Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Politieke avond. No. 49.’ verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. Donderdag 19 Juni. VOOR Afzonderlijke links geslagen (over de en zal ook in de andere stemmingen wel blijken, i' meel, is er alleen handel, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de liberale partij is en het kapitaal is Voor het debat gaven zich twee personen op. Eerst kreeg 't woord de heer J. H. Rechts beweert wel dat het van overgenomen, maar" dat doet er ’t Is de vraag dan ook maar, is ’t algemeen kiesrecht gewenscht of niet, en dan vrouwenkiesrecht, ofschoon men den tijd er voor nog niet gekomen acht, wordt toch ons inschikkelijk te zijn, ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het oog naar anti-rev. partij werd door Spr. niet gehandeld) op de concentratie, dan heerscht daar niet de groote tucht als bij rechts, echter er is volkomen eensgezindheid. De tegenpartijen geven er wel veel over af, zelfs minister Heemskerk heeft er twee uren over gesproken in de Kamer, maar dat laat ons koud zegt Spr. die giftige pijlen treffen ons niet. Als men ’t program bekijkt, heeft men eerstalgemeen kiesrecht voor mannen, en dat lag reeds langen tijd in de bedoeling. de soc. is niet toe. maar, De tweede debater was de heer DE JONG van Hijdaard, onderwijzer der bijzondere school. Hij heeft geen plan de coalitie te verdedigen tegen de concentratie, doch wil op kalme wijze, wat velen thans moeielijk is, iets zeggen over de rechten der bijzondere school. De Spreker zei dat de kerkelijke partijen de openbare school vermoorden willen, dat meent hij dat een onwaarheid is. Met slijk smijten naar de openbare school wil hij evenwel niet, en hij waardeert het goede dat er in haar schuilt. De bijzondere school is eigenlijk een verpolitiekt wezen, doch zij is er niet op uit verdeeldheid te zaaien, integendeel zij wil verdraagzaamheid aankweeken. Om niet met losse gedachten te komen heeft hij een artikel, wat hij wenscht voor te lezen, en waarin hij eenige historische grepen uit den schoolstrijd geeft, alsmede het karakter van ’t bijzonder onderwijs aantoont om dan het goed recht van dat onderwijs ia ’t licht te stellen» ANEMA van Wijnaldum, de candidaat der soc. dem. in dit district. Na nog even te hebben stil gestaan bij de woorden van den heer Ankerman over een rumoerige vergade ring te Harlingen, betuigde hij met het ge sprokene van den heer Rauwerda volle in stemming. Tegen de woorden van den heer Fockema heeft hij wel eenige bezwaren. De coalitie zoowel als de concentratie zijn bur gerlijke partijen, en die kunnen eigenlijk niet goed gevoelen wat de arbeiderspartij toekomt. Wat ze geven, geven ze op hunne manier. De concentratie stelt zich wel wat op een ander standpunt dan de kerkelijken, maar toch blijft het ook nog een burger lijke partij, en nooit zal die partij voor de arbeiders kunnen zijn, wat de afgevaardigden uit de eigen partij voorstaan. De soc. dem. partij heeft altoos strijd gevoerd voor de rechten der arbeiders, de liberale partij heeft zich hiermee vroeger nooit druk gemaakt, en allengs is het er nu toe gekomen, dat die partij ook onze eischen op haar program plaatste. Een strijder van beginsel is echter beter dan een die ’t nu maar zoo overgenomen heeft, meent Spr. de kiezers wel onder ’t oog te moeten brengen. Staatspensioen noemden de liberalen vroeger boerenbedrog, de vrijzinnig democraten waren alleen voor pensioen-verzekering, dpch nu hebben die richtingen elkaar gevonden op ’t laatste oogenblik voor de verkiezingen. Het kan met de leuze nu wel eerlijk gemeend zijn, doch de meeste waarborg voor de arbeiders geeft toch de candidaat die voor ’t beginsel altoos gestreden heeft. Bij de liberale partij kan eigenlijk de arbeiderspartij geen baat vinden, wijl de kapitalistische maatschappij dan blijft bestaan. Echter als ze onze eischen willen steunen, zullen wij hen bij de herstemmingen helpen zegt Spr. Daar de Spr. van dezen avond echter uitriep Kiest geen soc. dem. want die kunnen niet de regeeringspartij worden, daar wijs ik er op, zegt debater, dat de liberale partij ook geen meerderheid kan worden, die partij vermindert terwijl de soc. partij een levende partij is die groeit, ’k Zou dan ook wel eens van den Spr. willen vernemen, welk gevaar er in zit voor de punten van ’t concentratieprogram, als men den sociaal gaat stemmen. De liberalen hebben ons noodig, en dat deze Spr. liever heeft dat men op den liberaal stemt is te begrijpen, zegt debater, maar ik ontken hem ’t recht te beweren dat het stemmen op den sociaal schadelijk zal zijn voor de soc. hervormingen. Staatspensioen willen ook wij, verbetering van ’t belasting stelsel, de handhaving der openbare school ’t is ook alles ons streven. En men kan wel een Spr. vinden die belooft dat aan de arbeidersbelangen recht zal worden gedaan, maar de liberale partij is een burgerlijke partij en het kapitaal is er niet voor te vinden. (Applaus). Het verschil tusschen soc. dem. en de liberale partij zal nu wel duidelijk zijn, en wij hebben evenveel liefde voor de clenkalen als zij de belangen willen voorstaan onzer partij. Wij zien er niet naar van welke zijde het voorstel komt, doch wij zien hoe 't er uitziet. Wij hebben er geen belang bij de de liberalen aan de groene tafel te brengen, maar wij zullen ze toch bij de herstemmingen helpen, doch als ze van haar program afwijkten, keeren wij hen den rug toe, want alleen als ze aan de goede eischen voldoen, kunnen ze op den steun der soc. dem. rekenen. (Applaus). Maandagavond trad in ^de Doele” als spreker op de heer Mr. Dr. A. D. H. FOCKEMA ANDREAE, de candidaat der vrijzinnigen, bij de a.s. kamerverkiezing in dit district. De opkomst was bevredigend, de groote zaal was nagenoeg geheel bezet. Wijl de stembus reeds gesproken heeft, als dit verslag onder de oogen der lezers komt, meenen wij te kunnen volstaan met een heel kort resumé van het verhandelde. De heer Cuperüs opende de vergadering, bracht een welkomstgroet aan de aanwezigen, in ’t bijzonder ook aan eenige dames, wijl hun bezoek getuigt van belangstelling. Verder deelt hij mee dat waar kort geleden de voordeelen van het tarief hier besproken zijn, het ook wel noodig geacht mag worden dat de schaduwzijden er van ook eens in ’t licht worden gesteld. De Spreker van dezen avond zal hierover handelen, alsmede de beginselen van het concentratie-program uiteenzetten. Tevens zal de heer RAUWERDA van Leeuwarden als specialiteit op ’t gebied van Landbouw daarna in ’t licht stellen, wat het tarief voor den landbouw en de veeteelt beteekent. De heer FOCKEMA ANDREAE begint met er op te wijzen dat de coalitie reeds verscheidene jaren bestond, maar dat die haar beloften niet heeft kunnen vervullen. Wel heeft zij verhoogde subsidie voor de bij zondere scholen verkregen, en kwamen het bouwwetje, de zedelijkheidswetten enz. tot stand, maar omtrent zondagsrust, deeedskwestie en dergelijke heeft de coalitie echec geleden en is dus de firma als failliet te beschouwen, zij heeft dan ook reeds een accoord aangeboden. Morgen zal de stemming uitmaken of men verder van haar gediend is, en Spr. hoopt dat het accoord met groote meerderheid zal verworpen worden. Wat zij reeds gegeven heeft, is een ontwerp van de tariefwet en de openbare school wil zij vermoorden. Voor hierover nader, eerst eens een beschouwing van de partijen waaruit de coalitie bestaat. Rome, de machtigste van de drie, heeft zich niet veel bemoeid met het opmaken van ’t accoord. ’t Is haar om de macht te doen en om de meeste baantjes te vermeesteren. In stilte maakt zij gebruik van haar macht en haar wereldheerschappij te versterken. Dat de liefde voor Vorstin en Vaderland in de schaduw wordt gesteld, voor een macht van buiten keurt Spr. af, en als bij de ver kiezingen rechts de nederlaag lijdt, zal die partij wel bij de liberalen komen om zoete broodjes te bakken, maar daar zal die partij niet van gediend zijn, ’t Is Spreker niet te doen om ’t Roomsche geloof aan te vallen, ook de kerk niet voor wier werken van barmhartigheid hij eerbied heeft, maar Rome’s staatkunde acht hij een staatsgevaar. De 2e partij is de Christel. Hist, en ’t spijt Spr. dat de heer Ankerman niet hier is, dan zou hij kunnen bevestigen wat de heer Koetsveld in Sneek meedeelde, wat de Chr. Hist, heeft bewogen tot samengaan. Eerst was het accoord reeds verworpen, maar dat zou voor dr. Kuyper en dus der rechtsche partijen de nederlaag beteekenên en daarom besloot men nog bij de coalitie te blijven. Dat het volk echter niet instemt met de leiders, bewees reeds de candidaatstelling in Ommen en Ede, districten uit de vermoedt Spr. de mogelijkheid er voor open gesteld. De kerkelijken willen alleen huismanskiesrecht, zij geven eigenlijk blanco-kiesrecht en hebben nog den treurigen moed om de kerk de macht te geven, kiezers te kweeken. Nu vele vrouwen gedwongen worden in eigen onderhoud te voorzien, wordt het noodig ze ook kiesrecht te doen toekomen, ook al omdat er regeeringszaken zijn, waarover een vrouw even goed kan oordeelen als een man. Het huishouden zou rechts er wel van kunnen leeren, want ofschoon de middelen ruimer vloeiden, 30 millioen, is er op ’s lands dienst toch nog een tekort van 5 millioen. Het 2e punt der coalitie is handhaving der openbare school. De coalitie heeft thans een prachtleuze die verblindt, n.l. de gelijk stelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Men wil dat alle kosten voor ’t onderwijs door den staat gedragen worden, en dan per leerling evenveel ontvangen als de openbare school kost. In ’t zuiden zijn nu al winst gevende onderwijsinrichtingen en dan zou ’t nog beter gaan. Gelijkheid van plichten wil men evenwel niet, goedkeuring van ’t leer plan en benoeming der onderwijzers wil men liefst aan de schoolbesturen laten en ’t gaat eigenlijk ook nog niet zoo zeer om ’t geld, het openbaar onderwijs moet aanvulling, het bijzonder onderwijs hoofdzaak worden, en zegt Spr. ik sommeer de rechtsche partij om mij te bewijzen dat met de rechtsgelijkheid van ’t onderwijs de verdwijning der openbare school iets te maken heeft. Het is ook fataal om de beslissing over het al of niet noodig zijn der openbare school in handen te geven van gemeentebesturen. Vrije ouderkeus zegt men, maar ’t zal worden gedwongen ouder keus. En ook zeer ernstig dient de vraag gesteld of de openbare school ons volk ont kerstent? Veel lasterpraatjes worden er in dat opzicht uitgestrooid, en ’k wil er aan herinneren, dat het kiezerskorps van heden nog bijna geheel is gekweekt op de openbare school, het christelijke van de openbare school laat zich niet verdrijven. Men heeft er nu iets nieuws bij uitge vonden, de politieke neutraliteit. De openbare school is onmisbaar, ze is goed en ook nog noodig om ’t bijzonder onderwijs op peil te houden. Dat leert een kijkje op Belgie, waar 30 pCt. lezen noch schrijven kunnen. De bijzondere school is een ramp voor de na tionale eenheid en de openbare school leert verdraagzaamheid. Het tarief is vervolgens ook een zaak van verschil tusschen coalitie en concentratie. Deze regeering heeft de behandeling er van in de Kamer nog niet aangedurfd, doch als rechts wint bij deze verkiezingen, komt de wet het volgend jaar in ’t Staatsblad. De heer Van Best heeft in deze zaal gezegd dat het om bescherming was te doen, doch in Alkmaar heeft de heer Snoeck Henkemans verteld, dat het er om te doen was een matige belasting te heffen. De voorstanders van het tarief moeten evenwel nog aantoonen dat het noodig en wenschelijk is, dat er geen kwaad uit kan komen voor onzen handel, industrie en landbouw. Spr. heeft alle ingekomen adressen eens nagegaan maar er waren zoo veel tegen het tarief dat men er niet door kon komen, er voor waren weinige en dan nog belanghebbenden. In Nederland bloeit handel, industrie en landbouw, ook de export naar ’t Buitenland is belangrijk. Schoenen, schepen, chocola, katoentjes, blikwerken enz. worden hier voor ’t buitenland vervaardigd. Op ’t gebied van den landbouw, voor dit district van zoo veel belang, leert de geschiedenis der graan rechten dat bescherming niet gewenscht is. In de jaren van ’80 wilde men invoer op dat is toen verworpen en Nederland wel bij gevaren. De staatsschuld is in Nederland en Engeland, met vrij- verminderd, in alle andere rijken vermeerderde die. ’t Verheugt Spr. dat een specialiteit op dat gebied hier de gevolgen van ’t tarief ten opzichte van.den landbouw zal in 't licht stellen, diens woorden zullen meer inslaan dan wanneer Spr. dit doet. De onbillijke en schadelijke wet van ’t tarief wordt morgen aan ’t oordeel der kiezers onderworpen. Staatspensioen is eindelijk ook nog een punt van de concentratie en Spr. heeft zich verbaasd over den durf van rechts hoe men o.a. in een strooibiljet in Holland daarmee nu winst tracht te maken bij de kiezers. staten, opzichte dit zoo landsch evenwel niets heeft dus geen waarde en men moet er zich dan ook niet door laten verlakken. Tot slot wijst Spr. er nog op, dat het tarief een schadelijken invloed zal hebben voor den landbouw, wat hier in Friesland van, veel beteekenis is. Daar Bolswards burgerij ook veel belang heeft bij den bloei van de omstreken, vermaant hij den kiezers te waken, dat het ontwerp tariefwet geen wet wordt, en dus er voor te zorgen, dat rechts niet aan het bewind blijft. Zie, wordt er gezegd, nu krijgen de oude luidjes met Januari f 2 per week, doch dan moet rechts aan de Regeering blijven, want wint links, dan wordt het weer in getrokken. Dit laatste is niet waar, geen die er aan denkt, ’t kan er slechts beter door worden als links aan ’t bewind komt. Staatspensioen toch moet er zijn, dat wil ook Spr. en hij doet daarbij geen afstand van zijn lievelings-idee, maar meent dat bovendien de vrijwillige verzekering moet aangemoedigd worden. Waar ’t geld er voor gehaald moet worden Uit de vermogens der natie. Onze nationale rijkdom neemt alle jaren zeer toe, en ’t is een eereschuld van de ver- mogenden te zorgen voor de ouden van dagen. Spr. wil ook nog opkomen tegen de algemeene verdachtmaking dat de liberale partij hiermee afglijdt naar de soc. dem. Rechts mag wel naar zich zelf kijken, want de soc. Minister Talma heeft meer liefde getoond voor de soc. dan de liberalen. Als de soc. meedoen, komt de concentratie er wel, en als deze niet meedoen, komt er van 't program niets, want de soc. partij is niet in staat het bewind te voeren. Kiest dus, zoo besluit Spr. ook geen soc. dem. maar stemt op den candidaat der concentratie. (Applaus). De heer RAUWERDA had met genoegen op zich genomen een woord te zeggen ten gunste van den candidaat der concentratie, wijl hij dien persoon kent als een sympathiek persoon, die in de commissie voor de volks- leesbibliotheek te Leeuwarden vroeger getoond heeft voor volksontwikkeling te zijn. In de tweede plaats wil hij een ernstig woord van waarschuwing doen hooren om zich ten opzichte van de tariefwet niet te laten verlakken door de rechtsche partij. Als men de invoerrechten eenmaal heeft, raakt men ze niet gemakkelijk weer kwijt. Gelijk de heer Fockema Andreae reeds aanstipte wilde men vroeger met graanrechten komen. Dat is toen verijdeld, maar ’t is eigenaardig dat dezelfde partij nu ook weer komt met beschermende rechten. Onze uitvoer neemt zeer toe, de opbrengst van den bodem wordt vermeerderd en zoo bloeit nu de landbouw. Past dit ook toe op de nijverheid, wordt meester in ’t vak en dan kan men het best concurreeren zonder bescherming noodig te hebben. Als de tariefwet komt, zullen de gereedschappen en alle benoodigdheden in prijs omhoog gaan, en wordt de positie van den landbouwer moeielijker. Een tweede zaak die men niet uit het oog moet verliezen is dat de productievoor- waarden niet verbeteren door de waren op de grenzen te keeren. Men moet door ver betering van ’t vak zelf de voorwaarden verbeteren. De boeren passen thans de wetenschap toe op hun bedrijf en dat doet den landbouw bloeien. De nijverheid moet ook dien weg op. Dan is zooals reeds gezegd is, van ’t tarief te wachten dat de hulp middelen duurder worden. De bewering dat wij met onze tarieven anderen kunnen dwingen om tegen gaat ook niet op. Amerika is ’t land met de hoogste invoer rechten ook Duitschland en Frankrijk hebben ze, maar het is gebleken, dat men er niet mee slaagt. Door den heer Van Best is hier volgens het verslag eener vergadering betoogd, dat de kleine staten als Zwitserland, Belgie en Denemarken door hun hooge invoertarieven voordeelen wisten te bekomen bij groote Spr. heeft dit onderzocht en ten van Zwitserland bij Duitschland is voor Emmenthaler kaas en hoog vee. Beide artikelen beteekenen voor den. handel, de bewering 4 Bolswanlsche Courant i p t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1