Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Een ernstig woord. s Politieke Dag. No. 51. 1913. Verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang Aan alle Nederlanders Uitslag der Herstemmingen voor de Tweede Kamer. Firma B. CÜPERUS Az. Donderdag 26 Juni. BINNENLAND. r VOOR Afzonderlijke Hoe langer hoe minder, gelukkig, wordt in I B j f 100 ontvangen, lx tabel wijst op en .1 f i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een eeuw van daarom wil ook iedereen Hepk. Nbld. Sneek, 24 Juni. Aan de lijst daten alhier voor vorig nummer een zeer het nootlottig gevolg er nog veel méér Kind geworgd. Te Klein Uulsda (Gr.) kreeg een 14-jarig dochtertje van den arbeider G. M. terwijl de ouders afwezig waren ruzie met haar twee kleinere broers. Toen de ouders kort er op tehuis kwamen, vonden geworgd liggen in de gang. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Heden Woensdagavond zullen de telegrammen der „Bolswardsche Courant” bekend ge maakt worden in de Sociëteit „de Doele”, „bet Hof van Holland” en bij P. Huizenga (bovenzaal.) Bolsward. was door het ze het meisje (Vad.J Wonseradeel, 22 Juni. De eerste nieuwe aardappels zijn reeds gerooid, en enkele ver bouwers hebben ook nog honderden korven oude zitten. De prijs hiervan is niet lager, meestal iets hooger dan in den vroegen herfst, doch het vordert veel werk en loon- uitgaven om ze zoo lang in goeden staat te houden. Te Witmarsum zijn enkele kinderen door tongblaar aangetast. De waterleiding te Heerenveen. Heerenveen, 24 Juni. Eindelijk is dan het plan van de waterleiding te Heerenveen door Ged. Staten goedgekeurd. Wat de reden is, dat deze goedkeuring zoo lang op zich heeft doen wachten Naar we van bevoegde zijde vernemen is die reden hierin te zoeken, dat het plan in handen was gesteld van een Staatscommissie, die het niet in alle deelen met den ontwerper, den heer Kuypers, eens was. Maar nu is dan de gewenschte overeen stemming gevonden en zeker mag met eenigen grond de verwachting worden uitgesproken, dat nog dit jaar met de uitvoering der plannen een aanvang zal worden gemaakt. De Koningin naar Sneek. Sneek, 24 Juni. De Koningin zal 25 Juli a.s. een bezoek brengen aan de Internationale Watertoerisme- en Nijverheidstentoonstelling alhier. zijn als volgtvoor baars 18 cM., voor meun 25 c.M., voor sneep 25 c.M., voor snoek 40 c.M., voor snoekbaars 4Ö c.M., voor winde 25 c.M., voor zeelt 21 c.M. Valsch bankbiljet. Te Hengelo is bij den rij ksont vanger een valsch biljet van f 100 ontvangen. genoemde vischsoortenvan dien datum af zal derhalve de maat op die vischsoorten voor voor voor Nederland de Jan Salie-verzuchting geslaakt wij kunnen niets. Laat ze ook niet meer gehoord worden, waar het gaat om de ver betering van onzen Volkszang. Wij ontkennen niet, dat er factoren zijn, die ons werk bemoeilijken, maar toch geldt ook hier Wij willen, dus wij kunnen. Het Hoofdbestuur van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang. Men wordt verzocht zich voor het lid maatschap op te geven bij den Algem. Secr. Mr. A. Loosjes, Leidschegracht 117, Am sterdam. dit niet alleen voor hem, maar voor de maatschappij een dubbel kwaadde man toch die haar als goed timmerman goede diensten had kunnen bewijzen, berokkent haar als onbekwaam onderwijzer nadeel. En daar er toch getimmerd moet worden, wordt de bekwame timmerman door een minder bekwamen vervangen, evenals de minder bekwame schoolmeester den meer bekwamen van het onderwijzersvak afhoudt en zoo zijn niet alleen de menschen er minder goed aan toe, maar gaan ook de vakken achteruit en leidt dus die z.g. stands-verheffing tot ernstige nadeelen, waar geen enkel voordeel tegenover staat. Laten dus verstandige ouders, als zij de toekomst hunner kinderen bepraten moeten, niet vragen welke stand het meeste aanstaat maar welk vak met hun aanleg het best overeenkomt. De maatschappij wél bij varen. v. Fr. van candi- den Raad, die we in een reeds meedeelden, moet nog worden toegevoegd de heer K. Feikema, candidaat van een groep wilden. De heer F., bekend in de geschiedenis v./d. Laan, zal nu moeten dienen als protest-candidaat. Bij enkele candidatenstelling zijn de vier aftredenden tot raadslid van Wijmbritse- radeel herkozen. Gekozen werd in de plaats van R. F. Hettinga te Tjalhuizum, die be dankte, de heer 8. Landman van Oudega. Lastige lui. Zondagmiddag waren te Delft, tot ergernis van de vele wandelaars, eenige personen aan het zwemmen in de provinciale vaart aan de Oranje Plantage. De politie sommeerde hen aan wal te komen, doch een van hen, die geheel naakt was, klom bij een makker in een roeiboot. Nu begon het spel eerst recht. De man in de roeiboot weigerde aan te leggen en bleef heen en weer roeien, terwijl uit de steeds aangroeiende menigte op den wal op ruiende kreten tegen de politie opstegen. Eenmaal was een agent genoodzaakt een revolverschot in de lucht te lossen, om het steeds opdringende publiek op een afstand te houden. Een vrouw en een jongmensch werden ge verbaliseerd wegens opruiing tegen de politie. Nadat een en ander ruim een uur geduurd had en een vijftal agenten ten tooneele ver schenen, werden eindelijk roeier en zwemmer ingerekend, naar het bureau gebracht en opgeborgen. De man in de roeiboot zal voor de door hem geboden hulp met de justitie kennis maken en zich voortaan wel eerst bedenken voor hij op deze wijze dienst verleent. (N. Ct.) en zij zelven zullen daar De Nieuwe Crt. Naief. Als historisch vertelt het N. v. d. D. Een groentenkoopman te Delft bemerkte, dat een juffrouw (een vaste klant van hem) in een onbewaakt oogenblik een aardappel stal uit een bak, in zijn winkel staande. Daar de koopman goed met den financieelen toestand dezer juffrouw op de hoogte was, bevreemdde hem dit en vroeg hij haar of zij soms gebrek had gaarne gaf hij haar dan een maaltje aardappelen cadeau. De juffrouw, ontdaan over het ontdekken barer fraude, wilde daar niets van hooren, daar armoede geenszins de drijfveer van haar handeling was. Met horten en stooten vertelde zij einde lijk, dat zij veel last van steenpuisten had. Een kaartlegster, hierover geraadpleegd, gaf haar te kennen, dat een probaat middel daartegen was: ,zde puist inwrijven meteen gestolen aardappel” Hartelijk gelach volgde op deze uiting van naïve bijgeloovigheid dezer juffrouw. Toen j.l. Vrijdagavond de stoomboot /Sneek IV” van de Stoomboot Mij. St. Martin in de haven van Rotterdam lag te laden, bemerkte men dat water het ruim binnen drong. Bij onderzoek bleek dat een klinkbout had losgelaten waardoor het water binnen stroomde. Terstond werd de boot, die reeds begon te zinken weer gelost, waarna men het lek kon dichten. Een deel der lading echter water beschadigd. Verzekering dekt de schade. N. Sn. Cl. Valsch bankpapier. Te Rotterdam vervoegde zich in een win kel een jonge Duitsche vrouw, die een bank biljet van f 100 in betaling gaf. Dit bank biljet bleek valsch te zijn. De vrouw was echter verdwenen en de politie tracht, met de weinige gegevens, waarover zij beschikt, de vrouw op te sporen. Aan de verschillende politie- en justitie-autoriteiten werd een valsch bankbiljet van f 100 ter bezichtiging toegezonden en het publiek allerwege in den lande gewaarschuwd. Overigens wordt van het vervaardigen van valsch geld verdacht zekere te Rotterdam gewoond hebbende Jansen, die thans aldaar is verdwenen. Arnh. Ct. Voor de visschers. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat op 1 Juli a.s., wanneer de verschillende visscherijreglementen twee jaar in werking zullen zijn, buiten werking zullen treden de daarin vervatte overgangs bepalingen ten aanzien van de maat op boven wikkeling, bereiken, moet wandelen. Een aardige algemeene fout er van. Een kikvorseb, die met verbazing een os aanzag, meende ook wel een os te kunnen worden, als zij zich maar ferm ging opblazen. En zij blies en blies en werd al dikker en gladder, tot zij opeens met een verschrik- kelijken slag uiteenspatte. De kikvorsch, die een os wilde zijn, had zich zóó opgeblazen, dat zij gebarsten was. De dochter van den ambachtsman, die er goed uitziet, ordentelijk geleerd heeft, meent, dat zij te goed is om te gaan /dienen” zij moet modemaakstertje, winkeljuffrouw of kinderjuffrouw zijn. De zoon van den ambachtsman, die met het schootsvel voor geloopen heeft, wil liever een jas dragen en een hoed. Die fout schuilt niet in de zoogenaamde lagere of mindere standen alleen. Het is in alle standen zoo. Niet dat het te misprijzen is, dat een man, die de gave heeft een dichter of schrijver te zijn, de kantoorkruk verlaat, al was zijn vader een kantoorschrijver, dat zij verre. Ieder moet woekeren met de talenten, die hem geschonken zijn en moet zich een roeping kiezen in de maatschappij, die met zijn aanleg overeenkomt. Evenmin is het noodzakelijk, dat iemand wiens vader ambachtsman was, in den ambachtsstand blijve als hij meer aanleg heeft om schoolmeester, dhn timmerman te worden evenmin is het goed te keuren, dat de zoon van een hoogleeraar met alle geweld studeeren zal, als zijn handen meer staan tot spitten en delven, dan zijn hoofd tot het volgen van wat er in boeken staat of meesters zeggen. Vroeger, toen de menschen in standen verdeeld waren en de eene stand voorrechten genoot, die men in een andere moest derven, toen was er reden om te trachten naar een hoogeren ,/stand”, omdat daarnaar het oordeel over den mensch afhing. Maar nu... wordt een professor, die zijn zaken niet weet, uitgelachen en geniet een metselaar, die goed zijn vak verstaat, achting en waardeering en daarom heeft men bij de keuze zijner bestemming niet meer naar den stand, maar naar zijn eigen aanleg te vragen en naar dien aanleg zich een beroep te kiezen en in dat beroep zich te onderscheiden. Daar het kwaad vrij algemeen heerscht en het nadeelige gevolgen heeft voor de Maatschappij dient er telkens en telkens weer op gewezen te worden. Want wat is de zaak? Terwijl velenin beroepen of betrekkingen geplaatst worden, waarvoor zij niet geschikt zijn, ontbreken daarentegen in diezelfde beroepen en betrekkingen velen, die er wel voor geschikt zijn. Want als de zoon van den timmerman, die een goed timmerman had kunnen worden, een slecht schoolmeester is geworden ia De Tariefwet en de mannenbroeders. Dr. Kuyper schijnt er toch niet zoo heel gerust op te wezen, dat bij alle lezers van de Standaard de Tariefwet onvoorwaardelijk sympathie en steun vindt. In het blad van den heer Kuyper komt tenminste de vol gende ontboezeming voor z/Neem nu zelfs eens aan, dat er iets waars in school, en dat er geldelijk en stoffelijk iets inzat, dat met een kleine schade dreigde, zoo dat men b.v. vooreen paar klompen een paar centen meer had te betalen, hoe ter wereld wil dan toch een Christen, die zijn Heiland belijdt, het ooit voor .zijn consciëntie verde digen, dat hij om die paar centen de hoog heilige belangen b.v. van het Christelijk schoolwezen er eenvoudig aan gaf. Ook wij schamen er ons over, zoo ’t wer kelijk blijken mocht, dat er ook onder de Anti-revolutionnaire kiezers enkele mannen waren, die aan zoo on vergeefelijke verlooche ning van het heilig beginsel zich hadden schuldig gemaakt. Kent ge ze bij name, zeg hun dan hun schuld toch in teederen ernst aanen erkennen ze hun mistred, help ze dan op om beter inzicht en laat ze dan hiervoor bij de herstemming met verdubbelden ijver uitkomen.” Wij leven, zoo het heet, in vooruitgang en vooruit. Dat is natuurlijk en goed. Het initiatief van elk individu afzonderlijk om vooruit te komen in de wereld, brengt de geheele Maatschappij verder op de baan der ont- maar om een goed doel te men den goeden weg be- Weldra zal het honderd jaar geleden zijn, dat Nederland zijn onafhankelijkheid her kreeg. Wat de herdenking van die gewich tige gebeurtenis vooral tot een blijde maakt, het is het besef, dat in vele opzichten ons land in de rij der natiën thans een eervolle plaats inneemt. Maar geen goed Nederlander zal verzui men in deze dagen ook te bedenken, dat er nog op velerlei gebied veel te wenschen over blijft en dat wij niet beter kunnen toonen onze onafhankelijkheid te verdienen, dan door te trachten ook daarin verandering ten goede te brengen. Daarom veroorlooft zich het Hoofdbestuur van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang Uwe aandacht te vestigen op iets dat het is er zeker van naar Uw aller meening veel te wenschen overlaat onze Volkszang. Het is onnoodig in schrille kleuren te schilderen, hoe allertreurigst in dit opzicht de toestand bij ons is ieder weet hetbuiten de concertzaal wordt in ons land of niet gezongen, of hoe en welke liederenBedenkt echter, dat jammeren over den bestaanden toestand niet baat, maar tracht er verandering in te brengen, door onze Vereeniging te steunen, die op alle mo gelijke wijzen in het geheele land wil werk zaam zijn tot verbetering van den Volkszang. Dezer dagen is U uit een bericht in de bladen gebleken, dat wij de hulp der klok- kespelen inroepen bij onzen strijd tegen het straatlied. Wij kunnen U ook mededeelen, dat wij alle klokkenisten een bundeltje met 84 Nederlandsche volkliederen schonken. Misschien is het U bekend dat wij dit jaar aan ongeveer 700 harmonie- en fanfarecorp sen eveneens kosteloos de partijen van zes volksliederen toezenden. Maar wij meenen, dat te doen valt. Wij gelooven, dat een van de redenen, waarom ons volk zoo weinig goede liederen zingt, deze isdat het er zoo weinig kent. De school kan niet alles doenvele der daar geleerde liederen zijn voor volwassenen te kinderachtig, en een groot aantal liederen wij wijzen hier slechts op de minnelie deren worden er uit den aard der zaak in het geheel niet geleerd. Om daarin te voorzien zouden wij gaarne door het geheele land z.g.n. lieder- of volks- zangavonden inrichten, waar door volwasse nen goede liederen eenstemmig worden aan geleerd. Dit geschiedt op voorbeeld van Vlaanderen, thans reeds door toedoen van de Vereeniging //Volkszang” te Amsterdam en door onze afdeeling te Rotterdam, maar vooral zal dit middel gunstige gevolgen hebben, als door geheel Nederland zulke avonden worden gehouden. Wat alleen mogelijk zal zijn als onze Vereeniging krach tig gesteund wordt en elke plaats van eenige beteekenis een aantal leden onzer Vereeniging telt. Duizenden landgenooten betreuren het met ons, dat ons volk niet meer zingt als het vroeger deed en voor honderden van hen is de minimum-contributie onzer Vereeniging (fl,geen bezwaar. Tot die honderden richten wij ons met het dringend verzoeksteunt ons. Zegt niet er ia toch niets aan te doen. ïftfl ac Bolswardsche Courant I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1