lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Oneerlijke concurrentie. I I il No. 53. Verscliijnt Donderdags en Zondags. 52ste Jaargang 1913. I i; |i I 1 I I Donderdag 3 Juli. BINNENLAND. I I i VOOR Afzonderlijke een Overijsel L ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een van „Nieuwe Stuiver’’ bordje plaatste met de nieuwe stuivers voor een ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. r voldoende toezicht van een gymnastiek-meester. Dikwijls toch gebeurt het dat jongens, zoo zij eenige kans zien hunne ledematen goed uit te rekken, zij deze gelegenheid niet laten voorbijgaan. Zoo was het gisteren ook met de zoons van bakker B. de Boer alhier, die op den zolder in de hanebalken hunne kunsten vertoonden en zich oefenden hunne ledematen lenig te krijgen, waarbij Jan het ongeluk had naar beneden te vallen en zijn schouder brak. Op advies van den plaatselijken geneesheer is het jongmensch naar Sneek gegaan om geneeskundig behandeld te worden. De Banier. Heeg, 30 Juni. Een huismoeder alhier kwam dezer dagen terwijl zij even een bood schap had gedaan, bij haar terugkomst tot de onaangename ontdekking dat zij intusschen een paar gasten had gekregen, n.l. twee hunner varkens. Deze waren uit het hok ontkomen, door de schuur gegaan, en alzoo brachten ze een bezoek in de woonkamer. Dat de vrouw hierdoor niet weinig ontsteld was laat zich begrijpengeen wonder dan ook want de vreemde gasten, die alles natuur lijk op stelten hadden gezet, berokkenden der vrouw veel last en schade. De Banier. Oostergoo. In de verkiezingsdagen doen natuurlijk allerlei verkiezingsverhalen de ronde. Zoo vernamen we er een, dat ons belangrijk genoeg voorkomt, om het hier over te ver tellen. Mijn zegsman stond voor de waar heid er van in. Indertijd, toen ieder kiezer nog thuis zijn stembiljet kon invullen, ge beurde ’t eens, dat in een onzer Friesche dorpen twee kiezers, een linksche en een rech tsche, die we maar kortheidshalve A. en B. zullen noemen, samen over de aanstaande verkiezing voor de Staten Generaal spraken. B. stelde A. voor diens stembiljet voor hem in te vullen met den naam van zijn candidaat en zich te mogen overtuigen, dat dit biljet werkelijk in de stembus werd gestoken, A. mocht dan tot belooning een paard van hem gebruiken. Op den dag der verkiezing gingen beiden hun stemplicht vervullen en B. overtuigde zich, dat het ’door hem voor A. ingevulde biljet ter bestemder plaatse kwam. Den volgenden dag nam A het hem beloofde paard over. Toen hij het echter een week 9, 10 gebruikt had, meende B, dat het nu al welletjes was. Hij vorderde dus zijn paard op. „Je paard”, gaf A leuk ten antwoord, //hoe kom je er bij man, ik heb er nog niet mee gedaan. Ik mocht het gebruiken, was de afspraak, voor hoelang heb je niet bepaald.” B. was hiermee niet tevreden. De kanton rechter moest ten slotte beslissen. A zag zich het paard toegewezen. De rechter grondde de uitspraak hierop, dat er niets was bepaald omtrent den duur van 't gebruik. A behield dus het paard... totdat hij aan lager wal gekomen, het tenslotte verkocht. B stelde geen vervolging in, hoogst waarschijnlijk niet, omdat van een geplukte kip toch geen veeren zijn te halen. Zoo had dus A met zijn stem een paard verdiend. Fran. Crt. De uitslag der Statenverkiezingen. Na de gisteren te Vlissingen gehouden herstemmingen, waar de drie vrijzinnigen zegevierden, staat het in de Staten van Zeêland thans zoo, dat het links 21 is en rechts 20 met den heer van Dalsum van de Volkswil- partij op de wip. De kans bestaat dus hier, dat het aftredende Eerste Kamerlid der rechterzijde mr. C. L u c a s s e, niet wordt herkozen en door een man van links wordt vervangen. De Eerste Kamer bestaat thans uit 32 leden van rechts en 18 van links. Die ver houding zou dan worden 31 rechts, 19 links. Van de 10 rechtjshe leden der Eerste Kamer, die door de rechtsche staten van Zuid-Holland worden gekozen, treden er in 1916 4 af. Gaan in dat jaar de staten van Zuid-Holland „om” (de stand is thans 46 rechts, 36 links) dan bestaat dus de mogelijkheid, dat die vier Eerste Kamerleden van rechts worden ver vangen door even zoovele Eerste Kamerleden van links. De stand in de Eerste Kamer zou dan worden 27 rechts, 23 links. Gelderland vaardigt 6 leden van rechts naar de Eerste Kamer af. Daar treden in 1916 twee Kamerleden af. Gaan ook de Staten van Gelderland in dat jaar „om” (het staat thans 36 rechts, 26 links), dan is dus de mogelijkheid geopend, dat die twee rechtsche leden der Eerste Kamer worden vervangen door twee linksche leden, Dit onderwerp heeft de heer O. R. Barends te Arnhem onlangs in een vergadering van de Alg. Gron. Winkeliersvereeniging behandeld. Spr. herinnerde er aan, dat de actie tegen de oneerlijke concurrentie reeds een twaalftal jaren wordt gevoerd, maar evenwel in de laatste jaren in de verdrukking is gekomen. Alvorens over oneerlijke concurrentie te spre ken, wil Spr. zeggen, wat eerlijke concurrentie is, omdat velen nog niet weten, wat eigenlijk oneerlijke concurrentie is. Eerlijke concurrentie is het verkoopen onder den waren naam zonder overdrijving der kwaliteiten. Wie laag ver koopt pleegt daarmee geen oneerlijke concur rentie. Winst is naar Spr.’s meening geen oneerlijke concurrentie. Iemand die door goed- koope inkoopen lager kan verkoopen, dan ieder ander die duurder inkoopt, pleegt geen oneerlijke concurrentie, Onder oneerlijke concurrentie verstaat Spr. verkoop van te min in gewicht, in tal of in maat. Een geval van te min gewicht heeft Spr. eens ontmoet bij een margarinefabrikant, die vaten liet maken van 19 K.G., waarin hij z.g.n. 20 K.G. afleverde. Soortgelijke gevallen heeft Spr. meer waargenomen, o.a. bij busjes verduurzaamde levensmiddelen, die inplaats van 1 L. slechts 9 maatjes inhoud hadden. Slechts een tweetal leveranciers bleken bij onderzoek busjes van de juiste grootte te hebben, maar ook deze zijn sedert tot kleinere maten overgegaan. Ook met de verpakking van kruidenierswaren wordt, nu vele artikelen niet meer in den winkel afgewogen worden, op het moment, dat ze worden gehaald, tegen woordig veel geknoeid. Met lucifers wordt eveneens veel bedrog gepleegd. Er worden doosjes verkocht, die 40 lucifers, andere die 78 bevatten. Door vermindering van het aantal kan de fabrikant dezelfde lucifers goed- kooper leveren. Als hij uit een doosje van 40 lucifers slechts 2 neemt, dan kan hij al 5 pCt. lager verkoopen. Fondspakken kaarsen hebben tegenwoordig zelfs maar 280 gram gewicht. Om dit euvel te voorkomen, moet thans op het pak het juiste gewicht worden aangegeven, zoodat de kooper het zelf kan lezen en er dus nu van oneerlijke concurrentie niet gesproken kan worden. Spr. noemde verder tal van verpakte artikelen, waarmee door minder getal, lengte of inhoud wordt geknoeid. Een andere vorm van oneerlijke concurrentie is de vervalsching, o.a. het verzwaren van brood en margarine door middel van water. Surrogaten beschouwde Spr. niet als verval sching. Spr. noemde verder een reeks van artikelen, die door toevoeging van andere zaken worden vervalscht. Zoo vertelde Spr. van soda, die slechts 3 pCt. soda bleek te bevatten. Melk werd, o.a. te Arnhem, op groote wijze met water vermengd. Bij de 10.000 L. melk, die daar dagelijks ver kocht worden, werd 1400 L. water geconsta teerd, wat een jaarlijksche vervalsching tot een bedrag van f 50.000 oplevert. Verder wordt chocolade veel met meel vermengd, wordt aan leverworst eveneens een groot quan tum meel toegevoegd, wordt in tongworst ham gestopt. Om deze praktijken terdege tegen te gaan, achtte Spr. een rijkskeuring beter, dan ver schillende gemeentelijke keuringen, omdat dan de fabrikant niet speciaal de voorschriften van een gemeente voor de samenstelling van zijn product heeft in acht te nemen, maar met voor het geheele land geldende voor schriften heeft te rekenen. Een derde vorm van oneerlijke concurrentie zijn de stop- en smeergelden, die echter moeilijk achterhaald kunnen worden. Nog een andere vorm van oneerlijke con currentie is het onderhands verkoopen van failliete boedels, zijn de vliegende winkels en veilingen onder valsche voorgevens. Verder reclame onder valsche voorgevens. Van de oneerlijke concurrentie door middel van het laatste gaf Spr. een aantal voorbeel den. Hij noemde o.a. advertentiën met valsche opschriften, alsAangehouden aan de grens, zonder dat daarvan een woord waar is. Verder plakkaten, als//Uitverkoop Faillissement”, waartusschen met heel kleine lettertjes is geplaatst: „ter voorkoming van”. Oneerlijke reclame noemde hij voorts het plaatsen in de etalage van artikelen met lok- prijzen om de menschen naar binnen te krij gen; het étaleeren op Zondag van artikelen, Sneek, 1 Juli, ’t Bericht in ’t Volk en de Leeuwarder Courant, als zou Dr. Scheu- rer voor minister Colijn zijn zetel willen afstaan, blijkt volkomen uit den duim gezogen. De uitvinder van ’t hier reeds Zondag ver spreid gerucht laat nog naar zich zoeken. Sneek, 1 Juli. Antir. Chr. Hist, en Roomsch-Kath. gaan hier a.s. Donderdag samen ter stembus op voor den gemeenteraad, Of ze zullen slagen ’t Staat er naar dat een der rechtsche candidaten, 't oud raadslid Blok, die zijn sporen als behartiger der gemeentebelangen meer dan verdiend heeft, een voldoend aan tal stemmen zal behalen. Workum, 1 Juli. Gymnastische oefeningen te houden is een sport dat altijd wordt aan bevolen, maar onder deze voorwaardeonder De stand in de Eerste Kamer zou dan zijn 25 rechts, 25 links, de Eerste Kamer komt dan op het doode punt. Eindelijk is er dan Overijsel, dat 3 rechtsche leden naar de Eerste Kamer zendt. Daarvan moet er in 1916 één aftreden. Gaan de Sta ten er in 1916 #om” (het staat nu 24 rechts, 23 links), dan bestaat de mogelijkheid om het aftredende lid van rechts door een man van links te vervangen. Dan is de stand der Eerste Kamer 24 rechts, 26 links en is de Eerste Kamer „om”. Daarvoor is dus noodig, dat Zeeland thans een man van links kiest en dat de Staten van Zuid-Holland, Gelderland en jom” gaan. Maar er is nog een andere mogelijkheid, die van ontbinding der Eerste Kamer in 1916. Voor dat geval zou reeds het „om” gaan van Zuid-Holland alleen tien rechtsche leden der Eerste Kamer doen verdringen door tien link sche leden en zou reeds dan de Eerste Kamer om zijn (28 links, 22 rechts). Ging Zuid-Holland echter niet om, dan zou toch een linkermeerderheid in de Eerste Kamer worden bereikt, als Zeeland „links” bleek te staan en Gelderland „om” ging. Dan toch zou Zeeland de twee mannen van rechts, die thans nog voor deze provincie in de Eerste Kamer zitten, hebben vervangen door twee mannen van links, en zou Gelderland de zes rechtsche Eerste Kamerleden dier provincie vervangen door even zoovele van links. De stand in de Eerste Kamer ware dan 26 links, 24 rechts. Alg. H. Bene herinnering Nu we weer midden in een crisis zitten, waarvan de oplossing volgens veler meening groote moeilijkheden met zich zal brengen, denkt men terug aan de voorgeschiedenis voor het optreden van het kabinet de Meester in 1905. Toen begon de crisis op 30 Juni en verscheen eerst 15 Augustus in de Staats courant het bericht van de benoeming van het nieuwe ministerie. Valsche bankbiljetten. Door een winkelierster te Rotterdam is bij de politie een valsch bankbiljet van f 100 gedeponeerd, haar door een Duitsch sprekende dame in betaling gegeven. Het bankbiljet is gedateerd 6 Sept. 1911 met de letters Q U. Het draagt het nummer 9220. De Duitsch sprekende dame is nog steeds niet gevonden. Weerspannige militairen. Zondagavond droeg te Breda een veld-artil- lerist een burgerpeteen officier, die dit zag, gelastte den artillerist zijn kepi op te zetten, doch hieraan voldeed deze niet. De officier wilde hem daarop arresteerenhiertegen ver zette zich de delinquent op hevige wijze, waarop de officier een korperaal bevel gaf hem te arresteeren, doch ook de korporaal wenschte hieraan niet te voldoen. Van deze gelegen heid maakte de artillerist gebruik om te ontkomen. De korporaal werd door den officier aangehouden en naar de kazerne overgebracht. Arnh. Ct. Bloedvergiftiging. Het zoontje van den heer J. van de P. te Ellewoutsdijk, kreeg dezer dagen, door het spelen met een blikje, een onbeduidend wondje aan een van de vingers. Thans is het knaapje aan bloedvergiftiging gestorven. Motorwielrijden De Nederlandsche Motorwielrijders-Vereeni- ging organiseert Zaterdag 6 en Zondag 7 September a.s. een betrouwbaarheidsrit voor motorrijwielen met zijspanwagen, en drie- en vierwielige cyclecars. Deze wedstrijd wordt verreden onder de reglementen der Fédération Internationale des Clubs Motocyclistes, welke Federatie in Neder land door de N. M. V. vertegenwoordigd is en aangewezen tot het leiden der cyclecar- wedstrijden in Nederland. Zaterdag 6 September wordt de rit, onder zeer strenge bepalingen, verreden, terwijl den daaropvolgenden Zondag een zware klimproef gehouden wordt. Het zal werkelijk interes sant zijn te zien of de clyclecar, een motor voertuig voor twee personen, gebouwd volgens motorrijwiellijnen, op gelijke hoogte te stellen is met het motorrijwiel met zijspan, indien streng gelet wordt op betrouwbaarheid, regel matigheid, benzineverbruik enz. die den volgenden dag weer zijn weggenomen het verkoopen van artikelen onder een nage maakt merk, o.a. tabak B. Z. K. onder drie andere lettershet aanprijzen van waar op een manier, die het publiek naar binnen lokt, zooals een sigarenwinkelier deed, die sigaar den naam gaf en voor het raam een woorden „Vier dubbeltje”. Ter illustratie deelde Spr. een mislukt staaltje van oneerlijke concurrentie mee. Een fabrikant zond zonder bestelling te hebben aan een achttal van zijn afnemers een pak met zes broeken en deed in alle een factuur van slechts vier, met de bedoeling natuurlijk, daardoor de afnemers te verlokken, het pak te houden en later tevens de andere twee broeken op te vorderen, ’t Resultaat was evenwel, dat de bedrieger werd bedrogen daar alle acht de pakken terugzonden, ze bleken echter alle bij opening slechts vier broeken te bevatten. Op al deze oneerlijke praktijken wilde Spr. zijn als een zekere rechter in het bui tenland, die een bakker, die zijn meel met krijt had vermengd, veroordeelde tot het op eten van het vervalschte. meel, met het ge volg, dat de man na drie maanden dood was. Hierna kwam Spr. lot de ongewenschte concurrentie, waaronder Spr. verstaat lo. ambtenaren-concurrentie2o. rabatzegels3o. het geven van cadeaux4o. het verkoopen door den fabrikant direct aan het publiek. Met dergelijke fabrikanten zouden naar Spr.’s meening, de winkeliers geen betrekking meer moeten aanknoopen. Hoe moeilijk het is tegen de oneerlijke concurrentie iets te doen, maakte Spr. met eenige voorbeelden duidelijk. Het is trouwens in het buitenland reeds gebleken, hoe moeilijk het is bepalingen in dezen te maken, vooral waar men te doen heeft met artikelen, die hun goeden naam ontleenen aan steden of landen, Beiersch bier, Zwitsersche kaas, Pa- rijsche modellen, Egyptische sigaretten, Dort- m under bier, Eau de Cologne, enz. Het is haast ondoenlijk deze alle gelijkelijk te be- oordeelen, omdat zeer vele nimmer de stad hebben gezien, waarnaar ze zijn genoemd. In Duitschland heeft men daartusschen weer onderscheid gemaakt. Zoo behoeft Beiersch bier niet uit Beieren te zijn. Verkoopt men echter Dortmunder, dat niet in Dortmund is gemaakt, dan is men strafbaar. Daaruit blijkt, dat de kwestie niet zoo maar even is op te lossen en het dus nog wel te veront schuldigen is, dat men hier in Nederland nog niet verder is gekomen met de regeling dezer zaak. Het komt Spr. gewenscht voor, één alge meen artikel in de wet op te nemen, aan gevuld met speciale artikelen. Maar ook zonder wetgeving kan er, hoe wel niet zoo heel veel, toch wel iets tegen oneerlijke concurrentie worden gedaan. In een reuzenpetitie tot de regeering gericht, om een wet op de oneerlijke concurrentie te maken, ligt, naar Spr. meent, een opvoedende kracht, omdat het publiek daarmee tegen de eerlijke concurrentie wordt opgewekt. Verder acht Spr. persoonlijk optreden der middenstanders gewenscht. Goede resultaten zijn daarmee elders reeds bereikt. Een harde maatregel, die succes kan hebben, is het bekend maken van de namen der knoeiers. Het verbeteren der vakopleiding zal de oneerlijke concurrentie eveneens kunnen be teugelen. Pr. G. Ct. Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1913 | | pagina 1