv, worden betaald als n i e u w r e c h t, dat beteekent als recht op die artikelen, welke tot dusver vrij worden ingevoerd, voor Klompen Geneesmiddelen Zool- en riemleder Touw Gerookte visch Sponsen Paarden voor Margarine Boter Drukinkt Bijen- en plantcnwas Naaigaren Metselsteenen Dakpannen. Spelden, naalden, haken en oogen - Spijkers, krammen, enz. Zeildoek en zeilen - De Z/Onder de Streep” schrijver van het Algem. HandelMad schrijft Advertentiana Aan een druk Fabriekskantoor wordt een geretourneerd boekhouder gevraagd”. doen stemmen. Maar desondanks wordt aanneming van het wetsontwerp verwacht. En niet alleen in de Vereenigde Staten, doch ook in vele andere protectionistische landen neemt het verzet tegen de bescher ming toe, of is men reeds overgegaan tot verlaging en afschaffing der invoerrechten. Alleen bij ons wil de Regeering juist de tegenovergestelde richting uit. Niet omdat dit in gemoede kan worden geacht te zijn in 's lands belang, doch uitsluitend omdat de coalitie daarin haar voordeel ziet. Als het ergens geldt, dan geldt het bij de invoering van Protectie: men wachte zich voor den eersten stap Iedere nieuwe bescherming beteekent ver meerdering van invoerrechten, bij gevolg hoogere prijzen, dus meer betalen, voorname lijk door hen, die het niet kunnen missen. Wij kunnen dus zoo ongeveer nagaan, wat ons boven het hoofd hangt, als ook in ons land de Protectionisten het winnen, en het ontwerp-Kolkman wet wordt. Daarbij vergete men niet, dat hetgeen nu wordt voorgesteld, nog maar een begin is, en dat naar de ondervinding leert, de be scherming, eens ingevoerd, zich steeds uitbreidt. Want bescherming is nu eenmaal niet mogelijk dan van den een ten koste van den ander. Wie in het gedrang komt, omdat hij niet beschermd wordt, Zal om bescherming roepen, en wie reeds beschermd is, om meer bescherming. En zoo gaat ’t maar door! Tot welke rotte toestanden het geknoei met tariefgunsten aanleiding geeft, heeft men in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot zijn schade en schande ervaren, met het gevolg, dat het volk zich tegen de protectie en het daaruit voortvloeiende trust- en monopoliestelsel heeft uitgesproken door Woodrow Wilson tot President te kiezen. Reeds na enkele maanden is een nieuwe Tariefwet aangenomen door het Huis van afgevaardigden, waarbij de invoerrechten deels geheel worden afgeschaft, deels tot op onge veer de helft worden verlaagd als de wet ook door den senaat zal zijn aangenomen. Als bewijs van de verwording der politieke zeden in dit land der protectie kan dienen, dat President Wilson een krachtig protest heeft moeten doen hooren tegen de pogingen, door de belanghebbenden in het werk gesteld om de leden van den senaat om te koopen ten einde hen tegen de Tarief verlaging te 1 Dinsdag 17 Juni ontvangen wij uitslag der Kamerverkiezingen uit geheele land op de vlugste wijze. Wij zijn evenals vroeger weer bereid den uitslag gecombineerd in enkele telegrammen door te seinen aan ieder, die daarin belang stelt tegen betaling van f 5.plus de seiu- kosten. Spoedige opgaaf gewenscht met het oog op de te nemen maatregelen. Firma B. CUPERUS Az. f 4.303.500 Nagenoeg twee-en een-half maal zooveel als thans zal zijn de opbrengst der invoer rechten van gemaakte kleederen, waarvoor de raming luidt... f 1.380.000. Wat de 10 millioen, die het ontwerp- Kolkman jaarlijks meer moet opbrengen, bovendien zal kosten aan de verbruikers als gevolg van de verhooging der p r ij z e n van binnenlandsche fabri katen, is nu natuurlijk nog niet te zeggen. In Duitschiand berekent men, op grond van de ervaring, dat daar voor elke Mark, die aan invoerrechten komt in ’s Rijks schatkist, zes Mark komen uit de zakken der verbruikers. En in Duitschiand weet men evenzeer uit ervaring, dat de protectie de loonen bij lange na niet doet stijgen in verhouding tot de verhooging van de prijzen der levens behoeften. Ws. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Wij hebben ditmaal maar alleen het oog op hetgeen de Tariefwet rechtstreeks zal vra gen, dus uitsluitend als verhoogde opbrengst der invoerrechten, en laten nu derhalve builen beschouwing de prijsverhooging van binnen landsche producten, welke het indirect gevolg zal zijn van het verhoogde tarief. Een teringlijder. De zieke was haast gesloopt, lang kon het niet meer duren. Gehoopt op herstel had men, lang, zeer lang, maar het einde zou zijn de dood. Hoe had de vrouw haar man verzorgd, hoe voor hem gebeden misschien. Geen hoop meer, veroordeeld. Maar ’t kon nog wel even duren, ’t duurt soms zoo vreeselijk lang met t. b. c. patiënten. Zondagmiddag. In breede klanken weer galmden de kerkklokstonen uit den ouden toren over het dorp, oproepende naar het bedehuis. Onder hen die dezen middag opgingen naar het kerkgebouw, was ook de vrouw van den armen teringlijder. Meer dan eene reden misschien had haar genoopt dokter te vragen of het vertrouwd was dat zij de kerk bezocht. Het huwelijk van haar broer zou in deze godsdienstoefening kerkelijk worden inge zegend. Ze wilde zoo graag getuige van deze plechtigheid zijn. In het Godshuis zou ze wellicht wat tot kalmte komen, ’t was inspannend, zoo al haar krachten vergend, haar man. Met toestemming ze van huis, uit het grootere dorp, waar in den toren die zware klokken bromden. Even voor het einde van den dienst wordt ze uitgehaald zzh a a r man was ster vende!” Wat tijding, de dood was gekomen, zooals hij zoo vaak komt, onver wacht, nog te vroeg! Zeer ontsteld verlaat ze de kerk nu wordt de kleine afstand tusschen beide dorpen schier een onafzienbaar end. Daar staat een aangespannen rijtuig voor de herberg. Een lid van een ander kerk genootschap, waar de dienst reeds gedaan was, zal met zijn wagen weer huiswaarts rijden. »Och, wil je me brengen, naar Y. mijn zoo vraagt ze den boer. Wat doet de man Laat hij instappen en brengt hij de vrouw vlug huiswaarts Neen! zzDat is al wat min”, is het antwoord, en daarmee gaat hij zijns weegs. Hoe de arme vrouw thuis kwam, in schier wanhopigen toestand, te voet, (terwijl het rijtuig den afstand in korten tijd had kunnen afleggen) behoeft geen betoog. Ze kwam thuis... de man was dood. Bolswardsche Courant 1 Rona (Rot

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1