No. 48. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1918. lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. In de Verkiezingsdagen. Politieke Dag. Dinsdag 17 Juni 1913. 1 I Ir I I I I Uitslag der Kamerverkiezingen. I 1 I I I I I I I I Zondag 15 Juni. BINNENLAND. 1 I I Ingezonden. Te Bolsward zullen de telegrammen direct na aankomst bekend gemaakt worden in de Sociëteit „de Doele”, „het Hof van Holland” en „de Wijnberg”. VOOR Afzonderlijke Bolsward. de justitie - den het ver- dezen cursus te *1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. thuis zullen voelen, kan maken dat de strijd altijd en overal is een strijd van beginselen tegen beginselen en nergens een van personen tegen personen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). aan de deelnemers Dinsdag 17 Juni ontvangen wij uitslag der Kamerverkiezingen uit geheele land op de vlugste wijze. Wij zijn evenals vroeger weer bereid den uitslag gecombineerd in enkele telegrammen door te seinen aan ieder, die daarin belang stelt tegen betaling van f5.plus de sein- kosten. Spoedige opgaaf gewenscht met het oog op de te nemen maatregelen. Firma B. CUPERUS Az. Ij. S. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, bestaat het plan bij het Bestuur van //Het Groene Kruis” alhier, weder een cursus te organiseeren in z/Eerste hulp bij Ongelukken”. De bedoeling daarmede is, het mogelijk te maken, dat aan elke fabriek of werkplaats, waar gevaar voor ongelukken kan ontstaan, personen te vinden zullen zijn, in staat tot het verleenen van eerste hulp bij bedrijfs ongevallen. Aan dezen cursus kunnen hoogstens 20 en moeten minstens 10 personen deelnemen. De cursus bestaat uit minstens 12 lessen, elk van l1^ uur waarvan de halve duur aan practische oefeningen besteed wordt onder leiding van een geneeskundige. Het onderwijs wordt kosteloos verstrekt. Heeren Werkgevers worden beleefd zocht, het deelnemen aan helpen bevorderen. Namens het Bestuur van vHet Groene Kruis”, D. TERHENNE, Voorzitter. F. v. RINGH, Secretaresse. Bolsward, Juni 1913. burgemeester, de wethouder Peet (een oude ex-slager) het woord voerde. Hij zeide o. a. z/Hoewel persoonlijk de groote behoefte aan een dergelijke inrichting niet gevoelende en waar ’t zeker geen levensquaestie is als men geen baden neemt, getuige eigen onder vinding, moet men toch zorgen voor de reinheid van lichaam en in zoover kan er eenig nut van uitgaan. Maar de nieuwere ideeën zijn nu eenmaal in een andere richting dan vroeger”. Een duidelijke waarschuwing. De firma Perry zendt aan haar cliëntèle een prijscourant van zeepen. Aan het hoofd daarvan staat gedrukt„Mocht het ontwerp- Tariefwet aangenomen worden, dan is deze prijslijst niet meer geldigde prijzen onzer zeepsoorten zouden dan ongeveer verdubbeld worden". ker te staan, wien het spreken om zoo te zeggen dagelijksch werk is, nu, dat kan zeker niet ieder. Wie met belangstelling de gebeurtenissen in deze verkiezingsdagen heeft gevolgd, wie de verslagen in de couranten heeft gelezen, wie zelf zooveel mogelijk de vergaderingen heeft bijgewoond, heeft kunnen opmerken dat, helaas, lang niet alle sprekers het debat wisten te houden op een hoog peil. Hoe zeldzaam komt het voor dat een politiek debat op zulk een wijze plaats heeft, dat het werkelijk een genot is er naar te luisteren. En een genot zou het toch zeker altijd zijn, wanneer de tegenstanders steeds op bezielende wijze opkwamen voor hun beginsel, wanneer de strijd steeds op het hooge peil van een beginselstrijd werd gehouden en alle persoonlijke dingen en kleine hatelijk- heidjes werden vermeden. Maar wordt niet juist vaak door de sprekers het persoonlijke element op den voorgrond gebrdcht, ontaardt niet veelal het debat in een woordenstrijd vol handigheidjes en trucs met het uitsluitend doel elkaar de loef af te steken Wordt niet soms gewerkt op de politieke- en kerkelijke hartstochten van de menschen, juist in deze dagen zoo fel bewogen Konden wij nog niet eenige dagen geleden op een vergade ring hier ter stede, die door den voorzitter op zoo sympathieke wijze was geopend met een beroep op de waardeering die hij hoopte dat men voor eikaars beginselen zou betoonen, konden wij niet op diezelfde vergadering uit den mond van den spreker opteekenen z/dat bekend was der liberalen afkeer van de fijnen!”? O, de manier waarop soms in politieke vergaderingen de hartstochten worden opgezweeptHet is geen wonder dat sommige menschen hun hoofd er bij verliezen. En dat is nu juist de schaduwzijde van de overigens op zich zelf hoegenaamd niet ver keerde belangstelling in de politiek. Vele menschen schijnen er hun gewone, kalme redeneervermogen bij kwijt te raken. Niet meer de rede maar de politieke hartstochten worden dan de baas. Trilende staaltjes kan men daarvan zien op de politieke ver gaderingen. Bij de onbeduidendste dingen die een spreker zegt wordt er meestal ge- aplaudisseerd dat het een aard heeft, als maar den tegenstander een hak wordt gezet, ter wijl men soms de belangrijkste dingen juist niet opmerkt. Al deze dingen zijn wel zeer te betreuren. En het is naar aanleiding hiervan dat vele hoogstaande menschen zich tegenwoordig van de politiek afwenden. Nu ja, zij willen nog wel hun stem uitbrengen, maar de ver gaderingen bij wonen, lid worden van een kiesvereeniging, zich warm maken voor de zaak, het hunne ertoe bijdragen door het verrichten van practisch werk om de partij tot welke zij zich het meest voelen aange trokken de overwinning te bezorgen, neen, daar doen ze niet aan. Dit is wel zeer jammer. Want juist zulke hoogstaande karakters hebben we in de politiek zoo broodnoodig. Het is niet te verwonderen dat ze zich door het vaak kleine gedoe laten afschrikken, maar juist indien ze dit niet lieten doen, juist indien ze zich met vollen ijver gaven voor de publieke zaak, juist dan zou het algemeene politieke peil enorm stijgen. Een vergadering samengesteld uit hoofd zakelijk menschen van karakter laat zich niet bezighouden met trucs en handigheidjes en grapjes, zulk een vergadering vraagt naar beginselen. En ook, wanneer het moreel hooger staande element krachtig deelneemt aan de actie, altijd voldoende vertegenwoor digd is op de vergaderingen, zal men zich niet zoo gemakkelijk door hartstocht laten meesleepen, zich meer laten leiden door de rede. Hoe weinig nuchter men thans nog juist bij uitstek practische zaken als b.v. de Tariefwet bekijkt, blijkt wel uit de houding van het publiek wanneer op de vergaderingen die zaak ter sprake komt. Dit alles is wel zeer jammer. En daarom hopen wij dat degenen die thans nog afkeerig zich van dat //politiek gedoe” af wenden juist dezer dagen weer hebben lee- ren inzien dat men hunne medewerking niet kan ontberen, dat juist hunne medewerking den politieken strijd, die toch in elk geval noodzakelijk is en belangrijk en die zoo ver strekkende gevolgen heeft, kan verheffen tot hooger peil, kan maken dat de slechtere elementen er zich hoe langer zoo minder in Inbraak. Gisteravond half elf kwam de familie Miranda, Linnaeusparkweg 56 te Water graafsmeer, thuis en deed de minder aan gename ervaring op, dat er een ongewenschte bezoeker was geweest. Een buffet, een groote linnenkast en een kleiner kastje waren open gebroken. Alle zilveren vorken, lepels, servetringen waren verdwenen. Door het ingestelde onderzoek kwam aan het licht dat men zich door opensluiting toegang heeft verschaft tot de woning. Alg. H. Aangehouden. Op ’t terrein van de //Entos” te Amster dam, is, naar het Hbld, meldt, gistermiddag een ongeveer 15-jarige jongen aangehouden, die sedert Zaterdag uit Rotterdam was ver dwenen met medeneming van een bedrag van f 3500, ten nadeele van zijn patroon. Een groot gedeelte van het bedrag werd nog op hem gevonden, maar vele honderden guldens waren verdwenen door aankoop van kostbare sieraden. Het jongemensch had ook een geladen Browning-revolver. Hij is ter beschikking van gesteld. De lotgevallen van de eerste vrouwelijke kiezer. Het Alg. Handelsblad schrijft Juffrouw Morpurgo, geboren Felmans, had zich vanmorgen keurig //aangedaan” om haar kiezersplicht te gaan vervullen. Toen is ze mét haar echtgenoot en met mr. A d o f P e r e 1, die deze begenadigde inwoonster van de hoofdstad is komen halen, naar het stembureau Hortusplantsoen gereden. J uffrouw Morpurgo was lang niet kalm, zooals zijzelve ons meedeelde. Erg nerveus, vertelde ze, stapte ik uit het rijtuig, nadat //ze” mij eerst hadden gekiekt met de oproepingskaart in m’n hand en ook daar zondertoen nog eens op de tree van het rijtuig, terwijl ik instapte, en later, toen ik weer uitstapte. Ik had m’n handschoenen al uitgetrokken voor het invullen moet u wetenden eersten naam en den laatsten op de kaart zou ik stemmen, moet u' weten, en de juffrouw toonde ons de namen van mr. Kappeijne en van Hendrik Wertheim. Maar het mocht niet. Alleen me man mocht in het hokkie gaan, ik niet./z Wat is dat nou?” vroeg me man en dat vroeg ook mr. Perel. z/Staat ze op de kiezerslijst of staat ze er niet op r Staat er J a n Felmans of staat er J u d i t h Felmans De meneer van het bureau moest toegeven, dat er J u d i t h Felmans stond. //Maar kiezen mag u toch niet”, zei-die, //vanwege de Grondwet”. z/Ik heb niks met de Grondwet te maken. Ze staat op de kiezerslijst en daarmee uit”, zei mr. Perel weer. Maar ’t was er waarachtig niet mee uit vertelde juffrouw Morpurgo ik mocht niet en werd hl maar nerveuzer en trok m’n handschoenen weer aan en toen zei mr. Perel, dat hij verlangde, dat het allemaal zou worden opgenomen in het proces-verbaal van deze stemming of zoo iets. En toen bennen we terug gereje”. Zóó vonden we de juffrouw, die ons het heele verhaal toch heel bedaard vertelde en die ons tevens zei, dat ze Dinsdag aanstaande weer haar best zal doen om links in de Kamer te krijgen. De 22-jarige brievenbesteller H. v. D. te Amsterdam is door de Amsterdamsche rechtbank tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het wegmaken van vier prentbriefkaarten, die hij had moeten be« stellen, Wijnaldum, 13 Juni 1913. Geachte Redactie Afgaande op het verslag in uw geacht blad van Mr. Ankermans rede te Bolsward heeft een enkele uitlating van den spreker mij bijzonder onaangenaam getroffen. Hij geeft daar te kennen, hopende, dat de vergadering in Bolsward ordelijk zal ver- loopen, dat z’n tegencandidaat Anema zich in Harlingen verplicht zag z’n eigen partij- genooten tot de orde te roepen. En dit, geachte Redactie is niet waar. De vergadering te Harlingen was rumoerig, zelfs zoo, dat Mr. Ankerman zich bijna niet verstaanbaar kon maken. Ik ben er zeker van, dat mijn partijgenooten op die ver gadering daarvan niet de oorzaak waren, maar allerlei tot geen partij behoorende menschen, die geen voldoende verantwoorde lijkheidsgevoel bezitten ten opzichte der partij waartoe ze zich het meest voelen aangetrokken en niet bedenken, dat met herrie maken, gemotiveerd of niet, bovengenoemde partij schade wordt berokkend. Als officiéél vertegenwoordiger dier partij meende ik tegen dit onaangenaam optreden te moeten protesteeren in de eerste plaats in ons eigen belang. Dat Mr. Ankerman echter direct misbruik maakt van mijn optreden ten gunste zijner vergadering vind ik beneden het peil, waarop ik overigens Mr. Ankerman meende te kunnen plaatsen. Met vriendelijken dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. H. ANEMA. Wij staan nu vlak vóór de verkiezingen. Nog een paar dagen en de groote strijd zal gestreden zijn, het volk zal uitspraak hebben gedaan in welke richting het de eerstvolgende regeerperiode geleid wenscht te worden, het zal hebben beslist of op den weg door deze regeering ingeslagen zal worden voortgegaan, dan wel een gansch andere richting moet worden ingeslagen. Het is zeker geen wonder dat het gansche land van deze zaak is vervuld. Och ja, er zijn uitzonderingen. Men ontmoet hier en daar menschen die zeggen er geheel koud voor te zijn of nu links of rechts wint. Er zijn van die men schen die beweren absoluut niets ervoor te gevoelen wie de eerstvolgende periode de leiding in handen zal krijgen. Maar ge lukkig zijn deze ongunstige uitzonderingen slechts weinige. Gelukkig, want getuigt niet het standpunt van deze menschen, (in dien men het tenminste een standpunt kan noemen) bf van een totaal gemis van inzicht in den invloed die er van de regeering des lands uitgaat op heel ons volksleven, of, wat haast nog erger is, van een cynische opvatting der dingen die ieder weldenkend mensch moet verafschuwen Er zullen zeker weinigen zijn die dit zouden willen tegen spreken. Over ’t algemeen is dan ook de belangstelling zeer groot. Er wordt dezer dagen en reeds geruimen tijd van te voren haast over niets anders meer gesproken dan over de komende verkiezingen. Groote en kleine bladen staan er eiken dag vol van. Hoofdartikels, lange verslagen van ver- kiezings-rede voeringen, manifesten, nemen een groot gedeelte van de beschikbare plaats ruimte in, ja, tot zelfs in de rubriek-adver- tentiën ontmoet men de strijdvragen van den dag. Vergaderingen worden avond aan avond gehouden, candidaat-kamerleden en propagan disten trekken het land door om hunne be ginselen te ontvouwen. In de particuliere gesprekken, op vriendschappelijke bijeen komsten, op de wandeling, in trein en tram, in de cafe’s, in de scheerwinkels, overal is de politiek het onderwerp van den dag. Wie zal het zeggen hoe er tegenwoordig buiten de vergaderingen om nog gedebatteerd wordt over het vóór of tegen van staatspensioen of tariefwet, over het zegenrijke of verderfe lijke van het voortbestaan van de coalitie, enz. enz. In deze dagen kan men eens zien hoeveel menschen er nog zijn met ware sprekers- gaven, alleen... ze durven er in de vergade ringen niet mee voor den dag te komen. Wie ontmoet ze niet dagelijks, de menschen die U een compleet debat leveren op het geen een spreker den vorigen avond heeft beweerd en dat ze toen maar wijselijk langs zich heen lieten gaan. Inderdaad zeer wijs en verstandig. Want om tegenover een spre- Wonseradeel, 11 Juni. Op het voorstel der Raadsleden Westendorp en Vellinga, om uit de gemeentekas f 550 toe te staan voor de eerstdaags te houden schoolfeesten, is door den Raad afwijzend beschikt met 8 tegen 7 stemmen. Het maximum aantal vergunningen werd op 30 bepaald. Aan de politieverordening werd eenige uitbreiding gegeven. Het zal voortaan verboden zijn, dat éénpersoons fietsen en motorfietsen meer dan één persoon vervoeren. Ook mag men niet zoodanig zich op of voor een brug of op een hoek der straat posteeren, dat men hinderlijk is voor het verkeer. Hepk. F bid. v. Fr. Een zindelijk man 1 In De Gooi- en Eemlander staat het ver slag van de opening van een volksbadhuis te Hilversum, waarbij de waarnemende Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1