Nieuws- en Advertentieblad Bols ward, en WonseradeeL w I I I 11 I I Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. No. 50. De Pers over den uitslag. Onafhankelijkheldsfeesten, - Harlingen. I I I II I Zondag 22 Juni. 1813—1913. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke en vuurnering Ws. 1913 149 392 243 205 442 174 298 lu ll et van Wie nur Waar heen nu om te herdenken? Er komt wat te kijken in dezen zomer, van belang. Leeuwarden, Franeker, Sneek... En wat doet Bolsward ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Workum, 18 Juni. In het naburige Hei denschap waren gisteren de gebr. F., aldaar woonachtig bij den landbouwer H. v. d. G. aan het grasmaaien. Het was een drukkende en warme dag, zoodat de op het veld bezig zijnde arbeiders het zwaar te verantwoorden hadden. In den namiddag, toen ze in de luwte van de hofstede waren, werden de beide jonge mannen niet wel en moesten eindelijk het werk neerleggen. Bij den een nam de ongesteldheid zoodanig toe dat geneeskundige hulp werd'ingeroepen. Deze zag dadelijk den toestand ernstig in en den volgenden morgen is helaas deze jeugdige persoon overleden. De ouders en de verloofde betreuren dezen flink oppassenden jongeling ten zeerste. De geheele omtrek is onder den indruk van dit haastig plaats gehad hebbende sterfgeval. De Banier. Winkelsluiting. De Kantonrechter te Arnhem zal een eigen aardige quaestie te beslissen krijgen. De politie aldaar heeft n.l. proces-verbaal opge maakt tegen zekere vrouw P., ter zake, dat zij in haar water- en vuurnering des morgens voor den bij de verordening op de winkel sluiting vastgestelden tijd koffiewater heeft verkocht aan arbeiders van steenfabrieken, die reeds zeer vroeg ’s morgens naar hun werk moeten. Namens de bekl. meent men te kunnen aantonnen, dat een water- en buiten de verordening valt. De zaak zal 25 Juni behandeld worden. Arnh. Ct. Da’s kras Een landbouwer in de Rijnstreek huurde een grasmaaier voor f 5 per dag, volop bier ’s avonds pap, benevens afhalen met een rijtuig en nog een emolument. De boer in zijn schik, doch toen hij den maaier wilde halen, had deze zich bij een ander verhuurd; hij kon daar... meer verdienen. N, v, d. Dy Doetinchem Goes Harlingen Schiedam Sliedrecht Steenwijk Tietjerksteradeel Uit deze gegevens blijkt wel, dat rechts zich thans in een zeer precaire positie bevindt. Het aantal zijner onzekere districten is sterk vermeerderd en alom is het aantal linksche stemmen sterk toegenomen. Vooral met de socialisten is dit het geval. Hun stemmencijfer rees veelal onrustbarend. We zullen dit in een volgend artikel nader aantoonen en besluiten voor ditmaal nog met de volgende opmerkingen. lo. De rechterzijde zal niet alleen nume riek, doch ook qualitatief verzwakt in de Kamer terugkeeren, aangezien hare beste mannen zitting hebben in het Kabinet geen hunner gekozen is. Algemeen Kiesrecht overwonnen. Maar in de praktijk trekken de vijanden van het A. K. thans bun krachten samen op ver sterking der Eerste Kamer, hetzij door het recht van regres, hetzij door het recht van amendement.” STEMMENCIJFERS. De Geldersche Koerier geeft een lijstje van niet minder dan 22 districten, waar het cijfer der op rechtsche candidaten uitgebrachte stem men, bij 1909 vergeleken, in absoluten zin of althans in evenredigheid tot het toege nomen aantal kiezers, sterk is achteruitgegaan. Het zijn Appingedam, Arnhem, Doetin chem, Goes, Gouda, Den Haag III, Harlingen, Hoogezand, Kampen, Lochem, Middelburg, Ridderkerk, Schiedam, Schoterland, Slie drecht, Steenwijk, Tietjerksteradeel, Winscho ten, Zierikzee, Zuidhorn, Zutphen en Zwolle. Voorts schrijft het blad Ten gevolge van de relatieve of absolute verzwakking van rechts zijn, behalve de reeds genoemde districten, waar onverwacht her stemming moet plaats hebben, nog de vol gende districten voor de toekomst onzeker geworden. Rechtsche meerderheid in 1909 2250 1447 950 1847 932 877 1160 De linksche bladen maken zonder uit zondering met ingenomenheid melding van den uitslag der stemmingen van Dinsdag, al wordt het in enkele betreurd, dat de con centratie niet beter uit den strijd te voor schijn is gekomen. Maar over de geheele linie van links verwacht men bij de her stemmingen een linksche meerderheid en dus een aftreden van het Kabinet Heemskerk. In de rechtsche pers heerscht verschil van meening over de beteekenis van de uitslagen. Zoo meent De Maasbode (R.-K.) dat de stembus niet positief en niet geprononceerd heeft gesproken en dat deze situatie van onbestemdheid bij de herstemmingen rechts ten goede zal komen. Na opsomming van de oorzaken, die rechts niet een meerderheid bezorgden, schrijft het blad, dat men de herstemmingen met goed vertrouwen kan tegemoet gaan. Het blad steunt die meening op het feit, dat ge bleken is, dat de concentratie geen regeerings- meerderheid krijgt en dat dus een linksch Kabinet zich aan de heerschappij van Troel- stra zal moeten overgeven. De (R.K.) Residentiebode verwachtte een tegenslag, maar wil niet verhelen, dat die slag harder aankwam dan vermoed was. Het (R.K.) Huisgezin kan en wil niet verbloemen, dat de uitslag der eerste stem ming een groote teleurstelling is geweest voor de rechterzijde, die in haar geheel en in al haar deelen is getroffen. Het blad besluit met het volgende dien we een vrijzinnig Ministerie aan bewind zullen zien, zal dit, evenals dat de Meester indertijd, van Troelstra afhankelijk zijn, die de ware held van den dag van heden isniet Borgesius, die in Rotterdam uitgeworpen, in de Emmensche vluchthaven een onderkomen heeft gevonden. De (A.-R.) Rotterdammer is daarentegen innig dankbaar, dat deze afloop verkregen werd. De beantwoording der vraag, of het Ministerie-Heemskerk behouden zal blijven, hangt, merkt De Rotterdammer verder op, af van de actie, die nu in deze week zal worden ontwikkeld. En het blad eindigt met deze tirade Mannen en vrouwen, wij danken, dat het zoo liep en wij bidden ’t vuriglijk, dat de uitslag ten gunste van ons keere. Rijze bij velen van Neerlandsche Christe nen dat gebed tot God en worde met heilige geestdrift een strijd gestreden, waarbij het tintelt van sprankelend krijgsvuur. Ora et labora. Bidt en werkt. De (R.K.) Tijd schrijft den uitslag der verkiezing toe aan wet. Het succes de actie tegen de Tarief- Het succes van de anti-papistische, vrij Christelijk-Historische, anti-coalitie-bewe- ging kan zich verheugen in haar succes, dat een zeer merkbare verzwakking is van de rechterzijde ten bate van het socialisme. Het blad vervolgt dan De stemmingen van Dinsdag hebben ons gesterkt in onze opvatting van hetgeen de toekomst ons meer en meer brengen zal. Vrij-liberalen neigen naar de rechterzijde, vrijzinnig-democraten naar het socialisme. De tusschen-partijen geraken beklemd tusschen twee buffers. Het anti-papisme is niet nieuw en zal altijd blijven bestaan. De kracht daarvan is echter ook nu weer niet groot gebleken. Deze onsmakelijke actie doodt de macht der coalitie niet. De anti-Tarief-beweging zal er niet altijd zijn. Dit middel van den strijd tegen de rechterzijde is slechts van oogenblikkelijke beteekenis. Wie verder ziet dan ’t moment, blijft vertrouwen koesteren in de macht der christelijke politiek in Nederland. Het (R.-K.) Centrum wijst er op, dat de dag van Dinsdag licht- en schaduwzijden voor de coalitie bracht en constateert, dat de liberalen met of zonder portefeuilles, maar met portefeuilles vooral, steeds sterker den rooden invloed ondergaan. Omtrent de her stemmingen schrijft het blad De organisatie zal hier den weg wijzen, het parool uitgeven. Maar het behoeft nauwe lijks te worden gezegd, dat bij de herstem ming, evenals bij de eerste stemming, de strijd gaat tusschen rechts en links om het behoud der rechtsche meerderheid en recht sche politiek, om het behoud van ons chris telijk Kabinet. Liberalen en sociaal-demo- craten vinden wij daarbij gelijkelijk tegenover ons, en wij behoeven er niet op te rekenen, dat wij van die partijen, in anticlericalisme en anti-papisme verbonden, steun zullen ont vangen. In de Standaard verklaart dr. Kuyper in een hoofdartikel, dat zonder omwegen moet worden erkend, dat de mogelijkheid om alsnog de meerderheid te halen, voor rechts zoo goed als is uitgesloten. „Vier jaren zijn we nu in de meerderheid geweest, en was de gelegenheid schoon, om den zegen van onze beginselen ook door het Bewind te doen werken, maar van dit oogen- blik af zijn we nu weer oppositie. Tegen welk Bewind, staat nog te bezien. Maar vast staat het, dat ’t Bewind omgaat.” Dat de rechterzijde thans oppositie is geworden, zegt de Standaard, aldus te ver staan, dat rechts met warme geestdrift de nieuwe oppositietaak aanvaarden zal en daarom zonder verwijl, aan het nu komende Kabinet, reeds aanstonds zijn samenstelling zoo moeilijk mogelijk hebbe te maken.” Het Volk schrijft onder de leuze„Leve het algemeen kiesrecht” Z/In de laatste dagen hebben wij reeds meer dan eens gelegenheid gehad, te consta- teeren, dat de partijen van rechts er minder goed dan vroeger in zijn geslaagd, met hun geloofsleuze de kerkelijke arbeiders dermate te verblinden, dat zij hun klassebelang in den steek lieten, en zich lieten gebruiken als handlangers van de zwarte reactie. En nog veel minder zijn de vrijzinnigen erin geslaagd, de arbeiders te overtuigen, dat de doorvoering der eischen, door de concentratie ontleend aan het program der sociaal-demo- cratie, het best zou worden verzekerd door aan de sociaal-democratie een nederlaag toe te brengen. Neen, de logica der feiten heeft sterker gesproken tot het verstand der kiezers dan de listige redeneeringen der vrijzinnige politicide kiezers hebben begrepen, dat als het te doen is om de verwezenlijking van het Algemeen Kiesrecht, het staatspen sioen, dat dan allereerst de onvervaarde, onvermoeide strijders voor het Algemeen Kiesrecht en het staatspensioen zelf erbij moeten zijn En, geven wij ons een oogenblik over aan het geluk der overwinning, onmiddellijk roepen wij onze schare opnieuw in gevechts- stelling, want het komt er op aan, de over winning door te zetten. Vóór alles is het noodig, den zegetocht van het Algemeen Kiesrecht te brengen tot het schitterend eindeBeklonken is de over winning nog niet. Gevaar dreigt er nog van alle kant. Er wacht ons nog een zware worsteling, niet alleen met de openlijke tegenstanders van de democratie, maar ook met haar verkapte vijanden, met de politici van rechts en van links, die de Eerste Kamer willen versterken, om aldus het stembiljet van den arbeider goeddeels waardeloos te maken. Onze herstemmingsleus is: leve het Alge meen KiesrechtMaar dat zegt op het oogen blik niet genoeg. Wij moeten eraan toevoe gen Onvervalscht Laten alle openlijke en verdekte vijanden van het Algemeen Kiesrecht, van de demo cratie, het wetenhet doel der sociaal-demo cratie, gesteld bij den aanvang van dezen strijd, blijft ook in de herstemmingsdagen onverzwakt gehandhaafd. Wij strijken niet de roode kiesrechtvlag, om de blauwe vaan van het anti-clericalisme of welke andere ook ervoor in de plaats te hijschen. Wie met ons wil strijden voor het Algemeen Kiesrecht, onvervalscht, kan bij deze her stemmingen rekenen op onzen steunwie daartoe niet is te vinden, speculeere niet op den verkiezingshartstocht, telle de roode stem men niet naar zich toe. Want de zaak staat thans zoo, dat veel meer dan voor of tegen het A. K., de stembus van Woensdag een uitspraak zal doen voor of tegen de vervalsching van het Algemeen Kiesrecht, voor of tegen versterking der Eerste Kamer. En in dezen strijd doen wij een drin gend beroep op alle democraten in den lande. Onze kiesrechtstrijd draagt thans een dubbel karakterdat van aanval op de klassebevoor- rechting, maar tevens dat van verweer. Prin cipieel, in theorie, heeft de zaak van het Slot. ’t Was mooi gedacht van V. V. V. te Harlingen, ’t feest te houden op den Waterloo- dag, den dag die vooral in ons land jarenlang traditioneel werd gevierd. Wie herinnert zich niet dat Leeuwarden dan een provinciaal centrum van feestgangers was, die opgingen ter bijwoning der harddraverij om de ko ninklijke gouden zweep en het dito oorijzer. Van schier alle kerktorens wapperden dan de vlaggen. Getaand is de luister van den Waterloo- dag. Geen zweep, geen oorijzer, ergo geen harddraverij, slechts hier en daar een vlag. En toch blijft onaantastbaar het groote ge wicht van den Waterloo-dag, en zijn nog niet vergeten de namen Blücheren Wellington. Zeker, over Napoleon wordt nu gansch anders gedacht dan vroeger, en al zullen we hem niet te veel op het voetstuk zetten, ’t is niet te loochenen dat hij een man van zeer groote beteekenis was ook voor ons land. ’t Zal dus niet toevallig zijn geweest dat Harlingen feestvierde op 18 Juni, op dien historischen dag. En toch was het nu de geschiktste dag niet, dat bleek duidelijk. De plattelands bevolking zit in de hooiïng, ’t was daarvoor ’t mooist denkbare weer. De keuze tusschen „nut en vermaak”, hoe moeilijk ook, viel beslist uit ten voordeele van bet „nut”. Dat werkte een overtalrijk bezoek tegen. ’t Moet gezegd, de Harlingers hadden hun best gedaan. Vooral de feesten te water waren bizonder interessant, ’t Valt zoo moeilijk dat te beschrijven. Dat gewirwar, dat bont kleurig gewoel moet men zien, zooals wij dat zagen op het feestterrein, aan de nieuwe wandelpier. En vooral toen de flotille oorlogsschepen de haven uitvoer en een tochtje buiten ging maken, gingen de oogen te gast. Na den zeilwedstrijd was 't vervelend in de stad. Ik sprak meerdere feestgangers die me vroegen of er hier of daar ook iets te doen was, in de uren tusschen het middag en het avondfeest. Nu ja, bioscope-voorstelling in den Schouwburg, maar die staat heelemaal aan ’t andere eind van Harlingen. Daar moet nog iets op worden gevonden om de buitenmenschen bezig te houden, ’t Zal moeilijk gaan. Des avonds was ’t een leuke pan in den Schouwburg. Zang, operette, cinematograaf, aardige muziek, vroolijke menschen, nu, dan zijn er ook factoren plenty om een bij eenkomst gezellig te maken. Den tweeden dag schoolfeest onder leiding van het onderwijzers-comité. Bravo, zoo hoort het. Niet de onderwijzer onderdanige dienaar van een „Commissie” maar hij zelf aan ’t roer. En ’t is de school jeugd uitstekend bevallen, zoo feest te vieren met de jufs en de meesters. Het harddraven wordt ’n vastnommerop ’n feestprogram te Harlingen, ’t Bestuur heeft zich de medewerking verzekerd van enkele h.h. deskundigen uit de provincie en is daardoor verzekerd van een goede regeling. Ik voor mij houd niet van harddraven, ’k Heb eens een Rijks pop verspeeld met wedden en sinds dien tijd kan zoo’n paarden- beweging me niet meer interesseeren. Maar ik hoorde van enkelen, die ’t konden weten, dat het een interessante draverij was. ’t Vuurwerk des avonds was eenig mooi. En wat een publiekVerbazend. Dat was nu eens ’n slot dat pakte. Ik denk dat „V.V.V. en Middenstand” blij zullen zijn dat alles achter den rug is en alles zoo goed marcheerde. Want, het dient gezegd, het feest was goed voorbereid, is goed geslaagd. O ja, we hadden het over ’t Onafhankelijk heids feest. Daarvan viel nu juist niet zooveel te bespeuren. Natuurlijk, oranje en nationaal, dat zag je dragen, veel ook. Maar die echte geest van een vaderlandsch feest bespeurde ik niet erg, tenminste den eersten dag niet. Ml Bolswardsche Courant r n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1