No. 46. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. n Politieke Dag. Dinsdag 17 Juni 1913. II 4W Uitslag der Kamerverkiezingen. O. Zondag 8 Juni. Waak Nederland over uwe vrijheid! BINNENLAND. VOOR Bolsward. 4 den het algeheele verbouwing voorheen van I Vóór een Lemmens, van Lemmens was stroopers en vrienden om met hen het avond maal te nemen, hetgeen hij aanvaardde ’s avonds rond half 12 keerde hij huiswaarts, werd aangevallen en met een stuk hout dood geslagen. Het gerecht stelde een onderzoek in. Twee personen van Wichelen werden aangehouden, en na twee maanden voorloopige gevangenis werden beiden in vrijheid gesteld. Óndanks de ijverige opzoekingen kon men de daders niet ontdekken. Nu is de zaak opgeklaard. Een welbekend wildstrooper uit den omtrek heeft op zijn sterfbed volledige bekentenissen aan zijn dochter afgelegd, en zeide, dat zijn laatste wil was, dit kenbaar te maken, opdat aangezien worden er niemand anders, zou voor deze feiten. Centrum. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Ds. D. N. Zuithoff, als correspondent der Evang. Maatschappij, opende Donderdag avond in zzde Doele” met een kort woord de vergadering, waarin bovenstaand onder werp behandeld werd, ’t Doel, aldus de heer Zuithoff, der Evang. Maatsch. is een bestrij ding van het ultra-montanisme als den vijand van onze godsdienstige- en staatkundige vrij heid, waarvan een der middelen is om dat doel te bereiken, het bestrijden van bond genootschappen met Rome, waardoor het kerkelijk-staatkundig streven der ultra-mon- tanen wordt in de hand gewerkt. Deze bijeenkomst is géén politieke in engeren zin, maar bedoelt te zijn een waarschuwing aan de protestantsche kiezers in hun samengaan met Rome. Nadat de heer JOS. v. VEEN het woord gekregen heeft, begint hij met de verklaring, niet in de éérste plaats op te treden als ex-priester, maar als Nederlander. ’t Gaat niet tegen de Roomschen als mensch, maar tegen de dreigende Roomsche over- heersching. Rome met zijn priesters werkt als een geheim genootschap, waarvan de leek niets weet. Langs den hierarchisghen weg regeert de Paus niet alléén over zede en moraal, maar ook over het politieke en econo mische leven (Tariefwet). Het systeem van Rome, om voor zich het monopolie van deugd en goede zeden op te eischen, verdient bestrijding. Het systeem van Rome door vreedzame binnendringing (la pénétration pacifique) zich vast te zetten en z’n invloedsfeer uit te breiden, ongemerkt, maar zeker, moet worden tegengegaan met politieke middelen alléén. Na een korte historische beschouwing hoe Rome zich hier kon inwerken en Luther voor de Germaansche volken den eisch van gewetensvrijheid naar voren bracht en for muleerde hoe met de staatkundige verande ringen de democratie, voor de bestrijding van het zzvreedzame binnendringen”, in eenig opzicht een belemmering was geworden, maar Rome daarentegen juist in zijn wijziging der kerkelijke samenleving de hiërarchie sterker deed worden en z’n gezag beter vestigde, hoe ten slotte de laksheid en kortzichtigheid der vrijzinnigen hier een gevaar te meer werd, pleitte Spreker met kracht en klem voor een noodzakelijk verzet. uVijf jaar geleden” zei de heer van Veen, is Nederland onder een bepaalde rechtbank van Rome ondergebracht, na jarenlang be werkt te zijn door het genootschap der ge- loofspropaganda, door kardinalen geregeerd. Het verbod van gemengde huwelijken kan tot allerlei staatkundige wanverhoudingen aanlei ding geven. De bestrijding der modernisten is een belemmering der wetenschap,' een wetenschap gedoceerd in seminaria, wier pro fessoren door den staat worden gesubsidieerd. Anderhalf jaar geleden is er door het motu proprio quantavis Diligentia een aanval op ons staatsrecht gedaan, evenals de Borromeus- encycliek er een was op den geest en zede der groote hervormers maar van verzet of protest van protestantsche zijde was geen sprake. De vrijzinnigheid bleef laks als altijd. Ook in Indie is de christianiseering een blijvend gevaar! Douwes Dekker die nu in ons land is en waarmede ik dezer dagen een gesprek had, vertelde, dat er in de kampongs, door de opgezweepte bevolking, militaire oefeningen worden gehouden! De kuituur is in gevaar. De Roomschen hebben Indië onderling in zendingsdistricten verdeeld, zonder dat er één woord over gerept is in de Tweede Kamer. In de laatste tien jaar nam het aantal kloosters in ons land met honderd toe. (Eén vierde deel van Zeeuwsche landerijen is in handen van roomschen, die langzamerhand de protestanten er heelemaal zullen zien uit te werken.) Overal zet Rome zich vast, de politieke strijd wordt meegevoerd en bekostigd door Roomsch geld, wat de spreker kon afleiden uit een gezegde van den christ. hist, afge vaardigde Ankerman, die de christ. hist, het samengaan in coalitie aanbeval zzomdat de verkiezingskas leeg was”. Dr. Hofman, een katholiek arts, beweert dat men in de éérste plaats Katholiek, in de tweede plaats Nederlander is. Voor de Room schen is de encycliek Z/Rerum Novarum” de grondwet in politieke aangelegenheden. Na de pauze wijst Spreker er op hoe Rome nu, nadat ze door z/vreedzame binnendringing” zich een plaats veroverd heeft, van ’t overige volksdeel zich afscheidt, wat door tal van voorbeelden wordt toegelicht, lighal, dansclub, drankbestrijding, voetbalclubs enz. De be doeling daarvan is zich een schijn van meer derwaardigheid te geven als te zijn een (/uit verkoren” deel, waardoor de groote massa zich laat suggereeren en leiden in een richting die van uit het Vaticaan wordt aangegeven. De overrompeling door Rome wordt in de hand gewerkt, le. door het samengaan in coalitie, 2e. door de lafheid en niet op de hoogte zijn der liberalen, 3e. door het eigen aardige vrijheidsbegrip der vrijzinnigen. Maar juist de vrijzinnigen die de geestesvrijheid eischen, moeten, logisch geredeneerd, stelling nemen tegenover de Roomsche dogmatiek, die deze vrijheid niet veroorlooft. Ter wille van ons zelf en die na ons komen hebben wij het recht en de plicht onze duur verworven vrijheid te handhaven, hebben wij, hoe eer hoe beter stelling te nemen tegenover Rome en den strijd aan te binden tegen haar verderfelijk systeem. Langs den weg van den politieken strijd hebben wij (/Nederlanders te waken over onze vrijheidI” (luid applaus.) Ds. Zuithoff sloot met een woord van dank aan den spreker, en een opwekking tot aan sluiting bij de Evang. Maatschappij, tevens de protestantsche kiezers op’t hart drukkend zich wel te beraden bij de komende verkiezing, de vrij druk bezochte vergadering. v. Fr. En deze week is men begonnen met de van de (/Stadsherberg” Elselo, die veranderd wordt in een moderne le klas zaak. N. Sn. Cl. Foor Wielrijders! Lantaarns deze week aansteken 8.43. Bekentenis. 12-tal jaren werd de jachtwachter Lede, vermoord te Wichelen, uitgenoodigd door eenige wild- Gaasterland, 4 Juni. Met het maaien is men hier nu bijna algemeen begonnen. Het land levert een goed zwad. Lang heeft men alhier tegen het gebruik van de maai- machine opgezien, doch thans wordt zij alge meen gebruikt j alleen den boeren van de familie zzStar Numau” is het gebruik van de maaimachine bij huurcontract verboden. Kimswerd, 5 Juni. Gisteren namiddag arriveerden alhier een zeventiental heeren uit zzDe Beemster”, leden van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw. Onder ge leide van den heer Timmer werden het Land- bouwhuis, de stoom-zuivelfabriek en de Electrische Centrale bezocht. Franeker, 3 Juni. Gisteravond heeft zich hier ter stede een feestcommissie gevormd om ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der groote Franeker kaatspartij feestelijkheden te organiseeren. Deze zullen in aansluiting met de door de P. C. te houden Nationale (Maandag 28 Juli) en Internationale kaatspartij (Woensdag 30 Juli) hoofdzakelijk bestaan uit een gondel- vaart (Maandag 28 Juli), een sportoptocht, concerten in openlucht, benevens een toe passelijk plastisch openluchtspel (Dinsdag 29 Juli) ontworpen door en uit te voeren onder leiding van den bekenden Frieschen dichter en schrijver, den heer Y. Schuitmaker, wiens naam iets zeer artistieks waarborgt. Verder ligt het in de bedoeling de stad op meerdere punten te versieren. Het belooft een zeer bijzonder en grootsch feest te worden. H. M. de Koningin heeft voor den Inter nationalen wedstrijd een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld. Hepk. Nbld. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Dinsdag 17 Juni ontvangen wij uitslag der Kamerverkiezingen uit geheele land op de vlugste yyijze. Wij zijn evenals vroeger weer bereid den uitslag gecombineerd in enkele telegrammen door te seinen aan ieder, die daarin belang stelt tegen betaling van f 5.plus de sein- kosten. Spoedige opgaaf gewenscht met het oog op de te nemen maatregelen. Firma B. CUPERUS Az. Diefstal met braak. Snoek, 5 Juni. De venter Jan Wilbers ontdekte Dinsdagmorgen in de schuur van de firma De Graaf en De Wolf, waarin hij ’s nachts zijn venterskar bergt, dat deze was opengebroken. Bij onderzoek bleek, dat er verschillende manufacturen uit ontvreemd waren. Wilbers zag weinige oogenblikken daarna een arbeider met een nieuw boezeroen aan, ’t welk zeer veel geleek op dv soort, welke hij dagelijks verkocht. De bestolene deelde zijn bevinding aan de marechaussee mee. ’t Duurde niet lang, of de man met 't boezeroen was in verhoor, ’t Bleek al spoedig dat de arbeider, een zekere S. D., die met zijn scheepje aan de Trekvaart ligt, niet zuiver aan de graat was. Een onderzoek in zijn scheepje bracht aan ’t licht, dat hij in ’t bezit was van verschillende manufacturen, die, naar verondersteld wordt, door voor noemden arbeider zoo voor en na uit de be wuste kar werden gegapt. In elk geval be stonden er voor den man der wet voldoende redenen, om ’t geheele zaakje in beslag te nemen. De aangehoudene was bij genoemde firma in dienst en had altijd den sleutel der schuur. Hedenmorgen is hij gevankelijk naar Leeu warden overgebracht. Zeebad Hindeloopen. Hindeloopen, 5 Juni. De tijd voor het zeebad nadert. Het nieuwe groote badpaviljoen op, timmerlieden en schilders het hardst om op tijd gereed Een luchtig heer. ’t Gebeurde 30 Mei 1913 te Dirksland. Bij tropische hitte daalde zachtjes een naakte man met uitgestrekte armen uit den wolkeloozen hemel omlaag. Eenige boeren en veldarbeiders zagen, door panischen schrik bevangen, dit schouwspel aan. Eindelijk komt hij midden in de haven terecht, doch het water schijnt hem te koud, want met een grooten sprong staat hij ’t volgend oogenblik op ’t land, in zzeen stuk erwten”. Daar blijft hij staan, buigend en kushandjes uitdeelend, voor zijn bevreesde toeschouwers. Langzaam-aan naderen nu de verschrikte menschen doch op een gegeven oogenblik maakt het bovennatuurlijke wezen een diepe buiging en met een geweldigen sprong nadert hij nu zijn bewonderaars, die als een troep Indianen uit elkaar stuiven. Weer blijft hij staan, met de armen wenkend en büigend en weer naderen zijn toeschouwers, doch dit maal met booze bedoelingen, want verschanst achter een doornhaag beginnen ze hem met steenen te gooien, dat hij eindelijk, zonder een zucht te slaken, in elkaar zakt. Met een doodelijk bleek overtogen gelaat naderen ze thans hun slachtoffer en wat blijkt nu Een luchtballon in den vorm van een man, met looden pantoffels aan, een gat in de huid gegooid met een stuk keislag, ligt slap en wezenloos aan hun voeten. Rotterdammer schiet mooi werken om te komen. Waarschijnlijk zal de opening ongeveer 18 Juni kunnen plaats hebben. Intusschen maakt Hindeloopen zich gereed de pensiongasten te ontvangen. Deze week wordt geopend het pension zzDe Hinde” in het voormalig Slot van de familie Avenhorn van Nauta. Door zijn prachtige ligging aan het water, met wijde vergezichten over het Friesche landschap en te midden van hooge lommer rijke boomen, zal dit pension zeker in trek komen bij pensiongasten, te meer, daar het heel comfortabel is ingericht, van gasver lichting is voorzien, enz. Style £34?- Style 368 Style Bolswardsche Courant. 5 B. J. Zant man P >TYLE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1