No. 5S. verschijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1913. Zondag 29 Juni. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke W. toe te piëteit dan wel een uit- b. c. Vergadering op Donderdag 26 Juni 1913. het Burgerlijk Armbestuur en uitgaaf tot ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Zondagmiddag mooi weer is schoone gelegenheid eens iets ver boven het gewone nu geschorst. van allen, die be de geschiedenis van het ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. werklieden reiniging. Het minimumloon wordt dan met inbegrip van f 20 f 25 emolumenten, f 10 in 60 uren; ’t maximumloon plus minus f 11,20. Stukwerkers brengen het wat hooger. Een veteraan. De oudste ingezetene van Lemmer, de heer A. Riemersma, oud 96^2 jaar, bracht Woensdag nog zijn stem uit voor de Tweede Kamer. De oude heer liep flink de trappen van het Gemeentehuis op. Hij doet nog steeds dienst als dorpsomroeper, met vrij heldere stem. Geen 45 maar 43. In een artikel over de nederlaag der coalitie, stelt De Standaard het aantal rechtsche leden, dat in de nieuwe Kamer zitting neemt, op 43, en teekent daarbij aan »De wilden” uit Ommen en Ede rekenen we niet mede.” er op, dat het Snoek, 27 Juni. In de Raadszitting van hedenavond werd een verzoek gelezen van de vereeniging ,/Dorpsbelangen” te Koudum, om hier van gemeentewege een veiling van tuinbouwvruchten in het leven te roepen. ’t Verzoek werd verwezen naar het college van Burg, en Weth. om prae-advies. Nog was ingekomen een verzoek van de Sneeker Zeilvereeuiging om hier van gemeente wege op 21 Aug. a.s. een vuurwerk te ont steken. Dit verzoek werd eveneens naar het college van B. en W. gerenvoyeerd om prae- advies. De rekening van over 1912 sloot in ontvangst een bedrag van f 17448,69. Tot definitief leeraar in Wis- en Natuur kundige aardrijkskunde aan het Gymnasium benoemde de Raad met algemeene stemmen Dr. H. A. Weersma, thans tijdelijk aan ge noemde inrichting werkzaam; tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs de heer J. Kijlstra, inspecteur der registratie. Eervol ontslag verleende de Raad op ver* zoek aan den heer A. Velsink, leeraar in hand- en lijnteekenen aan de H. B. S. en wel tegen 1 Sept. a.s. Bij punt 15: Voorstel tot oprichting van een Tuinbouwwintercursus, werden B. en W. gemachtigd tot oprichting van den cursus over te gaan. Met algemeene stemmen besloot de Raad tot invoering van den 10-urigen werkdag voor van de Gasfabriek en de Gemeente- Wie nu eens iets buitengewoons wil zien, ga Zondag a.s. per tram of fiets naar Harlingen. In den Schouwburg wordt dien Zondagmiddag half drie eene bioscope- voorstelling gegeven met den kunstfilm QUO VADIS, bewerkt naar den beroemden roman van Henry Sienkiewiez, een werk dat overal, in alle talen is verspreid en gelezen. Aan de hand van de Christelijke ge schiedenis wordt door deze film weergegeven het martelaarsschap der eerste Christenen in ’t oude Rome onder keizer Nero. In het kort samengevat komt de geschiedenis hierop neer De hoofdpersoon is een jonge christin, Lygia genaamd, levende ten tijde dat de apostel Petrus aldaar het evangelie ver kondigde. Zij wordt bemind door een jongen Romein- schen veldheer Vinicius, die haar uit het huis van haar christelijke pleegouders wist weg te voeren, doch daarna in zijn voor nemens werd verhinderd door Lygia’s slaaf, die hem zwaar verwondde en gedood zou hebben, indien zij hem niet vergiffenis had geschonken voor zijn laffe daad. Hij werd door haar met de grootste toewijding ver pleegd, gedurende welken tijd een merk- oordeelen. Bij nadere bespreking zegt de Voorzitter vervolgens dat er sollicitanten zijn, die voldoende bekwaam zijn en geschikt om den Secretaris desnoods te vervangen, en dat het getuigengeld niet als een fooi ge rekend kan worden. De artikelen worden dan achtereenvolgend voorgelezen en bij eenige ontstaat nog al een uitgebreide discussie. De voornaamste wijzigingen die aangebracht werden bij de behandeling betroffen art. 2 waarin de salarissen worden geregeld. B. en W. hadden voorgesteld de jaarwedde voor den len ambtenaar te doen aanvangen met f 875, opklimmende tot f 1025,2e ambtenaar van f 600,tot f 800,3e ambtenaar van f 100,tot f 250, Op voorstel van de heeren Eisma en Eerdmans en na bespreking wordt dit gewijzigd en ge bracht voor den le ambtenaar van f900, tot f 1200,2e ambtenaar f 600,tor f 900,doch voor den 3e ambtenaar bleef ’t voorstel B. en W. gehandhaafd, omdat men dit als een leerlingplaats beschouwt en zij na eenigen tijd elders een betrekking dienen te zoeken. Art. 4 wordt eenigszins anders geredi geerd ten opzichte de door B. en kennen periodieke verhooging. De verhooging van f 50 die bij goeden ijver en geschiktheid om de 2 jaar vooralle 3 ambtenaren was bepaald, werd voor den 3en ambtenaar ieder jaar mogelijk gemaakt, zoodat deze spoediger op ’t maximum f 250) komt. Bij art. 9 kwam nog ’t getuigen geld ter sprake. Men weet dat bij aangifte van geboorten soms slechts een of geen ge tuigen worden mee gebracht, en de beamb ten ter secretarie dan tegen een gebruike lijke kleine vergoeding als getuigen fungee- ren. Er werd besproken dat dit meer een dienst was aan ’t publiek bewezen, en dus de vergoeding niet als fooi beschouwd moest worden. Dit bestaande gebruik wilde men dus niet verbieden. De heer v. d. Wal wenschte bij dit artikel nog een aanvulling, om te waken tegen over matig overwerk, doch na bespreking, waar bij opgemerkt werd dat de aanvulling over bodig was, wijl slechts bij heel enkele drukke gelegenheden het recht van den Secretaris, om het personeel des avonds aan ’t werk te houden, in toepassing behoeft te komen, trok de heer v. d. Wal zijn voorstel in. Aan 't slot der behandeling, bij art. 22 stelde de heer Boersma voor om het salaris van den thans fungeerenden 2en beambte in plaats van op f 750 gelijk voorgesteld werd, op f 800 te stellen, werd door B. en W. overgenomen en vond algemeene instemming. De geheele verordening werd met de aan gebrachte wijzigingen nu aangenomen met algemeene stemmen. De inwerkingtreding der verordening ge schiedt 1 Januari a.s., De openbare zitting werd stellen voor daarmee te wachten tot de nieuwe verpachting der bruggen, zijnde 12 Mei 1915. De heer Eisma vindt de opmerkingen over het onderhoud van vaart en trekweg zeer terecht, maar om de verlichting der bruggen uit te stellen tot 1915 vindt hij niet goed, en de bediening en aanschaffing der lantaarns vindt hij geen groot bezwaar. De heer Oosterbaan stemt hier mee in, te meer daar de instructies der brugwachters gewijzigd kunnen worden, acht hij ’t voor de veiligheid niet wenschelijk het uit te stellen tot 1915. De heer v. d. Meer zegtB. en W. vinden ’t wel goed een verbetering bij de bruggen aan te brengen, doch dringend noodzakelijk is ’t niet. Er zijn nimmer klachten over de onveiligheid vernomen, en twee dezer bruggen staan vaak open wijl er geen of weinig pad over is. Legt men de pachters nu de bediening der lantaarns op dan zullen ze wel muizenissen zoeken, wat B. en W. wilden voorkomen door te wachten tot de volgende verpachting. De heer Eisma vindt de opmerking onjuist wijl ’t pad over de bruggen wel bestaat, en de veiligheid bij avond vordert wel ver lichting, daarom zou hij de bepaling eerder willen invoeren. De Voorzitter merkt op dat Wonseradeels raad ook zoo heeft bepaald voor de brug te Tjerkwerd, waarmee ook gewacht wordt tot nieuwe verpachting. De heer Eisma wil er dan geen voorstel van maken, en met algemeene stemmen wordt het voorstel B. en W. aangenomen. 4. Behandeling van het adres van den brugwachter B. Bonnet, met advies van Burge meester en Wethouders. B. en W. zeggen in hun advies dat voor die brug de bepaling geldt, dat deze des Zondags van 812 en van 14 uur ge sloten mag worden gehouden volgens ver ordening van 12 Nov. 1889; zij stellen daar om voor het verzoek om de brug Zondags van 8 tot 4 uur uur gesloten te houden af te wijzen, doch van de bestaande regeling hem kennis te geven. De heer Boersma wijst melkvervoer niet belemmerd dient te worden, en daarvoor dient men zondering te maken. De heer Terhenne deelt dit gevoelen, en vreest dat als het melkvervoer belemmerd wordt, er spoedig adressen zullen komen. Hij acht dus ook beter thans de bepaling zoo te maken, dat melkbooten passeeren mogen. De heer Kramer vindt dat men zoo maar niet zonder aanleiding een verordening kan wijzigen, hij vindt dat B. en W. voorstellen gelijk behoort; komen er later klachten, dan kon men zien hoe het dan moet worden. De heer Eisma zou ’t wel goed vinden dat de sluiting inplaats 8 uur om halfnegen aanvangt. De Voorzitter weet dat de bediening der andere bruggen altoos ten genoegen der melkvaarders geschiedt en dat zal met deze brug ook wel zoo zijn. Mocht het geval van het bekendmaken der bepaling al leiden tot stoornis, dan kunnen B. en W. altoos nog zien, hoe ’t geregeld moet worden. B. en W. kunnen hierop altoos nog al in vloed uitoefenen. Met algemeene stemmen wordt het voor stel B. en W. goedgekeurd. 5. Behandeling van de concept-verordening tot regeling van hel getal, de bezoldiging en de verplichtingen van de ambtenaren ter Secre tarie der gemeente. B. en W. hebben, nu de heer Van Dijk is overleden, en in de vacature moet worden voorzien, het wenschelijk geoordeeld dat de verordening tot regeling der secretarie werk zaamheden wordt herzien, waarvoor zij een ontwerp hebben gereed gemaakt, wat artikels- gewijze in behandeling werd genomen. De heer Eerdmans wenschte vooraf wel te vragen of B. en W. het noodig achten dat er hier drie beambten voor de secretarie zijn, of voor ’t voorgestelde salaris wel vol doende bekwame sollicitanten zich hebben aangediend, en of het nemen van getuigen geld ook gerekend wordt tot de fooien te be- hooren, waarop de Voorzitter antwoordt dat de 2e en 3e vraag gevoegelijk bij de be treffende artikelen besproken kunnen worden, en wat de le vraag betreft, antwoorden B. en W. dat zij drie beambten noodig waardige ommekeer in zijn ziel plaatsgreep. Zooals de historie meldt, deed Keizer Nero de stad Rome in brand steken en gaf de christenen daarvan de schuld, die daarop door het verwoede volk bij duizenden gedood werden of in de gevangenis geworpen, welke laatste daarop in het openbaar door de wilde dieren zouden worden verslonden. Onder deze was Lygia. Duizenden Romeinen bevonden zich in het amphitheater, de poort ging open en snui vend en brullend snelde een reusachtige stier de arena binnen, op welks rug Lygia ge bonden was. Vinicius, die zich als wachter verkleed, aldaar bevond, riep uitZ/Ik geloof, ik geloof, Christus volbreng een wonder”. En meteen sprong de reusachtige slaaf van Lygia te voorschijn, wierp zich op den stier en draaide het beest met reuzenkrachten den nek om. Zij was gered. Vinicius stortte zich op het lichaam zijner bruid. De dui zenden toeschouwers eischten genade voor Lygia, dreigend werden de vuisten opgeheven tegen Nero, die aanvankelijk weigerde, doch eindelijk hierin toestemde. Vinicius trok daarna met Lygia naar Sicilië, waar zij een ongestoord geluk genoten tot in lengte van dagen. De geheele vertooning is vol wijding en piëteit en zal niet nalaten de grootste be langstelling te trekken langstellen in Christendom. Als ’t nu heeft men een te gaan zien dat staat. Buitenlandsche bladen vermelden, dat de indruk overweldigend was. De middagvoorstelling vangt aan half drie. Ws. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Resolution van Ged. Staten, goed keurende het besluit tot betaling eener som uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, en de kohieren van schoolgeld. b. Een missive van datzelfde college, be palende dat de gemeenterekening over 1912 moet worden ingezonden uiterlijk 5 September. c. Dankbetuigingen van den heer A. Banning voor zijne herbenoeming tot Stads geneesheer en van Mej. Holwerda, voor hare herbenoeming tot stadsvroedvrouw. d. Adres van het Genootschap van melk- kunde te Amsterdam, betuigende de wensche- lijkheid dat van gemeentewege wordt toege zien op de melkvoorziening volgens een stelsel, dat wordt aangegeven. e. Adres van de Wed. Jobs, van Dijk, verzoekende eene toelage uit de gemeente kas, om in hare behoeften te kunnen voor zien, aangezien zij zonder inkomsten is na ’t overlijden van haar Echtgenoot, die bijna 40 jaren werkzaam is geweest ter secretarie. f. Adres van den heer C. W. Eisma, als Voorzitter der schippersvereeniging ,/Schuttevaer” met verzoek dat stoppalen worden geplaatst bij de bruggen over de Workumer vaart. Deze adressen worden in handen van B. en W. gesteld om advies. g. Schrijven van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, aanbiedende een aanbe veling voor eene vacature in hun college, bestaande uit de heeren A. Heslinga en G. Vormeer. In de volgende vergadering zal de be noeming geschieden. h. De rekening van den weg Bolsward Harlingen over 1912. Wordt gesteld in handen der begrootings- commissie (de heeren Boersma, Keikes en Lunter). i. Missive van den beer H. W. Witte berichtende dat hij wegens vertrek bedankt als bestuurslid der Stadsspaarkas. Wordt aangenomen als kennisgeving, en er zal mededeeling van worden gedaan aan het bestuur der Spaarkas om een aanbeveling in te zenden. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Behandeling der staten tot afschrijving en oninbaarverklaring van plaatselijke be lastingen, over 1912. B. en W. stellen voor af te schrijven en oninbaar te verklaren. a. op het kohier hoofdel. omslag wegens toegestane verlaging op reclames f 232.965 wegens vertrek en overlijden - 351.19 onvermogen - 23.38 op 't kohier hondenbelasting wegens onvermogen f 21.865 ontheffing - 11.50 Op het kohier schoolgeld van school no. I. - 7.30 Dit voorstel wordt zonder hoofdel. stem ming goedgekeurd. 2. Behandeling der staten tol versterking van uitgaafposten, over 1912. B. en W. stellen voor goed te keuren de afschrijving 'van postén waartoe reeds machtiging is verleend tot een bedrag van f 679.21. waartoe nog geen machtiging is verleend tot een bedrag van f 51.715. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van het adres der schip persvereeniging n Verbetering is ons streven”, met advies van Burgemeester en Wethouders. In het advies merken B. en W. op dat in ’t adres der schippersvereeniging ver betering wordt verzocht van ’t vaarwater de Workumervaart, doch dat de vaart in onder houd is bij de provincie, en de trekweg bij de gemeente Workum dat de toestand van de losplaats der Martinboot zeer over dreven is voorgesteld in ’t adres en daarover nooit klachten zijn vernomon, en rood en groen licht bij de bruggen aan te bren gen, vinden B. en W. wel goed, doch zij Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1