Ileuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. Politieke avond. Politieke Day. Dinsdag 17 Juni 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1918. No. 47. Uitslag der Kamerverkiezingen. I F"' Donderdag 12 Juni. 1 - VOOR Afzonderlijke Bolsward. niets is gedaan, kwam omdat de J - den het sprak de hoop meening toch liberalen schild echter vreemd, de en debater aan te 1 machteloos, bewind was drukken, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. hun weduwe niets, voor loonarbeiders, ’t deze bijeenkomst brengen. Hij meer dit streven, omdat men rechts niet gewend is. van dezen avond is de vertegen- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 heiden maakt zich kerk te steunen. in stellen, geen lid dier kerk te zijn, sprii gen thans er plaatse heeft verklaard als toch behoort hij bij geen enkel kerkgenoot schap. Spr. bejammert het zeer, dat de Hervormde Kerk de speelbal moet worden in de politiek. Bij den opzet gram groot geweest, een der i waren er reden geweest dat aan de coalitie Er is wel een ver- terdam nu gezegd, als niet de verhouding der Kamerleden wordt 46 liberalen tegen 44 kerkelijken, de eerste partij de verant woording niet kan aanvaarden. De Kamer telt echter niet 46 44 90 leden doch 100 en blijkbaar is dus voor de soc. op 10 zetels gerekend, en worden die beschouwd als bij de liberalen behoorende. De mach teloosheid der liberalen is dus voldoende bewezen. De beginselen gaan uit van kiesrecht, staatspensioen school. Vooral om en dat is nauw verbonden met tie op de kerkelijke hartstochten. op om de Ned. Herv. Menschen die er een eer n- voor in de bres. Te dezer ook de heer Drion zich steunpilaar der kerk en van het concentratie program een 3-tal puntenalgem. i en openbare neutrale de school gaat de strijd, een specula- Jood en van het concentratiepro- is de invloed der soc. democraten Het algemeen kiesrecht was steeds een der eischen der socialen, de liberalen waren er altoos tegen, en het is zelfs een reden geweest dat een deel der fractie zich afscheidde, doch nu gaan ook zelfs de vrijliberalen met dezen eisch mee. Eerst was nog beding dat de le Kamer dan ook het recht van amendement moest hebben om te waken over de onberaden stappen der dan meer democratisch geworden 2e Kamer, doch dit is nu ook van de baan. Alleen wordt gezegd door Tydeman, wij hebben den eisch niet vol kunnen houden, omdat de andere partijen er tegen waren, en ook omdat in den eigen kring eenige kentering kwam, doch wij mogen het later nog wel eens bepraten, dat beteekent zegt Ketelaar Zij mogen er over praten, doch over stemmen nooit Ook ten opzichte van het staatspensioen staat de concentratie onder de leuze der soc. democraten. Vroeger kras bestreden, is ook nu die eisch overgenomen, en ook de vrij liberale partij heeft de leuze van staatspen sioen, tot de hare gemaakt, al zegt men nu nogwij zijn wel voor staatspensioen, ech ter moet ook de vrijwillige verzekering er zijn, waar de staat kan bijspringen. Het tegenwoordige ministerie en vooral minister Talma heeft met groote opoffering en taai geduld een stelsel van wetten ten opzichte pensioen, invaliditeit en ziekte verzekering tot stand gebracht maar als de liberalen bij de a.s. verkiezing de overwinning behalen zal het worden ingetrokken en van de uit voering niets komen, waarom Spr. de kiezers waarschuwt, dat de verzekering dan weer op de lange baan zal worden geschoven. Bij dit wetsontwerp wordt eigen persoonlijk heid gehandhaafd, en Spr. hoopt dan ook dat dit stelsel wetten trots alle tegenwerking kan worden uitgevoerd en de regeering van thans aan het bewind zal blijven. Het 3e school en naïviteit, dat Dinsdag 17 Juni ontvangen wij uitslag der Kamerverkiezingen uit geheele land op de vlugste wijze. Wij zijn evenals vroeger weer bereid den uitslag gecombineerd in enkele telegrammen door te seinen aan ieder, die daarin belang stelt tegen betaling van f5.plus de sein- kosten. Spoedige opgaaf gewenscht met het oog op de te nemen maatregelen. Firma B. CUPERUS Az. Ook ten opzichte der Hervormde kerk wordt het beginsel der neutraliteit op den voorgrond gedrongen. De moderne richting wil in school en kerk een geestesinricbting die allen kan voldoen, maar alleen de uiterste linkerzijde voldoet. Gelijk reeds straks gezegd is, thans treden voor die kerk als steunpilaren op menschen die er tot nu niets mee te doen hadden. Het modernisme is de vijand, die in de kerk woont. Wij, zegt Spr. wenschen door prediking en evangelisatie de kinderen opgevoed te hebben overeenkomstig de beginselen van onze innige overtuiging, maar van de hulp die nu wordt aangeboden zijn wij niet gediend. Het is er om te doen, de orthodoxie bang te maken voor de gevaren welke die kerk bedreigen, en dat geschiedt om er politieke winst mee te behalen, waarvan Spr. nadere toelichting geeft. Ook over de zending in Indië wil men de neutraliteit op den voorgrond plaatsen, terwijl Spr. betoogt dat deze regeering zonder schokken en heel geleidelijk werkt, zoodat hun pogen den toets kan doorstaan beter dan van eenig liberaal ministerie. Daarom besluit Spr. met den uitroep Zorgt kiezers, dat niet het beginsel der lib. en soc. de overheid krijge, doch maakt dat deze regeering in de richting door haar ingeslagen kan voortgaan. (Applaus.) Voor ’t debat gaven zich op de heeren H. EISMA alhier en Ds. HORREUS DE HAAS van Sneek. Ieder hunner wordt een half uur tijds gegeven. De heer EISMA begint met de getuigenis dat hij den inleider van dezen avond met aandacht heeft gevolgd echter niet met instemming. Als een volgeling van de Con centratie weet hij niet of het wel zaak is in deze vergadering van rechts te komen debat- teeren, want de rechtsche heeren schitteren op de vergaderingen van links altoos door afwezigheid. Wie echter niet eenzijdig wil zijn ingelicht, dient ook de tegenpartij te hooren, en debater noodigt dan ook de recht sche kiezers uit over 8 dagen weer in deze zaal te komen, waar dan de heer Fockema Andreae, de candidaat der concentratie, de beginselen dezer partijen nader zal uiteen zetten. Toch wil debater nu reeds op enkele dingen wijzen. Het heeft hem eenigszins verbaasd dat de Spr. van dezen avond een en al gestreden heeft tegen de partijen van links, doch geheel geen poging heeft gedaan om de heerlijke zegeningen der Christelijke regeering aan te toonen. Wel heeft hij zich druk gemaakt over de zwakheid der liberalen, doch nog nimmer had eenig ministerie een zoo langen tijd van zitting nog had daarbij te beschikken over zulk een meerderheid in de Tweede Kamer, terwijl een volgzame Eerste Kamer de re geering ter zijde stond. Onder zulke ver bazend gunstige omstandigheden moet toch wel iets aan te voeren zijn over de heerlijk heid der regeeringspolitiek, doch ’t bleef achterwege. De oogst is bitter mager en verzoekt den Spr. om straks nog geven ’t specifiek Christelijke, dat wij hebben gekregen. Dat er coalitie niet eensgezind is. Debater vraagt dan ook Waar is uw program accoord getroffen, doch dat betrof de deeling der zetels. Ondanks den steun van een deel der linkerzijde kon deze regeering zelfs de bak kerswet er niet doorhalen. De invaliditeits wet die door debater een treurige wet wordt genoemd, is er, doch hij vraagtWeten de Christelijke arbeiders wel wat die wet in houdt? Weten zij, dat zij van hun 16de tot hun 69ste jaar premie moeten betalen, en als zij eerder komen te overlijden, krijgt Ook geldt de wet alleen en vele kleine bazen, die even noodig hebben, zijn er van uitgesloten. De Spr. noemde de Staatspensionneering een eisch der soc. dem., doch debater meent toch wel, dat het iets positief Christelijks is, wat hij uit de woorden van Dr. de Visser nader aantoont. Het roode spook moet echter dienst doen om de kiezers van rechts bijeen te houden, en immers hebben Engeland en Denemarken geleerd wat een zegen het is voor een volk als er Staatspensioen wordt gegeven. Bij de drie punten der concentratie mocht de Spr. ook wel genoemd hebben, de anti- tariefwetbeweging. ’t Is opmerkelijk datkhet tarief door den Spr. niet eens is genoemd. Wat het kiesrecht betreft, de partijen van rechts willen hebben het gezinshoofden kiesrecht, maar de Christ. Hist, moesten hiervan niets hebben, gelijk uit een artikel in De Nederlander blijkt. En toch willen zij er nu aan meedoen. Men kan door de ervaring geleerd tot andere inzichten komen, en ’t is ook daarom dat op alg. kiesrecht wordt aangestuurd door de liberale partij, de omstandigheden leidden er toe. Wat de schoolkwestie betreft, heeft debater waardeering voor hetgeen door de kerkelijken op schoolgebied is gedaan, te zeggen dat zij er groote offers voor over hebben gehad. Voor ’t beginsel echter dier partij voelt hij geen waardeering, en hij wil wijzen op Zwitserland en Amerika. Hij geefr^lecture van een artikel van Van Eden uit het Handelsblad, waarin uitkomt dat de openbare school daar hoofdzaak is en toch het onder wijs er niet op lager peil staat dan hier, in geenen deele. Door de verschillende secte-scholen wordt het volk verdeeld in partijen en dat doet schade voor de onderlinge waardeering in de samenleving. Bovendien is de openbare school niet zoo slecht als men meestal van de tegen standers hoort beweren. Dr. Gunning, een man van kerkelijke richting, getuigt dat hij niet vernam dat de openbare school de men schen van het geloof vervreemde, doch wel eens dat de leerlingen der bijzondere scholen soms van de leer afkeerig werden door de wijze waarop hun daar geleerd werd. Debater wil dan ook de vraag stellen Wat heeft men rechts gedaan om de open bare school beter te maken Weet men wel, dat het de katholieken zijn geweest, die de bijbel van de openbare school verdreven hebben Inplaats van het peil der openbare volksschool te verhoogen, doet men alles om ze neer te halen. De Spr. van dezen avond heeft herhaalde lijk de concentratie aangevallen en het is waar dat de daarbij vereenigde partijen niet eensdenkend zijn, maar is dit bij de coalitie ook niet het geval? Wat heeft het een moeite gekost om die bijeen te houden, en trouwens velen hebben er zich van los gemaakt, en daarbij mannen die een goeden naam hebben. De Bond van Protestanten, daarbij zijn mannen van beteekenis, ook van rechts, en ’t is wel een teeken des tijds dat men meer en meer gaat inzien dat onder het vaandel van Christendom het volk wordt misleid. Debater beveelt ter lezing aan de brochure van Ds. Lieftinck, en ook om wel te over wegen het manifest van den Bond van Prote stanten. Men moet dan bij nadenken ver foeien de valsche leuze om godsdienst en politiek te mengen. Allen te zamen willen die mannen aanheffen de leus van ’t Oranje huis,/k zal handhaven”, en het zijn allen menschen die genoeg hebben van de coalitie. Over onze Ned. Herv. Kerk ook nog een kort woord, besluit debater. Als geloovig protestant doet het hem leed dat in deze gemengde vergadering dat onder werp is aangeroerd, want hij kan niet hebben dat die kerk wordt aangevallen, en er gezegd wordt dat het modernisme is de vijand binnen de kerk, ’t Is hier niet de plaats om er over te spreken, maar de handelwijze van velen getuigt niet van liefde voor die kerk en wat den Spr. van den avond betreft, deze heeft in Wommels die gemeente prijs gegeven aan een modern predikant. Hij heeft met zijn kort betoog bij lange na niet in alle opzichten de beginselen der concentratie uiteengezet, doch herhaalt dat daartoe heden over 8 dagen de gelegenheid wordt aangeboden. (Applaus). Ds. DE HAAS heeft met genoegen de opening van deze vergadering gehoord om te trachten door wisseling van gedachten tot beter wederzijdsch begrip te komen. Wat deze debater betreft, hij wil ook geen anderen toon in waardeert te zulks van De Spr. woordiger van de rechtsche groep en daar worden geloof en ongeloof gewoonlijk scherp tegenover elkaar gesteld. Op den kath. landdag zei de voorzitter zelfs liever met den duivel te gaan dan met de liberalen en socialen. Echter dat is iets waar wij hier punt is de openbare neutrale Spr. verbaast zich over de er na den strijd die gevoerd is nu nog zoo gesproken wordt en door de i de openbare school nog op het wordt geheven. Ook hieraan is stuwkracht der socialen niet de geest van den Bond van Nederl. onderwijzers straalt er in door. Na den intensen strijd waarbij door de rechter zijde eenige rechten zijn veroverd, in korte trekken te hebben geschilderd, wijst Spr. op de consequente doortrekking der neutraliteit, die men ook op politiek gebied al eischt enwaartoe dat voert blijkt reeds uit den geest die er heerscht bij de vele openbare onderwijzers, die zelfs hun medewerking weige ren tot het vieren van nationale feestdagen. De oogen worden dan ook geopend en in de groote steden is een protest opgegaan tegen de houding dier onderwijzers. Al wil men niet weten van liefde van het Oranjehuis, en, sprak Roodhuizen dat hij toch eerbied voor Vaderland en Oranjehuis bedoelde, dit alles doet zien en gevoelen dat men in het gevlei wil komen van de socialen. Alle liberale bladen propageeren de openbare school alsof er nooit iets zou gebeurd zijn op het gebied van den schoolstrijd. Voor een overvolle zaal, waarbij publiek van allerlei kleur aanwezig was, ook eenige dames, hield de Christelijke Kiesvereeniging alhier een openbare vergadering, waar de heer Mr. J. ANKERMAN als spreker optrad. De heer v. d. Ploeg opende de bijeenkomst met een welkomstgroet en uit, dat men bij verschil van elkander zou waardeeren, opdat het verloop van dezen avond kalm en waardig zou zijn. De spreker, afgevaardigde ter 2e Kamer voor dit district, ziet met genoegen dat men in zoo grooten getale is opgekomen, hij wil de debaters denzelfden tijd geven als hij zelf noodig heeft om zijne denkwijze uiteen te zetten, en wil dus het vrije woord geven aan de tegenstanders, echter hoopt hij dat ’t debat zakelijk zal zijn en men bewaard zal zijn voor tooneelen als bij zijn optreden te Harlingen, waar de heer Anema, zijn mede- candidaat van sociale zijde, protesteerde tegen de houding zijner partijgenooten bij die vergadering. Om wel te slagen zal hij gaarne zaken behandelen en geen persoonlijkheden in het spel brengen. Onze tijd is een zeer gewichtige en critieke tijd, want de a. s. verkiezing zal beslissen over de richting der regeering van dit land voor de komende periode. De groote liberale partij van vroeger is vrijwel Voorheen toen zij aan het ging zij de minderheden onder- maar kon niet verder voort, wat bewezen is toen ’t ministerie de Meester, als de soc. dem. de partij loslieten, niets kon uitvoeren en dit tegenwoordige ministerie ten laatste zonder een meerderheid te hebben, aan het bewind kwam, waarin dus lag op gesloten wij kunnen niet verder, probeer gij het eens, en die regeering werd door de opvolgende verkiezing door de kiezers be vestigd, zoodat dit ministerie Heemskerk nu een vijftal jaren met het bestuur des lands is belast geweest. Veel is dan ook door dit ministerie gedaan, waarbij het Christelijke beginsel tot zijn recht kwam. Belangrijke zaken kwamen aan de orde, echter door de stelselmatige tegenwerking der gansche linkerzijde werd het veel be moeilijkt. Altoos ging er tegen de regee- ringsvoorstellen een storm op, en het moet gezegd, de linkerzijde is met weinig royaliteit opgetreden tegen deze regeering, want zij kan niet verdragen dat deze regeering er is. De soc. dem. kunnen tevreden zijn, bij hun partij zit eigenlijk de stuwkracht der lin kerzijde. De liberale partij heeft zich ver zameld door het concentratieprogram, wat met ophef is behandeld, echter hebben de politici gezegd wij hebben nu een program, doch als wij geen meerderheid krijgen in de Kamer, kunnen wij de verantwoordelijk heid niet aanvaarden. Nu kan die partij bij eerste stemming pas een 10-tal zetels bemachtigen, en overigens moet op de hulp der soc. gesteund worden. De sprekers der liberale partij leggen er dan ook den nadruk op dat de kiezers er wel om moeten denken, dat elke zetel die door onvoldoende samen werking verloren gaat, ten goede komt aan de kerkelijken. Roodhuizen heeft te Rot- Bolsvardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1