No. 45. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Politieke Dag. Dinsdag 17 Juni 1913. 1913. Uitslag der Kamerverkiezingen. Donderdag 5 Juni. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke Bolsward. maar den het het ver- bij van wij uit het rijwiel een bedrag ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. coalitie meeging, krachtig verzet tegen dit streven zich begint te openbaren. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. en behouden blijven, een spreeuw dat ge- een zeldzaam, zoo Makkum, 2 Juni. Hedenmorgen zijn onze loggermannen, ten getale van 44 uitgetrok ken naar de Noordzee ter haringvangst. De tocht duurt tot October-Nov. Om de vijf of zes weken wanneer de schuiten vol zijn komt men een paar dagen aan wal. Er waren zelfs 60-jarigen bij, die sinds hun 16e jaar dit bedrijf geregeld uitoefenen. Een brutaal heer. Zaterdagmiddag bevond zich een brutaal heer op den weg tusschen Nunspeet en Epe. Met geweld maakte hij zich meester van een rijwiel, dat door een jongen werd bereden en hetwelk hem eerst na hevig verzet in handen kwam. Ziende, dat hij door inmiddels gewaarschuwde personen werd nagezet, wierp hij de fiets van zich, daar hij op een zandweg niet snel genoeg kon voortkomen. De Eper politie, telefonisch verwittigd, mocht het gelukken hem na hevig verzet in hechtenis te nemen. Hij is gevankelijk naar Zwolle overgebracht, Arnh. Cty ALS HEEMSKERK BLIJFT. Wij lezen in Oostergo Wat, bij bestendiging van dit Ministerie, in het volgende wetgevende tijdperk tot ver wezenlijking der dusgenaamde Christelijke beginselen zal worden voorgesteld, is volko men onzeker. De nieuwe programs geven daaromtrent niet de minste aanwijzing. En de geschiedenis zoowel van 1901 tot 1905 als van 1908 tot 1913 laat ons evenzeer in het duister. Al wat vroeger op de pro grams der rechtsche partijen als eisch van Christelijke staatkunde prijkte, wordt in de praktijk stillekens ter zijde gesteld dood straf, afschaffing der Staatsloterij, Zondags wet, eedsvraagstuk, enz. Maar wel zien zeer velen met toenemende zorg, dat de Christelijke politiek voert tot voortdurend scherpere splitsing van ons volk in twee deeleneenerzijds degenen die zich in staatskundigen zin Christenen noemen, en daartegenover degenen, die achtereenvol gens met verschillende uitheemsche, door weinigen recht begrepen, doch wellicht juist daardoor pakkende namen (paganisten, auto- nomisten, humanisten) worden aangeduid. Bij benoemingen voor openbare betrekkin gen wordt gevraagdwelken godsdienst be lijdt Gij, welke staatkundige richting zijt gij toegedaan naar het heet om te zorgen dat de Christelijke leden van het volk een evenredig deel krijgen bij de bezetting der ambten, die de Overheid heeft te vergeven. Onoprechtheid en veinzerij worden aldus aangekweekt. Op elk gebied, waar de ingezetenen zich tot bereiking van gemeenschappelijke doel einden vereenigen, wordt de splitsing door gezet, worden de krachten versnipperd. Het gevoel, dat allen burgers zijn van hetzelfde Nederlandsche volk, dreigt allengs geheel verloren te gaan. De verdeeling der kinderen in verschil lende scholen wordt steeds verder doorge voerd. Onderwijzers van Christelijke begin selen tracht men van het openbaar onderwijs af te houden. In de schatting der bevol king moet de overheidsschool worden onder- mijnd. Eenige meer gematigde mannen der rechterzijde verzetten zich nog eenigermate tegen dit streven, doch het blijkt telkens, dat in de praktijk de meer fanatiek aange- legden hun zin weten door te drijven. Onder de leuze der kerstening van Indië vangt men in den jongsten tijd aan, hetzelfde stelsel in onze overzeesche bezittingen toe te passen. Degenen die met Indische toe standen vertrouwd zijn, zien met bange zorg de gevolgen tegemoet, waartoe dit drijven zal leiden. Het zijn waarlijk niet de verheven begin selen van het Christendom, die hier worden toegepast. Die beginselen worden door bijna ons geheele volk, ook door de vrijzinnigen in hooge eere gehouden. Neen, wat wij bestrijden, het is het streven, op elk terrein van het staatkundig en het maatschappelijk leven de bevolking, in naam van die begin selen, in twee helften te scheiden. Het is een gelukkig verschijnsel, dat ook in krin gen, waar men tot dusver met de rechtsche Wat is in het vijfjarig tijdperk tot ver- hooging van het stoffelijke, geestelijke en zedelijke peil van ons volk gedaan De omstandigheden lieten in dit opzicht veel verwachten bekwame mannen zaten aan het roer, zij steunden in beide Kamers der Sta- ten-Generaal op eene ongemeen sterke meer derheid en ’s lands geldmiddelen vloeiden ruimer dan ooit. Ondanks deze buitenge woon gunstige voorwaarden kan het antwoord op de gestelde vraag niet anders dan ont moedigend luiden. Met name voor verbe tering van het onderwijs, machtige factor van volksontwikkeling, is weinig of niets geschied. De zaken werden gaande gehou den en de schoolstrijd werd aangeblazen. Doch de maatregelen, dringend vereischt om het gehalte van het onderwijs, vooral van het algemeene volksonderwijs, te doen stijgen, bleven achterwege, verbetering van zers werd niets, positie werd zoo zoek bleek, dat hij bij alhier een biljet naar om Zaterdagmiddag per daarheen te vertrekken. Inmiddels kwamen bij de directie en bij zijn ouders brieven in, waarin de knaap schreef dat het zijn plan was zich van het leven te berooven. Eén dier brieven was uit Voorburg geschreven op postpapier van een der café’s aldaar. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is zijn lijk, met een schotwond in de hartstreek, gevonden door een gezelschap, dat in de Nieuwe Scheveningsche Boschjes wandelde. Bij het lijk lag een revolver en van den knaap. Op hem werd van slechts f 1.30 gevonden. Hij had in het geheel ruim f 1500 ver duisterd. (N. Crt.) vuile roetlaag op en ons nikkertje bleek een echte, onvervalschte blanke die geen droppel zwart bloed in zijn aderen heeft. Prachtig schitterde hij in de zon en lachte zijn eigenaar zoo vriendelijk toe, dat deze den indruk kreeg een gouden vijfje voor zich te zien. En toen kwam deze op de onzalige gedachte het ex-negertje voor een echt gouden vijfje te laten spelen. Onze lezer ging daartoe een onzer grootste sigarenwinkels binnen, bestelde voor een kwartje sigaren en zei, onder het neerleggen van den blinkenden nieuweling van 1913: ,/Hebt u van een gouden vijfje terug?” En ziet, de argelooze winkelier vloog er in. De gewasschen cent speelde haar rol zoo natuurlijk, dat ze onmiddellijk in de toon- bankla verdween en 4 groote en 3 kleine stukken zilver er voor in de plaats aan den vorigen eigenaar werden ter hand gesteld, ’s Avonds heeft deze grappenmaker den winkelier het hem toekomende wel weer terug betaald. Hij had, zooals wij begonnen te zeggen met een eerlijk mensch te doen, maar in ’t andere geval zou hij de dupe geworden zijn. Blijf dus op het goudschijnende aan gezicht onzer koperen munt passen. Let op het cijfer 1 en het woord cent. Metuchen die rechts stemmen. Het Amersfoorlsch Dagbl. bevat volgende verslag van een politieke gadering te Westbroek. Gisteravond Maartensdijk, baron Rengers, gehouden, waar de theologie, sprak staan wij, godsdienstige menschen tegenover de coalitie Op deze samenkomst ging het zeer rumoerig toe. De order, uitgevaardigd door de Stichtsche Courant tegen dezen evenzeer gevreesden als gehaten coalitie-bestrijder eens goed van leer te trekken, was trouw opgevolgd. Het lokaal was geheel bezet, voor het meerendeel met rechtsche kiezers. De heer Kip wees op het verkeerde van samengaan met Rome, op ’t weinig specifiek christelijke, wat dit kabinet tot stand ge bracht had en beval de candidatuur van mr. W. H. de Beaufort ten krachtigste aan. In debat kwam allereerst ds. Offeringa, geref. predikant te Achttienhoven. Wat hij zeide, was vooraf thuis zorgvuldig en waar schijnlijk wel overwogen opgeschreven in een preekeboekje. Na de coalitie te hebben verheerlijkt, vertelde hij den aanwezigen, dat links stemdenJoden, caféhouders, opera zangers, tooneelspelers en bordeelhouders (ds. O. gebruikte een ander woord). De volgende debater, het hoofd der bij zondere school, ontzag zich zelfs niet te zeggen, dat de heer Kip zich ’t behaaglijkst scheen te gevoelen in gezelschap van bordeel houders. De laatste debater, een landbouwer, ver kondigde dat, indien te Westbroek tien bordeelhouders waren (het plaatsje telt 1100 inwoners), deze allen links zouden stemmen. Na sluiting van het debat, waarvan deze trekjes het peil aangeven, maakte het hoofd der bijzondere school er nog aanmerking op, dat deze bijeenkomst niet met dankzegging gesloten was, hetgeen voor hem reden was te twijfelen aan de orthodoxie van den spreker 1 De aanwezigen waren dermate opgewonden, dat zij de uitgedeelde portretten van den heer De Beaufort en vlugschriften in stukken en den voorzitter in het gezicht Dinsdag 17 Juni ontvangen uitslag der Kamerverkiezingen geheele land op de vlugste wijze. Wij zijn evenals vroeger weer bereid den uitslag gecombineerd in enkele telegrammen door te seinen aan ieder, die daarin belang stelt tegen betaling van f 5.plus de sein- kosten. Spoedige opgaaf gewenscht met het oog op de te nemen maatregelen. Firma B. CUPERUS Az. werd te Westbroek onder voorzitterschap een openbare vergadering de heer Kip, candidaat in over het onderwerp hoe scheurden gooiden. Beschermd door weldenkenden, konden voorzitter en spreker het rijtuig veilig bereiken. Voor de hoog noodige de opleiding der onderwij- voor de verbetering hunner goed als niets gedaan. Ook het voorbereidend onderwijs wachtte te ver geefs op eenige voorziening. Voor belangrijke verschijnselen van ont wikkeling, die zich in de maatschappij ver tonnen, sluit de Regeering het oog. Bij zonder teekenend is in dit opzicht de hou ding, die zij aanneemt tegenover het recht matig streven der vrouw naar grootere zelfstandigheid. De gehuwde vrouw wil men uit alle openbare betrekkingen weren. Van eiken maatregel om de vrouw, al ware het dan ook slechts geleidelijk, invloed te verschaffen op den gang van zaken inStaat en gemeente, toont de Regeering met hare meerderheid zich afkeerig. DWAZE BESCHULDIGING. De Nederlander die om begrijpelijke rede nen, gaarne een indruk wil vestigen, dat de Concentratie slechts voor de leus tegen de sociaal-democratie ingaat, maar dat er eigen lijk een blauw-rood blok bestaat, juicht over het feit, dat in het district Franeker vrij zinnigen en sociaal-democraten het onder ling eens zijn geworden over de te bezetten Staten-zetels. De vrijzinnigen zullen drie, de sociaal-democraten twee candidaten stel len, en als dat nu geen bewijs is, dat woor den en daden der Concentratie twee zijn, dan weet het blad van den heer De Savor- nin Lohman het niet. Dwazer beschuldiging kon zeker niet wor den geuit. Want dit samengaan is het gevolg, het onvermijdelijk gevolg van een truc, waarvan de eer der uitvinding toekomt aan de Christelijke partijen, en wel deze, om bij de Staten-verkiezingen minder can didaten te stellen dan er vacatures zijn, waardoor de kans om in herstemming te komen aanmerkelijk wordt vergroot, een truc, waarvan zoowel de vrijzinnigen als de sociaal-democraten in Franeker reeds de dupe zijn geworden. Er is daar dan ook geen sprake van een blauw-rood blok in Franeker, maar slechts van een gemeenschappelijk ver ijdelen van een stembustruc van het aller- bedenkelijkst allooi, en die, al is de wet daartegen onmachtig, toch zeker ook wel naar het oordeel van De Nederlander niet door den zedelijken beugel kan. Ondertusschen maakt deze Christelijke slimmigheid het buitengewoon wenschelijk, dat bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten voor elke vacature bepaalde candi daten zullen moeten worden gesteldalleen daardoor toch kan men aan zulke door de wet niet voorziene praktijken een einde maken. En het teekent wel, dat het juist altijd de zich noemende christelijke partijen zijn, die zoo uitgestudeerd zijn op dergelijke slimmigheden. De listigheid der slangen wordt aan die zijde allerminst versmaad. Oostergo. Schettens, 31 Mei. Een veehouder alhier kreeg ouder gewoonte uit Duitschland zijn bekende maaiers, maar het tweetal arriveerde in beschonken toestand en begaf zich ter ruste op het hooi in de schuur. Den volgenden morgen plofte er een naar beneden, en brak zijn heup en been. In deernis- wekkenden en zeer ernstigen toestand is de man, vader van zes kinderen, naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. Arum, 1 Juni. De landbouwer R. D. de Boer alhier verkocht een enterstier aan de fokvereeniging te Schraard voor ruim f 3000. Stavoren, 2 Juni. Aardiger kan het wel niet, maar gevaarlijker misschien ook niet. Intusschen er zijn meer, die zich met het liefste wat hun was, toevertrouwd hebben aan een reddingsboot Maar vrijwillig, zooals durfd heeft, blijft het niet een eenig geval. Eerst had ze haar zin gezet op het zeiltje, dat over het zoeklicht boven de stuurkast van de stoompont //Enkhuizen” is gespannen. Daaronder scheen het haar zoo’n goed plaatsje voor haar nest, maar de equipage kon dat niet toelaten. En toen viel het oog op het zeil, dat over de in de davids hangende reddingsloep is gespannen. Dat kon men niet weigeren en daaronder, boven in den kop van de sloep, ligt nu ’t nest met de vier eitjes. Meermalen daags en ook wel ’s nachts maakt de broedende spreeuw de reis mede over de woelige baren. Hepk. Nbld. v. Fr. Treurig. Sinds eenigen tijd had het de aandacht getrokken, dat een 17-jarige klerk, werkzaam aan het bijkantoor ’s-Gravenhage van de Algemeene Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente, te Amsterdam, zich vrij groote uitgaven veroorloofde aan uit stapjes, kleeding enz. Zoo was hij Zaterdag vóór acht dagen met een 16-jarig meisje naar Amsterdam gegaan, had daar met haar den nacht doorgebracht in een hotel om den volgenden dag samen een boottochtje te maken naar Urk. De directie van het Haagsche bijkantoor, aan wie een en ander ter oore kwam, wenschte daarom op het laatste der vorige week, dat hij zijn kas zou opmaken en verantwoording doen van door hem geïnde en geboekte quitanties. Onder voorwendsel, dat hij nog een bedrag van f 7.80 te innen had en dan een ronde som kon verantwoorden, wist hij op dat oogenblik het opmaken van zijn kas uit te stellen. Toen de gerezen argwaan door zijn uit blijven versterkt werd, belde men het adres op, waar hij de f 7.80 zou ontvangen, waarop bleek, dat hij daar inderdaad kort te voren was geweest. Uit het daarna door den brigadier- rechercheur van der Drift, ingestelde onder een passage-bureau Amerika had genomen, s.s. //Noordam” De nieuwe centen. De Prov. Gron. Ct. schrijft: Bij een onzer lezers, een dood eerlijk mensch, maar een grappenmaker, wat uit deze nieuwe-cent-geschiedenis blijkt, had zich de meening vastgezet dat achter het zwart gallige mombakkes van het jongste onzer muntstukken een vriendelijk gelaat moest schuilen. Hij besloot dus al het mogelijke te doen om den zwartkijker het masker af te rukken en probeerde met bijtende vochten om den neger een zonniger aanschijn te geven. En ziet, de wasch met zoutzuur loste de Bolsvardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1